Černý merkurit

Černý merkurit https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420506/bmid_prasina-cerny-merkurit-IYV-420506.jpg 4 532 116

Prašina série

Prašinu sevřel mráz, neobydlené ulice jsou zaváté sněhem. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, přímo v tajemné čtvrti si vybudovali klubovnu zvanou Doupě a objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Přesto se zdá, že jejich přátelství slábne. Na koho se ještě mohou spolehnout, když i oni dva před sebou mají tajnosti? Pod ocelovým nebem se odehraje strhující příběh, který vyvede z omylu všechny, kdo si mysleli, že na Prašině může nastat klid. Působivé ilustrace odhalí nová zákoutí a tajné stezky křižující záhadnou pražskou čtvrť.... celý text

Kerbello
01.06.2021 4 z 5

Překvapila mě provázanost jednotlivých dílů. Po prvním jsem měl pocit, že je potřeba cosi dořešit, ale i tak jsem od druhého čekal víceméně samostatné dobrodružství. Matochovi se musí nechat, že dokáže sázet jednu zběsilost za druhou (celá kniha odehraje během dvou dní), vtáhnout a občas hezky překvapit. Právě ve chvíli, kdy už mě začínalo unavovat, že se hlavní postavy vždycky ze všeho vylížou, se pokazí vše a prostě tentokrát mají smůlu. To je velmi příjemný „realismus“, který zajímavě kontrastuje s mnohem fantastičtější, skoro až lehce steampunkovou zápletkou Merkuritu. I tak se z ústřední dvojice ke konci stávají téměř superhrdinové, což z mého pohledu dílu krapet ubralo. Pořád ale velmi příjemné čtení.

Ladislav73
27.05.2021 5 z 5

Dobrodružný a napínavý děj plný záhad a tajemství, který nedá čtenáři vydechnout.
Při čtení Prašiny mám podobný pocit, Jako bych hrál počítačovou hru.
Čtení spíše pro mládež a dospělé než pro děti.
Děti by mohly mít zlé sny, jak je někdo honí po Prašině ;-).

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Matouše Rumla.
Dopuručuji.

kamibe
21.05.2021 3 z 5

Tak jsem si přeci jen přečetla i další díl, ale nebyla jsem jím tolik nadšená jako první Prašinou. Ale uznávám, že i tak má v sobě dost napětí a může děti velmi poutat.

F-i-n-r-o-d
04.05.2021 4 z 5

První díl nasadil laťku strašně vysoko a druhou knihu to logicky handicapuje. Nadnesené prostředí Prašiny se v popisu dále rozšiřuje, ale ne příliš. Hlavní zápletka mě tentokrát tematicky tolik nechytla. Určitě se dají nalézt strhující vypravěčské pasáže, nicméně tentokrát jsem se chvílemi trochu nudil a měl možnost hledat logické chybičky. Na rozdíl od prvního dílu, který je tak nějak uzavřen a číst další knihy není nezbytné, v tomto případě celý příběh končí dost otevřeně. Spousta věcí zůstává nevysvětlena a příběhy postav zakončeny jen částečně, takže očekávám o to větší závěr ve třetím díle. Pak se teprve ukáže do jaké míry prostřední díl dával smysl.

Gordonlord
03.05.2021 1 z 5

Nerad bych k tomu byl nějak nefér, protože Vojtěch Matonoha se evidentně snažil, aby se v druhém díle Prašiny něco dělo, aby to mělo zápletku a prostě všechny základní prvky dobrého příběhu a určitě mu patří palec nahoru za to, že vytáhl poetiku Stínadel, přepsal ji pro dnešního čtenáře a obohatil o svojské a vlastně sem tam i zajímavé nápady...

