Haruki Murakami

japonská, 1949koupit eknihy

Nahrávám...

Nejnovější kniha

Komturova smrt

Komturova smrt

Možná, že jednou budu s to zachytit podobu nicoty… Bezejmenným vypravěčem románu je výjimečný portrétista, který dokáže vystihnout tvář člověka tak, aby se líbil sám so... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy
Norské dřevo1Q84: Kniha 1 a 2Kafka na pobřežíPodivná knihovna1Q84: Kniha 3

Komentáře (31)

Přidat komentář
peptullix
04. prosince

Můj oblíbený autor.
Nejradši mám Konec světa & Hard-boiled Wonderland

jana.matejkova
28. listopadu

Už si ani nepamatuji, kdo a kdy mi Murakamiho doporučil, jen že první moje kniha byl Kafka na pobřeží a stala se jednou z těch nejoblíbenějších spolu s Kronikou ptáčka na klíček a 1Q84. Z některých knih je znát inspirace Kafkou, proto doporučuji hlavně všem co nepotřebují vždy dokonalé objasnění záhad a baví je určitá snová realita, kde si lze domyslet svůj vlastní konec..

jeníček
25. srpna

Můj nejoblíbenější autor, četla jsem všechny jeho knihy a vždy je to zázrak. Je to opravdu jiný svět, o kterém píše? Nebo jsme my slepí?

bookfan
23. srpna

Murakami je mi velmi blízký. Jak zvláštní, když je z opačného konce zeměkoule... nebo na tom vlastně vůbec nic zvláštního není? V jednom ze svých komentářů (ke knize "S elegancí ježka") jsem se trošku otřela o japanofilii, ale nebylo to míněno zcela vážně. Po přečtení Murakamiho se japanofilem stanete, ani nevíte jak. Jeho texty jsou pro mě jako balzám, mám ráda jeho vzdělanost, kultivovanost, jemnost, lásku k hudbě a neskutečně citlivé hrdiny. Nejraději mám Norské dřevo a 1Q84 Knihu 1. Murakami je natolik populární, že jsem dost dlouho váhala s četbou jeho knih kvůli obavě z přílišné komerčnosti. Ale i kdyby jeho knihy byly jen kalkul, pro mě jsou krásné, a to mi stačí.

sarka9190
07. srpna

Mám spoustu oblíbených autorů, rozhodující je nálada. V současné době nicméně hledám něco, co mě překvapí. A takový je Murakami. Jednoduchý kultivovaný text, kde absolutně netušíte, co přinese následují stránka, takže nezbyde, než knihou proplout a užít si ji. Netlačit na pilu. Musím přiznat, že jeho knihy si opravdu užívám stránku po stránce, jsem neustále překvapovaná a jelikož je to to, co teď v knihách hledám, jsem nadšená.

Mitculka
28. července

Jeden z mých oblíbených autorů už od puberty. Jeho styl pravděpodobně nebude sedět každému, na mě má každopádně přímo terapeutické účinky. Jeho texty a citáty jsou jako má osobní očista duše.

intelektuálka
12. července

Japonsko je pro mne země vzdálená - proto jsem překvapena, jak moc mne sdělení tohoto autora oslovily.
Dle mne je to člověk velmi vzdělaný - obohatí vás znalostí literatury, hudby a svou osobitou filozofií.
Nevím, zda jenom já - ale v jeho Kafkovi jsem cítila optimismus k životu, ke srovnání se s tím vším, co nám život přináší.
A pochopení - chápání jednoho pro druhého.
Jeho díla nejsou lehká - já jsem Kafku vstřebávala týden. A byl to zážitek.

