Slavík

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/294841/slavik-Zjy-294841.jpg 4.8260
Originální název:

The Nightingale (2015)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (94)

Přidat komentář
Kopretina
14. března

Nechci vůbec přijmout, že to mohlo ve válce takhle probíhat a lidé museli takhle trpět. A hned mě napadá, a co, jak ty, jak ty bys to zvládla... a hned vím, že nezvládla. Ať je dnešní doba jakákoli, lepší než o které se píše v románu.
Sám příběh - kde se sledují životy dvou sester a částečně i jejich otce - je moc krásně napsán a čte se velmi lehce. Ráda jsem se s touho knihou seznámila.

Jane417
12. března

U tohoto příběhu na hodnocení slova ani hvězdičky nestačí. "Slavík" se zařadil mezi nejlepší knížky, co jsem kdy četla! Je to vyprávění, které vás provede Francií za 2. světové války, ukáže zlo, které se pomalu a zákeřně plížilo, a ačkoliv se to ze začátku nezdálo... tvrdě udeřilo a nikdo mu nemohl uprchnout. Vypráví příběh dvou odlišných a přitom tak stejných a statečných sester Vianne a Elizabeth... Každá má po smrti maminky jiný osud, ale v obou případech krutý a nemilosrdný. Děj ukazuje statečnost, zoufalství, odhodlanost žít, odhodlanost umírat, pomáhat, milovat, podstupovat rizika, ale i vraždit a nenávidět. Nevěřícně čtete, tečou vám slzy, prožíváte srdcervoucí smutek, hrůzy války a až absurdní situace, které jsou naprosto nepochopitelné a na konci vidíte, jak z rodiny zbydou jen zničené trosky...

GaTa79
09. března

Vyborna kniha! Nemyslela jsem si,kdyz jsem knihu zacala cist,ze me tak pohlti.Popis deje ve Francii,zasazene valkou,me "chytil a nepustil".Drzela jsem obema sestram stridave palce a doufala,ze preze vsechny strasti a utrapy,kterymi si musely projit,nakonec zvitezi a preziji vsechny krutosti,neprijemnosti a zverstva valecne doby...jelikoz jsem sama matka,bylo pro me skoro nervy drasajici cist,cim si nejen hrdinky,ale i deti musely za valky projit.Poslednich par stran jsem necetla v slzach,ale neovladatelne vzlykajic nad osudem,ktery vsechny ve valce potkal,at uz byl dobry ci zly...Knihu rozhodne doporucuji!

nemer
22. února

Tato kniha je pro mne důkazem, že klasické vyprávění, zejména pokud se týká tragičtějších údobí lidských dějin, hravě překonává moderní experimentální beletrii typu Světel, která nevidíme (hra se slovy sice může chvíli působit přitažlivě, ale nemyslím, že se stane nadčasovou) Slavík je příběh nadčasový a mimořádně zdařilý, až se mi ani nechce věřit, že kniha vznikla teprve nedávno. Je s podivem, jaká nekvalitní dílka jsou dnes propagována, a takový Slavík, stejně jako ženské válečné hrdinky, zůstává stát nenápadně v koutě, přestože je to příběh hodný pozornosti.

Gabetka
20. února

Emočně nabité drama z války, které se rozjíždělo pomaleji, ale pak je najednou nejen konec války, ale také knihy a nemáte tušení, jak je to možné. Z celého příběhu jasně zaznívá, že svět není černobílý, v každém z nás je něco dobrého i zlého a žádný člověk není pouze hrdina nebo zbabělec. Silný příběh žen, které zůstaly s dětmi v okupované Francii a musely udělat vše pro to, aby ochránily své děti a domov, do kterého by se mohli jejich muži po válce vrátit. Až do konce knihy jsem se nemohla rozhodnout, která ze sester je ta stařenka, která se impulzivně rozhodla přijmout pozvánku do Paříže a znovu vzpomínat na válečné časy.

lima123
19. února

Úžasný príbeh dvoch sestier, ktoré každá po svojom prežívajú útrapy 2. svetovej vojny v okupovanom Francúzsku. Kniha sa výborne a rýchlo čítala, odporúčam.

Káča2015
19. února

Přečtené jedním dechem za odpoledne. Doporučuji.

sgjoli
27. ledna

Tato kniha mne naprosto uchvátila. Je to skvěle napsaný který v sobě skrývá velmi silný příběh o odvaze, touze udělat něco správného. Autorka to výborně zobrazila na dvou sestrách, kterou jsou jedna druhé naprostým opakem - ten kontrast mezi nimi byl velmi patrný. Autorka také skvěle zachytila tu atmosféru, která byla tísnivá a zcela neutěšená.
Rozhodně doporučuji k přečtení. :)

Kekik
22. ledna

U některých knih mi dělalo problém je odložit v případě nutnosti WC, u Slavíka jsem se o to ani nepokoušela, a brala ho rovnou sebou.
Uffff. Mám v hlavě tolik pocitů, že ani nevím, jak začít.
Sice je teprve 22.ledna, ale až si na konci roku jen tak sama pro sebe budu říkat, která kniha je ta nej za rok 2018, Slavík bude na prvním místě.
Knihy s tématikou 2.sv.v. mám ráda (ano, zní to divně, ale všichni víme, proč se nám takové knihy líbí, důvody psát jistě nemusím), a pokaždé si říkám- páni, nic lepšího jsem nečetla, a náhle přijde jiná kniha. Ovšem Slavík je fakt OHROMNĚ ÚŽASNÁ KNIHA. MILUJI TU KNIHU. Zbožňuji auru tohoto skvostného literárního díla. Jeho poslání. To jak mě příběh zasáhl, ohromil, oněměl. Dojal. Slzy tekly. Nádherná obálka knihy. Prostě dokonalost. Hrdiny jsem si zamilovala, oplakala jejich ztráty, prožívala s nimi strach, a každé jejich "vítězství" jim moc přála.
Isabelle a Vianne nás provedou jejich životem v těžkém válečném období. Stojí to za to si tuhle knihu přečíst !!!
Po přečtení několika komentářích mě potěšilo, že i já rozšiřuji řadu těch čtenářů, kteří knihu objevili prostřednictvím Rodaw. Děkuji.
DOPORUČUJI !!! !!! !!!
*Všechno žije dál v mých vzpomínkách. Rány se zacelí. Láska přetrvá. My přežijeme.*

Knihomlok2015
22. ledna

SPOILER Čí odvaha je větší? Dívky, která vědomě riskuje život v odboji a ohrožuje tak především jen svůj vlastní život nebo matky, která prakticky vězněm ve svém vlastním domě zažívá snad ještě krutější zvěrstva a ví, že v sázce je mnohem víc než jen její vlastní smrt? To mi nenáleží soudit a ono to vlastně v téhle knize není to podstatné. Podstatné je, že odvaha stejně jako mnoho jiných věcí se nedá změřit tím, jestli zachráníte necelých dvacet životů nebo víc než stovku, že odvaha má mnoho stránek a stínů, že nezáleží na tom, jak moc jsou vaše činy vidět, ale na tom, zda je vůbec vykonáte. Že je tohle příběh, který musí být napsán a přečten, aby v nás vzbudil tu naději, že i každý sebemenší čin se počítá, a že je lepší udělat něco, než neudělat vůbec nic. Protože by přeci nemělo záležet jenom na tom, jestli přežijeme, ale i na tom jak. („Rány se zacelí. Láska přetrvá. My přežijeme“)
Pro mě prostě jedno z velkých (proti)válečných děl, které se může hrdě postavit k takových skvostům, jako je Pianista i Zlodějka knih. O to hlubší, že se odehrává ve skrytu všech těch velkých krvavých bitev a ukazuje nám hrdiny v situaci, ve které, ač bych to nikdy nechtěla zažít, se určitě můžu ocitnout mnohem reálněji, než se jednou budu ohánět puškou někde na bojišti. A řekněme si to rovnou, chtěla bych mít alespoň polovinu odvahy, jakou měla Vianne.

Sobotikova
21. ledna

"Historky vyprávějí muži, ženy žijí dál. Pro nás to byla stínová válka. Když skončila, nečekaly nás žádné slavnostní přehlídky, žádné medaile ani zmínky v učebnici dějepisu. Během války jsme dělaly, co bylo třeba, a když skončila, posbíraly jsme zbytky svých životů a začaly zase od začátku."
Neuvěřitelně silný příběh dvou žen za 2. světové války. Konec jsem celý probrečela.

Astonius
20. ledna

Kniha popisuje válku z pohledu žen, jejichž muži od nich a svých dětí odešli bojovat a povětšinou se už nevrátili. Jsou zde vykresleny každodenní starosti, kterých postupem času samozřejmě přibývá a které jsou pro současného člověka již od počátku dost nepředstavitelné. Čtením si každý uvědomí, že máme blahobyt a nevážíme si ho - a každý musí poděkovat, že nezažil život ve válce. K přečtení knihy jsem se přemlouvala, protože se mi nechtělo jitřit nervy tragickým příběhem, ale pak jsem si řekla, že neuškodí, když člověk čas od času vezme do ruky vážnější dílo. Bylo to opravdu silné a pro mne neotřelé, mnohovrstevný román plný napětí a emocí, který se lehce čte a vykresluje perfektně atmosféru doby. Knihu není dobré kouskovat, četla jsem ji prakticky každou volnou chvíli během asi 4 dnů a tím příběhem jsem doslova žila, stále jsem nad ním přemýšlela. Jedno poslední tajemství se čtenáři vyjeví až v úplném závěru knihy. Opravdu doporučuji.

morava
13. ledna

Tak, a je to tady.Zase jeden takovy pribeh, ktery si zapisuji do sveho notysku prectenych knih a ke kteremu pridavam vykricniky. Neni to kvuli tomu, abych na tuto knihu nezapomela, protoze si myslim, ze to ani nejde, po vsech tech emocich, ktere mne pri cteni zaplavily . Je to proto, ze to delam u knih, ktere se radi k mym kniznim srdcovym zalezitostem. Takze za mne velke doporuceni.

loudomar
09. ledna

Naprosto strhující příběh osudu dvou sester z období druhé světové války. Kniha přináší nejen velmi autentický a postupně gradující příběh ale dozvíte se z ní i mnoho podstatných faktů co se 2. sv války týče.

Evaho73
27.12.2017

Slávik ma prevapil hneď dvakrát za sebou. Prvý krát pod stromčekom a druhý svojím silným námetom.
Strhujúci a emotívny príbeh z vojnového obdobia podaný očami dvoch povahovo rozdielnych žien - sestier, ktorých najsilnejšou zbraňou proti nepriazni osudu sa stala láska, a to vo všetkých svojich podobách.
Autorka úžasne zachytila atmosféru Francúzka spolu s povahovými vlastnosťami jej obyvateľov, čo v čitateľovi evokuje pocit dôveryhodnosti tohto príbehu. Osobne som s hlavnými hrdinkami zdielala ich strach, hlad, zimu, sklamanie, zúfalstvo, bezmocnosť a nekonečnú prázdnotu zo straty svojich blízkych, ktoré postupne prerástli v boj o prežitie a silné odhodlanie zmeniť podľa svojich možností túto neľahkú situáciu.
Slávik je ďalšou dychberúcou knihou, ktorá do čitateľov vlieva nádej, že každá obeta z lásky sa mnohonásobne vyplatí.

radkapela
12.12.2017

Krásná, doporučená čtenářkou.

putpuda
11.12.2017

Po knize jsem sáhla v podstatě z donucení mojí sestrou, která mi řekla, že budu řvát jako kráva ( z odpuštěním;)). Moc se mi do knihy nechtělo, nějak jsem zrovna na toto téma neměla náladu. Ale rozhodně nelituji!Právě naopak! Po Černobílém světě mě dlouho takto žádná kniha nedostala. Krásný příběh, smutný, dojemný, silný...jedna z knih, která v člověku něco zanechá.
Určitě knihu doporučuji k přečtení :D

85098211
10.12.2017

Dvě sestry tak rozdílné, jak jen mohou být, ale každá jde svou vlastní cestou a žije svůj vlastní život. Neskutečně dojemný příběh, u kterého se mi nejednou svíralo hrdlo a já polykala slzy. Navíc mi kniha dávala pocit, že jsem ve středu dění. Velmi citlivě napsáno. Na tuto knihu hned tak nezapomenete.

martinaandulka
10.12.2017

Nádherná kniha ze 2 světové války ve Francii.Je to kniha o odvaze,hrdinství,lásky a přežití.Doporučuji jsi ji přečíst.

mlsna
09.12.2017

Jedna z nejpoutavějších knih,které jsem v poslední době četla.Na konci jsem si přála,aby kniha stále pokračovala.Popisuje skvěle charaktery lidí,ať už kladných či záporných.Knihu si jistě za nějakou dobu přečtu znovu.

