Slavík

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/294841/slavik-Zjy-294841.jpg 4.8364

The Nightingale (2015)

Vydáno:, Argo

luba65

Překrásná kniha. Pomalí začátek, ale pak už jsem nedokázala přestat číst... A na konci spoustu slz...

hapac

Opravdu hezký příběh dvou sester, kdy každá z nich se v tak těžké době zachovala neskutečně statečně. Zase trošku jiný pohled na válku. Knížka, která je pro mne srovnatelná s Hanou či Zlodějkou knih nebo Zvukem slunečních hodin. Každá z těch knih je jiná, ale čtivá a zajímavá.

alcahanca

Jedním slovem nádhera! Moc hezký příběh o dvou sestrách, které mají každá jiný pohled na válku a při tom jsou hrdinky obě dvě, jen každá jiným způsobem.

hs777

Přečetla jsem už hodně příběhů s podobnou tématikou a většina z nich mne silně zasáhla a dojala. Tato kniha je druhá, u které mi navíc tekly slzy.

gladya

Co s lidmi dělá válka? Jak trpěly děti.

Do jaké míry může člověk přežívat a nepošpinit se? Co když je postaven před morální dilemata? Jistě, kolaboranty je jednoduché a správné odsoudit, ale co ti, kdo jen měli strach a podlehli nátlaku nebo mučení.

Která ze sester byla vlastně statečnější?

A jak odlišně se chovali různí Němci?

To vše jsou otázky, které mě při čtení téhle knížky napadly.

cmelda26

Zatím nejlepší válečný román co jsem četla. Kniha napínavá až do konce, závěr se neobešel bez slz.

petula22

Hodně emotivní kniha...vyprávění o válce z pohledu žen, pro mne spoustu nových informací...zasloužených pět hvězd

Kvetulina

Neuvěřitelně krásná kniha, už dlouho jsem u žádné takhle neplakala, kdyby to šlo, dala bych těch hvězdiček daleko víc).

Kikušák

Nikdy jsem nepřečetla knížku tak rychle jako tuto. Naprosto poutavý příběh, kde především oceňuji vyzdvižení statečnosti žen.

kocour_mikeš

Dobře napsaná kniha ženou o ženách ve válce, podrobnější popisy jak to vidí žena, tématicky podobnou knihu jsem četl loni - Dívka, která spadla z nebe od Mawera, která rozhodně stojí za přečtení, zajména pro odbojnost. Za zmínkuí stojí také skvělá Sofijina volba, z poslední doby Vypravěčka nebo Hana z českých luhů. Dávám 75%.

mario.nette

Jsem asi v polovine. A Isabelle mi je desne nesympaticka a kapitoly s ni me strasne nebavi :(

Arsi

Válka ve Francii. Neuvěřitelně silný příběh dvou naprosto rozdílných sester. Je tam láska, utrpení, odvaha, statečnost a odhodlání. Závěr knihy mi vehnal slzy do očí. Pořád musím o knize přemýšlet.
Určitě se ke knize ještě vrátím. Rozhodně doporučuji přečíst.

okeey

Neuvěřitelně silný příběh z druhé světové války. Nikdo, kdo to nezažil tohle prostě nemůže pochopit. Jak je těžké si v takové době udržet zdravý rozum, jak je důležité nebýt sám, jak se ,,podřídit nespravedlnosti". My jsme zhýčkaní dobou a nic jiného, takové příběhy by měly být zařazeny do povinné literatury a měli bychom si stále připomínat, co všechno máme a vážit si toho, ne vždy to byla samozřejmost. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

miseb

Všechno asi bylo napsáno níže. Moc krásná knížka, určitě doporučuji k přečtení.

VerRyNDA

Jedna z nejhezčích knih, které jsem s touto tematikou četla.

nicole1990

Jedním slovem užasné a poutavé vyprávění dvou sester z války.. Neobešlo se to bez slz hodně smutný příběh, napsala bych co mě nejvíc dostalo,ale obsahovalo by to spoilery takže každý po přečtení uvidí sám jak na něj knížka zapůsobí... Byla to hrozně krutá doba deportace do koncetračních táboru,oddělování matek od dětí atd... Obě sestry pomohli a zachránili životy spoustu lidem.

Misha224

Není nic, co bych mohla knize vytknout. Naprosto dokonale a poutavě vymyšlený příběh, který se odehrává za války. Pro mě kniha, která neopustí mou knihovnu!

Pavouček2

Doporučuju i audioknihu, je zajímavé si to poslechnout i když to člověk četl a u poslechu asi i právě proto že už jsem to četla, brečela víc než u knihy :-)

Danka1975

Mé pocity:

1) Začátek: . . takže tak trochu té červené knihovny v druhé světové válce, že by něco podobného typu Dívka, již si tu zanechal"? :-) .. . tak tři hvězdy, neurazí, nenadchne. . .nějak jsem se z knižky neposadila na zadek :-(
2) Prostředek a za půlkou: .. čoveče, neni úplně špatný. . :-), začínám se začítat a asi mě to baví víc :-). . tak 3+
3) Konec: Já brečím a dávám 4 plus!!!!!!

