Škola Malého stromu

kniha od:

Škola Malého stromu https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14917/skola-maleho-stromu-14917.jpg 4.6 790
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Autobiografické vyprávění ze života indiánského chlapce, který vyrůstá v horách u dědečka a babičky z kmene Čerokíů. Jedna z čtenářsky nejúspěšnějších knížek .

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Kalich
Originální název:

The Education of Little Tree , 1976


více info...

Komentáře (100)

Komentáře 100 Recenze 1

vercas945
vercas945
07.10.2022 5 z 5

Krásný příběh o soužití indiánského chlapce s babičkou a dědou. V knize zaujmou popisy přírody a zazní spousta jednoduchých a přitom důležitých mouder. Ke konci jsem brečela jako želva.

Teraesa
Teraesa
20.08.2022 5 z 5

Tá nádherná, príťažlivá jednoduchosť, ako žili postavy v tejto knihe ma neskutočne dojíma. A to zžitie s prírodou, ktoré my, 'civilizovaní ľudia' poslednú dobu hľadáme, no ideme na to z úplne opačného konca... Pričom stačí len jedna vec, ako povedal starý otec Malého stromu; lesy ťa nakŕmia, ak s nimi žiješ, namiesto toho, aby si ich ničil...


pepa4081
pepa4081
12.03.2022 4 z 5

Nevím, jestli je to překladem, ale je zde několik slov, která bych do dětské knihy nepoužil. Kniha také nepřináší jednoznačný morální příklad, jako je tomu třeba u E. T. Setona (přece jenom živit se pálením whisky ). Jinak jde o krásný příběh plný lásky k bližním i k přírodě. Názory na náboženství, politiku a především o životní hodnoty a vztah k přírodě mi byly hodně blízké. Doporučuji.
Velmi uspokojivé.

lazenskaveverka
lazenskaveverka
16.11.2021 5 z 5

Překrásný příběh plný indiánské moudrosti.

Vicusss
Vicusss
20.09.2021 5 z 5

Po knihe som siahla len tak náhodne....a aj keď som knihu kupovala na základe pozitívnych recenzií, nečakala som tak prekrásny príbeh. O živote, vzťahoch a o prírode... úprimné a čisté - detskými očami. Múdrosti starých rodičov tak ako ich vníma dieťa.
Aj keď je až zarážajúce a nepochopiteľné, ako autor - človek taký aký bol, dokázal napísať niečo takéto.
V tomto prípade ozaj platí, že treba sa sústrediť čisto na knihu a nie na toho, kto za jej vznikom stojí.

JulianaH.
JulianaH.
26.03.2021

„[Dědeček] dodal, že dyž člověk ztratí něco, co miloval, je mu dycky tak. Řekl, že jediný východisko je nic nemilovat, jenže to je eště horší, protože se pak člověk cejtí prázdnej pořád.“

Poselství, které mi utkvělo při prvním čtení ve dvanácti letech, mi pořád připadá stejně výstižné. Tehdy jako dítě jsem ostatně řadě věcí nerozuměla (tak například jsem spolu s hlavním hrdinou netušila, co je Sodoma a Gomora :)). O to větší potěšení mi „Škola Malého stromu“ přinesla teď, kdy už chápu. Občas až příliš dobře. Tragika Vrbovýho Johna se pro mě stala skoro hmatatelnou, jelikož se mi zdá, že i já se dívám na zkázu svých Národů.

Otcův exemplář je tak opotřebovaný, že ke hřbetu nezbyl jediný přilepený list; všechny do jednoho se zařídily po svém. Ani se té očtenosti nedivím, protože je to zásadní kniha. Taková, která má schopnost změnit způsob, jak o věcech přemýšlíme. Ačkoli myslím, že autorův pokus vyjádřit indiánskou mentalitu dopadl spíš jako sebeprojekce toho nejlepšího v bělošské duši na Čerokíe. (Tak třeba ekologická šetrnost je všem indiánům, které znám, cizí.) No, proč ne?

