Slavík

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/294841/slavik-Zjy-294841.jpg 4.7190

The Nightingale (2015)

Vydáno:, Argo

Melanka
15. listopadu

Skvělý román z Francie 2. světové války. Napínavý, drsný, čtivý. Člověk si uvědomí, jak se má dnes dobře a řeší samé prkotiny.

bookshelf
10. listopadu

"V lásce poznáváme, jací bychom chtěli být, a ve válce pak poznáme, jací jsme." To jsou úvodní slova knihy a já bych ji nedokázala popsat lépe.

Na téma druhé světové války obecně byla napsaná taková spousta knih, a přesto mi tato přišla něčím výjimečná. Jakožto čtenář sledujete příběhy dvou sester, které musí během boje o svůj holý život řešit spoustu morálních otázek, které jim předhazuje válka a s ní spojená okupace Francie, kde se děj odehrává. Tato jejich dilemata se kolikrát promítnou i ve vaší hlavě a nabídne se otázka, zda byste v sobě našli i vy tolik odvahy. Mimo to se jedná o příběh plný ztráty, odhodlání, statečnosti i obětování se. Obecně upřednostňuji knihy z tohoto období, které obsahují více faktů a donutí vás vyhledávat si další informace, ale touto knihou jsem vážně okouzlena a myslím, že ještě dlouho budu.

Audrina
09. listopadu

Po dočtení knihy jsem měla lehce rozpačité dojmy. Přišlo mi, že pasáže ze současnosti na přeživší postavu vůbec nepasovaly a šly proti logice postavy. Taky jsem možná čekala, že konec bude víc dramatičtější...
Celý příběh je skvěle napsaný, výborně se čte a krásně mapuje osudy žen za války. Celou dobu čtení jsem byla nadšená, ale bohužel závěr knihy moje nadšení srazil na čtyři hvězdičky. Přesto se jedná o historický román, který stojí za to si přečíst.

NikolIris
06. listopadu

Nič lepšie som za môj krátky čitateľský život nečítala. Nikdy som pri knihe tak neplakala a nikdy som sa s príbehom tak nevžila ako tu!!!

----ak by niekoho zaujímalo ako som sa ku knihe dostala, tak vďaka skvelej Irenke (Knihánkov), nakoľko ju spomínala dlhšie a dala ju do spoločného čítania. Nestihla som stream, no potrebovala som na knihu čas, chuť a priestor na emocionálne prostávky. Mám rada ťaké príbehy, nevadia mi ani ťažšie knihy, ale táto ma dala na kolená. Neskutočne silný príbeh a veľmi by ma potešilo, keby sa takéto knihy zaradili na povinného čítania na stredných školách.
Ja som maturovala u veľmi dávno, no smutné je, že ani od tej doby sa nič nezmenilo. Nemyslím, to teraz zle voči iným autorom a našim rodákom so Slovenska či Čiech,na na SR to to maturitné čítanie oveľa viac okresané.

Každopádne pre mňa NEZABUDNUTEĽNÝ príbeh ♥

perpe2a
05. listopadu

Nádherná kniha, ke které se budu opakovaně vracet. Je silná na emoce a velmi k zamyšlení. Po jejím dočtení ještě dlouho doznívá ve vás samotných a nedá vám spát. Doporučuji přečíst povinně všem knihomolům :-)

26Mirka
04. listopadu

Neuvěřitelná, dojemná, krásná kniha. Paí autorce děkuji za nezapomenutelný čtenářský zážitek, spolu s Vypravěčkou od Jodi Picoult je to nejpovedenější kniha z doby 2. světové války!!!

