Slavík

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/big_slavik-Zjy-294841.jpg 4.71024

Vydáno: , Argo

The Nightingale, 2015

Kniha Slavík

lerozka

to, že jsem si na konci jako matka poplakala, což se mi u většiny knížek nestává, bohužel neni měřítkem literární kvality díla. Jedná se spíše o průnik míry líbivého patosu a mého současného rozpoložení. Kniha je čtivá, nicméně plná nereálných, kostrbatých a nelkgických situací.

michaela3483

Krásná kniha. Čtivá, nemohla jsem se odtrhnout a na konci i slza ukápla.
Slavíka jsem četla jako druhou knihu a stejně, jako Velká samota, mě utvrdil, že určitě sáhnu po další autorčině knize.
Rozhodně doporučuji.

Allys

Veľmi silný a dojímavý príbeh o sile obyčajných ľudí vo Francúzsku počas nacistickej okupácie a vojny. Kvalitné spracovanie, dejové linky sa prirodzene prelínajú a o zvraty nie je núdza. Atmosféra francúzskeho vidieka a Paríža je v tomto žánri menej bežná, ale o to viac vítaná.
Veľkú časť deja tvoria životy žien, ktoré zostali s deťmi bez prostriedkov a mužov vydané napospas hladu a bezmoci. Čitateľ môže vidieť silu a odvahu jednotlivcov, ktorí dokázali pomáhať iným, ako sa dalo, aj keď sami nemali takmer nič. V knihe mnohé postavy robia rozhodnutia, z ktorých sa ukazuje veľa morálnych otázok a zamyslení. Vzťah sestier Vianne a Isabelle je plný rozporov, vývoj oboch postáv je popísaný naozaj do hĺbky.
Kniha má síce viac strán, ale čítala sa plynulo a sama, netreba sa jej báť , aj keď treba počítať s nejakou tou slzou. Po prečítaní knihy som vďačná za svoj život a dobu v ktorej môžem žiť. Určite odporúčam a dala by som jej viac ako 5*, keby to šlo.

adoli

Dá se vůbec napsat o knize, která obsahuje tolik hrůz, že je krásná? Velmi poutavý příběh o strašné době, příběh dvou sester napsaný čtivým jazykem, čtenáři je vyprávěn bez příkras, lehce, působivě. Velký zážitek. Doporučuji!

Kniholenka9

(+ SPOILER) Kniha Slavík vypráví příběh dvou sester Vianne a Isabelle, které žijí ve Francii během druhé světové války a každá z nich se postaví nelehkému osudu jinak. Jedna je odloučena od manžela a snaží se chránit dceru a domov. Druhá se během útěku z Paříže zamiluje a pak se rozhodne přidat k odboji a pomáhat sestřeleným anglickým pilotům, tím, že je převádí přes Pyreneje do Španělska. Kniha není předvídatelná, je krásně napsaná a při čtení se ve mně střídaly emoce, dokonce mi vehnala i slzy do očí. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Zuzaa

Kniha mi trochu připomíná Měděného jezdce - válečný příběh o těžké době v cizí zemi. V případě Měděného jezdce v Rusku, u Slavíka ve Francii.
Trochu říznuté červenou knihovnou, na konci dost patetické a na efekt, ale proto vlastně čteme, abychom prožili velké emoce a silné příběhy.
Slavíkovi jsem to všechno věřila a dávám pět hvězd.

Camelot

Knih popisujících utrpení lidí za války bylo a bude napsáno mnoho. Jejich autoři pravděpodobně nezapomněli vůbec na žádnou z obětí a trpících a každá z pomyslných hlav hydry zvané „válečná utrpení“ byla zdánlivě dokonale popsána.
Přesto rotačky chrlí nové a nové příběhy. I tady platí, že nejsem znalcem žánru a nemohu srovnávat a vynášet „objektivní“ soudy, zvláště pak, když v leckterých případech nejsem schopen rozlišit, zda jde o krásnou literaturu, nebo knihu napsanou dobrým vypravěčem, který ucítil vůni peněz vanoucí ze zákopů, lágrů nebo bídou zmítaného týlu.
„Slavík“ Kristin Hannahové je jednou z knih, která patří do současné celosvětové vlny (vydání originálu v roce 2015). Je to dojemný příběh líčící osudy francouzských žen v Němci okupované zemi a jejich zapojení do odboje. Je to příběh, který byl inspirován osudy konkrétních lidí (Belgičankou převádějící spojenecké vojáky do Španělska) a stává se tím realističtější, byť jako čtenář jsem měl někdy pocit pravého opaku. Je to příběh, který sice nabízí naději a ve svém důsledku jí příliš nenaplní. Je to příběh, jenž je možná až příliš patetický a podobně jako jiné příbuzné knihy ve mně vyvolává otázku, zda to lze prominout, protože to knize přiláká čtenáře a tím zviditelní hrůzy války dalším lidem, nebo je dobré mračit se nad tím s pocitem, že to znevažuje podstatu věci.
Ten můj hlavní dojem přesto asi je, že je to kniha o lásce. Erich Fromm v eseji „Umění milovat“ popsal druhy lásky: milenecká, mateřská, otcovská, sourozenecká, mezi přáteli, lásku k vlasti… A o všech vedl filozofickou disputaci. Kristin Hannahová udělala v podstatě totéž, protože v jejím románu dostala své místo každá z podob lásky. Je to možná méně učené, není to však určeno rozumu, ale srdci.
Proto se také asi čtenářovo srdce při čtení této knihy projevuje o něco hlasitěji než jeho rozum.
Každý ať si sám pro sebe posoudí, co je pro něj dobré.

pavla67

silny pribeh,nekdy mi naskocila husi kuze a tez kapicka ukapla,jsem rada ,ze jsem nezila v te dobe ale babicka s dedou ano a hodne mi o te dobe vypravela.Navstivila jsem Osvetim a nikdy nezapomenu co jsem tam videla.
Bylo to pekne nactene audio.