Černý merkurit

Černý merkurit https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420506/bmid_prasina-cerny-merkurit-IYV-420506.jpg 4 532 116

Prašina série

Prašinu sevřel mráz, neobydlené ulice jsou zaváté sněhem. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, přímo v tajemné čtvrti si vybudovali klubovnu zvanou Doupě a objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Přesto se zdá, že jejich přátelství slábne. Na koho se ještě mohou spolehnout, když i oni dva před sebou mají tajnosti? Pod ocelovým nebem se odehraje strhující příběh, který vyvede z omylu všechny, kdo si mysleli, že na Prašině může nastat klid. Působivé ilustrace odhalí nová zákoutí a tajné stezky křižující záhadnou pražskou čtvrť.... celý text

cori
09.07.2022 3 z 5

První díl se odehrával v říjnu, nyní máme únor a na scéně se objevuje Jirkův tajemný strýc, který pátrá po výbušnině zvané černý merkurit, vynálezu Hanuše Nápravníka, pan plecháč a sekta fanatiků z Krchleb. En a Jirka mají své tajnosti, které jejich vztah pořádně naruší. Tento díl přináší ještě více akce a záhad.

LuckaH2
15.06.2022 5 z 5

Stejně jako první díl, jsem si i ve 33 letech užila:-) tajemná urbexová atmosféra Prašiny, popisy postav, včetně Prokopa, který není klasická postava, podzemí, záhadná zápletka. Těším se na třetí díl!

helusa2
08.06.2022 4 z 5

Přečteno podruhé - “ušima”. Když jsem četla poprvé, nebyl ještě vydán 3. díl a pamatuji se, že mi to přišlo nedotažené a zmatené. Nyní jsem mohla plynule pokračovat, takže to určitě dojmu pomohlo ;-)

Mabie
21.05.2022 2 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a jako vždy - skvěle načteno Matoušem Rumlem.
Autorova myšlenka podivné části Prahy se mi moc líbí už od prvního dílu, stejně jako myšlenka, že děti “zachraňují lidstvo”, ale…
Černý merkurit je proti prvnímu dílu o hodně slabší, některé pasáže jsou nelogické, tajností je nějak moc a “pan Plecháč” je opravdu nehorázná blbina. Celkově je děj překombinovaný, postrádám jakéhokoliv dospělého, který není zlý, záludný nebo alespoň projevuje trochu normálního zájmu a i hlavní hrdinové nemají ten fajn vztah jako v prvním dílu, takže tentokrát nejsou moc sympatičtí. Naprosto souhlasím s komentářem yaoiyuri, že “děcka pořád nikdo nehledá, nikdo se nestará… Místo bazírování na důležitosti přátelství a odvaze… se řeší převážně rádoby vztah a tajnůstkaření rádoby dětských postav, která se však většinu knihy chovají jako o 3-4 roky starší jedinci, než jsou, a jako "děti" jednají, jen když se to zrovna hodí pro zápletku.”
Snad to třetí díl trochu zvedne, tento hodnotím na 2, maximálně na 2,5*.

MilackovaN
12.04.2022 5 z 5

Druhý díl Prašiny přináší nové dobrodružství, tajemství a objevy. Těším se na vyvrcholení třetího dílu.

Barabora
17.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Další super díl. Vlastně jsem 2 díl začala číst hned jak jsem dočetla díl 1. A to dělám jen u knih, které mě zaujali.
[Nedokážu říct, jestli byl 1 díl lepší. Ale tím jak mezi sebou měli En a Jirka tajemství, tak možná byla lepší ta jednička kde tajemství pravděpodobně neměli.]
Uz hned na začátku knihy se stalo něco nečekaného a tím nemyslím jenom to, že byl Jirka na pohřbu svého dědy, který má v prvním díle hlavní roli....
To, co se na konci stalo En mě překvapilo, ale jelikož jsem v této knížce nečekala s hlavní hrdinkou smutný konec, čekala jsem, že je někdo zachrání.
V tomto díle jsme se dozvěděli hodně nečekaných věci o En. Nechci tady dal spoilerovat takže to dám do závorky a kdyžtak si to nečtěte ;)
( např to, že slíbila Jirkovi dědovi že se o stroj postará a nebo taky to, že je z Krchlebach)
No ale i tento díl se mi moc líbil a budu usilovat o to, abych se dostala ke 3 poslednímu dílu.
Můžu jen doporučit.

pepa4081
14.03.2022 4 z 5

Jako obdivovatel pánů Foglara, E. T. Setona a především Arthura Ransoma, přiznávám, že mi v prašinské trilogii něco chybí. Asi nejvíc je to vztah k přírodě a laskaví dospělí. Jinak mne ale tyto knihy hodně baví, a pokud baví dnešní mládež a přivedou ji ke čtení, tak jako před lety paní Rowlingová, pak autorovi tleskám. Doporučuji všem malým i velkým dobrodruhům.
Velmi uspokojivé.