Carra
15. dubna

Když čtu, jakékoliv jeho dílo, tak mám pocit, jako by jeho slova hladila na duši a s většinou myšlenek se ztotožňuji. Dlouho jsem kolem něj chodila a zvažovala, zda si od něj něco přečíst, či ne, aniž bych věděla, že je populární. Mám pocit, že jeho knihy si mě vybraly samy a čekaly na vhodný okamžik, kdy je ve svém životě budu potřebovat.

lilites
24. ledna

Haruki Murakami, jeho knihy v sobě nosí cosi zvláštního, cosi co mě nutí přemýšlet nad každou jeho postavou, každým životem a vlastně i nad sebou. Začala jsem knihou Spánek a už to jelo, každá kniha mě pohltí a nutí mě přemýšlet nad tím, zda-li mě, nebo mé známé, autor náhodou nezná, protože píše o takových tématech se kterými se denně setkávám.. Je to prostě a jednoduše UMĚLEC!

cathyblack
12. ledna

Tak jak Murakai hladi slovy, tak ani milenec v okamziku nejtezsi rozokose nepohladi.... :)

DaleCooper
01.05.2017

Já nevím je to jistě kvalitní autor. Četl jsem Norské dřevo, Kafku a 1Q84 ale nějak nemám potřebu se k jeho knihám vracet. V jeho stylu je cosi co nedokážu definovat a co mi vadí.

sofi
31.10.2016

Mám tutéž zkušenost jako iva23. Po přečtení Kafky na pobřeží jsem byla Murakamim nadšená. Každá jeho kniha je prostě zážitek.

iva23
17.08.2016

Začala jsem Kafkou na pobřeží a od té doby patří jeho knihy k mým srdcovkám.

Koka
30.06.2016

Balrogu, když neznáte "opravdu nikoho, kdo by znal sonáty a dirigenty nebo se tolik vyžíval v tom, jaké pocity v něm hudba vyvolává.", tak se můžeme alespoň přes osobní zprávy na DK seznámit a tak budete moci anulovat tento svůj nedostatek. Protože já znám sonát opravdu hodně - klavírních, houslových, violových, ale nejraději mám ty cellové. A dirigenti? To jsou předce králové králů - jediným mávnutím taktovky dovedou uvést do pohotovosti i umlčet i 200-členný orchestr. Ujišťuji Vás, že např. takové hledání optimální interpretace Mahlerovy 1. symfonie Titan a srovnávání přístupu různých dirigentů - Mehta, Bernstein, Maazel, Rattle .... - to je záliba na mnoho let. Kdybyste se s nějakou hezkou sonátou seznámil, nebo se někdy nechal strhnout fascinujícím vystoupením dirigentských osobností, tak byste i tomu Murakamovi lépe rozumněl. No nestálo by to za to?

siena
30.06.2016

Moc se to sem nehodí, ale přesto si dovolím zareagovat na Vás Balrogu...To, že Vy něco neznáte, neznamená, že to neexistuje. Překvapuje mne, že na knižním webu, kde předpokládám u uživatelů nějaké všeobecné povědomí o kultuře, naleznu podivení nad zálibou v poslouchání klasické hudby. Že někdo dokonce zná jednotlivé skladby, jejich interprety a ještě si to "dovolí" vtělit do své tvorby...

Balrog
30.06.2016

Po třech přečtených knížkách můžu říct, že některé motivy se autorovi neustále opakují: magický předmět, mlčenlivá nereálná dívka, záliba pro knihy a sport, staré filmy, stará klasická hudba a starší moderní hudba a jejich vliv na člověka, hudební nástroje, knihovna, lidský stín, kočky, sporák, značky aut, Chunichi dragons. Na druhou stranu musím říct, že to i chápu - člověk má nějaké svoje mentální nastavení, a jestli někdo píše už 37 let, není možné, aby se mu motivy neopakovaly. Mě zvlášť teda vadí ty s tou hudbou, protože neznám opravdu nikoho, kdo by znal sonáty a dirigenty nebo se tolik vyžíval v tom, jaké pocity v něm hudba vyvolává.