..ale mě to vůbec nebavilo. Poslouchal jsem to jako audioknihu, ale to nikdy nebylo oproti klasické knize pro mne žádné znevýhodnění ani problém. Jen mě prostě vůbec nebavilo to poslouchat, nezajímalo mne, co bude s hlavními hrdiny. Jejich pobíhání po "Stínadlech" a předpubertální zachraňování světa jsem jim prostě nevěřil, měl jsem z toho pocit dětské bojovky. Bylo mi jedno, co se děje, bylo mi i jedno, jak to dopadne. Vůbec mne to vlastně nezajímalo a s velkým sebezapřením jsem se to snažil dotáhnout do konce.

Na samotném konci jsem chvíli dokázal soucítit s hlavním padouchem a závěrečné vztahové dilema dvou hlavních hrdinů mi bylo prostě úplně ukradené. Nějak se na mne nepodařilo autorovi přenést vůbec nic.

Ale pokud tohle moje slintání čtete a rozhodujete se podle komentářů, jestli má cenu tuhle knížku zkoušet, neznamená to, že to nebude bavit vás. Tentokrát nemám, co konkrétního bych vytkl a podpořil tak své hodnocení, ale ten silný pocit nezájmu a nudy, který jsem nedokázal překonat a který z knihy plynul, mi jinak nedá.

Barbora H
02.05.2021 4 z 5

Čtu se synem... a líbí...

Tomík9630
30.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Po přečtení prvního dílu jsem se rozhodl že přečtu i druhý. Byla to skvělá volba protože tato kniha byla stejně napínavá, zábavná a vtahující do děje jako první díl Prašiny. Rozhodně si přečtu i třetí díl a doufám že bude taky tak skvělý jako předešlé díly.

Ajenka
14.04.2021 5 z 5

Opět nezklamalo. Atmosféra Prašiny je temná, příběh příjemně teče. Zase mám chuť Prašinu navštívit.

roso.mak
13.04.2021 5 z 5

Je to brak. Ale je to psané jako brak, proto dávám plný počet. Hlavní záporáci mají opět zázračnou schopnost je v bludišti Prašiny zcela náhodou najít a Deus ex machina se objevuje tak často, že mu nestojí za to odcházet daleko.

Trochu s podivem, že je taková honba za něčím, co zas tak moc nepřekoná současné zbraně, ale jako úlitba steampunkové části knihy dobrý.

Chajda69
06.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Na návrat na Prašinu jsem se moc těšil. První kniha mě nadchla a přečetl jsem jí za odpoledne. Měl jsem u ní i takový ten příjemný pocit mrazení v zádech a bavilo mě objevovat prašinská zákoutí.

Černý merkurit byl také dobrý, ale z mého pohledu zdaleka ne tak, jako první Prašina. Zarazily mě některé slepé uličky, které autor vystavěl - třeba mi není úplně jasné, proč se v knize objevila část s Hedvikou, jestli byla jen prostředkem pro vyvedení dvojice ze tmy, nebo jestli měla jiný účel, který jsem přehlédl. Navíc měla určitou "superschopnost", která zůstala nevysvětlená a nikdo se po vysvětlení ani moc nepídil, škoda. Totéž ohledně části s Hedvičiným otcem, zdá se, že to byl jen prostředek pro představení příběhu o Prokopu Steinerovi, ale pak nerozumím rozsáhlému popisu dalších věcí, které vypadaly, že budou mít v dalším příběhu nějaký význam. Neměly. Nelogické mi přišlo i to, že člově-stroj poháněný merkuritem měl potřebu krást slepice... no, nevím.

Říkal jsem si, že oproti třeba trilogii Rychlých šípů, ke kterým někdy bývá Prašina přirovnávána, je docela drsná. Ale když jsem si pak vzpomněl na Vojtěcha Vonta, Vláďu Dratuše a Kocouří hrádek, asi ne.

Některé dějové zvraty jsem očekával dříve, než se uskutečnily. Pak mi ale došlo, že jde o knihu pro děti od 9 let a jako vysokoškolsky vzdělaný člověk bych se asi za něco takového po ramenou plácat neměl... no, stejně jsem měl radost.

