Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Cukuru Tazaki byl na střední škole jedním z pěti členů party, která ho ze dne na den vyloučila ze svého středu, aniž mu někdo z jeho kamarádů řekl proč. Tazaki utrpěl ztrátou přátel duševní otřes a zabýval se dokonce i myšlenkou na sebevraždu. Dlouhých 16 let poté přiměje přítelkyně Sára Tazakiho, aby vyhledal své bývalé kamarády a získal odpověď na otázku: PROČ? Ani v tomto díle autor své čtenáře nezklame – charakteristický literární styl vytváří výjimečné dílo a čtenáři jsou znovu pohlceni Murakamiho magickým světem........celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230729/big_bezbarvy-cukuru-tazaki-a-jeho-leta-MSh-230729.jpg 4.11014

Vydáno: , Odeon

Šikisai wo motanai Tazaki Cukuru to, kare no džunrei no toši / 色彩を持たない多崎つくると、彼の巡礼の年, 2013

Kniha Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Velekněžka

Nejštědřejší Amorova nabídka pro Cukuru Tazakiho s drobným Murakamiho háčkem – expres jízdenkou na cestu zpátky do života :-)

Jellus

Je to klasicky dobry Murakami:
-je tu tajemno
-je tu vykresleno nasili
-je tu sex
-je tu laska
-je tu nesnesitelna lehkost byti
-neni tu konec, co clovek ceka :D

Nofar197

Za mne nejlepší Murakami. Příběh Cukuru Tazakiho dokazuje, jak zdánlivé maličkosti mohou ovlivnit naše životy a jak důležité je o věcech otevřeně mluvit. Myslím, že každý z nás má ve svém životě něco takového.

lukaskmn1
03. lednaodpad!

Opravdu to nestálo za to. Zatím nejhorší dílo, které jsem od Murakamiho četl česky (pár jich již celkově bylo...) Co se týče překladu, tak je tam několik chyb a vět, které nedávají smysl. Dozajista díky tomuto neplánuji číst od tohoto autora další nově vydané knihy a co se týče jeho prvotin, tak rozhodně v angličtině.

Mayaotzin
28.11.2022

Když čtu Murakamiho, tak v podstatě nikdy nevím, jak přesně knihu hodnotit. Má to vždy něco naprosto nepopsatelného, co člověku nedovolí knihu odložit. Na druhou stranu je to tuze uzívané :-)

Kdo máte Murakamiho rád, určitě se vám to bude líbít.

ondra295
05.11.2022

Murakamiho komplexní, psychologicky zaměřené, dílo, které má poměrně netradiční zápletku a dopodrobna se zaobírá nutností překonat vlastní minulost, aby člověk mohl žít naplno. Hlavní hrdina je svým způsobem narýsovaný podle mustru, který Murakami používá - muž přicházející na hraně mládí a středního věku, se solidní prací, bez existenčních problémů, ovšem s psychickými traumaty, které si nese z minulosti a pocitem, že tak nějak nepatří do společnosti, ve které se nachází. Cukuru tak postupuje putování, ve kterém se vrací k jedinému místu, do kterého měl pocit, že kdy patřil - a to vše v zásadě jenom proto, aby si uvědomil, že vše je pomíjivé a na tomto světě v konečném důsledku nikdo nepatří nikam.

Jrsnbl
26.10.2022

Člověk se občas musí vypořádat se svou minulostí, aby mu vůbec bylo umožněno pokračovat dál. Někdy je váš život událostmi časem vzdálenými ovlivněn natolik, že žádné příznivé východisko pro vaši osobu nemusí existovat.

S takovou minulostí se musí vypořádat i Cukuru. Vyráží na pouť minulostí.

Nemám co vytknout.

Ivule9
09.10.2022

Tak tohle bylo husté! Při čtení jsem si představovala, jak Murakami přepisuje a přepisuje (jak prozradil v knize Spisovatel jako povolání), aby z příběhu vybrousil diamant. A povedlo se mu to. Neotřelý námět, napětí od začátku do konce. A k tomu celou dobu nutí čtenáře k zamyšlení.

O rozplétání starého tajemství a vstupování do nezacelené rány, aby mohl život pokračovat plně. O tom, že se můžeme vidět jinak (hůř), než nás vidí ostatní. O důležitosti přátelství a lásky. O barevnosti jmen a duší.

Autor nechal některé linie příběhu nezodpovězené. Každopádně to, jak Murakami dokázal básnit o plavání a o hudbě ve vás vzbuzuje touhu popadnout ručník a vyrazit hned do bazénu a poté na koncert vážné hudby, i když ji třeba normálně neposloucháte Za mě skvělé!