Slavík

Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1430 453

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

The Nightingale , 2015


více info...

Přidat komentář

KnihomolkaKatka
14.04.2024 5 z 5

Příběh, který jsem si chtěla přečíst už od jeho vydání. Je škoda, že ho teď upozadily jiné knížky, které jsou až přehnaně hipované (někdy nechápu, proč - viz např. Čtvrté křídlo), když by se mělo mluvit hlavně o takových knihách jako je Slavík. To znamená knihy, které ve vás něco zanechají. Které vám například zlomí srdce. Právě jako tady. Ze kterých se dá nějakým způsobem poučit. Knihy, které motivují člověka, aby našel ztracenou odvahu nebo odvahu, o níž nevěděl ani on sám. O knihách, kde čteme mezi řádky i to, co tam ve skutečnosti není napsané, přesto je to patrné z toho, jakým způsobem se ubírá děj v knize. To všechno má Slavík.
Přečetla jsem už hodně knih o válce, přesto je tahle něčím výjimečná. Právě tím, co zde není řečeno napřímo. Rozhodně moc doporučuju.

m_martina
05.04.2024 5 z 5

Silný příběh, knihu jsem nemohla odložit, tak mne upoutala. Nedokázala jsem přestat číst a osudy obou sester mě fascinovaly. Hodnotím pěti hvězdami a doporučuji.


misssicccka
25.03.2024 5 z 5

Neni treba nic rikat.
Otresne kruta nadhera.
Ale snesla bych to bez vsuvek ze soucasností

lenkavildomcova
16.03.2024 5 z 5

Tak to byla jízda, přečteno za dva dny. Nemohla jsem přestat číst.

Evar88
09.03.2024 4 z 5

Kniha Slavík se mi do ruky dostala náhodou a úplně jsem nevěděla, co od ní můžu čekat. Příběh dvou sester, které jsou odlišné jako voda a oheň, a které zasáhla válka je plný ztráty, bolesti, smutku, ale také naděje, lásky a touhy po životě. Autorčin styl je však trochu povrchní. První polovina knihy se víceméně vleče a Isabelle jsem její přesvědčení nedokázala uvěřit. Stále mi přišla jako mladší umanutá sestřička a ne někdo, kdo by byl schopný partyzánské činnosti. Naproti tomu Vianne pro mě byla reálnější a uchopitelnější hrdinkou... Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale zároveň vím, že se k ní už nevrátím.

katynais
01.02.2024 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala, proč má ta kniha tak vysoké hodnocení..ale pak jsem to pochopila. Dlouho mě kniha nerozbrečela, ale konec Slavíka ano

niknikita
28.01.2024 5 z 5

Ani po druhém přečtení nezměním názor, že Slavík je nevšední a skvěle sestavený příběh.

MarceD.
16.01.2024 3 z 5

Rozhodně působivé čtení. Ale nepohltilo mě to tak jako Velká samota. Ale přesto rozhodně nelituji času, který jsem čtením strávila. Fandila jsem hlavním hrdinkám, nejen v jejich válečném úsilí, ale hlavně v jejich rodinném boji.

Alienn
28.12.2023 5 z 5

Tak to byla síla. Pro mě pět hvězd málo. Příběh mě úplně pohltil a rozhodně mi ještě dlouho zůstane v hlavě. Knih o válce už mám načteno hodně, ale tento příběh odehrávající se v okupované Francii je zase trochu jiný. Nádherná kniha.

Kiikuus
21.12.2023 5 z 5

Nádherná kniha, skvělé naprosto odlišné hlavní hrdinky, mrazivé příběhy, ale i láska a krásná rodinná pouta. Dala mi nový náhled na život ve válce, děsila mě, ale i hřála. Autorku pasuji na jednu z mých nejoblíbenějších a už se těším, až si od ní přečtu další knihy.

mufimuf
18.12.2023 5 z 5

Neskutečná kniha o neskutečných lidech. Nemám moc ráda knihy z války, ale tuhle jsem přečetla jedním dechem.

