Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování přehled

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230729/bmid_bezbarvy-cukuru-tazaki-a-jeho-leta--cI9-230729.png 4 1122 1122

Cukuru Tazaki byl na střední škole jedním z pěti členů party, která ho ze dne na den vyloučila ze svého středu, aniž mu někdo z jeho kamarádů řekl proč. Tazaki utrpěl ztrátou přátel duševní otřes a zabýval se dokonce i myšlenkou na sebevraždu. Dlouhých 16 let poté přiměje přítelkyně Sára Tazakiho, aby vyhledal své bývalé kamarády a získal odpověď na otázku: PROČ? Ani v tomto díle autor své čtenáře nezklame – charakteristický literární styl vytváří výjimečné dílo a čtenáři jsou znovu pohlceni Murakamiho magickým světem…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon
Originální název:

Šikisai wo motanai Tazaki Cukuru to, kare no džunrei no toši / 色彩を持たない多崎つくると、彼の巡礼の年 , 2013


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (204)

morava
31.05.2024 5 z 5

Miluji knihy, ktere maji hloubku. V teto jsem se topila.
Miluji pribehy, ve kterych se autor nimra v dusi, pribehy, ktere jsou plne citu, psychologie, a pritom psane tak "jednoduse."
Od Murakamiho jsem pred par lety cetla Podivnou knihovnu, a uprime si uz nevzpomenu, o cem kniha byla, matne si vsak vzpominam, ze jsem ze cteni mela podivne pocity, a ze by jsem tuto knihovnu asi hodne nerada navstivila. No ale tak asi to splnilo zamer :-)
Ale zpet k teto knize, o ktere si troufam tvrdit, ze kdyz se me zeptate za par let, o cem kniha byla, tak jsem schopna Vam pribeh prevypravet.
No, a samozrejme jsem momentalne tak nadsena, ze si vybiram dalsi dila tohoto autora, ktera se v budoucnu chystam precist. urcite si dam pauzicku, aby si toto prave doctene dilo mohlo najit mistecko a hezky si v te me cteci mysli usednout a zabydlet se tam, a ja ho mohla jeste nejakou tu dobu vstrebavat.

mgeisselreiter
25.05.2024 4 z 5

Takový klasický Murakami. Poklidné vyprávění o životě jednoho japonského mladíka, plné úvah a rozjímání. Příjemné čtení. 75%, 25. 5. 2024.


sgjoli
13.05.2024 4 z 5

Ačkoliv Norské dřevo a Kafka na pobřeží mne zasáhly asi o něco více, je Bezbarvý Cukuru Tazaki taktéž zajímavým dílem, které mi přineslo témata a podněty k zamyšlení.
Autor se tu věnuje tématu mezilidských vztahů, konkrétně mezi přáteli. Tomu, jakým nečekaným směrem se přátelství mohou vydat a jak hluboce může člověka zasáhnout vyloučení ze skupiny přátel. Ač se důvody, proč k událostem došlo, dají sepsat na několik stránek, autor tu záměrně vykreslil cestu našeho hlavního hrdiny - cestu, jak se postupně srovnává s událostmi. Jak prožívá určité emoce, jak hledá sám sebe ve vztahu k jiným lidem. A také jaké mohou být následky.
Hlavního hrdiny mi bylo líto. Emoce, které prožívá v souvislosti s vyloučením ze skupiny přátel, byly podle mne zcela legitimní a chápala jsem, odkud a proč se to v něm bralo. V tomto ohledu si mne asi kniha připoutala - protože Cukurovo prožívání některých emocí mi bylo povědomé či blízké.
Nevím, mne tohle lyrické nimrání se v pocitech z Murakamiho pera prostě baví.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Připravované knižní novinky (9. - 15. 3.)

08.03.2015


Citáty z knihy (3)

Ať už skryješ své vzpomínky sebelíp a potopíš je sebehloub, historii, která se s nimi pojí, vymazat nikdy nesvedeš. Aspoň tohle by sis měl zapamatovat. Historie se nedá mazat ani přepisovat. To by totiž bylo stejné jako zabíjet sebe sama.


Celé léto po návratu do Tokia ho ovládal podivný pocit, jako by se od základů měnila celá jeho fyzická konstituce. Důvěrně známé věci se mu najednou jevily v docela jiných barvách, jako by byly překryté jakýmsi zvláštním filtrem. Slyšel, co do té doby jaktěživ nezaslechl, nemohl zaslechnout, co do té chvíle docela určitě slýchával. Kdykoli se zkusil pohnout, shledal, že je najednou hrozně neohrabaný. Jako by se kolem něj neustále měnila gravitace. Pět měsíců poté, co se vrátil zpátky do Tokia, prožil Cukuru přímo u bran smrti. Vybudoval si maličký prostor na kraji bezedné temné díry a v tomhle prostoru pak žil svůj osamělý život. V neustálém nebezpečí, že stačí, aby se ve spaní jen trochu převalil, a poletí rovnou do propasti prázdnoty. Nepociťoval ale ani ten nejmenší strach. Jenom si celou dobu říkal, jak by takový pád byl vlastně směšně snadný. Všude kolem, kam jen oko pohlédlo, rozkládala se jenom zoufalá kamenitá poušť. Bez jediné kapky vody, bez jediné travičky. Bezbarvá a bez pořádného světla, které by stálo za řeč. Nesvítilo tu slunce, nezářil měsíc ani hvězdy. Nejspíš tu neexistoval ani žádný směr. Jen se tu v pravidelných intervalech střídalo tajemné šero s bezednou temnotou. Stál tu na nejzazší hranici všeho vědomí. Zároveň to ovšem bylo i místo hojnosti. V hodinách, kdy vládlo šero, sem přilétali ptáci se zobáky ostrými jako nabroušené čepele a nelítostně mu klovali maso z těla. Když ale pokryla zemi tma a ptáci se kamsi vytratili, místo mu vyklovaný prázdný prostor pokaždé tichounce zaplnilo novou tkání.


Já dost možná jsem úplně prázdný člověk bez jakéhokoli obsahu, říkává si. Jenomže snad právě proto, že nemám žádný obsah, se zřejmě našli i lidé, co ve mně shledali útočiště. Tak jako si samotářští noční ptáci hledají bezpečný úkryt k dennímu odpočinku někde v neobývaném podkroví. Zřejmě se jim totiž právě ten prázdný, zšeřelý a do ticha ponořený prostor velice zalíbil. V tom případě by měl být Cukuru za svou vnitřní prázdnotu naopak spíš vděčný.


Kniha Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování v seznamech

v Právě čtených22x
v Přečtených1 604x
ve Čtenářské výzvě280x
v Doporučených74x
v Knihotéce433x
v Chystám se číst308x
v Chci si koupit66x
v dalších seznamech13x