Ekonomie dobra a zla

Po stopách lidského tázání od Gilgameše po finanční krizi / Knižní debut Tomáše Sedláčka, lektora Karlovy univerzity, publicisty, někdejšího poradce ex-prezidenta Václava Havla, nyní ekonoma ČSOB a člena vládní rady NERV. Toto dílo dobře ilustruje, proč je Sedláček (*1977) jedním z nejznámějších a nejcitovanějších českých ekonomů současnosti. Stejně jako ve svých novinových článcích i televizních vystoupeních, i zde dokázal poutavě, čtivě a přitom navýsost erudovaně podat téma, které má nyní v souvislosti se světovou finanční krizí šanci zaujmout široké publikum. Kniha ukazuje, jak barvitě dokázali naši předkové přemýšlet o majetku, vlastním užitku, společenském blahu a všem ostatním, co s ekonomií souvisí. Autor v první části bere čtenáře na dobrodružnou pouť k počátkům civilizace a na příkladech starých Sumerů, Židů či antických myslitelů dokládá, jak inspirativní je sledovat proměny lidského tázání očima ekonoma. V Sedláčkově podání je ekonomie krásná věda, jejíž kořeny jdou mnohem hlouběji, než si moderní či postmoderní člověk dokáže představit. Autor pod heslem “vše se hodí” podniká zajímavé výlety do hájemství filosofie, etiky, politologie a religionistiky a ukazuje, kolik čerstvých a překvapivě relevantních myšlenek lze v dědictví starých civilizací najít. Díky vytříbené argumentaci, živému jazyku a schopnosti vybrat poutavý detail, Sedláček přesvědčivě vykračuje proti proudu a kacířsky nabourává stereotypy, s nimiž pracují jak ekonomové, tak běžní lidé v každodenním životě. Ne vždy totiž lidé považovali za svůj hlavní životní cíl „maximalizovat užitek“ tak jako dnes, což v době ekonomické krize stojí za to vědět. Poté, co autor představí nečekaně pestrou škálou pramenů od Eposu o Gilgamešovi přes Bibli a Komenského až po moderní ekonomy, přichází v druhé části s kritickou reflexí dnešní doby. Kniha vrcholí provokativní pasáží na téma, proč je věda (nejen ekonomická) nevědecká a nespolehlivá, a končí analýzou současné finanční krize jako příležitosti pro to, aby člověk znovuobjevil sám sebe i svůj vztah k věcem hmotným i duchovním. Ekonomie dobra a zla přichází na trh s krátkou přímluvou Václava Havla, podle něhož Sedláčkovy názory nemusí konvenovat všem, ale přesto (či právě proto) je na místě se z takového díla radovat. Ekonom Jan Švejnar pochválil Sedláčkovu prvotinu jako “osvěžující elixír” pro ekonomickou obec i širokou veřejnost. Jan Kraus, další z recenzentů uvedených na obálce, dodává: “Představuji si, že by takhle měly vypadat moderní učebnice. Jste li typem jako já, tedy žákem, který se nechce učit, ale přesto chce občas něco vědět, a trváte-li na tom, že se lze ledacos podstatného dozvědět poutavě a zajímavě, nikoli útrpným pročítáním odborných teorií, pak tato kniha je právě pro vás. Užijete si!” ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21925/ekonomie-dobra-a-zla-21925.jpg 3.7349
Literatura naučná, Ekonomie a obchod
Vydáno:, 65. pole

Kniha Ekonomie dobra a zla

sioux
19. květnaodpad!

Nevím jestli to je ekonomie dobra a zla, ale určitě to je ekonomie nudy.

JanLinhart
11. květnaodpad!

Hrůza, děs. Nezáživné, je velmi cítit, že to psal člověk pouze s teoretickými, nikoliv praktickými zkušenostmi. Na to, jak byla kniha tenkrát propírána médii a propagována všude možně, ji shledávám jako škvár.

kristkam

Naprosto doporučuji

LenysekC

Četla jsem snad čtyři měsíce a prokládala jinými věcmi. Je to hezká intelektuální exhibice, ale nemám pocit, že bych byla po přečtení o něco bohatší, že bych si něco odnesla. Třeba taková dvojka Šichtařová - Pikora obohacují na každé stránce. Nelituju, ale nevrátím se k ní.

Kattulli

Ano, mnoho lidí píše, jak je kniha čtivá a jak je bavila číst. Já se jí však prokousávala několik let. Kniha rozhodně není k oddychovému čtení, já si u ní hodně namáhala mozek a to jsem absolventkou studií ekonomie. Nemyslím si, že by měla být kniha povinnou četbou pro děti a studenty ve škole, jak jsem už párkrát slyšela a četla. Na to je opravdu zbytečně složitá. Stále jsem si u četby říkala, kolik to muselo dát práce tuto knihu napsat, protože bylo třeba nastudovat a pak propojit a srovnat hodně materiálů, než něco takového vznikne. Mě osobně hodně rušily poznámky pod čarou, kterých je tam asi "milion" a kvůli nim jsem se nemohla do knihy dostatečně začíst. Vůbec tady nediskutuji o přínosu knihy. Jen mně se prostě nečetla dobře.

Dvorik

Hodně těžká četba. Sedláček je ďábel. Nejzajímavější je kapitola 6 - Bernard Mandeville.
Toto není kniha o ekonomii, ale spíše filosofování o ekonomii.

warca

Na mě to bylo trochu moc odborné. Knihu jsem četla jen kvůli škole. Ekonomie mě vlastně ani nezajímá. Milion poznámek pod čarou byl celkem rušivý.
Přesto jsem se chvílemi dokázala ponořit do čtení.

Martian
18.12.2018

Tak tohle byla nuda, od Sedláčka jsem čekal něco docela jiného. Příliš odborný jazyk a spíš filosofie říznutá teologií než ekonomie.