Mám ráda dědečkovu prostotu smíšenou s čímsi, co vypadá jako naivita, ale ve skutečnosti je to šlechetnost, přímost a životní moudrost. Líbí se mi, jak k hrdinům v jemných náznacích doléhají ohlasy světa 30. let, Velké hospodářské krize a válečných příprav. Obdivuji jemnou, citlivou a výstižnou kresbu lidských a zvířecích charakterů i přírody. A dojímá mě autorův humor. (Mimochodem jeho politické angažmá je mi absolutně jedno. Protože, jak řekl osvícenský myslitel G. Ch. Lichtenberg, „Nezajímá mě, jaké lidé mají názory, ale co z nich ty názory udělaly.“)

Mayami
Mayami
01.03.2021 5 z 5

Poetické rozprávanie o živote v súlade s prírodou, kde si človek berie od prírody len toľko, koľko potrebuje, kde rozumie stromu, potoku aj vetru, kde sa žije skutočné priateľstvo.

Amy27
Amy27
09.02.2021 4 z 5

Škola Malého stromu je vyprávěním skutečných událostí ze života indiánského chlapečka, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, jež byli z kmene Čerokíů. Jednotlivé kapitoly popisují různé samostatné příběhy. Kniha je obsahově prakticky dokonalá. Dozvěděla jsem se toho spoustu o životě indiánů a jejich "vychytávek". Nejedna kapitola mě dojala k slzám. Plné hodnocení nedávám jen proto, že jsem se nebyla schopna začíst. Ale to nic nemění na hodnotě knihy. ❤️

Allla9
Allla9
03.02.2021 5 z 5

Kniha je plná lásky k přírodě a všemu živému. Krásná, dojemná, něžná, humorná ... a hlavně moudrá.

haki34
haki34
09.12.2020 4 z 5

posloucháno jako audiokniha...(což možná nebyla úplně dobrá volba - již zmiňovaná hudba mi osobně nesedla - navozovala těžce mollovou atmosféru, melancholii a natahovala prostor mez dějěm..)
v mezidobí poslechu jsem proletěla komenty a životopis autora - což taky nebyla dobrá volba, jako ostatní jsem vnímala ten kontrast...a text na mě také začal působit jako prvoplánovitě napsaný s cílem zaútočit lidem na city...ale povedlo se mu to, frajerovi...také Malý Strom i na mě působil neskutečně zraleji než na 5 let, ani indiánské díě nemohlo být tako posunuté o několik let napřed...představa 5letého prcka, pálícího whisky, nebo 8letého kluka, pracujícího po farmách, když mu umřeli staří rodiče....
souhlasím s tím, že knížka obsahuje spoustu zajímavých myšlenek..spoustu zajímavých detailů z života Čerokíu...(pokud, jak také píše víc lidí už přede mnou, jsou pravdivé) a dojímavý závěr..
každopádně, zajímavá knížka...navzdory všem ale..navzdory autorovi. a aj kdyby ji psal na efekt, dle čtenářské odezvy se mu to povedlo...váhám mezi dobrou a velmi dobrou...a protože jsem cíťa, dávám nakonec víc. Howgh !!!

Lexand
Lexand
28.11.2020

Rozhodně to není moralitka ve smyslu Indiáni hodní, bílí zlí. Občas jsem si představoval místo indiánské rodiny rodinu romskou...

martin_aston
martin_aston
02.09.2020 5 z 5

Na pozadí príbehu o malom poloindiánovi, ktorého vychovávajú jeho poloindiánsky starý otec a indiánska stará mama, sa skrýva veľa múdrych a krásnych myšlienok. Kniha je napísaná veľmi láskavo (až je ťažko uveriť, čo bol jej autor v skutočnosti zač), je plná krásnych opisov prírody a ľudí.

sonkovaj
sonkovaj
07.07.2020 5 z 5

Je to nádherný dojemný a citlivý příběh malého indiánského sirotka, kterého vychovávají jeho prarodiče z kmene Čerokí v souladu s přírodou a indiánskými tradicemi v Apalačských velehorách. Chcete se dozvědět jak indiáni předávají svým blízkým dárečky? Jak přijde malé dítě ke svému jménu? Proč neobchodovat s bělochy? Nebo proč se indiáni nikdy nezlobí na své děti, které se večer nevrátí domů a přenocují v lese v horách? Přečtěte si tuto působivou knihu, která ve vás zanechá hluboký zážitek. Od první do poslední stránky. Pro rodiče malých dětí by to měla být povinná literatura.

