Peníze od Hitlera

Peníze od Hitlera https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13957/bmid_penize-od-hitlera-IVX-13957.jpg 4 635 165

Druhá autorčina prozaická kniha je opět groteskně potemnělým příběhem, panoptikem, v němž se ve dvou časových rovinách léta 1945 a léta 2005 odvíjí osud Gity Lauschmanové, dívky, která po návratu z koncentračního tábora, zjistila, že se nemá kam vrátit, že útlak a běsnění neskončily, a Gity Lauschmanové, ženy, která chce na sklonku života dosáhnout spravedlnosti.... celý text

Sorrow
01.04.2022 3 z 5

Peníze od Hitlera jsou možná tou nejnemilosrdnější knihou, jakou jsem kdy četla. S plnou silou odhalují zlo, které je člověk na druhém schopen spáchat. Při čtení zůstane čtenář s údivem zírat na míru nespravedlnosti a křivd, jimž byla mladičká dívka vystavena bez možnosti se bránit. Denemarková je úderná a drží celou dobu linii příběhu zejména v psychologické rovině. Neodbočuje, nepřikrášluje. Živí plastický obraz hlavní hrdinky, která chce dojít spravedlnosti a nelze jinak, než jí fandit. Ona sama má přitom na lidi více než zajímavý názor, to když pronese: „Když všechny, jak tu stojíte a sedíte, postupně sloupnu z kůže, najdu to samé. Nelišíme se.“
Stylisticky je kniha velice náročná, i přes závažnost tématu jsem se proto mnohdy přistihla, že trochu ztrácím nit, čemuž bohužel možná "napomohlo" i to, že jsem příběh poslouchala jako audioknihu. Takto náročný román není asi úplně nejvhodnější na převedení do audiopodoby, ačkoliv charismatická Zuzana Slavíková interpretovala Gitu Lauschmannovou fantasticky, zejména se hodila k jejímu staršímu já.
Celkově jsou Peníze od Hitlera knihou, která si zaslouží veškerou pozornost i ocenění, jsou ovšem pro náročného čtenáře a míra brutality snad může být na někoho až moc.

huhuhu
07.03.2022 4 z 5

Musím říct, že na mě byla tahle kniha až moc brutální. Co se Gitě dělo za války a po válce bylo sice strašné, ale dávalo to smysl. Ale morbidní událost v pražském bytě mi přišla už trochu moc. Chyběl mi motiv tak krutého jednání, pořád jsem čekala, že se to nějak osvětlí, že tam třeba bude nějaká souvislost s událostmi v Puklicích, ale ono nic. Takže to nakonec působilo v podstatě jen jako snaha šokovat za každou cenu. Ale téma odsunu a zabavování německého majetku, osudy německých Židů, otázka viny a jejího ne/přiznání a ne/odpuštění atd., to vše bylo zpracováno stylisticky jedinečně a nezapomenutelně. Ale jsem ráda, že to mám za sebou. :-)

Bastien581
25.02.2022 1 z 5

Z textu je evidentní, že se autorka "mazlila" s každým slovem, ale její nabubřelost z toho textu doutná, stejně jako z jejích rozhovorů. Připadá mi, že samu sebe a právě i tento text stylizuje do V. Woolfové, díky čemuž ztrácí na autenticitě. Podobným stylem u nás mnoho lidí nepíše, ale ani takhle nikdo nemluví, je proto otázka, jestli v literatuře kopírovat věci staré, včetně jazyka, nesčetněkrát použité, ale v minulosti, takže čtenář může snadno nabýt dojmu, že jde o unikátní styl, což v tomto případě není pravda.
Co se týče příběhu, je průměrný až podprůměrný a ani nevznešenější jazyk nedokáže zakrýt jeho melodramatičnost. Mnohem lépe je toto téma uchopené v podání K. Tučkové. Té se podařilo vytvořit hodnotný a čtivý text, jehož hodnota spočívá právě v tom, že je neuráží ani intelektuály ani běžné nad nikoho se nepovyšující čtenáře.
Text obstojí v čase pouze, pokud se nad nikoho nevyvyšuje, pokud je v něm použito takových jazykových prostředků, které působí, a to bez rozdílu. Peníze od Hitlera jsou experimentem a pokusem zaujmout svou "bolavostí", ale nepovedl se.