Rodaw

Nezapomenutelná a pro mě naprosto dokonalá - po všech stranách ♥♥♥
Děkuju paní autorko za perfektní čtenářský zážitek. Těším se už teď, až se k příběhu vrátím! Až ho prožiju znovu a znovu se setkám se svými hrdiny ♥♥♥

Pistácie

Jsem ráda, že nacházím knihy, jako je zrovna tahle. Myslela jsem, že válečná témata jsou už tak vypsaná, že mě nic nepřekvapí, ale pořád se o nich dá psát. A hodně. Baví mě příběhy na pozadí války, které nastiňují příběhy několik postav, kde se jejich osudy prolínají. Je to naprosto skvělá kniha. Musím říct, že jedna z těch nejlepších, co se mi dostala do rukou.

Danago

Pro mě toto byla skvělá knížka, velice lidská , plná utrpení a emocí. Možná má trochu pomalejší rozjezd, ale tím se rozhodně nenechejte odradit.
Příběh nás provede obdobím druhé světové války ve Francii.
Popisuje příběh dvou sester, které se zdají každá jiná, ale obě mají v sobě neuvěřitelnou statečnost .
Vianne zůstává se svou malou dcerkou sama, v malém francouzském městečku po té co její muž odchází na frontu. Musí zvládnout a přežít neuvěřitelné útrapy až do úplného konce války a sama si vším projít.
Isabelle, vždy tak trochu rebelka, se vrací do Paříže a zapojuje se aktivně v odboji.
Příběh je sice smyšlený, ale válka není žádná fikce. A takovéto knihy nám připomenou jaká zvěrstva se během války děla, že si to nikdo z nás nedovede ani představit. Jak to tenkrát dokázali lidé přežít a jak dokázali žít dál? Tato knížka ve mě napořád něco zanechá.
Není to žádný milostný román odehrávající se za války, kdo toto čeká ten se rozhodně splete.

parvitas

Výborný príbeh! Je zasadený do nacistami okupovaného Francúzska, opisuje každodenný život Francúzov a teda najmä žien a matiek. Jednoducho, nevedela som sa odtrhnúť! Obe sestry, tak odlišné, ale zároveň veľmi podobné. Ich životný príbeh ma chytil za srdce... Obe boli nesmierne odvážne. Každá mala svoj vlastný spôsob boja, života a snažila sa pomôcť. Určite si kniha zaslúži nálepku svetový bestseller, zaujala ma viac ako Svetlá, ktoré nevidíme. Odporúčam!

Silmarien

Krásny román z čias druhej svetovej vojny o rôznych druhoch odporu vo Francúzsku. O tých hrdinských s neohrozenými mužmi i ženami, ktorí vedeli, že ich čaká skaza. A potom aj o tých, ktorí bojovali maličkosťami, zo dňa na deň, ktorí boli hrdinmi lebo museli, nie preto, že by niekedy chceli.
Koniec príbehu človek tuší v podstate od začiatku, ale aj tak sa utýra prečítaním celej knihy až do sladkobôľneho konca, pretože inak to nejde.

hanča34

Asi už to všichni za mně vyjádřili, velmi působivá kniha.A hlavně, přestože je děj zasazen okupované Francie, jsou obě postavy vykresleny velmi lidsky a s pochopením k jejich jednání.

Ivana11

Velmi silný příběh plný emocí, lidského utrpení, lásky. Pro mě úžasná kniha.

Joyce24

Tak tato knížka mě opravdu dostala. Nedalo se od ní téměř odtrhnout. Velice čtivý příběh z těžkého období 2 . světové války. Ještě dlouho po dočtení knihy ve mně příběh doznívá a vybavují se mi jednotlivé scény. Na konci celé knihy jsem se neubránila slzám. Za mě jen a jen doporučení !!!

Zorka

Slavík je knížka, kterou si člověk bude pamatovat. Přestože knih na téma válka bylo napsáno mnoho, Slavík je jiný. Dvě retrospektivní dějové linie dvou sester, které prožívají válku zdánlivě tak odlišně, a přesto zdaleka ne tak odlišně, jak by se na první pohled zdálo. Další linie přítomnosti, v nichž je jedna z nich nucena vzpomínat na období, které nezůstalo zapomenuto, jen se o něm nemluvilo. Slavíka rozhodně doporučuji. Je to kniha, kterou člověk jen tak neodloží.