opic 12
13.02.2015

Přiznávám,že se H.K.trefil totálně do mého vkusu o myšlení ani nemluvě,stotožnujícím viděním světa.Natěšenost s každým dalším titulem narustá.Afterdarkem jsem začal a byla to trefa do černého hned napoprvé.Na špici se drží většina,ale pomyslně o malinký cípek hvězdičky vyčnívá kniha: Na jih od hranic,na západ od slunce,která byla pro mě osobně dost více pohlcující,po dočtení poslední stránky zbylo jen nevěřícné spadnutí čelisti a málem i chrupu:-) Samozřejmě každý to má jinak:-) Kromě tedy dalších mých oblíbených Japoncu Kurosawa,Miyazaki,Utagawa,nesmazatelně dále patří právě Murakami,který si sám oblíbil třeba právě Lynche spolu s Jarmuschem což je více než sympatický:-) Pro mnohé problém,často zminované jakoby romány bez konce i hrdinové nejsou supermani a uspěšní už vubec.Kdo nikdy nepochyboval,nezastavil se,protože je to tak jednodušší unášet se davem,myslel si že je štastný,uspěšný neotřesitelně si jistý sám sebou,ten si to asi neužije a snad i patrně při čtení usne,i když jak se říká to taky není na škodu věci a navíc ve spánku jsou sny,které dokážou uzdravovat a léčit,protože ta snová (naše) realita je někdy tak zamotaná jako samotná autorova dílka.

jiri0728
04.02.2015

Autor od kterého čtu průběžně vše co od něj v češtině vyjde. Má svůj styl a tempo vyprávění, které nemusí sednout každému. Cením si na něm, že i když některé motivy v obměnách opakuje, dokáže ve svých knihách sdělit hodně o stavu japonské společnosti. Jeho romány vypravují většinou příběhy nenaplněných tužeb nebo cesty za jejich naplněním. Hrdinové jsou často samotáři, nebo žijí v dysfunkčních partnerských či rodinných svazcích. Začínajícímu čtenáři Murakamiho děl bych doporučil krátký román Afterdark.

levras
18.01.2015

Nejlepší autor, kterého jsem kdy četla. Dokáže neuvěřitelně úžasným způsobem zformulovat myšlenky. Píše tak, že každého v jeho knížkách osloví přesně to, co zrovna prožívá nebo prožil. Zbývá velký prostor pro fantazii a příběh (jeho pochopení) si člověk dotváří vlastně sám svými prožitky a zkušenostmi. Aspoň já to tak mám. Těším se na každou jeho knížku, štve mě, že v češtině zatím zdaleka nevyšlo všechno, co napsal a neznám nikoho, kdo by tak dokonale dokázal vystihnout charakter postav, atmosféru, pocity, tajemno.

harumi
22.06.2014

Jeden z opravdu nejlepších (dle mého) autorů... Jeho myšlenky jsou naprosto úžasné a to, co napíše na papír se mě často velmi dotýká. Když píše o samotě, přátelství a lásce... Nedám na něj dopustit.

Marčullkas
24.02.2014

pro mě je to nově objevený autor, který mě zaujal svým psaným slovem. Jen škoda, že jsem ho neobjevila dříve:(

Pablo Kral
26.01.2014

Murakamiho knihy na mne zapůsobily jako lesk dvacetikarátového briliantu. Jsou to krystalicky čisté texty s vůní čerstvě spadaného podzimního listí v rajském lese obývaném dobráckými skřítky. Jeho dějové linky vábí vyprahlého ducha jednoduchostí a smyslem pro tajemno lidského bytí. Propadnout kouzlu Murakamiho knih je vcelku snadné, neboť vyzařují fluidum uklidňující jednoduchosti a ladného stylu. Zahloubat se do jeho díla přináší pocit smyslu pro spojení lineárního citu a geniality. Čistá a dokonalá práce s jazykem bezprostřednosti - tak se mi to jeví. Zvažuji, zda nehýřím superlativy ve snaze andělsky oduševnit pouhé dobře zvládnuté řemeslo. Okouzlení však tímto myšlenkovým aktem neprchá ani nepovadá, a nenechává mne na pochybách, že mezi nebem a zemí se rozprostírá říše, kterou přímočaře (a někdy až nestydatě) popisuje japonský Mistr psaného slova. Spadl mi kámen ze srdce když jsem si jednoho (teplého) prosincového dne uvědomil, že mistrovsky vybroušený diamant stále ještě platí za klenot nejvyšší jakosti.