Emily82
23.02.2022 4 z 5

Tohle není žádná kniha pro odreagování se. Autorčin styl se mi líbí hlavně literárně, dějově je to takové roztrhané, ale literární jazyk je naprosto jedinečný. Obdivuji slovní zásobu autorky i schopnost poskládat slova do vět tak, aby to vyznělo neotřele.

SakuraLuci
07.02.2022 4 z 5

Prozaická kniha, velice těžká na udržení pozornosti. Nebyl to úplně můj šálek kávy, i když je mi jasné, že autorčin styl byl více než vybraný a velice kvalitně literárně pojatý.

tittanie
28.01.2022

Nechci číst o válce, ale potřebovala jsem knihu do čtenářské výzvy a jinou jsem nemohla najít. Takže jsem se pustila do této knihy.
Kniha je napsaná drsně, neuspořádaně a rozervaně. Střídají se vzpomínky se současností. Chvilkami jsem nevěděla, kdo je popisuje.
A už jsem to psala několikrát, že doba po válce byla snad stejně hnusná jako válka. Je zvrácené, že Žid byl Němec. Tak byl nepřítel. I když se vrátil z koncentráku, kde mu nacisti zabili skoro celou rodinu. A pak ti co byli ti správní, ti hodní, se chovali jako ti, které odsuzovali a převzali jejich metody, aby dostali svůj podíl z kořisti, zabili ten zbytek rodiny.
Možná jsem čekala, že tam bude více ze soudu, ale je pravda, že do této knihy se to nehodilo, autorce asi šlo o popsání myšlenek a ne příběhu.

JamaicaJo
16.12.2021 5 z 5

Drsně syrové psycho nadstandardní úrovně. Autorka není na čtení do šaliny, ale má obrovskou hloubku . . . Vztek je logický. Stylisticky dokonalé!

Amblyopia
27.11.2021 5 z 5

Hutné, depresivní, syrové a luxusní čtení

juliesze
16.11.2021 5 z 5

Trochu jsem se bála knihu začít kvůli hodnocením, ale byla to naprostá škoda! To bylo úžasné, strašné, strašidelné, hutné, depresivní, děsivé. Autorka byla úžasná. Hutné věty jako kulomet tomu dodávaly na atmosféře. Popois odsunu a poválečného běsnění Čechů a jejich prospěcháčství jako zcela neotřelý děj. Bylo to úžasné, opravdové pohlazení pro náročnějšího čtenáře. Rozhodně jedna z nejlepších českých knih.

Gigy
08.10.2021 5 z 5

Za mě naprostá symfonie. Díky!

Martin_Eli
08.09.2021 2 z 5

Omlouvám se, ale já jsem se v této knize ztrácel. Ano, chápal jsem příběh jako celek, ale jednotlivé stránky se mi v kontextu ztrácely. Téma je nosné, emoce prýští, ale znovu bych číst určitě nechtěl.

Evaho73
27.07.2021 5 z 5

Smutná kniha napísaná krásnym literárným jazykom, ktorý ju radí medzi klenoty českej literatúry (aspoň v mojom pomyselnom rebríčku).
Autorka cez príbeh Gity Lauschmanovej čitateľom veľmi emotívne predkladá svoje vnímanie povojnovej reality.
Trauma z koncentračného tábora, návrat, do ničoty, alebo osobné životné tragédie hlavnej hrdinky sú podhubím pre strhujúci príbeh o zúčtovaním sa s minulosťou.
Kruté pravdy o ľudskej nenávisti a brutalite v povojnovom obdodí sa v podaní autorky nečítajú ľahko, ale sú súčasťou našej histórie, na ktorú by sme nemali zabúdať.

Driftersoul
21.07.2021 4 z 5

Smutný příběh. Psaný hutným textem, plným asociací, obrazů, propojených časových rovin. Náročná četba. O ubohosti části lidské společnosti. Zaslepenosti. O primitivech mezi námi, kteří se bohužel nikdy nezmění a vždy zde budou. Bez ohledu na ideologii a systém. Drsná četba, nutící k zamyšlení, zda není zcela zcestné dělit lidi podle toho jakým jazykem mluví a k jaké národnosti se hlásí. Existují totiž daleko důležitější kriteria.....

simona5r
24.06.2021 3 z 5

(audiokniha) Myslím, že kdybych knihu četla místo poslechu, zaryla by se mi pod kůži více. Tak na mě kniha působila jen jako výčet hrůz a nedorozumění, které se Gitě staly, ale taky jsem někdy nechápala souvislosti a pohnutky určitých lidí. Pokud knihu poslouchat, tak jedině čistě poslouchat a nedělat při tom nic jiného.

