Černý merkurit

Černý merkurit https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420506/bmid_prasina-cerny-merkurit-IYV-420506.jpg 4 532 116

Prašina série

Prašinu sevřel mráz, neobydlené ulice jsou zaváté sněhem. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, přímo v tajemné čtvrti si vybudovali klubovnu zvanou Doupě a objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Přesto se zdá, že jejich přátelství slábne. Na koho se ještě mohou spolehnout, když i oni dva před sebou mají tajnosti? Pod ocelovým nebem se odehraje strhující příběh, který vyvede z omylu všechny, kdo si mysleli, že na Prašině může nastat klid. Působivé ilustrace odhalí nová zákoutí a tajné stezky křižující záhadnou pražskou čtvrť.... celý text

Elka252
01.01.2020 4 z 5

Zajmavé, originální, pěkné !!

mol378
28.12.2019 5 z 5

Pokračování Prašiny nezklamalo, temné, drsné, zdá se mi probleskovat inspirace Golemem. Poutavý je především kontrast Prašiny se současnou Prahou, její poloha v centru, připomíná Foglarovy Stínadla. Napínavé nejen pro děti, psané svižně, moderně. Doporučuji.

Joges
28.12.2019 5 z 5

Více temný příběh s hororovými prvky a mix dalších žánrů, než klasická dobrodružná četba. Autorův text, námět i jazyk jsou moderní, strhující, dobře se čtou, také o napětí tu není nouze. Místy je ale Prašina ponořená do takové tmy, až jsem se občas ztrácel. Byl jsem v podzemí či nad zemí? I když nejsem cílová skupina a po ponuré cestě Prašinou se nejspíš už nevydám, dávám knize plný počet. Nejdůležitější asi je, že je tu kniha, která baví dětské čtenáře a napíná je doma nebo v knihovnách při četbách s Andersenem.

Knihomolka506
24.12.2019 4 z 5

Doporučuji! Skvělá, dobrodružná a napínavá od začátku do konce stejně jako díl první. Budu ráda, když vyjde další knížka možná pokračování dvou dílů!

Čtenář1234
22.12.2019 5 z 5

Popravdě nečekal jsem , že bude druhý díl , a proto mě to trochu překvapilo . Pan Matocha opět ukázal jak velmi talentovaný spisovatel je . Úžasný příběh od kterého jsem se nemohl odtrhnout . Opravdu se moc těším na další díl .

mySaints
14.12.2019 5 z 5

Možná je trapný číst ve 27 knihu "pro čtenáře od 9 let", ale já bych ji četla i v 80. Četla bych ji nejraději pořád a neustále, protože mě do sebe vcucla svou neuvěřitelně originální, temnou atmosférou. U prvního dílu jsem se místy nudila (a i tak jsem byla nadšená jak malé děcko ze zmrzliny), ale zde? Děj běžel jako zběsilý od samého začátku až do konce, děly se zvraty, se kterými člověk nepočítal, nedokázala jsem vůbec odhadnout, jak příběh dopadne, kdo je vlastně dobrý a kdo ne. To bylo nejlepší! Žádné černobílé postavy, každý si nesl své těžké tajemství. Co se týče "netvora", někomu mohl přijít "už moc", i mně to přišlo na mysl, ale nakonec tak úžasně zapadl, vytvořil ještě hlubší příběh. Já nevím, ale druhé pokračování Prašiny pro mě bylo silnější než 30 dalších (dospěláckých) knih, které jsem četla před ním. Toužila jsem být děcko a toulat se po Prašině, zažít parádní dobrodružství (i když zde v knize o dost nebezpečnější než u Foglara). Ještě jednou a naposledy mé shrnutí - jsem okouzlena atmosférou, která vládne na zimní Prašině a jsem nadšena hlubokými příběhy, který každý na Prašině má a střeží je. A když už končí rok 2019, tak jediný, co si přeju od toho následujícího, je mít hodně brzo v rukách 3. díl. :)

kuruteku
11.12.2019 4 z 5

Po té, co jsem se vypořádal s prvním dílem, už chápu, čím připomíná Stínadla - pochmurná čtvrť s vlastními zvyky a tajemstvími. Tím skoro podobnost končí. Vynález je jiný, parta je zúžena na dvojici, tajemný nepřítel má prapodivnou organizaci. Žádní Vontové. Ale jak už jsem psal, tím jsem si prošel v prvním díle. Tady jsem už jen smířlivě přijímal náhlé zvraty, ale nebyl z nich překvapen nepříjemně. Naopak se mi to četlo náramně dobře, žádné extra překvapení. Už se těším za rok na rozuzlení všeho.

Broukodrak
07.12.2019 4 z 5

Není to tak dobré jako první díl, nemá to moc hlavu a patu - děj je strašlivě zamotaný, dělá se věc A, najednou to přeruší věc B, pak se do toho přímíchá věc C... Není poznat co se právě řeší. Spousta věcí, které by mě zajímali, se na konci nevysvětlí. 3 a půl hvězdy.

petrarka72
01.12.2019 5 z 5

Originální, napínavé a zábavné. Autor umí kombinovat dospělé problémy včetně neřešitelných dilemat a nutností se rozhodnout s pohledem dospívajících. A namíchat motiv ztracené čtvrti a frankensteinovský motiv s atmosférou 19. století a foglarovským drajvem je super.

EZ.
28.11.2019 5 z 5

Příběh se mi zdál dobře promyšlený, ale první díl byl přece jenom o trošičku lepší.
Zaujalo mě, že spoustu věcí dopadlo úplně jinak, než člověk očekával. Naopak některé závěry situací byly celkem předvídatelné, ale v porovnání s těmi neočekávanými jich bylo málo.
Neměla jsem problém se do knihy začíst a doufám, že brzo vyjde další díl.

Jen malý detail: V knize se mluví o mapě Prašiny. Tak si říkám, jestli ji hrdinové v prvním díle náhodou nezničili v zatopeném sklepení pod Východní baštou...

Ales04
15.11.2019 5 z 5

Suprové pokračování předchozího dílu. V ději se vyskytují nečekané zvraty a tím je příběh ještě zajímavější.

reddwarf358
15.11.2019 4 z 5

Pokračování něčeho, co bylo dobré, z toho mám vždycky strach. Ale v tomhle případě byl zbytečný. Sice už Prašinu znám a tak není její popis tak napínavý, ale autor dokázal vymyslet dost věcí, co navazují na předchozí děj a dalších dost nových a skvělých, aniž bych měl pocit, že to láme přes koleno. Trochu mě zklamal v podstatě otevřený konec, to u autor vnímám jako nucení ke koupi dalšího dílu, ale tahle kniha to nemá zapotřebí, další díl bych si koupil i tak. Jednou doporučím svým dětem a nyní doporučuji všem.

celyl
29.10.2019 3 z 5

Popravdě zde už musím dát menší hodnocení než u jedničky. Atmosféra tu funguje stále výborně, ale už trochu pokulhává příběh. Mnoho věcí je zde jakoby povrchně uvedeno a hodně je jich i podivně rozuzleno. Závěr je vysloveně vynucený.

Bezruč
21.10.2019 5 z 5

Představit si za knížkou pro děti něco infantilního je v tomto případě zcela mylné.
Příběh má spád jedna kapitola nutí oevřít druhou, nepoučuje, nemoralizuje, napětí vytéká z každého listu. Detektivka pro mladší čtenáře se vším všudy. Do dětské knihy se běžně neponořím, kvůli Prašině se stávám vděčným dětským čtenářem knih pana Matochy.

soupik2012
20.10.2019 5 z 5

Po prvním dílu jsem měla trochu obavu, aby pokračování Prašiny nebylo jenom nastavovanou kaší. Protože jsem si vůbec neuměla představit, co by mohlo tento příběh ještě oživit. Ale pan Matocha ukázal, že by z něj mohl vyrůst vynikající spisovatel. Tak trochu nástupce pana Foglara? Inspirace stínadelskou trilogií je docela znát. Pokračování příběhu je ještě napínavější, zábavnější a propracovanější než byla úvodní část. Místy je na knize znát, že je určena především pro děti, ale jsem si jistá, že bavit bude také jejich rodiče. Poslouchat Matouše Rumla byl neskutečný zážitek a tuto audioknihu povyšuje na 6 hvězd. Již teď se strašně moc těším na pokračování příběhu.

Sianka
19.10.2019 4 z 5

První díl Prašiny jsem pro sebe objevila náhodou a popsané tajemné místo mě hned zaujalo. Neotřelý nápad, hezky a čtivě napsáno nejen pro děti a mládež. Proto jsem byla zvědavá i na pokračování. Opět se mi hezky četlo, na samém závěru jsem pochopila, že je nakročeno na další díl, takže zůstalo několik otazníků. Není lehké psát další díl příběhu, který by za mě mohl být jedničkou uzavřen. Některé nové linie mě zaujaly a musím je obdivovat, jiné mi přece jen přišly přidané proto, aby mohla "dvojka" vzniknout, a musela jsem se nad nimi pousmát, ale tak už to bývá. Ale přiznávám, že jednak nejsem zamýšlená "cílovka", kterou to nepochybně bude bavit, a určitě si ráda přečtu i pokračování, protože líčení atmosféry je opravdu poutavé. Kniha se skvěle čte a koho bavila jednička, ten si rád přečte i pokračování.