knedlik
10.01.2014

Nevím, jak to ten chlap dělá, ale jeho knihy jsou prostě řečeno pohlcující.
Dokonale rozpitvává charaktery postav včetně jejich pohnutek a přesto je vždy obestírá ještě jakási aura tajemna. Má cit pro velice barvité vystižení atmosféry, ikdyž sama atmosféra barev postrádá. A ikdyž začnu číst kapitolu, která se tváří nezáživně a nudně, zvrhne se to celé do úplného pohlcení a nejde s tím přestat. A ty rozporuplné pocity, které ve mně vyvolává...
Ne u všech autorů vás mrzí, že už je kniha u konce. U Murakamiho mě to zatím vždycky mrzelo.

Eneo
09.09.2013

Miluju způsob, jakým mi Haruki Murakami přiblížil východní svět, který mi vždy předtím připadal tak cizí.

Katniss ^^
12.01.2013

Nikdy nezapomenu na chvíli, kdy jsem na internetu debatovala s jedním mým známým o knihách, a on mi doporučil Kafku na Pobřeží. A co jiného čtenářku jako mne nadchne, než doporučení od člověka, který knihám opravdu rozumí? Půjčila jsem si jí tedy v knihovně a ihned se začetla. Jedná se o úžasné dílo, které si ihned získalo mé srdce. A tak jsem se dostala do světa pana Murakamiho. Následoval Sputnik, má láska; Norské dřevo a Po otřesech. Nyní jsem si pořídila 1Q84 a po necelých padesáti stránkách jsem opět nadšená. :)
Musím říct, že pan Murakami je obdivuhodný spisovatel a jsem ráda, že jsem na něj přišla. :)

sofi
19.09.2012

K jeho knize jsem se dostala náhodou a okamžitě mě chytila. Je to nádherné čtení, návrat zpět do reality je pak trošku deprimující. Román Kavka na pobřeží je fascinující a asi to nejlepší, co jsem za poslední léta četla.

pistalka
03.09.2012

Má dar: umí vyprávět. Vypráví příběhy, které potěší, pohladí po duši a my zapomínáme na náš svět, který dobře známe a tím nám možná přijde malinko nudný a nezajímavý, a alespoň na chvíli se toužíme dostat do toho jeho. Jiní lidé, jinak myslící a jinak přemýšlející, vnímáte kouzlo nočních barů a podniků s hudbou, poetiku gramofónových desek se starými jazzovými koncerty, charizmatické samotáře, povídáte si s kočičkami, z nebe padají ryby nebo přijde vzácná návštěva – mluvící žabák. ‚Kouzelný‘ je asi nejvhodnější přívlastek pro svět Murakamiho románů, protože ať už je to reálný svět a nebo jakési podivno, vždycky mě dostane, zahřeje.
Děkuji za nezapomenutelné chvíle s vašimi knížkami, kéžby jich bylo daleko daleko daleko více!

Kafka na pobřeží (*****) / 1Q84 (*****) / Konec světa & Haird-boiled Wonderland (*****) / O čem mluvím, když mluvím o běhání (*****) / Norské dřevo (*****) / Afterdark (****) / Sputnik, má láska (****) / Na jih od hranic, na západ od slunce (****) / Po otřesech (***)

Janamarie
16.02.2012

" HM
1949 - 20** Alespoň vydržel běžet až do konce". Haruki Murakami

Violetti
08.01.2012

Ať si klidně tvrdí, že nemá talent a psaní si vydřel... Podle mě má talentu na rozdávání, protože to, co on dokáže vykouzlit z písmenek je obdivuhodné. Ještě jsem od něj nečetla knihu, která by mne nenadchla.

mysterygirl
18.12.2011

a proč by nemohl mít?