Černý merkurit

Prašinu sevřel mráz, neobydlené ulice jsou zaváté sněhem. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, přímo v tajemné čtvrti si vybudovali klubovnu zvanou Doupě a objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Přesto se zdá, že jejich přátelství slábne. Na koho se ještě mohou spolehnout, když i oni dva před sebou mají tajnosti? Pod ocelovým nebem se odehraje strhující příběh, který vyvede z omylu všechny, kdo si mysleli, že na Prašině může nastat klid. Působivé ilustrace odhalí nová zákoutí a tajné stezky křižující záhadnou pražskou čtvrť....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420506/big_prasina-cerny-merkurit-IYV-420506.jpg 4.3334

Kniha Černý merkurit

Ristridin
26.12.2021

Překvapuje mě, že má druhá kniha nejvyšší hodnocení, ikdyž jen o procento. Z trilogie asi nejslabší, ačkoliv ne špatná! Pouze některé pasáže byly lehce vytržené z kontextu a nedavály příliš logiku. Jmenovec Jirka byl občas mírně na pěst, ke konci mi přišel “padlej na hlavu” :) Postava plecháče na mě působila jako nehorázná bláznovina a přešlap, po přečtení trojky mi ale zapadla do příběhu už trochu lépe.
Možná bych dal spíš čtyři hvězdičky, protože ostatní díly jsou lepší, ale mě prostě ten celý koncept tajné fiktivní čtvrti v Praze strašně baví a čte se to až ďábelsky rychle.
Bral bych i víc dílů.

kristeen
26.12.2021

I přes varování, že druhý díl nedosahuje kvalit prvního - nutkání vrátit se na Prašinu bylo asi stejně silné jako u hrdinů knížky. A nebylo to zklamání. Návrat byl trochu jiný, leccos se změnilo a kdybychom šli do detailů, našli bychom asi různé mouchy, ale stěžejní byl příběh, vytvořené napětí a spád…přečteno tedy velmi rychle a hladově a kdyby byla možnost zase se vrátit…

Boku
26.12.2021

(+ SPOILER) Oproti prvnímu dílu má Černý merkurit mnohem více zápletek a informací, až se v tom člověk občas ztratí. Už to není jen pouhé pobíhání Prašinou a hledání stroje. Je to od Krchleb počínaje až po ,,pana Plecháče" alias Prokopa Steinera. Série mně ale upoutala a nemám s ní žádný problém. Naopak mi přijde super! Určitě bych uvítala i filmovou podobu!

Barbarka_CZ
08.12.2021

Skvele pokracovani jednicky, v porovani s ni a se za zaverecnym dilem ale malicko slabsi (rychle jsem zapomnela, o cem to vlastne bylo), druhe dva dily ve mne rezonovaly dele. Porad je to ale opravdu dobra kniha, autor drzi lajnu - akce, napeti, tajemstvi, zadna hlucha mista. Super cteni na par veceru.

Jarka_rybář
03.12.2021

No, upřímně. Kniha jako taková se mi líbí. Návaznost na první díl, je volná, ale ne zas tak moc. Nový příběh je perfektní, přináší zajímavá odhalení. Zato Jirka je s prominutím hysterická slečinka neschopná jediné racionální myšlenky. Zasloužil by pořádně nařezat, aby se mu znovu narovnala páteř a přestala tlačit na mozek.

01.12.2021

Stále velmi zábavné a těším se, až příběh zfilmují a pan Plecháč se objeví v Krchlebech :). Někdy získává čtenář najednou hodně podnětů.

tofii
10.10.2021

(+ SPOILER) Druhý díl byl méně napínavý než první. Děj je trochu předvídatelný, trochu složitý a trochu přehnaný. Připadá mi divné, že dvě děti se sami toulají po Prašině. Mezi tím najdou holčičku, která utekla svému otci, potuluje se ve sklepení a vidí v noci lépe než ve dne. Proto mi děj připadá moc složitý a přeplácaný. Ale nápad příběhu (to že slavný český vynálezce Hanuš Nápravník vynalezl nejsilnější trhavinu na světě a za několik staletí jí někdo nalezne) byl zajímavý a líbil se mi. Ilustrace mi někde trochu vadily a jinde trochu chyběly. Líbilo se mi, že kniha navázala na minulý díl a těším se, až si přečtu další díl, který také už vyšel.

slawa.cap
01.08.2021

Poslouchal jsem jako a audioknihu, opět výtečně načtenou Matoušem Rumlem.
Příběh opět poutavý, ale proti prvnímu dílu dost ztrácí. Myslím, že Prašina byla původně myšlena jen jako jedna kniha a toto pokračování je trochu násilně naroubováno. Proč nepadla jediná zmínka o merkuritu v prvním díle? Proč se nikdy děda nezmínil o Jáchymovi, přece jenom to mohl být logicky jeho učedník, ne to hodit na holku, co "šla zrovna kolem"? Hlavní problém knihy je tedy podle mně v nedostatečné provázanosti s prvním dílem. To je ale často problém všech pokračování.
Příběh sám o sobě není špatný, děti se opět snaží zachránit Prašinu/Prahu/Svět... Záporáci jsou podlí a nevypočitatelní, ale i hlavní hrdinové jsou dost nevyrovnaní, snad víc, než v prvním díle.
Na první díl to nemá, ale další pokračování si rozhodně nenechám utéct.

Prašina
Prašina