Stani95
22.06.2021 4 z 5

Je to dobrá kniha. Určitě výborně literárně napsaná, ale mě se prostě četla hůře. Na konci jsem se díky abstraktním popisům ztrácela.

ujira
09.06.2021 5 z 5

Kniha, ze které mrazí, vyvolává vztek a slzy beznaděje. Zároveň krásná studie poválečného života malé vesnice na Vysočině, ve které spravedlnost vzali do rukou po svém a návrat přeživších židů se jim zcela nehodil a rušil a to i po letech, v další generaci -
žít s takovým dědictvím je obludné. Ovšem žít s vědomím, že přežití koncentráku bylo nežádoucí, návrat domů také, a že ten, kdo nemá stejné zkušenosti, nedokáže vás pochopit- také obludnost.

blackisis
30.05.2021 5 z 5

Spisovatelský majstrštyk, co věta, to poezie. Příšerná, bolavá, co se zatne rovnou do živého. Z příběhu mě krvácela duše, styl psaní ale konejšil jako maminčino pohlazení nad odřeným kolenem. Prostě krutá krása a málo spisovatelů umí něco takového. Chápu, že s tímhle se do vedení žebříčku prodejnosti autorka nedostane, ale kdo se její knihou pročte až do konce, nikdy nezapomene. Což se o většině knížek prostě říct nedá. Srovnání s Mornštajnovou: má to hloubku, má to duši, otevírá otázky a zakázané 13. komnaty. Kdo hledá lehký komerční odvar střihnutý červenou knihovnou, kde je vše dětsky jasné a černobíle jednoduché bez nutnosti zapojení vlastních myšlenek i svědomí, tak určitě raději sáhnout po Haně. Ta si ostatně dle mého určité části půjčila nebo shodou náhod použila, jako například transport polských dětí z Terezína, kde obě z protagonistek přicházejí během naivního podvodu o svou oporu.

soukroma
26.05.2021 3 z 5

Chtěla jsem se dozvědět, proč ten titul, oč vlastně jde. A to jsem se naštěstí i při prolétnutí knihou dozvěděla. Víc než letmo nejsem schopna tenhle text číst, nejen pro obsah, ale hlavně pro autorčin styl. Zatímco Kobolda jsem neučetla víc než pár stran a prolétnout to nešlo, tady naštěstí jsou některé záchytné body v ději, které nelze minout, pro jakéstakés porozumění obsahu. 50%
Ověřila jsem si, že pro mne tato autorka tedy už definitivně není, a tyhle bolestné (až násilně) návraty stále k témuž, které se v naší literatuře množí v novém miléniu jak houby po dešti, už taky číst nehodlám.

LisaBella
22.05.2021 2 z 5

Ještě stále se rozhoduji mezi Nic moc a Stojí za to. Kniha je napsána pěkně, čtivě, ne příliš zdlouhavě. Příběh sám o sobě je smutný, poutavý. Hlavní myšlenka je zřejmá. Ale přesto je tam nějaké cosi, co mi vadí. Po Vyhnání Gerty Schnirch jsem se dostala do jakéhosi oparu lítosti a možná jsem čekala podobně vtahující atmosféru, která nepřišla. Snad proto, že je v příliš krátké knize zaznamenán příliš široký časový úsek a neměla jsem mezi skoky v čase možnost se vcítit. Nevím. Vím ale, že až se mi naskytne příležitost přečíst knihu s podobnou tématikou, nebudu váhat.
!Spojler!
Já bych všechny ty komunisty kádrový vesnický sedřela z kůže. Všem bych sebrala i poslední roli toaletního papíru a vysoudila na nich i spodky, co mají na sobě!

zonoro
20.05.2021

Na toto téma jsem přečetla téměř všechno, co nabízí okresní i městská knihovna.
Přestože tady nebyl pobyt v koncentračním táboře stěžejní motiv, je to jedna z knížek, které vydají za deset na stejné téma.
Doporučuji se prokousat pár stránkami a pohltí vás to.