Asi kdybych za sebou neměla všechny Vypravěčky, Jsou světla, které nevidíme a nej Hanu, určitě bych hodnotila plným počtem!! . .Rozhodně nechci tuto etapu zlehčovat a bagatelizovat!!!! A DOPORUČUJI!!!!

ArwenAragorn

Nezapomenutelný a strhující román o ohromné odvaze francouzských žen za druhé světové války. Román o životě, lásce a hrůzách války.
Knihu mám půjčenou, ale pořídím si ji do knihovničky. Je to jedna z těch, která si to určitě zaslouží.

lenka.g

Pozor, komentář KarinŠ. přímo pod mým příspěvkem obsahuje spoilery, takže důrazně doporučuji komentář nečíst dřív, než knihu. :)

Mandlevest

Jedním slovem bravo.

Amazonka72

Tak tohle byla opravdu velká porce. Doslova. Co o knize napsat. Určitě to není, po literární stránce, žádné přelomové dílo. Ale... ta kniha Vás zkratka naprosto pohltí, i přes zdánlivé nelogičnosti, trochu “idylický” úvod a, již tolikrát obepsané, téma holocaustu a přežívání za 2.světové války. Příběh dvou sester se Vám odvíjí před očima jako film. Hltáte každou další stránku a čekáte, co přijde. Někdy je děj trochu předvídavý, ale to vůbec nevadí. Isabelle je živelná, silná a tvrdohlavá osobnost od samého počátku. Vivian se zdá býti obyčejnou matkou v domácnosti, trochu závislou na svém muži. Ale i přes tuto nálepku je to silná osobnost, neustále o sobě pochybujici, ale o to více milující. Drží pohromadě svoji rodinu, zachraňuje židovské děti, ale stále má pocit, že je vlastně zbabělá. Nestaví své jednání na obdiv, chová se přirozeně, jako většina žen, které “jenom ochraňují své děti”. A co mě opravdu chytlo za srdce, byla ta bezmezná láska, kterou v době musíme hledat, abychom mohli odpouštět. Obě sestry mi byly blízké, jak Vivian svojí mateřskou láskou, tak Isabelle svojí živelností a odvahou. Slavík dostává pět hvězdiček, byla to kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout a po zavření jsem ještě dlouho musela přemýšlet o tom, co jsem zrovna přečetla. A tak to má u dobrých knih být.

amladar

Vynikající příběh, ale smutný. Kniha přečtena za víkend a ještě ji mám stále v hlavě. Doporučuji :-)

alena50

Kniha se dobře čte, jen si myslím, že ve Francii za války to bylo pochopitelně hrozné, ale autorka tam popisuje skoro hladomor. Němci potřebovali kvalifikovanou pracovní sílu, což ve Francii byla. Jiná situace byla např. v Polsku, o SSSR nemluvě. Daleko více se mi líbily knihy z této doby - Jsou světla, která nezhasnou nebo Vypravěčka.

Atuin

Souhlasím naprosto s komentářem pode mnou. Kniha nedává smysl. Mě už tam chyběla jen scéna se zombie. Opravdu. Možná je to odvážné tvrzení ale ničemu jsem v knize nebyla schopna uvěřit. Funguje to ( možná pro někoho) jako skvělá oddychovka, pokud člověk zkousne že to má takovýto ( promarněný) námět. Čteno, posloucháno v češtině a poslouchání v polštině. A nic nepomohlo.

MichelleS

Rozčilení. To je to, na co si vzpomenu, když se zmíní tahle kniha. Rozčilení a nevěřícné kroucení hlavou na každé druhé stránce. Nebýt všeobecného nadšení a téměř slávy provázející tento titul, asi bych ho odložila už při cukrkandlovém úvodu. Patetické proslovy, velká slova, postavy šustící papírem, krkolomné konstrukty navozující rádoby efektní situace, nelogičnosti až hlouposti, citového vydírání za tři hollywoodské megafilmy. Jedna scéna mě opravdu dojala a líbil se mi nápad s příběhem dvou hodně rozdílných sester a jejich odlišným pohledem na svět, (který bohužel zabilo zpracování).

Petrusch

Neskutecne nadherna knizka se silnym pribehem, ktery ve mne jeste dlouho zustane! Spisovatelka vas tak vtahne do deje, ze mate pocit, ze jste jeho soucasti. Nekolik pasazi jsem pres slzy nevidela a konec? Proste dojemne, krasne. Po kazde prectene knize o druhe svetove valce a po Slavikovi obzvlast jsem vdecna za dobu, ve ktere ziju, at uz na ni clovek jakoliv nadava. Doporucuju precist! Patri mezi me nejoblibenejsi knihy, ke kterym se budu vracet.

Allla9

Kniha Slavík mě dojala. Poutavé vyprávění o dvou sestrách za války ve Francii. Doporučuji k přečtení.

Jirinamac

Dlouho jsem lepší knížku nečetla. Až do konce jsem přemýšlela, která sestra je vypravěčka. Utrpení žen ve válce bylo hrozné, hlad a bída a přesto dokázaly myslet na jiné. I když je to román vymyšlený, tak mám pocit, že ho autorka sama prožila.