Norské dřevo

od:

Norské dřevo

V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh. Čtenář však „neunikne“ směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu. Román vyšel japonsky r. 1987, byl přeložen do 36 jazyků a celkově se ho prodalo přes 9 milionů výtisků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1752/norske-drevo-1752.jpg 4.32638
Originální název:

Noruwei no Mori (1987)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (396)

Přidat komentář
DruhéDvojče
13. července

Norské dřevo u mě bylo neočekávané překvapení. Murakamiho už mám celkem čtenářsky zvládnutého, ale ND jsem si šetřila. A jsem za to opravdu ráda. Jak někoho může překvapit zvláštní styl psaní, přímočaré vyjadřování postav, či například sterilní popis sexuálních scén, tak taková situace u mě nenastala. V tomto ohledu jsem naprosto věděla do čeho jdu a myslím, že to bylo plus. Více jsem se mohla soustředit na ony jednotlivé charaktery a více se ponořit do samotného děje.
V podstatě antické drama v Japonsku na konci 60. let.
Doporučuji i nečtenářům. A pokud někoho ND od Murakamiho další tvorby odradilo, prosím dejte mu ještě šanci. Doporučuji Afterdark.

Teresita
11. července

Miluju Beatles, takže pro mě tato kniha byla jakousi povinností, už jsem ji pár let měla v knihovně a pořád jsem nedokázala přinutit ji číst, jen jednou jsem se o to pokusila a po pár stránkách to vzdala. Je to zvláštní kniha. Prnví třetina mi přišla dost zdlouhavá a nudná, potom se děj trošku rozjel a nakonec tento román hodnotím kladně. Ovšem nechápu celý ten humbuk kolem. Existuje mnoho lepších knih.

Líbily se mi části odehrávající se v "léčebně", v nemocnici, všechny scény s Midori, popis studenstkéo života, odkazy na literaturu a hudbu.

Spoiler: Nelíbilo se mi přehnané množství sebevražd (většina navíc bez nějakého závažného důvodu), nelogické sexuální chování (sex s Reiko, Reikoa třináctiletá dívka, Naoko...). Vadilo mi, že v knize nebyly některé věci vysvětleny. Nechápu, co vlastně hlavní hrdina na Naoko viděl, podle mně to byla velice sobecká holka, která neví, co chce, jedná v náznacích, několikrát se na něj vykašla, neodpovídá mu na dopisy, neřekne mu, co ji trápí. Byla mi velice nesympatická a pořád jsem doufala, že se na ni Tóru konečeně vykašle.

Norské dřevo hodnotím pozitivně, jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, trochu jsem nahlédla do světa Japonců (i přesto, že je tato kniha označovaná za nejaponskou).

Knihu vlastně skvěle vystihuje text písně Norwegian Wood : "I once had a girl, or should I say she once had me."

Nel.K.
09. července

Velmi dobré, velmi lidské, velmi lehce čtivé. Mé první setkání s Murakamim a hned se vydám za dalším.
Celé je to trochu jiné, než cokoli, co jsem dřív četla, ale asi právě proto se mi to líbilo.
Nicméně nebýt v tak dobrém psychickém rozpoložení, nevím, jak by na mě melancholičnost prostupující celou knihou, působila. I tak ode mě plný počet hvězd, jednou ráda přečtu znovu..

petra0022
05. července

Melancholický příběh o dospívání a lásce. Horská dráha emocí, kdy se necháte Midori, jejími dialogy s Toru a jejím elánem vynést na vrchol radosti a poté je vám smutno z Naoko a jejího nelehkého osudu. Krásná kniha. Smutná, ale krásná.

