Na jih od hranic, na západ od slunce přehled

Na jih od hranic, na západ od slunce
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1749/bmid_na-jih-od-hranic-na-zapad-od-slunce-I4b-1749.jpg 4 1774 1774

Komorní milostný příběh, v němž hraje roli tajemství a osudovost, příběh ztrácení a nalézání, návratů k téže ženě, dilema muže, který má vše, o čem dřív mohl jen snít, a přesto tápe v domnění, že skutečnost je jiná, než jak se jemu či nám jeví… Milostný trojúhelník, v jehož středu sledujeme nejprve chlapce jménem Hadžime, trpícího tím, že je jedináček, později dospělého muže, který si vzal dívku ze zámožné rodiny a má s ní dvě děti, Hadžimeho, jenž znovu potkává svou lásku z dětství, tajemnou Šimamoto. Potkává i ztrácí, nalézá, aby ztratil. V neskutečné, mystické noci, která děj graduje až k šílenství, možná vytušíme odpověď na otázku, co se událo: s námi či s postavou knihy? Dílo nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti, v němž autor až obsesivně „operuje“ se svými nejvnitřnějšími, palčivými tématy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon
Originální název:

国境の南、太陽の西 Kokkjó no minami, taijó no niši , 1992


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Na jih od hranic, na západ od slunce. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (223)

K.R.
13.06.2024 5 z 5

Tuhle knížku a Norské dřevo jsem měl v maturitním seznamu četby a musím se přiznat, že kvůli této knize jsem od 17 let začal číst. Příběh jde krásně chronologicky za sebou a magický realismus přidává příběhu možnosti interpretace čtenáři, což miluju.

plačkynadheglem
21.05.2024 5 z 5

Pro mě zatím asi nejkrásnější zážitek z Murakamiho knihy. Klasický murakamiovsky zvláštní název se mi během dojemného a vcelku každodenního milostného příběhu intuitivně projasnil; je to myslím taková svérázná metafora dvou světů, co leží za světem přítomnosti... Svět ideálů, představ, možností, které nikdy nebyly; a svět toho, co zaniklo, vzpomínek na mrtvé.
Kromě nevšední lásky je to také příběh o vzpomínkách a lítosti nad tím, co se rozpadlo, co vzalo konec, co jsme třeba i my sami zničili. A ještě důležitěji nad tím, co nikdy nebylo a možná ani nemohlo být, jen v představách (viz moje pochopení názvu).
Ale vážně ta knížka funguje i jako prostý milostný příběh s trochou tajemna a neprojasněných okolností. To, že murakamiovské divnosti je tu opravdu velmi málo, mně třeba v případě tohoto titulu vůbec nevadí.


freejazz
28.03.2024 5 z 5

príjemné oprášenie zabudnitej knihy. samozrejme, že som to čítal hneď po vydaní, ale teraz to bolo ako úplne nová vec - nič som si z toho nepamätal:)
neviem, prečo autor vo svojich príbehoch dáva taký dôraz na detaily a značky. je to nejaký znak súčasného myslenia Japoncov a zvyšuje to ich hodnotu vo vlastných očiach, keď chodia v oblekoch od Armaniho a vozia sa v BMW? toto je asi jediné, čo ma v príbehu vyrušovalo.
inak kríza stredného veku ako vyšitá, perfektne zobrazená a popísaná. a ešte aj ten happy end na záver je uveriteľný, pretože je postavený na pocitoch a sksenostiach ľudí, ktorí už nejakú časť života prešli a čosi sa naučili.
príjemné čítanie.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Na jih od hranic, na západ od slunce v seznamech

v Právě čtených13x
v Přečtených2 649x
ve Čtenářské výzvě245x
v Doporučených127x
v Knihotéce532x
v Chystám se číst415x
v Chci si koupit95x
v dalších seznamech11x

Štítky knihy

nevěra partnerské vztahy japonská literatura

Autorovy další knížky

Haruki Murakami
japonská, 1949
2005  84%Norské dřevo
2012  87%1Q84: Kniha 1 a 2
2010  89%Kafka na pobřeží
2004  84%Na jih od hranic, na západ od slunce
2015  82%Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování