Černý merkurit

Černý merkurit https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420506/bmid_prasina-cerny-merkurit-IYV-420506.jpg 4 532 116

Prašina série

Prašinu sevřel mráz, neobydlené ulice jsou zaváté sněhem. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, přímo v tajemné čtvrti si vybudovali klubovnu zvanou Doupě a objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Přesto se zdá, že jejich přátelství slábne. Na koho se ještě mohou spolehnout, když i oni dva před sebou mají tajnosti? Pod ocelovým nebem se odehraje strhující příběh, který vyvede z omylu všechny, kdo si mysleli, že na Prašině může nastat klid. Působivé ilustrace odhalí nová zákoutí a tajné stezky křižující záhadnou pražskou čtvrť.... celý text

kačer_donald
03.04.2020

(SPOILER) Velmi nebezbečná výbušnina zvaná Černý merkurit se dostane do rukou Hanuše Naprávníka, který s ním chce odpálit celou Prahu. Hlavní postavy Jirka a En se mu v tom pokoušejí zabránit. Potkají je při tom různé těžkosti. Po pohřbu Jirkova dědečka byl Jirka unesen vlastním strýcem. Ten potom dětem pomáhal v boji proti Hanušovi.
Knížka se mi líbila, bavila mě a doporučuji všem.

jarmuk
27.03.2020 3 z 5

první díl mě víc chytil

rudydrak123
24.03.2020 5 z 5

Extrémně napínavý, strašidelný, kreativní a úžasný příběh.

jenda88
24.03.2020 5 z 5

Super napínavá knížka

Daveson
16.03.2020 5 z 5

Druhý diel ma veľmi milo prekvapil a musím povedať, že u mňa vysoko prevýšil prvú časť. Autor veľmi podrobne a zaujímavo vykresľuje tentoraz hlavne Krchleby a Krchlebčanov. Aj vďaka tomuto vás táto kniha dokáže upútať a udrží vás pri pozornosti počas celého deja. Menším negatívom pre mňa bolo to, že jedna akcia striedala ihneď druhú a čitateľ nemal veľa času na oddych. Druhý diel v sebe nesie neustále odhaľovanie nových skutočností, niekedy veľmi zarážajúcich nad, ktorými niekedy musíte knihu zatvoriť a nechať si to prejsť hlavou. Avšak prednosti tejto knihy vysoko prevyšujú jej malé nedostatky a táto kniha je skvelým oddychovým čítaním nielen pre mladšiu generáciu.

línýsmoothie
14.03.2020

Kniha se mi opravdu líbila ale myslím si že první díl prašiny byl napínavější a proto jsem knihu nemohla ani odložit

Gracian1964
07.03.2020 4 z 5

Aj druhý diel Prašiny som prečítal v kníhkupectve Artfórum pri káve a pri pive, pekne postupne. Páčilo sa mi to, a keď tak čítam komentáre podo mnou, možno majú pravdu v tom, že prvý diel bol lepší. Ale istý si tým veľmi nie som.

Marek.Sc
06.03.2020 4 z 5

Čierny merkurit je dôstojným pokračovaním Prašiny. Osudom dvojky je však ukázať, že je rovnako dobrá, ak nie aj lepšia, ako jednotka. Dvojicu kamarátov, En a Jirku, zavedie dej do štvrti Krchleby, ktorá je ešte tajomnejšia, ako samotná Prašina. Na mieste kde zastal čas a jedine búrkový blesk je elektrinou, ktorá v Prašine funguje spoľahlivo. Geniálny zabudnutý vynálezca, Hanuš Nápravník, však zanecháva odtlačky svojich činov aj v 21. storočí. Aj tých dobrých, ale aj tých ťažšie napraviteľných. Začne sa honba, za čiernym merkuritom. Hľadajú ho všetci a v skutočnosti nikto nevie, čo čierny merkurit, opradený tajomnom, naozaj je. Kamaráti budú musieť bojovať o svoju pravdu, ale aj o dôveru medzi nimi, ktorá sa začína rozpadávať. Kto je Melichar, kto je Jáchym a čo má so všetkým spoločné vynálezcov učeň Prokop Steiner? Na Prašine, však je pokojná atmosféra len zdanlivá. Ticho, ale všetci vás pozorujú. A opäť unikať pred prenasledovateľmi a ukryť sa na Prašine dokáže len ten, kto tam bol alebo rodený Prašinčan. Všetko je najprv zamotané, avšak na konci rozuzlené.
Vojtěch Matocha a Karel Osoha nás opäť zavedú do sveta moderných post-foglarovských „stínadel.“ Kniha Vás veľmi rýchlo vtiahne do deja a tí čo čítali jednotku, pokračujú plynule ďalej v Krchlebskom dobrodružstve. Noir atmosféra, podrhnutá ilustráciami, je ušitá presne na tento typ knihy. Jazyk autora je zrozumiteľný pre násťročných, ale určite po ňom siahnu je dospeláci, odrastení tromi pátračmi a „rychlími šípmi.“

tavvva
29.02.2020 3 z 5

Druhý díl mi sedl méně, než první. Ubylo kouzlo, přibylo temno a zbytečný chaos v emocích postav. Násilné roubování na první díl a větší předvídatelnost místy způsobily, že jsem se u knihy začal nudit a neměl motivaci ji dál číst. Taky mi tu začalo šíleně lézt na nervy příliš často užívané slovo "zamumlal".

Ditules
18.02.2020 4 z 5

První díl byl o něco lepší, v tom se shodnu s ostatními komentujícími. Přesto ta skvělá linka zaujme každého. Těším se na 3. díl.

mischa65
13.02.2020 3 z 5

Stejně jako první díl četly jsme spolu s vnučkou a shodly se, že první díl byl lepší.

certik003
12.02.2020 4 z 5

Další pokračování se mi líbilo, i když tentokrát je příběh temnější a místy dost předvídavý. První díl se mi líbil asi víc, ale je to tím, že ráda objevuju nové světy, což v pokračování odpadá. Co mě nemile překvapilo, bylo to, jak se na konci zachovat Jirka, to jsem nečekala a předpokládám, že nás čeká pokračovaní, které si opět ráda přečtu.

jxr
10.02.2020 3 z 5

První díl prašiny se mi líbil víc: zavedl nás do námětově nové, tajuplné a zajímavé lokace Prašiny, která se nachází v Praze, a která si své tajemství chrání před okolním světem. Čtenář v prvním díle spolu s Jirkou a En Prašinu teprve poznává a pomalu odhaluje její tajemství. Líbil se mi originální nápad, to jak si obyvatelé Prašiny chrání svůj způsob života jakoby ze starých dob a i celkem zajímavá zápletka.
V druhém díle se ukazuje druhá tvář Prašiny, ta temnější... tím však pro mě ztrácí svoje původní kouzlo. Obyvatelé Prašiny jsou buď zlí a nebo vystrašení, zápletka příběhu mě taky moc nezaujala...asi je těžké navázat na úspěch prvního dílu...třeba mi kniha jen nesedla....možná je téma Prašiny už vyčerpané...
Každopádně se jedná o dobrodružnou knihu pro mládež s výbornými ilustracemi od Karla Osohy, které příběh skvěle doplňují. Věřím, že mladší čtenáře knížka bude určitě bavit právě tou temnou atmosférou a napětím, kterého je v knize dost.

Halt468
09.02.2020 5 z 5

Nemám slov!!

TomD
22.01.2020 5 z 5

Je to hezké a napínavé čtení. Co více dodat, abych nespoileroval ????????

dawson321
20.01.2020 5 z 5

Matocha udržel kvalitu prvního dílu a rozšířil Prašinu zase o další záhady. Teď už jen čekat na třetí díl.

rysavas
19.01.2020 3 z 5

Přiznávám, že oproti prvnímu dílu, na mě tento druhý působil poněkud přeplácaně. Těch zápletek a různých náhod je tam už příliš. Je to čtivé, to ano, ale cca od půlky knihy už mě spíše rozptylovala ta spousta nedořešených "linek" příběhu, které vyšuměly jen tak do vzduchu.

Malýmedvěd
18.01.2020 5 z 5

I pokračování je výborné. Je to dětská knížka, kterou doporučuji. U nás doma měla úspěch. Je to čtivé, napínavé, dobrodružné, má to atmosféru. Příběh není zbytečně šroubovaný a hrdinové jsou dobře propracovaní a mají více rovin, kde je dítě, ale i dospělí čtenář, můžou pozorovat, soudit a představovat si, co by udělali na jejich místě oni.

Epes
17.01.2020 5 z 5

Pečlivě rozplánované a přesně nadávkované dobrodružství zasazené do atraktivních kulis udržuje čtenáře (dětského i dospělého) v neustálém napětí. Nádherné ilustrace jsou odměnou za každou přečtenou kapitolu.

PetraDamianova
07.01.2020 5 z 5

Dvojka podle mě za jedničkou nijak nepokulhává, naopak ji spíš ještě předčí. Vážím si toho, že i když má jít o knihu pro dětského, resp. dospívajícího čtenáře, kromě silného příběhu a napětí se tu objevuje také řada filozofických a psychologických otázek, nad kterými může pouvažovat každý, mladý i starší. Např. přátelství (mají si přátelé mezi sebou všechno říkat, nebo je malé tajemství tím, co jejich vztah stmeluje?); ospravedlnění existence Prašiny, kterou mají hrdinové ve svých rukou; problematika slibu a jeho (ne)porušení; možnost manipulace s fakty ve virtuální realitě aj.
Velice bych si přála vidět Prašinu (ať už jedničku, nebo dvojku) zfilmovanou. Je to ideální předloha pro film, má nejen příběh, ale i atmosféru a vizuálně atraktivní prostředí. Při šikovné práci s kamerou by to byla opravdová lahůdka.