SteveP1
30. června

Murakami píše příjemným a uvolněným stylem, umí navodit autentickou atmosféru, jeho knihy se čtou celkem dobře a lehce. Tohle vyprávění ale bylo chladné jako japonský animovaný film. Čekal jsem určitě víc a při čtení jsem evidentně postrádal hlubší a nosný motiv celého příběhu a neměl jsem problém knihu kdykoliv odložit. Občas mě také přepadal dojem přílišné a zbytečné „užvaněnosti“. Měl bych i dvě konkrétní výtky, co mi tu na první pohled nesedělo. Nevyhnu se asi drobnému spoileru, nelze ho zcela obejít, byť nebudu zcela konkrétní. Všechny postavy jsou i přes svůj mladý věk svým způsobem nešťastné, vnitřně osamělé a depresívní, a asi polovina z nich (pokud jsem dobře počítal tak 4) - ať už hrají v příběhu větší či pouze okrajovou roli - spáchá (zřejmě kvůli sebemenší depce nebo kdovíproč) hned sebevraždu. Čtenář tak nabývá dojmu, že Japonsko musí být země plná bláznů a vyšinutých jedinců a že sebevraždy mládeže tu jsou nejspíš na denním pořádku. Druhá věc – Tóru přijíždí do ústavu navštívit svou lásku Naoko a při té příležitosti se mu její kamarádka a spolubydlící Reiko při vycházce ochotně svěří (ač k tomu nemá vlastně žádný smysluplný důvod) s takovou důvěrnou a intimní zpovědí, že se čtenáři až tají dech. Chlapci, kterého zná sotva den. Tak tohle mi přišlo hodně ujeté.
A vůbec, když se nad tím tak zamyslím, myšlenkové pochody a konstrukce hlavních postav mi občas připadaly jako z jiného světa, stejně tak dialogy, mnohdy divné, křečovité a nepřirozené. A ty, které se týkají erotiky a sexu a kterých v knize není zrovna málo, působí chladně a naprosto nereálně.
No, zřejmě to měl být smutný román o lidské osamělosti, hledání smyslu života, vlastní identity a místa v odosobněné a cynické konzumní společnosti, možná o nešťastné lásce, ale jaksi mi tu chyběly hlubší důvody a prvotní příčiny veškerého toho smutku. Ty jsem zcela nenalezl, ale pouze tušil. Kouzlo Kafky na pobřeží se neopakovalo.

marta0912
26. června

Tohle je zvláštní kniha. Upřímně myslím, že pro někoho, kdo nikdy nebyl zamilovaný, je to jenom ztráta času. Kniha je svým způsobem strašně krutá. Je to ten druh literatury, který vám dá naději a pak vám ji zase vezme. Padla z ní na mě trochu melancholie, ale co se dá dělat.

Nepospichej
08. června

Podle ostatních komentářů soudím, že je to kniha typu Malý princ - buď z ní jste nadšení nebo právě naopak. Já jsem byla naprosto okouzlená Murakamiho Kafkou na pobřeží a na Norské dřevo jsem se tedy vrhla s chutí. A ono se stalo, že jsem se nejen nemohla začíst, ale měla jsem velký problém ji vůbec celou dočíst. Možná jsem na ni ještě nedozrála, nebo jsem ji četla v nevhodném období svého života, ale každopádně jsem trochu zklamaná, že jsem si ji nedokázala užít tak, jako Kafku. Hodnotím třemi hvězdami, protože nepochybuji o tom, že je Murakami Spisovatel s velkým S a kniha byla napsaná výborně, ale bohužel mi vůbec nesedla. Na ostatní knihy autora nicméně nezanevřu a těším se, až budu mít čas dát jim šanci.

kristi3080
02. června

Knihu jsem poprvé zkoušela číst v 15ti letech. V té době jsem ji odložila již po pár stránkách s tím, že je neskutečně nudná. O pár let později jsem se k ní vrátila znovu a potvrdila si, že k některým knihám musí člověk dozrát. Tak je to i s Norským dřevem a dle mého i s Murakamim celkově. Mám od něj přečtených 11 knih, v každé tisíce podtržených vět a poznámek. Je to můj nejoblíbenější autor vůbec.
Stejně jak píše 'verden' níže, některé knihy se k vám dostanou v období, kdy je nejvíce potřebujete. Před týdnem jsem po knize sáhla znovu, kdovíjak si nepamatujíc děj samotný, spíše pocity z něj, ale nějak jsem věděla, že Norské dřevo je to pravé. A taky, že bylo.