Burák
25.01.2022 5 z 5

Obdivuju, jak Vojtěch Matocha navázal na původní knihu, která původně nebyla psána jako 1. díl trilogie, ale jako samostatný příběh.
Bylo skvělé vrátit se zpátky na Prašinu a odkrývat spolu s hlavními hrdiny její tajemství.
Styl vyprávění je trošku jiný, možná určený pro o něco starší a vyspělejší čtenáře než předchozí díl, a o to je to pro mě ještě větší radost.

Nemůžu se dočkat dalšího dílu!

Ristridin
26.12.2021 5 z 5

Překvapuje mě, že má druhá kniha nejvyšší hodnocení, ikdyž jen o procento. Z trilogie asi nejslabší, ačkoliv ne špatná! Pouze některé pasáže byly lehce vytržené z kontextu a nedavály příliš logiku. Jmenovec Jirka byl občas mírně na pěst, ke konci mi přišel “padlej na hlavu” :) Postava plecháče na mě působila jako nehorázná bláznovina a přešlap, po přečtení trojky mi ale zapadla do příběhu už trochu lépe.
Možná bych dal spíš čtyři hvězdičky, protože ostatní díly jsou lepší, ale mě prostě ten celý koncept tajné fiktivní čtvrti v Praze strašně baví a čte se to až ďábelsky rychle.
Bral bych i víc dílů.

kristeen
26.12.2021 4 z 5

I přes varování, že druhý díl nedosahuje kvalit prvního - nutkání vrátit se na Prašinu bylo asi stejně silné jako u hrdinů knížky. A nebylo to zklamání. Návrat byl trochu jiný, leccos se změnilo a kdybychom šli do detailů, našli bychom asi různé mouchy, ale stěžejní byl příběh, vytvořené napětí a spád…přečteno tedy velmi rychle a hladově a kdyby byla možnost zase se vrátit…

Boku
26.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Oproti prvnímu dílu má Černý merkurit mnohem více zápletek a informací, až se v tom člověk občas ztratí. Už to není jen pouhé pobíhání Prašinou a hledání stroje. Je to od Krchleb počínaje až po ,,pana Plecháče" alias Prokopa Steinera. Série mně ale upoutala a nemám s ní žádný problém. Naopak mi přijde super! Určitě bych uvítala i filmovou podobu!

Barbarka_CZ
08.12.2021 4 z 5

Skvele pokracovani jednicky, v porovani s ni a se za zaverecnym dilem ale malicko slabsi (rychle jsem zapomnela, o cem to vlastne bylo), druhe dva dily ve mne rezonovaly dele. Porad je to ale opravdu dobra kniha, autor drzi lajnu - akce, napeti, tajemstvi, zadna hlucha mista. Super cteni na par veceru.

Jarka_rybář
03.12.2021 3 z 5

No, upřímně. Kniha jako taková se mi líbí. Návaznost na první díl, je volná, ale ne zas tak moc. Nový příběh je perfektní, přináší zajímavá odhalení. Zato Jirka je s prominutím hysterická slečinka neschopná jediné racionální myšlenky. Zasloužil by pořádně nařezat, aby se mu znovu narovnala páteř a přestala tlačit na mozek.

1207
01.12.2021 5 z 5

Stále velmi zábavné a těším se, až příběh zfilmují a pan Plecháč se objeví v Krchlebech :). Někdy získává čtenář najednou hodně podnětů.

tofii
10.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Druhý díl byl méně napínavý než první. Děj je trochu předvídatelný, trochu složitý a trochu přehnaný. Připadá mi divné, že dvě děti se sami toulají po Prašině. Mezi tím najdou holčičku, která utekla svému otci, potuluje se ve sklepení a vidí v noci lépe než ve dne. Proto mi děj připadá moc složitý a přeplácaný. Ale nápad příběhu (to že slavný český vynálezce Hanuš Nápravník vynalezl nejsilnější trhavinu na světě a za několik staletí jí někdo nalezne) byl zajímavý a líbil se mi. Ilustrace mi někde trochu vadily a jinde trochu chyběly. Líbilo se mi, že kniha navázala na minulý díl a těším se, až si přečtu další díl, který také už vyšel.