Čičolina
Čičolina
12.06.2020 3 z 5

Kdybych knihu četla před třiceti lety, brečela bych jak želva. Dnes to pro mě bylo trošku dojemné, milé, tedy pokud jsem vytěsnila hrůzu té doby, protože vypravěč dítě netuší, co všechno lidi dokážou vymyslet proti lidem. Co se týče autora, zašlapal aktivista ultrapravice Malého stroma v sobě nebo tam někde ten chlapec je v duši chlapa, který se chová zhovadile? Doba pokročila a vytrháváme věci z kontextu, mám vydání z devadesátých let, kde je řečeno , že se autor proti nařčení z extrémismu a rasismu nemohl bránit...takže jak to vlastně bylo? Bude z toho má noční můra, člověk, který rozumí řečí stromů navléká kápi KKK ?

MiškaČíta19
MiškaČíta19
26.05.2020 4 z 5

Malý strom...Je to kniha, na ktorú nepotrebujete špeciálne vyhradený čas. Dá sa spokojne čítať na niekoľko krát, keďže nerozpráva nejaký veľký príbeh. Je skôr o zamyslení sa nad sebou a možno aj nad svetom. Kam spejeme? Je potrebné sa stále náhliť, často celkom bezvýznamne? Vôbec si nevážime svet okolo nás, nevidíme, čo všetko máme k dispozícii. Hľadáme šťastie, ale nie sme šťastní... Malý strom mi dal priestor, aby som sa zastavila, poobzerala sa okolo seba a nechala sa unášať ...

TajemnýSmrad
TajemnýSmrad
08.05.2020 4 z 5

Kniha je obsahově mimo to, co jsem kdy četl a snad jde i proti tomu, čemu věřím, ale znáte to - darované knize na obsah nehleď.

Do Malého Stromu jsem se začetl trošku s despektem... První, co jsem ocenil byly popisy krajiny. Sám nedokážu popsat jak vypadá moje manželka a tady autor vymaloval ty nejnádhernější scenérie, jaké jsem kdy v životě (ne)viděl s takovou lehkostí... Že proto nemám přirovnání.
Děj některých kapitol mi malinko drhnul a kulhal, jak Stará Maud, ale závěrečné kapitoly jsem už četl jedním dechem. Chtěl bych napsat, jak jsem nesnášel toho haj*la z katolické školy, co... Ale psát to nebudu, abych náhodou nespojleroval.

Takže kniha je krásná, smutná a dostává čtyři hvězdičky navzdory tomu, že knihy takový tipu vůbec, ale vůbec nečtu (takže to je vlastně skoro, jakoby dostala pět).

Nočnípták
Nočnípták
29.03.2020 5 z 5

Neřeším, jestli je kniha autobiografická, nebo autor podváděl. Pro mne je vzácným malým pokladem. Setkala jsem se v ní s takovým množstvím lásky, pravdy a života, jako snad ještě v žádné knize.
Nyní jsem poslouchala jako audioknihu. Vždy říkám, že kniha je lepší, ale tady si tak jistá nejsem. Poslech byl pro mne velkým zážitkem.
"Dědeček řekl...."
5*

olma
olma
25.01.2020 5 z 5

Děkuji za tuto krásnou knihu. Byla pro mne opravdovým zážitkem a prožila u ní všechny emoce. Děkuji

FaV
FaV
24.01.2020 5 z 5

Poetická, dojemná kniha o souznění duše, těla a přírody malého kluka, indiána

mot33
mot33
13.01.2020 5 z 5

Krásná kniha o dospívání malého indianského chlapce.Mě se tato kniha líbí ,třeba díky tomu že to není žadný slaďáček.

Lessana
Lessana
31.12.2019 4 z 5

Na začiatku čítania som mala pocit, že knihu odložím - pre ťažkopádny slovenský preklad, drobné písmenká a rozčuľujúcu sadzbu. No povedala som si, že to ešte skúsim a dám tete prekladateľke šancu. Dobre som urobila, od druhej tretiny sa "chytila" a pôžitok z čítania sa dostavil. Dokonca v závere knihy sa mi po lícach gúľali slzy ako hrach, čo sa mi ešte pri čítaní nestalo... Pocit a posolstvo (v podobe vzdania holdu našej matke prírode, slobode, poznaniu, úprimnej a nezištnej láske v protiklade s absurditou žitia, myslenia a rozhodovania v "civilizácii") sa teda napokon podarilo odovzdať, a to je hlavné. Vďaka starej mame, starému otcovi, Malému Stromovi i Vŕbovému Johnovi za potvrdenie toho, čo viem, čím žijem a čo napĺňa.