verden
01. června

Nikdy predtým som nezažila pocit, že sa ku mne nejaká kniha dostala v období, keď som ju naozaj potrebovala, akoby som si ju nejako privolala do života. Norwegian wood má neskutočnú emóciu a je to asi prvá kniha, ktorej čítanie som schválne preťahovala, lebo som vedela, že sa mi s ňou bude ťažko lúčiť. A je to tak. Naozaj, naozaj odporúčam! A ja si ju budem musieť určite prečítať ešte aspoň raz, lebo som si ju vychutnávala natoľko, že som sa od nej nedokázala odtrhnúť kvôli zapisovaniu myšlienok, ktoré sa dotkli mojej duše (a že ich bolo dosť).

"...people are going to be hurt when it's time for them to be hurt."

kika812
30. května

Co říct? Prostě bomba! Úžasný příběh plný lásky, něhy, přátelství, bolestí, deprese a smrti. V některých okamžicích jsem si přála, aby dopisy byly adresované mě a ne Naoko. Styl jakým píše Murakami vtáhne čtenáře do děje a velice těžce ho pouští do reality. Měla jsem pocit jako bych to všechno zažívala s postavami.
Knihu jsem měla půjčenou, ale potřebuji ji mít v mé vlastní knihovně, určitě si ji přečtu znovu a znovu. Doporučuji!!!!!

DomArt
29. května

Má první kniha od Murakamiho... A musím napsat, že nebude ani poslední...
Příběh mě nadchl!!!
Nemohla jsem se od něho odrthnout, moc se mi líbil veškerý Murakamiho popis - prostředí všeho a všech (do všech detailů)
Když jsem četla pasáže o Reiko a jejím hraní na kytaru, vždy jsem si její skladby, které zrovna v textu hrála, pustila na svém mobilu - hned mi pak připadalo, že jsem v příběhu taky.
Vážně jsem nadšena a vřele doporučuji.

hakunamatata
25. května

Stále jsem čekala nějaký napínavý děj, který nepřicházel, ale neustále jsem musela číst dál.
Jedna z těch knih, u které nedokážu odpovědět na: "o čem to bylo?".
Každopádně to bolelo.
Sama se nacházím v životní fázi, kdy mám pocit, že jsem naprosto vyšťavená a uvnitř roztrhaná na kusy.

Manyna
17. května

Klenot.

Calinda
16. května

Vzhledem k velké oblíbenosti knihy jsem se na čtení těšila, ale... pro mě jedna velká nuda, v knize se nedělo vůbec nic, hlavní hrdinové jen neustále rozebírají svůj život, chyby, trápení, skutky... asi nejsem ta správná cílová skupina. Ano, jsou knihy, kde se neděje vůbec nic a přesto Vás kniha neuvěřitelně chytne za srdce, baví a nutí ke čtení, najdete si tam "to svoje", pár takových knížek znám a některé patří mezi moje srdcovky, ale tady to rozhodně ten případ není. Postavy nemají "šťávu", není tam ani jedna charismatická postava (i když u některých se o to autor snaží, to je poznat, ale prostě ne...), která by mě bavila nebo vůbec vyvolala nějaké emoce. Nejvíc mě snad zaujal Extrém, ale to je pouze okrajová postava a pak se někam vytratí, aniž by bylo vysvětleno, co se s ním stalo, proč školu opustil. Nebo mi to uniklo?
A ještě malý dovětek: Některá hodnocení zde vytýkají knize velké množství sexu, to jako vážně? Vždyť tam skoro nic není a když už, tak na dva řádky a je po všem.

Augi
15. května

Oblíbil jsem si Tórua, oblíbil jsem si Naoko, oblíbil jsem si Reiko a také Midori. Příběh je po celou dobu plný smutku, ale také radosti. Je plný krásného přátelství, ale i depresivní samoty. Tak trochu lehce pervezního sexu, hlubokých myšlenek o životě, o smrti a o světě. Tóru mi svým způsobem připomíná sebe. Prochází světem, osamělý a bez přátel, jen náhodně se setkává s lidmi s kterými se přinutí bavit. Hodně bych si přál mít kamarádku jako Midori. Hodně střeštěnou, plnou nápadů, fantazie a bláznivých akcí. Hodně mě zasáhla smrt Naoko, jenž psychicky trpěla.

Kniha mě bavila od začátku do konce. Budu na ní dlouho vzpomínat.

evonra
14. května

I já jsem uchvácena Murakamiho jemnocitem a atmosférou, jakým dokáže své čtenáře příběhem provést.
Z pasáží věnované Naoko je cítit něha a láska, později smutek, bezmoc, až deprese… Krásně je vykresleno přátelství, a to nejen to „chlapské“, ale i s Reiko nebo úžasnou Midori, která sem vždy vtrhne jako čerstvý vánek (možná vichr) a tu ponurou atmosféru na chvíli bláznivě rozcupuje :-)
Lehké, melancholicky laděné, emotivní, lidské ....

Evaho73
12. května

Neodolala som, a aj ja som siahla po jednej z kníh, teraz tak veľmi populárneho japonského autora.

Musím uznať, že kniha mala svoju osobitú melancholickú atmosféru a jedinečne vyprofilovaný charakter hlavného hrdinu, ktorý predstavoval akési médium pre iné "komplikované" a duševne nevyrovnané ľudské bytosti s rôzne vykreslenými charaktermi.

Prvá polovica knihy bola pre mňa úplne dokonalá....hlavný hrdina mi bol sympatický svojou  schopnosťou prežívať city, myšlienky a správanie druhého jedinca v sebe samom, schopnosťou vcítenia sa do inej osoby a svojou neovplyvniteľnosťou. Vrcholová scéna bola pre mňa tá v nemocnici, pri umierajúcom otcovi jednej z postáv tohto príbehu...to bolo tak dokonalé a ľudský krásne...

Čo mi ale osobne dosť vadilo, bola prehnane a niekedy dosť zbytočne popisovaná erotika hraničiaca až s perverznosťou, ktorá narušila akúsi "intimitu" celého príbehu.
Aj napriek tejto osobnej výhrade, toto pozoruhodné literárne dielo hodnotím plným počtom, lebo ma v sebe ukryté hlboké posolstvo hlásajúce toleranciu a ľudskosť.

duch72
10. května

Tato kniha mě velmi příjemně překvapila. Pořídil jsem si ji v očekávání sexem nabitých scén, ale nakonec mě nadchla svým příběhem, který je servírován stylem, pro nějž mě nenapadá žádné příhodnější slovo než "osvěžující". Erotické scény jsou zde naprosto přirozenou a vlastně i nedílnou součástí děje. Podle mě se jedná o mistrovské dílo, které je nedoceněné možná i díky tomu, že jej lze technicky vzato zařadit do žánru erotické literatury.

Devil-Ivet
03. května

V knize je spousta myšlenek, které jsou prostě pěkné nebo Vás donutí se nad nimi zamyslet. Celkově byla kniha bohužel nudná a táhlá. A jak to u některých knih bývá, i tady to mělo pár světlých chvilek, kdy jsem byla zvědavá a najednou mě to začalo bavit, ale to zdaleka nestačilo...

m_pastorka
19. dubna

Moje první kniha od Murakamiho - plná smutku, smrti, sexu. Pro mě silný příběh, který určitě jen tak nezapomenu.

Anagythlin
12. dubna

Takové krásné povídání o lásce, citech a odpuštění. Jemně vás pohladí a než se vzpamatujete, musíte Tórua a jeho pár přátel opustit. Kniha ve mně zanechala hodně čehosi neurčitého, ale za to příjemného. Musím nad ní neustále přemýšlet a připomínat si Tóruova slova - Smrt není opak života. Smrt už je v našem životě skrytá.
(napsáno pod vlivem písničky Norwegian Wood od Beatles)

Carra
02. dubna

Ztotožňovala jsem se tam v tolika myšlenkových pochodech a některé situace v příběhu mě donutily vytáhnout nedořešené věci v mé hlavě, u kterých jsem si myslela, že to vyřešené mám. Pro mě neskutečně silné dílo.

MPauk
10. března

Čerstvě dočteno a popravdě řečeno, nemohu se rozhodnout, jak knihu hodnotit. Rozhodně stojí za přečtení, ale pro mne jedna z těch knih, které se lépe hodnotí s odstupem. Takže hvězdičky budu udělovat až tak za měsíc :-).

Doporučuji poslouchat u čtení hudbu, kterou poslouchá hlavní hrdina.

"Jasně že si dělám srandu," řekl Nagasawa. "No tak hodně štěstí. Máš toho před sebou asi dost, ale ty seš paličák, ty to zvládneš. Můžu ti dát jednu radu na závěr?"
"Sem s ní."
"Nikdy se nelituj," řekl mi. "Lituje se jenom póvl."

Jessica007
04. března

Kniha je čtivá, ale dost depresivní. Rozhodně se mi dostala pod kůži. Její čtení mě bavilo, ale po jejím dočtení jsem měla takové smutné pocity. A dost i při čtení. Mládí, sebevraždy, sex, studium vysoké školy, pobyt na koleji, na privátě, chození do knihovny, četba v knihovně, sanatorium.

anmaride
04. března

Tak zvláštní příběh. Občas mi utíkal mezi prsty a občas byl všude okolo. Občas jsem měla úsměv na tváři a občas se mi do očí draly slzy. Ale do knižního srdce se zaryl hodně hluboko. A ještě zarývá. Doznívá...

mi-380
26. února

Léta dospívání; studium (co jiného dělat v tomhle věku), přátelé na noční tahy, studentské revolty, krásné dívky, hudba, sex a zase sex. A je jedno, jestli jsi Japonec, Ital nebo Čech, problémy dospívání jsou stejné. A také nezbytné a naléhavé uvědomování si skutečnosti, že k životu nerozlučně patří smrt: 95% (2525 čtenářů dává průměr 86%).

parxel
26. února

Norské dřevo je kniha, kterou je velmi obtížné charakterizovat a vyjádřit o čem vlastně je. A v tom spatřuji její nadčasovost, protože záleží především na tom, co v ní naleznete.

Pro mne osobně je tato kniha předvším o pocitu prázdnoty, který vyplní vaše nitro, když přijdete o někoho blízkého. Murakami k tomu dodává, že některé rány se nikdy zcela nezacelí, můžete si z nich pouze něco odnést, ale nepřipraví vás na to, co přijde dál.

Světlým bodem knihy zůstává Midori a její spontánní plácání o sexu, které do knihy vnáší svěží enrgii.

Nomia
22. února

Knížka plná hledání s naprosto úžasnou atmosférou. Melancholické, ale místy i veselé a plné naděje. Norské dřevo je spíš taková pocitovka, buď přistoupíte na Murakamiho jemný styl psaní, nebo vás to nijak neosloví.
Je zajímavé, jak se v knize plynule prolínají někdy až zasněné romantické pasáže s částmi plnými prasáren a šukání, které jsou opět za nedlouho vystřídány melancholickým rozjímání nad životem a dospělostí.

Kamys
15. února

Krásná pomalá knížka, pro mně hlavně o tom, jak je těžké dospívat a dospět. Hrdinové (nejen Toru) přemítají nad všemi důležitými otázkami - jakou má roli láska, sex, kariéra? A někdy jen, jestli je v budoucnosti vůbec pro co žít, jestli vůbec lze žít. Každá postava do těchto úvah přidává svůj střípek. A Murakami je nesoudí, naopak, ukazuje, jaké (různé) cesty si nacházejí podle toho, čemu věří, co jim dává smysl, co jim umožňuje jejich vnitřní nastavení a předchozí životní zkušenosti. Knížka mi připomněla moje vlastní dospívání, vlastní boje.

Smardik17
15. února

V půlce knihy se mě žena ptala o čem to je to Norské dřevo, a já ji to nedokázal říct, protože jsem absolutně nevěděl jak to skončí. Doposud když někdo napsal, že je kniha dobře napsaná, že se dobře čte, absolutně jsem nechápal co má na mysli, ale nyní chápu co znamená dobře napsaná kniha! Výborné čtivo!