Květ
07.12.2017

V rámci společného čtení s Knihánkovem jsem se nechala nalákat na tento román z období válečné Francie. Příběh dvou sester zaujme, připoutá si vás, snadno se začtete a pokračujete rychle. Moc se mi líbilo, že totožnost vypravěčky byla odhalená až na závěr. Malinko bych vytkla, že děj působí někdy trochu jednoduše, předvídatelně. Nicméně i tak mě na konci přemohl melancholický pocit a slzy vhrkly do očí.

clouds
05.12.2017

Silný román z válečné Francie, velmi dobře ukazuje postupnou destrukci války v mysli lidí, obrovský nárůst úzkosti a strachu. Válka v v zázemí se projevovala na samém počátku jen menším výběrem potravin, odchodem mužů, kteří věřili, že se vrátí do Vánoc ale nakonec dospěla k strachu z násilí, k velkému fyzickému strádání a boji o přežití. Oblouk života obou sester je velmi zajímavý. Vianne dospívá od uzavírání kompromisů k reálnému odvážnému jednání motivovanému silnou láskou . Divoká a odvážná Izabelle je taková už od přírody, ale musí se naučit nést všechny důsledky svého jednání i v případě, že jsou hrůznější, než by si dokázala představit. Vřele doporučuji. Krásně napsáno!

minde
28.11.2017

Nechci se opakovat, ale souhlasím s ostatními, že je to úžasná,krasná a dojemná kniha, ktera vás rozbrečí a donuti si uvědomit, že můžeme byt vděčni za to, v jaké době zijeme. Také dekuji Rodaw - Irence za doporučení :-)

hats
28.11.2017

Plakala som...

zuzana2599
27.11.2017

Mimořádný a silný román !! Po dočtení vím, že mi Slavík ještě dlouho bude zpívat a jeho hlas doznívat v mých myšlenkách...
Slavík je také důkazem, že nejenom thriller či detektivka udrží čtenáře v napětí, je důkazem, že jsou i jiné knihy, které nelze odložit, zapomenout na ně.
Krásné, dojemné a tak skutečné !! Děkuji autorce za setkání s tak nezapomenutelnými hrdiny !!

DasaN
24.11.2017

Válečné období je nevyčerpatelné téma, což potvrzuje tato kniha. Tento krásný příběh mě držel v napětí až do poslední stránky. Tato rozhodně stojí za přečtení a to ne jen jednou.

RADOST
21.11.2017

V každé době způsobuje lidstvo samo sobě nepochopitelná příkoří a hrůzy. Ve jménu čehokoliv. A lidé v tom musejí žít. Žít tak, aby sami sebou nemuseli pohrdat. Slavík je krásná a kniha o tom, jak to zvládli či nezvládli obyčejní lidé z jednoho městečka ve Francii za druhé světové války. Kniha k zamyšlení. Díky za ni.

Analady
21.11.2017

Mám ráda Francii a mám ráda knihy z války, takže jsem se na tuto knihu moc těšila. Tímto děkuji Rodaw za doporučení. Kniha nezklamala a její čtení jsem si moc užila. Je to opravdu krásný příběh, plny citu, lásky, přátelství i odvahy, ale také utrpení, které k válce patří. Příběh Vianne, Antoina, Sophie, Rachel, Ariho, Julliena, Isabell, Gaëta i jejich přátel jsem naplno prožívala. Bylo to krásné a bolestivé zároveň. Doporučuji.

Melanka
15.11.2017

Skvělý román z Francie 2. světové války. Napínavý, drsný, čtivý. Člověk si uvědomí, jak se má dnes dobře a řeší samé prkotiny.

bookshelf
10.11.2017

"V lásce poznáváme, jací bychom chtěli být, a ve válce pak poznáme, jací jsme." To jsou úvodní slova knihy a já bych ji nedokázala popsat lépe.

Na téma druhé světové války obecně byla napsaná taková spousta knih, a přesto mi tato přišla něčím výjimečná. Jakožto čtenář sledujete příběhy dvou sester, které musí během boje o svůj holý život řešit spoustu morálních otázek, které jim předhazuje válka a s ní spojená okupace Francie, kde se děj odehrává. Tato jejich dilemata se kolikrát promítnou i ve vaší hlavě a nabídne se otázka, zda byste v sobě našli i vy tolik odvahy. Mimo to se jedná o příběh plný ztráty, odhodlání, statečnosti i obětování se. Obecně upřednostňuji knihy z tohoto období, které obsahují více faktů a donutí vás vyhledávat si další informace, ale touto knihou jsem vážně okouzlena a myslím, že ještě dlouho budu.