Malýmedvěd
Malýmedvěd
26.11.2019 4 z 5

Mě se to líbilo, i když jsem si pořád říkal, že ten pohled na indiány je to trochu přikrášlený, ale u dětské knížky se to dá odpustit. Jaké bylo moje rozčarování, když jsem se dozvěděl, že to nebylo myšleno jako dětská knížka a když jsem zjistil, že se jedná o mystifikaci, byl jsem velmi překvapen a po přečtení autorova životopisu, už jsem se nestačil divit vůbec.

Eorin
Eorin
01.10.2019 5 z 5

Krásné vyprávění plné poetiky i zamyšlení. Indiánské myšlení i střetávání současných indiánů s realitou, tedy jejich způsob myšlení vs. "náš" způsob myšlení..
Moc krásné nejen pro malé děti, ale i pro dospělé. Doporučuji

wiix
wiix
15.09.2019 5 z 5

Veľmi dlho som knihu takto nezhltla. Knihu, ktorá bola tak nežná a poučná zároveň.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
09.09.2019 5 z 5

Tuhle knížku mi v mládí doporučili moji dobří přátelé, formovaní myšlenkami woodcraftu. Už to je důvod, proč k ní mám pozitivní vztah. Kromě toho jsem holka z hájovny, která se odmalička toulala sama v lesích a objevovala v sobě instinkty pravěké sběračky, kteréžto jí zůstaly zachovány dodnes.
Carter rozhodně dokáže vzbudit ve čtenáři soucit a dojetí spojené s citlivostí pro důstojnost člověka - to už jsem si před pár měsíci prožila v Odvedu vás do Sierry Madre. A jeho vyprávění v nás obnovují smysl pro vnímání skutečnosti přírody. Konrad Lorenz píše, že moderní člověk má tendenci nadhodnocovat význam a možnosti materiální kultury, která ho obklopuje - prostě jen proto, že ho obklopuje, že je neustále přítomná a že s ničím jiným se příliš nesetkává. A tak je mu nutno připomínat, že peníze nejsou k jídlu, voda neproudí sama od sebe z kohoutku a "hlína se nekupuje v Hornbachu", jak to včera v jednom rozhovoru vyjádřil pan docent z ČZU. I podstatu práce (nikoli "chození do zaměstnání"), i vlastní smrt je mu nutno připomínat.

Teo71
Teo71
03.09.2019 5 z 5

Závěr knihy je fakt nutné číst s kapesníkem.

oladnb
oladnb
12.08.2019 5 z 5

V první třetině jsem chtěla dát 3 hvězdy, ve druhé 4 a ve třetí 5. Stále jsem zpočátku zbytečně čekala na nějaký poutavější děj. Proč? Vždyť tato kniha nic takového nepotřebuje. Děj a smysl knihy jeukrytý jinde a to jsem poznávala postupně. Když jsem ji začala číst, neměla jsem ponětí o čem bude. A že bude tak krásná, hluboká. Ten vztah k přírodě a její znalost mě opravdu hodně zasáhla a ráda bych se uměla více po přírodě koukat. Jak byli naši předkové moudří. No a vztah dědečka, babičky a vnuka ani nebudu komentovat. Konec knihy jsem probrečela.. Děkuji za zážitek

Mateo67
Mateo67
03.08.2019 4 z 5

Něžná kniha. Pocta přírodě, svobodě, hrdosti, moudrosti stáří. Způsob, jak dědeček s babičkou vychovávali Malého stroma, jak s ním jednali a komunikovali, jak silné mezi nimi bylo pouto, byl neuvěřitelný. Kéž bychom měli všichni v těžkých chvílích svou Psí hvězdu.
Krásný je i film.

kofee
kofee
22.07.2019 5 z 5

Šustění kukuřice, teplo ohňů, hvězdná obloha, tajné stezky, hovory beze slov, vděčnost zemi, důvěra v lásku. Babiččino čekání na zápraží srubu, dědečkovo řemeslo, ochrana Vrbového Johna a jejich šťastný Malý Strom. A taky Psí hvězda ????

Laška082
Laška082
23.04.2019

Nezapomenutelná kniha. Nádherný, dojemný příběh. Málokdy při čtení brečím, vlastně nikdy, ale tady jsem v určité fázi bulela jako želva.

Terezulina
Terezulina
08.04.2019 5 z 5

To byla tak milá knížka….. Já se budu opakovat, ale miluju knížky s Indiány a ty jejich moudra….já nevím, někdy prostě řeší člověk opravdu nepodstatné věci….Doporučuji přečíst.

evask
evask
21.03.2019 5 z 5

Prosté a moudré.

Sůvička4
Sůvička4
20.03.2019 5 z 5

Velmi poutavě napsaný příběh o tom, že je pro dítě důležitější láskyplné prostředí prarodičů, kteří předávají moudrost předchozích generací než zdánlivě spořádáný sirotčinec, kde se ve jménu Boha a dobra dějí velmi zlé věci a ničí se dětská duše. Kniha ukazuje, jak je pro nás důležité znát své kořeny, rodinnou historii a jejich životní moudrost a zkušenost. A že mnohem více než slova jsou pro výchovu dětí důležité naše činy. Moc se mi líbila, stejně jako mému 11letému synovi, který ji četl sám od sebe už 2x.

losob
losob
17.03.2019 5 z 5

Tato kniha mi byla doporucena a jsem za to rad, nebot je uzasna kniha. Pristupoval jsem k ni s cistym stitem - netuse nic o obsahu ani autorovi. Po precteni par komentaru jsem byl proto prekvapen, ale to nic nemeni na hodnote teto knihy. Nevadi mi, ze jsou zde fakticke nepresnosti, nevadi mi, jaky byl autor (neposuzuj knihu podle autora :).
Kniha ma sve kouzlo a nuti k zamysleni nad dnesnim svetem, nad sebou samym. To je duvod, proc davam vsechny hvezdy.

hermína14
hermína14
12.03.2019 5 z 5

Pokud se potřebujeme usebrat a uzemnit, je tohle to pravé. Všechno je najednou tak prosté a jasné...vztahy, svět okolo i politika:).
...a jak vyprovází les kloučka z hor, to je čarokrásné..

Miro.slav
Miro.slav
25.02.2019 5 z 5

Som rád, že som si knihu prečítal bez toho, aby som zisťoval bližšie informácie o autorovi. Je mi to skrátka jedno. Kto chce, nech to rieši. Ja som si knihu užil a to je pre mňa dôležité.

esma
esma
21.02.2019 5 z 5

Neřešme autora, berme příběh Malého stromu jako inspiraci. Nemusíme žít v lese, za indiánskou babičku a dědečka se asi stěží proměníme, ale můžeme si srovnat priority, vypnout mobily a jiné polykače času a povídat si s našimi stromečky o současném světě. Je také zajímavý, plný tajemství, pravidel, povinností i mouder. Sdílejte čas spolu a ne vedle sebe, jedině tak vznikne ono krásné pouto, které nás při čtení této knížky tak dojmulo.

Hawkey
Hawkey
15.02.2019 5 z 5

Jedna z Top věcí vůbec. Tak prostá, poutavá, tak lidská... Nádherné vyprávění o vztahu člověka k přírodě, zvířatům, ke své rodině a člověka k člověku. Vztah, který musíme živit a ne ho nechávat mizet jako to děláme.. jinak to bude na tom světě o ničem :(

Chloe12
Chloe12
12.02.2019 5 z 5

Zamilovala jsem se do této knihy a budu se k ní vracet, úžasný příběh.

maja2712
maja2712
30.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha pro milovníky přírody, moudrá a laskavá s nejobyčejnějšimi radostmi, které nám každodenně venku v přírodě nabízí běžný život, jen to vše umět vidět a cítit stejně jako oni... Čerokiove... děkuji za ni. Tuhle knihu budu mít vždy při sobě...

Štítky knihy

zfilmováno člověk a příroda rozhlasové zpracování babička dědeček literární mystifikace

Autorovy další knížky

Forrest Carter (p)
americká, 1925 - 1979
2007  92%Škola Malého stromu
1996  90%Odvedu vás do Sierry Madre
2000  92%Škola Malého stromu

Kniha Škola Malého stromu je v

Právě čtených13x
Přečtených724x
Čtenářské výzvě39x
Doporučených105x
Knihotéce176x
Chystám se číst233x
Chci si koupit47x
dalších seznamech4x