V souhrnu - návrat na Prašinu byl pěkný, ale přišel mi takový... nekompletní. Něco mi chybělo a něco přebývalo, i tak mě ale kniha bavila a už se těším, až se k ní dostanu se synem znovu a co na ní bude říkat on.

Mona-Lisa
03.04.2021 5 z 5

Zpět na místě činu a to v plné parádě. Vše z jedničky zachováno. Sympatičtí hrdinové, svižné tempo a krásně temná atmosféra k tomu.
Prašina je část Prahy existující jen na papíře, což ji nijak neubírá na věrohodnosti a atraktivnosti. Jirka, En a tajemný stroj pod čtvrtí, který dělá Prašinu tím, čím je. Úkrytem před velkým světem nebo nevyhnutelnou příčinou zla?
Pokud je to pro tebe vše předchozí nový pojem, běž si rovnou přečíst první díl. Tady se jednoduše používá hodně starých pojmů, již známých postav a znalost prvního dílu je nezbytnost.
Tento kousek se čte s takovou lehkostí jen sviští stránky.
Opravdu mě nenapadá nic, co bych zkritizovala.
Má to neuvěřitelný spád, neustále se něco řeší a děje. Pořád ale v rámci uvěřitelnosti, nic nepůsobí jak vycucané z prstu.

KláraH.
28.02.2021 5 z 5

Stejně jako u prvního dílu je to napínavé od začátku do konce. Jiná dějová linka, ale neméně zajímavá! Jirka jako by dospěl a musel se víc spolehnout sám na sebe.
Vždycky když teď přijedu do Prahy, koukám, kde všude se Prašina amorfně rozléhá. A to se u mě ještě žádné knize nepodařilo. Moc se těším na další díl, chci ho lousknout ještě dřív než syn:-)

Crozz
18.02.2021 4 z 5

Stejně dobré jako jednička.

jarin58
12.02.2021 4 z 5

Napínavá kniha od začátku až do konce.Možná lepší prvního dílu.

tlllk
09.02.2021 3 z 5

tento diel mi prišiel viac pubertálny ako ten prvý, ale očividne autor sleduje vyšší ciel, len neviem či sa mi ho ešte chce objavovať.

Eduarda
05.02.2021 3 z 5

Druhý díl nenadchnul. Wow efekt, vyvolaný tajemným prostředím Prašiny, už se neopakoval - možná proto, že začíná v podstatě nový příběh, jehož napětí staví spíš na akci (útěky, rvačky), než na magičnosti místa (promarněná šance). Nevyužitá příležitost jsou taky vztahy mezi hlavními hrdiny - ctím starou dobrou pravdu, že knihy (primárně) pro děti by měly ukazovat vztahy tak, jak je to správně.... anebo tak, jak to správně není, ale s morálním vyústěním. Nebo aspoň trochu... To se tady neděje, takže přátelství a důvěra tu budí zdání něčeho, na čem tolik nezáleží, lež je plně omluvitelná okolnostmi atd. I přesto za přečtení stojí.

Terkasup
26.01.2021 5 z 5

těším se až se mi dostane další díl do ruky . Mě ten příběh hodně baví

tittanie
26.01.2021

Jsem nadšená. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a strašně jsem se bála. Děj se mi líbil. A strašně se mi líbí myšlenka Prašiny a merkuritu. Už se těším na další díl. Myslím si, že i druhý díl si udržuje stejnou úroveň jako díl první.

mcabr
24.01.2021 5 z 5

Opět super čtení, určitě doporučuji.

Zverak
22.01.2021 5 z 5

Výborná kniha. Trochu slabší než první díl, ale řekněte, je něco, co je lepší než Prašina první díl? ;) Opět zážitek v podání audioknihy. Vřele doporučuji 1. díl i díl 2.