Ildi

Som nadšená, úžasná kniha. Autorke sa dokonale podarilo opísať atmosféru vojnového Francúzska. Knihu som nevedela odložiť, bola neskutočná. Vychádzala zo skutočných udalostí a pridala k nim podmanivý príbeh. Na túto knihu tak skoro nezabudnem . A bez sĺz to dočítať ani nešlo. Vrelo odporúčam

Chytuš

Krásný, dojemný a napínavý příběh dvou "rozdílných" sester v období druhé světové války. Ale byly opravdu tak jiné? A jsme nakonec i my tak moc rozdílní? Já myslím, že ne, protože knihou se jako tenká nit vine to, že nejdůležitější je pro nás všechny láska. A tady je popsaná v množství svých podob - láska sourozenecká, mateřská, rodičovská, manželská i milenecká, láska k dlouholetým i docela novým přátelům... Já byla nadšená, knížku jsem jen těžko odkládala a pokud už jsem odložila, stejně jsem se k Iz a Vianne musela pořád vracet. Velmi chválím autorčinu schopnost udržet až do konce v tajnosti, která z nich dvou vlastně celý příběh vypráví (mé hypotézy se neustále měnily a opravdu jsem si nebyla jistá až do konečného odhalení). Rozhodně DOPORUČUJI!

mapet85

Slávik, kniha s krásnym názvom, ale už nie tak pekným príbehom, odohrávajúca sa v časoch druhej svetovej vojny z pohľadu najmä žien vo Francúzsku je príbehom dvoch tak odlišných sestier. Na jednej strane Vianne, rozvážna žena ochotná do poslednej bodky poslúchnuť všetky príkazy a ochrániť svoju rodinu pred krutosťou a hrôzami, a na strane druhej Isabelle, mladá rebelka ochotná pustiť sa do boja s nacistami a s Treťou ríšou a oslobodiť Francúzsko. A tak sledujeme vojnové dianie v mestečku Carriveau, kde sa nacisti usídlia, ako aj v samotnom hlavnom meste Paríži, ktorý sa zmení pod zástavami s hákovými krížmi. Kniha hodnoverne a uveriteľne zachytáva pocity, nálady, myšlienky a psychológiu postáv v týchto krutých a tak ťažkých časoch. Sám som s postavami túžobne očakával koniec, keď otrhané, zúfalé a zlomené ženy v ufúľaných šatách čakali pred obchodmi s prídelovými lístkami a dúfali, že sa im naskytne aspoň troška jedla pre svoje rodiny, zatiaľ čo vysmiati nacistickí vojaci si plnili gágory a vysedávali v kaviarňach. Kniha je aj o láske, láske v rôznych podobách – láske k manželom, ktorí odchádzajú na front, o láske súrodeneckej, láske začínajúcej, či láske k svojim deťom. Napriek tomu, že kniha je len beletriou a akýmsi vymysleným príbehom, podnietila ma k čítaniu ďalších kníh, aj faktických o tejto desivej časti našich dejín.

michaela7087

Prvních 100 stran, jsem kousala docela těžce. Ale pak se to rozjelo a panečku byla to jízda. Nádherná knížka! Jedna z nejlepších co jsem kdy četla! Příběh dvou sester z období druhé světové války. Jedna převáděla sestřelené americké a britské letce přes Pyreneje do Španělska a druhá zachraňovala židovské děti před deportací do koncentračních táborů. Kniha plná bolesti, strachu, statečnosti, odhodlání a snahy o přežití.

AllyKumari

Tohle je tak na 3,5 hvězdičky, ale to bohužel Databáze neumožňuje.

