Prašina

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při něm musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369662/big_prasina-vBL-369662.jpg 4.2884

Kniha Prašina

helusa2

Přečteno podruhé, tentokrát “ušima”. Víc jsem si proto všímala častokrát opakovaných slovních spojení a vět… Napínavá byla ale i napodruhé ;-)

Šifrafon

Prašina je láska.

Aninka36

(+ SPOILER) Dobře se čte poutavý příběh...ale řeknu vám jak by mohla být zkratka jména Anastázie En? Jak by na to někdo přišel? No a jak by mohlo existovat něco uprostřed Prahy jako Prašina. No že by to jako nikdo nezkoumal? A nebo kaskadérské kousky Jirky a En. A taky jako Jirkův děda který studoval ten obor celý svůj život nemohl spravit stroj a pak cca za hodinu to vyřeší dvě děti co ještě chodí na základku. Ale jinak napínavý příběh (až moc napínavý na dětskou knihu) spousta kámošů co to četla a doporučujou tu knihu. Těším se na další díl až si ho přečtu. Doporučuji.

nai.ivka

Než se to rozjelo, začaly se vršit moje pocity, že tohle je na dětskou knížku divné, moc temné až násilné, ploché, řetězec rádoby supermanských kousků ... to bych nesměla číst Rychlé Šípy a Stínadla. Na Foglara tohle zdaleka nemá. Další díly nemám chuť číst.

haki34

(+ SPOILER) dcera dostala k narozkám..na přání ;)
No a nemohla jsem si nepřečíst...nějaké anotace a info o Prašině se kolem mě míhaly už dříve, a také jsem přečetla pár komentářů, takže asi budu částečně ovlivněna, a tím i moje hodnocení..
Takže...Prašina se četla dobře, což o to. Ale také hned od začátku mi přišla moc dramatická a temná, na to, že to je knížka pro děti. Hned po 10stranách první smrt..No budiž..ale pak ta nesmírná paralela a inspirace Foglarem (aspoň tak to vnímám já !) - možná mu měla být poctou, ale mě to rvalo uši..plynová kamínka, klubovna na půdě, záhada, místo Jana Tleskače Hanuš Nápravník..tajemný stroj..Prašina, kterou vlastně nikdo nezná..za 150let o ní nikdo nic neví ? Že by byla Jirkova rodina tak typická, se svými v dnešní době populárními chladnými vztahy - že pořádně nezná dědu ? že mu nikdy mamka nic neřekla o svém dětství, nesnažila se ho seznámit s Prašinou, i když tam vyrostla a žila dlocela dlouhou dobu ?
a ta slavná zapadlá Prašina - místo toho, aby to bylo staromilské místo plné květin, zahrádek, pavlačí, je z toho místo plné tlejícího listí, zbořených zdí, hromad hader, vlhka a děsivých lidí...
Z obyčejných dětí se lusknutím prstů stávají neohrožení pátrači, lezou tam, kam by ani dospělý nevlezl...Jirkův děda funguje jako odtažitý podivín.. Tonda - obdoba Bohouše z BKP nebo zhrzeného Červenáčka...a celkově jejich přístup - ztratíme kamaráda a necháme to tak - vždyť možná už došel domů ? to jako fakt ? a teda nevím kolik bylo En (tajemné jako Em), ale pepřák v kapse je slušná volba v 12-13letech..také děti předvedly výkony hodné Bruce Willise - hlavně Jirka - běhy po střeše, skoky do neznáma, přes díry, rány do hlavy, otlučené tělo, ledová voda a kdoví co ještě a bez následků..Také En, poté , co se praští do hlavy a nárokuje si minimálně na slabší otřes mozku, pak provede nejbrilantnější výstup za celou knížku...a děda, který je vědátor celý život, vlastně nedokázal rozluštit tajemství, ležící pod nosem, aby to dokázaly 2 děti za 5 minut 12...

Jako : čte se dobře, ale štvalo mě tam tolik věcí !!! každopádně díky dceři se nejspíše pustím i do dalších dílů ;) spravedlivě opět na 3,5*, ale protože jsem měla kopec výhrad, snižuji na 3*

houdkic

Jsem na tuhle serii stara? Jo, az o nezdrave moc let.
Vadi mi to? Ne.
Libilo se mi to? Fakt mega moc.

Prvni dil Prasiny byl pro me fakt prijemnym zazitkem, plnym akce a dobrodruzstvi. Navic se jednalo o ctivou knihu, takze dej odsypal. V nekterych chvilich jsem byla i poradne napnuta, jak to asi dopadne, protoze se hlavni hrdinove dostavali do hodne svizelnych situaci.

Prostredi Prasiny me dostalo. Uplne jsem si dokazala predstavit, jak to tam vypada, jak se tam zije a celkvoe se mi moc libi zasazeni do Prahy, ktere je zkratka bezchybne.

Uzasne ilustrace (i kdyz bych si prala, kdyby jich tam bylo vic) jsou uz jen vybornou tresnickou na dortu.

hetty64

Možná jsem si toho nevšímla ale chybělo mi tam jasně uvedené kolik let je hlavním hrdinům. Vydedukovala jsem že asi 7. třída, ale to mi nesedělo k tomu, co všechno zvládli.
Jinak skvělý příběh, který měl spád, momenty překvapení, tajuplné prostředí a poutavý děj. Je to takovy thriller pro děti ( i když teda i já jsem cítila tu jejich úzkost a strach po celou dobu čtení).

MilackovaN

Když jsem byla mladší, hltala jsem Správnou pětku a Sedmu. Jsem ráda, že podobně dobrodružně laděný příběh vznikl v Česku.