Prašina

Prašina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369662/bmid_prasina-vBL-369662.jpg 4 1159 328

Prašina série

1. díl >

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při něm musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.... celý text

Komentáře (328)


marketa3815
marketa3815
22.02.2024 5 z 5

Četla naše devítiletá dcera. Knížka se jí líbila opravdu hodně, protože je dobrodružná a plná napětí. Nebála se vůbec, i když je v knížce hodně zlých lidí, ti jsou prý až v Praze. Od knihy se nemohla odtrhnout a bude pokračovat dalšími díly. Prašinu hodnotí výš než Harryho Pottera, prý nejlepší knížka za hodně dlouhou dobu.

ZuzanaK.
ZuzanaK.
16.02.2024 5 z 5

Skvěle popsaná atmosféra, skutečné postavy, děj, který neškobrtá, rozhovory, které mají hlavu a patu a odpovídají věku postav ...
Výborné. Bavil se syn i já.


čuřil
čuřil
14.02.2024 4 z 5

Také jsem byl mile překvapen. Kupovali jsme synovi. A jak již zmiňovali jiní přede mnou, tak i já to vidím jako novodobé dobrodružství od p. Foglara a výpravy po temných Stínadlech. Určitě se poohlédnu posléze po dalších dílech, jak se bude dobrodružství mladých hrdinů vyvíjet ...?

changaj
changaj
14.02.2024 3 z 5

Prašina staví na výborném nápadu a je napínavá, na druhou stranu děj je trochu přitažený za vlasy, zkratkovitý a osoby se chovají nelogicky. (Nějaká mrtvola nebo ztracený kamarád nikoho moc nevyvede z míry, děti během pár dní utečou hrobníkovi několikrát z lopaty, aniž by to na nich nechalo jakoukoliv stopu apod.) Ale nejsem cílová skupina a syn byl nadšený, takže OK.

markyticka
markyticka
09.02.2024 4 z 5

Kniha není tak čtivá jako knihy Foglara, Ransomeho nebo třeba Buličova. Do 100% hodnocení chybí něco, nevím přesně co, asi více propracovaný děj. Jde jen po povrchu...

Danielka959
Danielka959
29.11.2023 5 z 5

Na to že mi je 14 a tato kniha je od 9 začetla jsem se do ni jako malá ale i dospělá holka. Úplně nevím komu bych tuto knížku doporučila snad úplně všema. Je jiná než jsem četla jiné knihy a mocc se mi líbila a přečetla bych si ji klidně znovu a znovu;))

ninano
ninano
19.11.2023 3 z 5

Tak trochu Jaroslav Foglar v moderním hávu.

Haňulilinka
Haňulilinka
10.11.2023 5 z 5

Přestože rozhodně nejsem cílová skupina, se mi kniha moc líbila. Dostala jsem se k ní kvůli škole a vůbec toho nelituji. Mám v plánu přečíst si i další díl.

Veveruška320
Veveruška320
09.11.2023 4 z 5

Přečteno s dcerou a synem do čtenářského deníku,takže když jsem viděla tu jiskru v očích s jakým nadšením čtou,byla to i pro mě zábava...:o))

Radovan_R
Radovan_R
06.11.2023 4 z 5

Tak tohle byly Foglarovy Stínadla říznuté Julesem Vernem a možná ještě něčím navrch. Kniha mě celkem nadchla, i když jsem násobně starší než cílová skupina. Konec byl ale takový nemastný neslaný, pár věcí tam tak úplně nesedělo. Těžko říct, jak to bude pokračovat dál a jestli vůbec. Zkusím další díl, třeba to bude lepší.

mila2411
mila2411
05.11.2023 4 z 5

Koupeno synovi, pěkné čtení, takový Rychlé šípy moderně a jinak napsané.

šárofka
šárofka
27.10.2023 5 z 5

Kniha mě ze začátku příliš nezaujala, ale nakonec skvělá kniha a těším se na další díl.

MaxíkD.
MaxíkD.
13.10.2023 5 z 5

Opravdu skvělé. Musím říct, že kniha je opravdu dobře psaná, napínavá, všechno logicky dává do sebe smysl, a jsou v ní některé opravdu nečekané věci. Fakt super!
PS: Doporučuji také audioknihu, kterou namluvil Matouš Ruml.

tomas1794
tomas1794
02.10.2023 4 z 5

Kniha je určitě určená spíše pro mladší publikum, než jsem já, ale musím říct, že mě svým nápadem dokonalé vtáhla, až jsem si občas přál, aby čtvrť Prašina byla skutečná. Autor popisuje čtvrť velmi barvitě a zároveň drží až do poslední chvíle v tajnosti, proč že ta elektřina nefunguje. Děj hezky ubíhá a není tam část, kdy by se čtenář nudil. Rozhodně příjemné překvapení od začínajícího autora.

