Slavík

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/294841/slavik-Zjy-294841.jpg 4.8319

The Nightingale (2015)

Vydáno:, Argo

ArwenAragorn
včera

Nezapomenutelný a strhující román o ohromné odvaze francouzských žen za druhé světové války. Román o životě, lásce a hrůzách války.
Knihu mám půjčenou, ale pořídím si ji do knihovničky. Je to jedna z těch, která si to určitě zaslouží.

lenka.g

Pozor, komentář KarinŠ. přímo pod mým příspěvkem obsahuje spoilery, takže důrazně doporučuji komentář nečíst dřív, než knihu. :)

Mandlevest

Jedním slovem bravo.

Amazonka72

Tak tohle byla opravdu velká porce. Doslova. Co o knize napsat. Určitě to není, po literární stránce, žádné přelomové dílo. Ale... ta kniha Vás zkratka naprosto pohltí, i přes zdánlivé nelogičnosti, trochu “idylický” úvod a, již tolikrát obepsané, téma holocaustu a přežívání za 2.světové války. Příběh dvou sester se Vám odvíjí před očima jako film. Hltáte každou další stránku a čekáte, co přijde. Někdy je děj trochu předvídavý, ale to vůbec nevadí. Isabelle je živelná, silná a tvrdohlavá osobnost od samého počátku. Vivian se zdá býti obyčejnou matkou v domácnosti, trochu závislou na svém muži. Ale i přes tuto nálepku je to silná osobnost, neustále o sobě pochybujici, ale o to více milující. Drží pohromadě svoji rodinu, zachraňuje židovské děti, ale stále má pocit, že je vlastně zbabělá. Nestaví své jednání na obdiv, chová se přirozeně, jako většina žen, které “jenom ochraňují své děti”. A co mě opravdu chytlo za srdce, byla ta bezmezná láska, kterou v době musíme hledat, abychom mohli odpouštět. Obě sestry mi byly blízké, jak Vivian svojí mateřskou láskou, tak Isabelle svojí živelností a odvahou. Slavík dostává pět hvězdiček, byla to kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout a po zavření jsem ještě dlouho musela přemýšlet o tom, co jsem zrovna přečetla. A tak to má u dobrých knih být.

amladar

Vynikající příběh, ale smutný. Kniha přečtena za víkend a ještě ji mám stále v hlavě. Doporučuji :-)

alena50

Kniha se dobře čte, jen si myslím, že ve Francii za války to bylo pochopitelně hrozné, ale autorka tam popisuje skoro hladomor. Němci potřebovali kvalifikovanou pracovní sílu, což ve Francii byla. Jiná situace byla např. v Polsku, o SSSR nemluvě. Daleko více se mi líbily knihy z této doby - Jsou světla, která nezhasnou nebo Vypravěčka.

Atuin

Souhlasím naprosto s komentářem pode mnou. Kniha nedává smysl. Mě už tam chyběla jen scéna se zombie. Opravdu. Možná je to odvážné tvrzení ale ničemu jsem v knize nebyla schopna uvěřit. Funguje to ( možná pro někoho) jako skvělá oddychovka, pokud člověk zkousne že to má takovýto ( promarněný) námět. Čteno, posloucháno v češtině a poslouchání v polštině. A nic nepomohlo.

MichelleS

Rozčilení. To je to, na co si vzpomenu, když se zmíní tahle kniha. Rozčilení a nevěřícné kroucení hlavou na každé druhé stránce. Nebýt všeobecného nadšení a téměř slávy provázející tento titul, asi bych ho odložila už při cukrkandlovém úvodu. Patetické proslovy, velká slova, postavy šustící papírem, krkolomné konstrukty navozující rádoby efektní situace, nelogičnosti až hlouposti, citového vydírání za tři hollywoodské megafilmy. Jedna scéna mě opravdu dojala a líbil se mi nápad s příběhem dvou hodně rozdílných sester a jejich odlišným pohledem na svět, (který bohužel zabilo zpracování).

Petrusch

Neskutecne nadherna knizka se silnym pribehem, ktery ve mne jeste dlouho zustane! Spisovatelka vas tak vtahne do deje, ze mate pocit, ze jste jeho soucasti. Nekolik pasazi jsem pres slzy nevidela a konec? Proste dojemne, krasne. Po kazde prectene knize o druhe svetove valce a po Slavikovi obzvlast jsem vdecna za dobu, ve ktere ziju, at uz na ni clovek jakoliv nadava. Doporucuju precist! Patri mezi me nejoblibenejsi knihy, ke kterym se budu vracet.

Allla9

Kniha Slavík mě dojala. Poutavé vyprávění o dvou sestrách za války ve Francii. Doporučuji k přečtení.

Jirinamac

Dlouho jsem lepší knížku nečetla. Až do konce jsem přemýšlela, která sestra je vypravěčka. Utrpení žen ve válce bylo hrozné, hlad a bída a přesto dokázaly myslet na jiné. I když je to román vymyšlený, tak mám pocit, že ho autorka sama prožila.

Sotek18

Hezká kniha, která se mně moc líbila a dávám jí 4 hvězdy jen proto, že jsem ji četla až po Haně od A.Mornštajnové, která byla vynikající!

Marekh

Kniha se mi celkově líbila. Knihu jsem četl poměrně dlouho. Závěr knihy byl dojímavý a musím přiznat, že mi ukáply slzy. Románů z 2. světové války je hodně, ale myslím si, že autorce se kniha povedla. Při čtení jsem měl tendence ubírat na hodnocení knihy, ale závěr mě přesvědčil o tom, že kniha si zaslouží 100 % hodnocení.

Babička mi řekla, když ještě byla naživu, že ne všichni Němci byli špatní. Během 2. světové války se Němci zastavovali ve vesnici na Slovensku, kde bydlela, takže měla osobní zkušenost. I v této knize se naleznou jak "špatní", tak "dobří" Němci.

Hrdinkami příběhu jsou 2 ženy - sestry, rozdílných povah, přesto pomáhají lidem, kteří potřebují pomoc. Přitom riskují vlastní životy.

O čem jsem přemýšlel, když jsem dočetl knihu? Pokud se nám stane v životě nějaká špatná událost, která nás nějakým způsobem poznamená, tak by se člověk neměl uzavírat do sebe, měl by si vždy připomenout, že má kolem sebe lidi, kteří ho mají rádi a kteří ho dokážou vyslechnout a pomoci mu překlenout těžké období, kterým prochází.

lapagerie

To byla úžasná knížka. Sice bichle, ale nepřijde vám to. Příběh i čas ubíhá a vy nevnímáte. Dvě sestry, válka a jejich boj. Isabelle touží pro Francii udělat víc, Vianne chce se svou dcerou "jen" přežít. Osobně mi byla bližší Vianne, jako máma chápu její pohnutky. Nechci prozrazovat nic z děje, proto se nebudu rozepisovat. Asi jen to, že hrdinství má více podob.

Ouninka

Jedním slovem výborný, úplně odlišný pohled na válku...jiná kniha než všechny ostatní s tématikou 2.světové války, které jsem četla....DOPORUČUJI, četla jsem pomalu, protože některé pasáže jsem si musela přečíst 2x, abych uvěřila, co vůbec čtu....a zda je to pravda !!!

Toňula

Rozsáhlý, čtivý román, od kterého se nelze odtrhnout a ve kterém naleznete opravdu vše - lásku,jak mileneckou, tak rodičovskou, smutek, bolest, utrpení i odpuštění, smíření i naděje. Doporučuji.

Hedvikas

Kniha mě hodně vzala...po dlouhé dříve jsem se opravdu zacetla do svizneho příběhu

Tvefisto

Neuvěřitelný příběh o neuvěřitelném hrdinství...přesně takových hrdinů bylo spousta, jen se o nich neví a nemluví. A to důležité: nejsou velcí a malí hrdinové, i jeden, byť jen pokus, o záchranu lidského života či důstojnosti je hrdinstvím.

hrosik3

Výborné čtení! Příběh, který Vás chytne za srdce a nepustí. Lidské postavy plné lásky a smutku. Celým příběhem se táhne hořká příchuť zklamání, pocitu odcizení a zároveň naděje, že vše má nějaký smysl.

Terošu

Poslední stránky mě rozsekaly, že jsem brečela nahlas. A já jsem si bláhově celých těch 400 stránek předtím myslela, že po pár knížkách s válečnou tématikou se ze mě stal cynik a už mě to víckrát nedostane. Až na zbytečně rozvleklý začátek to bylo pěkně napsané, postavy z masa a kostí, závěr vážně vážně dojemný.

Iveta22

Po přečtení knihy jsem ještě dlouho na příběh probíhající za 2. světové války vzpomínala. Přestože je kniha velmi smutná, ráda na ni vzpomínám. Velmi dobře se čte.

Kopretina

Nechci vůbec přijmout, že to mohlo ve válce takhle probíhat a lidé museli takhle trpět. A hned mě napadá, a co, jak ty, jak ty bys to zvládla... a hned vím, že nezvládla. Ať je dnešní doba jakákoli, lepší než o které se píše v románu.
Sám příběh - kde se sledují životy dvou sester a částečně i jejich otce - je moc krásně napsán a čte se velmi lehce. Ráda jsem se s touho knihou seznámila.

Jane417

U tohoto příběhu na hodnocení slova ani hvězdičky nestačí. "Slavík" se zařadil mezi nejlepší knížky, co jsem kdy četla! Je to vyprávění, které vás provede Francií za 2. světové války, ukáže zlo, které se pomalu a zákeřně plížilo, a ačkoliv se to ze začátku nezdálo... tvrdě udeřilo a nikdo mu nemohl uprchnout. Vypráví příběh dvou odlišných a přitom tak stejných a statečných sester Vianne a Elizabeth... Každá má po smrti maminky jiný osud, ale v obou případech krutý a nemilosrdný. Děj ukazuje statečnost, zoufalství, odhodlanost žít, odhodlanost umírat, pomáhat, milovat, podstupovat rizika, ale i vraždit a nenávidět. Nevěřícně čtete, tečou vám slzy, prožíváte srdcervoucí smutek, hrůzy války a až absurdní situace, které jsou naprosto nepochopitelné a na konci vidíte, jak z rodiny zbydou jen zničené trosky...

