Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Cukuru Tazaki byl na střední škole jedním z pěti členů party, která ho ze dne na den vyloučila ze svého středu, aniž mu někdo z jeho kamarádů řekl proč. Tazaki utrpěl ztrátou přátel duševní otřes a zabýval se dokonce i myšlenkou na sebevraždu. Dlouhých 16 let poté přiměje přítelkyně Sára Tazakiho, aby vyhledal své bývalé kamarády a získal odpověď na otázku: PROČ? