Slavík

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/294841/slavik-Zjy-294841.jpg 4.7222

The Nightingale (2015)

Vydáno:, Argo

morava

Tak, a je to tady.Zase jeden takovy pribeh, ktery si zapisuji do sveho notysku prectenych knih a ke kteremu pridavam vykricniky. Neni to kvuli tomu, abych na tuto knihu nezapomela, protoze si myslim, ze to ani nejde, po vsech tech emocich, ktere mne pri cteni zaplavily . Je to proto, ze to delam u knih, ktere se radi k mym kniznim srdcovym zalezitostem. Takze za mne velke doporuceni.

loudomar

Naprosto strhující příběh osudu dvou sester z období druhé světové války. Kniha přináší nejen velmi autentický a postupně gradující příběh ale dozvíte se z ní i mnoho podstatných faktů co se 2. sv války týče.

Evaho73
27.12.2017

Slávik ma prevapil hneď dvakrát za sebou. Prvý krát pod stromčekom a druhý svojím silným námetom.
Strhujúci a emotívny príbeh z vojnového obdobia podaný očami dvoch povahovo rozdielnych žien - sestier, ktorých najsilnejšou zbraňou proti nepriazni osudu sa stala láska, a to vo všetkých svojich podobách.
Autorka úžasne zachytila atmosféru Francúzka spolu s povahovými vlastnosťami jej obyvateľov, čo v čitateľovi evokuje pocit dôveryhodnosti tohto príbehu. Osobne som s hlavnými hrdinkami zdielala ich strach, hlad, zimu, sklamanie, zúfalstvo, bezmocnosť a nekonečnú prázdnotu zo straty svojich blízkych, ktoré postupne prerástli v boj o prežitie a silné odhodlanie zmeniť podľa svojich možností túto neľahkú situáciu.
Slávik je ďalšou dychberúcou knihou, ktorá do čitateľov vlieva nádej, že každá obeta z lásky sa mnohonásobne vyplatí.

radkapela
12.12.2017

Krásná, doporučená čtenářkou.

putpuda
11.12.2017

Po knize jsem sáhla v podstatě z donucení mojí sestrou, která mi řekla, že budu řvát jako kráva ( z odpuštěním;)). Moc se mi do knihy nechtělo, nějak jsem zrovna na toto téma neměla náladu. Ale rozhodně nelituji!Právě naopak! Po Černobílém světě mě dlouho takto žádná kniha nedostala. Krásný příběh, smutný, dojemný, silný...jedna z knih, která v člověku něco zanechá.
Určitě knihu doporučuji k přečtení :D

10.12.2017

Dvě sestry tak rozdílné, jak jen mohou být, ale každá jde svou vlastní cestou a žije svůj vlastní život. Neskutečně dojemný příběh, u kterého se mi nejednou svíralo hrdlo a já polykala slzy. Navíc mi kniha dávala pocit, že jsem ve středu dění. Velmi citlivě napsáno. Na tuto knihu hned tak nezapomenete.

martinaandulka
10.12.2017

Nádherná kniha ze 2 světové války ve Francii.Je to kniha o odvaze,hrdinství,lásky a přežití.Doporučuji jsi ji přečíst.

mlsna
09.12.2017

Jedna z nejpoutavějších knih,které jsem v poslední době četla.Na konci jsem si přála,aby kniha stále pokračovala.Popisuje skvěle charaktery lidí,ať už kladných či záporných.Knihu si jistě za nějakou dobu přečtu znovu.

Květ
07.12.2017

V rámci společného čtení s Knihánkovem jsem se nechala nalákat na tento román z období válečné Francie. Příběh dvou sester zaujme, připoutá si vás, snadno se začtete a pokračujete rychle. Moc se mi líbilo, že totožnost vypravěčky byla odhalená až na závěr. Malinko bych vytkla, že děj působí někdy trochu jednoduše, předvídatelně. Nicméně i tak mě na konci přemohl melancholický pocit a slzy vhrkly do očí.

clouds
05.12.2017

Silný román z válečné Francie, velmi dobře ukazuje postupnou destrukci války v mysli lidí, obrovský nárůst úzkosti a strachu. Válka v v zázemí se projevovala na samém počátku jen menším výběrem potravin, odchodem mužů, kteří věřili, že se vrátí do Vánoc ale nakonec dospěla k strachu z násilí, k velkému fyzickému strádání a boji o přežití. Oblouk života obou sester je velmi zajímavý. Vianne dospívá od uzavírání kompromisů k reálnému odvážnému jednání motivovanému silnou láskou . Divoká a odvážná Izabelle je taková už od přírody, ale musí se naučit nést všechny důsledky svého jednání i v případě, že jsou hrůznější, než by si dokázala představit. Vřele doporučuji. Krásně napsáno!

minde
28.11.2017

Nechci se opakovat, ale souhlasím s ostatními, že je to úžasná,krasná a dojemná kniha, ktera vás rozbrečí a donuti si uvědomit, že můžeme byt vděčni za to, v jaké době zijeme. Také dekuji Rodaw - Irence za doporučení :-)

hats
28.11.2017

Plakala som...

zuzana2599
27.11.2017

Mimořádný a silný román !! Po dočtení vím, že mi Slavík ještě dlouho bude zpívat a jeho hlas doznívat v mých myšlenkách...
Slavík je také důkazem, že nejenom thriller či detektivka udrží čtenáře v napětí, je důkazem, že jsou i jiné knihy, které nelze odložit, zapomenout na ně.
Krásné, dojemné a tak skutečné !! Děkuji autorce za setkání s tak nezapomenutelnými hrdiny !!

DasaN
24.11.2017

Válečné období je nevyčerpatelné téma, což potvrzuje tato kniha. Tento krásný příběh mě držel v napětí až do poslední stránky. Tato rozhodně stojí za přečtení a to ne jen jednou.

RADOST
21.11.2017

V každé době způsobuje lidstvo samo sobě nepochopitelná příkoří a hrůzy. Ve jménu čehokoliv. A lidé v tom musejí žít. Žít tak, aby sami sebou nemuseli pohrdat. Slavík je krásná a kniha o tom, jak to zvládli či nezvládli obyčejní lidé z jednoho městečka ve Francii za druhé světové války. Kniha k zamyšlení. Díky za ni.

Analady
21.11.2017

Mám ráda Francii a mám ráda knihy z války, takže jsem se na tuto knihu moc těšila. Tímto děkuji Rodaw za doporučení. Kniha nezklamala a její čtení jsem si moc užila. Je to opravdu krásný příběh, plny citu, lásky, přátelství i odvahy, ale také utrpení, které k válce patří. Příběh Vianne, Antoina, Sophie, Rachel, Ariho, Julliena, Isabell, Gaëta i jejich přátel jsem naplno prožívala. Bylo to krásné a bolestivé zároveň. Doporučuji.

Melanka
15.11.2017

Skvělý román z Francie 2. světové války. Napínavý, drsný, čtivý. Člověk si uvědomí, jak se má dnes dobře a řeší samé prkotiny.

bookshelf
10.11.2017

"V lásce poznáváme, jací bychom chtěli být, a ve válce pak poznáme, jací jsme." To jsou úvodní slova knihy a já bych ji nedokázala popsat lépe.

Na téma druhé světové války obecně byla napsaná taková spousta knih, a přesto mi tato přišla něčím výjimečná. Jakožto čtenář sledujete příběhy dvou sester, které musí během boje o svůj holý život řešit spoustu morálních otázek, které jim předhazuje válka a s ní spojená okupace Francie, kde se děj odehrává. Tato jejich dilemata se kolikrát promítnou i ve vaší hlavě a nabídne se otázka, zda byste v sobě našli i vy tolik odvahy. Mimo to se jedná o příběh plný ztráty, odhodlání, statečnosti i obětování se. Obecně upřednostňuji knihy z tohoto období, které obsahují více faktů a donutí vás vyhledávat si další informace, ale touto knihou jsem vážně okouzlena a myslím, že ještě dlouho budu.

Audrina
09.11.2017

Po dočtení knihy jsem měla lehce rozpačité dojmy. Přišlo mi, že pasáže ze současnosti na přeživší postavu vůbec nepasovaly a šly proti logice postavy. Taky jsem možná čekala, že konec bude víc dramatičtější...
Celý příběh je skvěle napsaný, výborně se čte a krásně mapuje osudy žen za války. Celou dobu čtení jsem byla nadšená, ale bohužel závěr knihy moje nadšení srazil na čtyři hvězdičky. Přesto se jedná o historický román, který stojí za to si přečíst.

NikolIris
06.11.2017

Nič lepšie som za môj krátky čitateľský život nečítala. Nikdy som pri knihe tak neplakala a nikdy som sa s príbehom tak nevžila ako tu!!!

----ak by niekoho zaujímalo ako som sa ku knihe dostala, tak vďaka skvelej Irenke (Knihánkov), nakoľko ju spomínala dlhšie a dala ju do spoločného čítania. Nestihla som stream, no potrebovala som na knihu čas, chuť a priestor na emocionálne prostávky. Mám rada ťaké príbehy, nevadia mi ani ťažšie knihy, ale táto ma dala na kolená. Neskutočne silný príbeh a veľmi by ma potešilo, keby sa takéto knihy zaradili na povinného čítania na stredných školách.
Ja som maturovala u veľmi dávno, no smutné je, že ani od tej doby sa nič nezmenilo. Nemyslím, to teraz zle voči iným autorom a našim rodákom so Slovenska či Čiech,na na SR to to maturitné čítanie oveľa viac okresané.

Každopádne pre mňa NEZABUDNUTEĽNÝ príbeh ♥

perpe2a
05.11.2017

Nádherná kniha, ke které se budu opakovaně vracet. Je silná na emoce a velmi k zamyšlení. Po jejím dočtení ještě dlouho doznívá ve vás samotných a nedá vám spát. Doporučuji přečíst povinně všem knihomolům :-)

26Mirka
04.11.2017

Neuvěřitelná, dojemná, krásná kniha. Paí autorce děkuji za nezapomenutelný čtenářský zážitek, spolu s Vypravěčkou od Jodi Picoult je to nejpovedenější kniha z doby 2. světové války!!!

Rodaw
30.10.2017

Nezapomenutelná a pro mě naprosto dokonalá - po všech stranách ♥♥♥
Děkuju paní autorko za perfektní čtenářský zážitek. Těším se už teď, až se k příběhu vrátím! Až ho prožiju znovu a znovu se setkám se svými hrdiny ♥♥♥

Pistácie
25.10.2017

Jsem ráda, že nacházím knihy, jako je zrovna tahle. Myslela jsem, že válečná témata jsou už tak vypsaná, že mě nic nepřekvapí, ale pořád se o nich dá psát. A hodně. Baví mě příběhy na pozadí války, které nastiňují příběhy několik postav, kde se jejich osudy prolínají. Je to naprosto skvělá kniha. Musím říct, že jedna z těch nejlepších, co se mi dostala do rukou.

Danago
20.10.2017

Pro mě toto byla skvělá knížka, velice lidská , plná utrpení a emocí. Možná má trochu pomalejší rozjezd, ale tím se rozhodně nenechejte odradit.
Příběh nás provede obdobím druhé světové války ve Francii.
Popisuje příběh dvou sester, které se zdají každá jiná, ale obě mají v sobě neuvěřitelnou statečnost .
Vianne zůstává se svou malou dcerkou sama, v malém francouzském městečku po té co její muž odchází na frontu. Musí zvládnout a přežít neuvěřitelné útrapy až do úplného konce války a sama si vším projít.
Isabelle, vždy tak trochu rebelka, se vrací do Paříže a zapojuje se aktivně v odboji.
Příběh je sice smyšlený, ale válka není žádná fikce. A takovéto knihy nám připomenou jaká zvěrstva se během války děla, že si to nikdo z nás nedovede ani představit. Jak to tenkrát dokázali lidé přežít a jak dokázali žít dál? Tato knížka ve mě napořád něco zanechá.
Není to žádný milostný román odehrávající se za války, kdo toto čeká ten se rozhodně splete.

parvitas
17.10.2017

Výborný príbeh! Je zasadený do nacistami okupovaného Francúzska, opisuje každodenný život Francúzov a teda najmä žien a matiek. Jednoducho, nevedela som sa odtrhnúť! Obe sestry, tak odlišné, ale zároveň veľmi podobné. Ich životný príbeh ma chytil za srdce... Obe boli nesmierne odvážne. Každá mala svoj vlastný spôsob boja, života a snažila sa pomôcť. Určite si kniha zaslúži nálepku svetový bestseller, zaujala ma viac ako Svetlá, ktoré nevidíme. Odporúčam!

Silmarien
04.10.2017

Krásny román z čias druhej svetovej vojny o rôznych druhoch odporu vo Francúzsku. O tých hrdinských s neohrozenými mužmi i ženami, ktorí vedeli, že ich čaká skaza. A potom aj o tých, ktorí bojovali maličkosťami, zo dňa na deň, ktorí boli hrdinmi lebo museli, nie preto, že by niekedy chceli.
Koniec príbehu človek tuší v podstate od začiatku, ale aj tak sa utýra prečítaním celej knihy až do sladkobôľneho konca, pretože inak to nejde.

hanča34
22.09.2017

Asi už to všichni za mně vyjádřili, velmi působivá kniha.A hlavně, přestože je děj zasazen okupované Francie, jsou obě postavy vykresleny velmi lidsky a s pochopením k jejich jednání.

Ivana11
20.09.2017

Velmi silný příběh plný emocí, lidského utrpení, lásky. Pro mě úžasná kniha.

Joyce24
18.09.2017

Tak tato knížka mě opravdu dostala. Nedalo se od ní téměř odtrhnout. Velice čtivý příběh z těžkého období 2 . světové války. Ještě dlouho po dočtení knihy ve mně příběh doznívá a vybavují se mi jednotlivé scény. Na konci celé knihy jsem se neubránila slzám. Za mě jen a jen doporučení !!!