GaTa79

Vyborna kniha! Nemyslela jsem si,kdyz jsem knihu zacala cist,ze me tak pohlti.Popis deje ve Francii,zasazene valkou,me "chytil a nepustil".Drzela jsem obema sestram stridave palce a doufala,ze preze vsechny strasti a utrapy,kterymi si musely projit,nakonec zvitezi a preziji vsechny krutosti,neprijemnosti a zverstva valecne doby...jelikoz jsem sama matka,bylo pro me skoro nervy drasajici cist,cim si nejen hrdinky,ale i deti musely za valky projit.Poslednich par stran jsem necetla v slzach,ale neovladatelne vzlykajic nad osudem,ktery vsechny ve valce potkal,at uz byl dobry ci zly...Knihu rozhodne doporucuji!

nemer

Tato kniha je pro mne důkazem, že klasické vyprávění, zejména pokud se týká tragičtějších údobí lidských dějin, hravě překonává moderní experimentální beletrii typu Světel, která nevidíme (hra se slovy sice může chvíli působit přitažlivě, ale nemyslím, že se stane nadčasovou) Slavík je příběh nadčasový a mimořádně zdařilý, až se mi ani nechce věřit, že kniha vznikla teprve nedávno. Je s podivem, jaká nekvalitní dílka jsou dnes propagována, a takový Slavík, stejně jako ženské válečné hrdinky, zůstává stát nenápadně v koutě, přestože je to příběh hodný pozornosti.

Gabetka

Emočně nabité drama z války, které se rozjíždělo pomaleji, ale pak je najednou nejen konec války, ale také knihy a nemáte tušení, jak je to možné. Z celého příběhu jasně zaznívá, že svět není černobílý, v každém z nás je něco dobrého i zlého a žádný člověk není pouze hrdina nebo zbabělec. Silný příběh žen, které zůstaly s dětmi v okupované Francii a musely udělat vše pro to, aby ochránily své děti a domov, do kterého by se mohli jejich muži po válce vrátit. Až do konce knihy jsem se nemohla rozhodnout, která ze sester je ta stařenka, která se impulzivně rozhodla přijmout pozvánku do Paříže a znovu vzpomínat na válečné časy.

lima123

Úžasný príbeh dvoch sestier, ktoré každá po svojom prežívajú útrapy 2. svetovej vojny v okupovanom Francúzsku. Kniha sa výborne a rýchlo čítala, odporúčam.

Káča2015

Přečtené jedním dechem za odpoledne. Doporučuji.

sgjoli

Tato kniha mne naprosto uchvátila. Je to skvěle napsaný který v sobě skrývá velmi silný příběh o odvaze, touze udělat něco správného. Autorka to výborně zobrazila na dvou sestrách, kterou jsou jedna druhé naprostým opakem - ten kontrast mezi nimi byl velmi patrný. Autorka také skvěle zachytila tu atmosféru, která byla tísnivá a zcela neutěšená.
Rozhodně doporučuji k přečtení. :)

Kekik

U některých knih mi dělalo problém je odložit v případě nutnosti WC, u Slavíka jsem se o to ani nepokoušela, a brala ho rovnou sebou.
Uffff. Mám v hlavě tolik pocitů, že ani nevím, jak začít.
Sice je teprve 22.ledna, ale až si na konci roku jen tak sama pro sebe budu říkat, která kniha je ta nej za rok 2018, Slavík bude na prvním místě.
Knihy s tématikou 2.sv.v. mám ráda (ano, zní to divně, ale všichni víme, proč se nám takové knihy líbí, důvody psát jistě nemusím), a pokaždé si říkám- páni, nic lepšího jsem nečetla, a náhle přijde jiná kniha. Ovšem Slavík je fakt OHROMNĚ ÚŽASNÁ KNIHA. MILUJI TU KNIHU. Zbožňuji auru tohoto skvostného literárního díla. Jeho poslání. To jak mě příběh zasáhl, ohromil, oněměl. Dojal. Slzy tekly. Nádherná obálka knihy. Prostě dokonalost. Hrdiny jsem si zamilovala, oplakala jejich ztráty, prožívala s nimi strach, a každé jejich "vítězství" jim moc přála.
Isabelle a Vianne nás provedou jejich životem v těžkém válečném období. Stojí to za to si tuhle knihu přečíst !!!
Po přečtení několika komentářích mě potěšilo, že i já rozšiřuji řadu těch čtenářů, kteří knihu objevili prostřednictvím Rodaw. Děkuji.
DOPORUČUJI !!! !!! !!!
*Všechno žije dál v mých vzpomínkách. Rány se zacelí. Láska přetrvá. My přežijeme.*