Nerissa
12.12.2023 3 z 5

Já jsem byla trošku zklamaná. Asi jsem v rámci celkového hodnocení čekala víc. Moc se mi líbil námět knihy, dvě sestry a jejich odlišný přístup k životu během války, kdy hlavním rozdílem mezi nimi je mateřství. Kniha se velmi dobře a rychle četla, ale právě ta jednoduchost vyprávění mi nesedla. Bylo to velmi povrchní, děj často nelogický a hnaný od extrému k extrému. Na to kolik stránek kniha má, tak se autorka točila stále kolem toho, že v létě bylo horko a hlad a v zimě hlad a zima. Chápu, že když je člověk v této situaci, má právě tyto priority, ale od knihy takového rozsahu bych čekala víc... Např. by mě mnohem víc zajímalo, jak se vyvíjela společnost v městečku během celé okupace, jak Francouzi pohlíželi na Židy, jestli si navzájem pomáhali, jak pohlíželi na ženy, které ubytovávaly důstojníky a jak na kolaboranty. Nic z toho se v podstatě nedozvíme nebo je to jen naznačené a to je hrozná škoda. Ale o frontách na jídlo víme v podstatě vše :)... V knize bylo i pár vynikajících pasážích. Na druhou stranu také pasáže, které byly tak na sílu dojemné, až mě ten patos znechutil. Shrnula bych to tak, že příběh výborný, ale styl jakým byl napsaný se mi nelíbil a od autorky po dalších knihách nesáhnu.

dlabikk
11.12.2023 4 z 5

Jsem čtenář začátečník co se historických románů týká a jsem ráda, že po jakýmkoliv příběhu sáhnu, to perla. Ono nejde u těchto příběhů z válek a dalších zvěrstvech hodnotit jinak. Každý normální člověk si musí říct, že postavy těchto knih jsou hrdinové už jen proto, že přežili a o to víc, když se jakýmkoliv způsobem snažili proti tomu peklu bojovat. Jsem ráda, že mne tato doba minula, nejsem si jistá, zda bych já takovou hrdinkou dokázala být.

princesse
24.11.2023 5 z 5

Tak tohle bylo něco. Skvěle napsáno, nemohla jsem se odtrhnout a kdykoliv to šlo, tak jsem četla. Velmi silný příběh. Podlehla jsem emocím a na konci jsem si opravdu pobrečela. Rozhodně doporučuji přečíst.

boxas
08.11.2023 5 z 5

Moc krásná kniha o moc ošklivé době...
V souvislosti (nejen) s druhou světovou válkou čteme v knihách především o hrdinství bojujících mužů.
Tato kniha však popisuje nevšední hrdinství žen, které často nenápadně, ale o to přesvědčivěji bojovaly vedle mužů za lepší budoucnost pro svoji zemi a svoje děti. A že takových Vianne a Isabel nejen ve Francii bylo!

Luigi1
31.10.2023 3 z 5

Dalo to číst nebylo tošpatný

katerina3502
24.10.2023 5 z 5

Skvělá kniha, která se četla jedním dechem. Neuvěřitelné, co vše lidi za války prožívali a dokázali přežít. Kniha ve mě zanechala mnoho emocí a pocitů, jako většina knih tohoto žánru. Od autorky je moje druhá kniha a opět se potvrdily její kvality, coby vypravěčky.

marwinmh
23.10.2023 5 z 5

Dvě sestry, jedna klidná a rozvážná, druhá energická, nespoutaná, vrhající se do věcí po hlavě. Každá jiná, přesto obě odvážné a odhodlané bojovat způsobem sobě vlastním za sebe a své blízké, za druhé, za svobodu a život bez války. Velmi krásný příběh ukazující, jak "obyčejní" lidé mohou konat neobyčejné věci.

betička
17.10.2023 5 z 5

Moc mě kniha bavila. I když slovo bavila je u tohoto tématu velmi nevhodné, ale tak zkusím napsat zaujala. Téma 2. světové války pojato zase jinak, z jiného úhlu pohledu. Je tu nádherně popsáno jaký úděl připadl na ženy v tomto strašlivém čase a je zcela jedno jestli ve Francii a nebo v jakékoliv jiné zemi. Jak jedna ze sester se aktivně zapojuje v odboji a druhá vlastně jen tak zůstává doma a stará se o dceru a dům ... ale jen zdánlivě. A která z nich je větší hrdinka? Která z nich je odvážnější?

Kacatko86
01.10.2023 5 z 5

Kristin Hannah opět potvrdila svoje kvality (přečtena již Velká samota). Začátek knihy se trochu táhl, ale zato na dalších stránkách člověk nalezne skvěle vystavěný příběh.