slawa.cap
01.08.2021 4 z 5

Poslouchal jsem jako a audioknihu, opět výtečně načtenou Matoušem Rumlem.
Příběh opět poutavý, ale proti prvnímu dílu dost ztrácí. Myslím, že Prašina byla původně myšlena jen jako jedna kniha a toto pokračování je trochu násilně naroubováno. Proč nepadla jediná zmínka o merkuritu v prvním díle? Proč se nikdy děda nezmínil o Jáchymovi, přece jenom to mohl být logicky jeho učedník, ne to hodit na holku, co "šla zrovna kolem"? Hlavní problém knihy je tedy podle mně v nedostatečné provázanosti s prvním dílem. To je ale často problém všech pokračování.
Příběh sám o sobě není špatný, děti se opět snaží zachránit Prašinu/Prahu/Svět... Záporáci jsou podlí a nevypočitatelní, ale i hlavní hrdinové jsou dost nevyrovnaní, snad víc, než v prvním díle.
Na první díl to nemá, ale další pokračování si rozhodně nenechám utéct.

yaoiyuri
03.07.2021 2 z 5

(SPOILER) Slabých 2.5*

Od minulého dílu posun k horšímu. Zápletka je hodně přitažená za vlasy.

Na divné Prašině je oblast ještě divnější, než je místní divnoprůměr… no, budiž. Z prašinského Járy Cimrmana se stal low-cost doktor Frankenstein… wut?! En je brutálně nevyrovnaná postava (a na to jak je „geniální“, tak má teda heslo na úrovni člověka, co s bídou zapne počítač) a občas má fakt zvláštní názory. Jirka furt jen otravně kňučí.
Děcka pořád nikdo nehledá, nikdo se nestará (jeden telefonát s matkou je fakt A+ parenting, obzvlášť když přihlédneme k vazbám na uprchlého zločince a situaci, ve které se Praha/Prašina ocitly, Jirkův otec je taky výkvět otcovské lásky a důvěry). Jáchym je nezajímavá nicka a úplně zbytečná postava, jejíž absence by na ději skoro nic nezměnila.

Místo bazírování na důležitosti přátelství a odvaze, dobrodružství bla bla… se řeší převážně rádoby vztah a tajnůstkaření rádoby dětských postav, která se však většinu knihy chovají jako o 3-4 roky starší jedinci, než jsou, a jako "děti" jednají, jen když se to zrovna hodí pro zápletku.

Na třetí - a snad i závěrečný - díl jsem opravdu "zvědavá".

veriszv
28.06.2021 5 z 5

Prašina je skvělá záležitost a platí to stejně tak i o druhém díle.
Temné uličky, napětí a dobrodružství. Ideální pro kluky i holky no a taky rodiče, nebo alespoň mě se to líbilo.
Ze začátku druhého dílu jsem si říkala, že je to dost podobné jako jednička, pořád jen ztrácení v uličkách, pronásledování,...
Ale dala jsem tomu čas a nakonec se mi dvojka snad líbila ještě víc než ten první díl.

VenAlud
13.06.2021 5 z 5

Asi jsem divná, ale chtěla bych na Prašině bydlet :D! Tak dva dny v týdnu. O víkendu. V zimě. Všude ticho, klid, jen kniha a petrolejka :)... Takový krátký pobyt zpátky v dětství, kde nebyl počítač, mobil a lidi k sobě měli tak nějak blíž. Chvilkový restart a pak zpátky do města - do kina, do divadla a na tacos :D...

Prašina mě prostě fakt bere! S druhým dílem jsem si dokonce zvykla na její třeskuté tempo. Připomíná mi letní prázdniny pod stanem se Správnou pětkou... momenty, kdy jsem se dokázala ještě do čtení ponořit tak, že svět přestal existovat :)! A za to patří Matochovi dík.

zirafinec
04.06.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, rozhodně doporučuji. Jsem ráda, že autor nezabrousil vyloženě k "nadpřirozenu" a zůstala to jen podivná část Prahy s ještě podivnějšími lidmi. Od knihy se nedal odvrátit zrak, a to jsem poslední den na dovolené. Jediné, co mě zaráží, je chování se hlavních postav. Myslím, že na svůj věk by se měli chovat jinak.