Musím přiznat, že tohle je jedna z knih, které se čtou rychle a snadno (což je plus), ale na druhou stranu se zdá styl psaní příliš jednoduchý na to, aby ve mě zanechal nějaký hlubší pocit. A zatímco si u některých knížek stěžuji na to, že potenciál příběhu zůstal nedotažený, tady je zase naopak už do silného osobního příběhu nacpaných tolik věcí, že mi občas připadalo, že autorka si vzala k ruce učebnici dějepisu a snažila z ní začlenit co nejvíce. Ovšem aby to nevypadalo, že si jenom stěžuji: Líbilo se mi, že identita "vyprávějící" sestry je odhalena až na samém konci. Že je konec melancholický. Že válečné utrpení, jak se podepsalo na běžném civilním obyvatelstvu je vykreslen s nebezpečím, které panovalo, i to, že žádné z těchto utrpeních není použito jen proto, aby autorka někoho šokovala.

niknikita

Krásně čtivá kniha, která se netváří být dokumentem a přesto jím tak trochu je. Velká písmena ocení nejeden čtenář a tento příběh je vlastně velký po všech stránkách.

Titi

Musím reagovat na jeden komentář: stačí se podívat na nějaký dokument z války ve Francii a je tam vidět, že i v tak těžké době většina žen o sebe skutečně dbala. Nejen "elegantní kostýmky a chic baretky", ale i kloboučky se závojíčky se tehdy nosily.

Já už jsem tuto knihu jednou hodnotila a hodnocení nakonec smazala a hodnotit ji nebudu. Je to proto, že o 2. světové válce toho dost vím a díky tomu by si to autorka hodně schytala.
Víte kdy já mám slzy v očích? Když čtu nebo vidím dokument o Babím Jaru nebo o hladomoru v tehdejším Leningradě, kdy denně umíralo několik tisíc lidí. Za dobu blokády zemřelo téměř milion lidí...

kytarka

Velmi nádherný příběh o lásce, veliké odvaze a utrpení. Opravdu perfektně napsané. U mě splnilo vše co se od knihy očekává, to že ji čtete všude... i na slzy došlo...

ivulka15

Krásná kniha,silný příběh. V této knize je na válku pohlíženo ze strany žen. I ony totiž vedly válku,každá podle svých možností a schopností. A já se před nimi všemi hluboce skláním.

intelektuálka

Citlivě napsaný příběh z období vpádu Hitlera do Francie. Odvaha francouzského odboje a hlavně - životy dvou sester - každá z nich bojuje jinak, jedna jako matka dětí, druhá jako "slavík". I já jsem měla slzy v očích a rozhodně doporučuji! A děkuji za soucítění!

Ráčkajda

Napínavé až do konce. Skvěle napsané, tolik slz mne to stálo....nikdy nezapomenu.

lenka.g

Velmi podmanivý příběh z okupované Francie, příběh sester Vianne a Isabelle, příběh o válce a lásce, o lidských osudech a volbě, o odvaze a strachu...
Napínavá, ale i dojímavá kniha, která rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.

harena

O Slavíkovi lze říct, že je to nezapomenutelný román. Emotivní, sugestivní a profesionálně napsaný román o druhé světové válce, o životě žen ve Francii mezi německou armádou a SS. O jejich statečnosti. O jejich láskách. O jejich bolesti. Někdy o tak velké bolesti, že to ani nešlo unést. . Je to těžká kniha. Ne na čtení, čte se lehce, ale těžká , jak z ní bolí srdce. Netušila jsem, že byly některé koncentrační tábory také jen pro ženy a děti.
Jsem ráda, že Kristin Hannahová nenapsala jen tuto jednu knihu, určitě si přečtu i její další. A tuto skvělou knihu učitě doporučuji k přečtení.

prochajda

Naprosto úžasná a dechberoucí kniha. Nejraději bych ji začala číst zase od začátku. Dlouho na knihu nezapomenu a věřím, že jsem ji nečetla naposledy. Neskutečně dobře napsaný příběh dvou sester za války ve Francii, obdivuji všechny, kteří dokázali přežít, ......smekám před paní spisovatelkou.

Zitka.V

Napínavá až do konce....s poslední kapitolou se mi kutálely slzy po tváři....brilantní kniha!!!