Zemlja
Zemlja
25.09.2023 3 z 5

Dobrý nápad. Holka, hurá. Takže to budou holky číst. Nešikovné popisy situací. Na tom by se Sarurnin s dědečkem vyřádili, až by zkoušeli, jestli to tak mohlo být.

borufka
borufka
15.09.2023 5 z 5

Všude se psalo "novodobá foglarovka", zkusila jsem to a nejsem zklamaná, knížka se mi moc líbila, a ilustrace jsou více než zdařilé (a více než text navozující tu foglarovskou atmosféru:-) )... A co mě nejvíc bavilo? Když si tak představuji, kde Prašina v Praze leží, tak jsem dětství prožila přesně uprostřed. Já věděla už jako dítě, že to místo je něčím výjimečné :-)

rafan65
rafan65
12.09.2023 5 z 5

Moc pěkné čtení které jsem objevil náhodou. Napřed mě kniha připadala že jde vyloženě o čtení pro děti, po přečtení pár stránek mě tak vtáhla do příběhu že jsem hltal každou stránku. Jsem velmi spokojený a moc se těším na další knihu této série.

Abulafia
Abulafia
24.08.2023 5 z 5

Nalijme si čistého vína. Už jsem dost stará rachejtle na to, abych četla knížky pro děcka. Ale Prašinu jsem dočítala do půl 1 ráno, a to v noci vstávám k dětem a ráno v 7 mě tahají ta nohu z postele. Parádní dobrodružné vyprávění a za mě plus za silnou ženskou hrdinku.

knidopel
knidopel
28.07.2023 4 z 5

Třídílnou sérii Prašina jsem se rozhodla si poslechnout jako audioknihy a musím ji vřele doporučit. Matouš Ruml ji načetl skvěle. I když je příběh mířen na mladší čtenáře, opravdu mě chytil a bavil. Skvělé bylo zasazení děje do dnešní Prahy, člověku je pak prostředí mnohem bližší. Kniha má vše pro to, aby zaujala a donutila vás číst (nebo poslouchat) další a další kapitolu - dobrodružství, napětí, záhady, skvěle vykreslené postavy... K základním knihám jsem se dostala až po přečtení sešitků Křídového panáčka a nezklamala mě.

sgjoli
sgjoli
23.07.2023 4 z 5

Jako člověk, který není cílovou skupinou, jsem neměla moc velká očekávání, ale musím říct, že mne Prašina velmi mile překvapila.
Jednak si cením toho nápadu. Zápletka jako taková je moc fajn. Myslím, že pro děti, kterým je to určeno, to může být příjemná dobrodružná záležitost s pár záhadama, akčními scénami, s určitou mírou napětí a tajemna. Dospělého čtenáře to asi úplně na 100 % neuspokojí, ale dětské čtenáře by rozhodně mohlo - a to je hlavní, protože dětem je tahle kniha primárně. Ty prvky akce, napětí, dobrodružství a tajemna jsem tu určitě našla. Takže pokud tohle chtěl autor do knihy vnést a předat dál, tak se mu to podle mne povedlo.
Zároveň chápu, proč by v tomhle příběhu někdo mohl spatřovat foglarovský nádech. Měla jsem pocit, že se autor nechal inspirovat Stínadly. Ne, že by vysloveně kopíroval, to určitě ne - Prašina je specifickou čtvrtí sama o sobě se svými pravidly. Ale tu inspiraci jsem tu z toho cítila. A jelikož Stínadelskou trilogii od Foglara mám moc ráda, tak jsem z tohoto byla nadšená taky.
Nakonec dávám 4 hvězdy, které vnímám jako úměrné hodnocení. Nápad, zápletka, atmosféra - to se mi líbilo. Mezi příběhy pro mládež mám ale ve svých TOP příbězích jiné favority. Nicméně tohle je velmi solidně napsaná kniha a myslím, že čtenáře cílové skupiny určitě může zaujmout - ještě víc než mne.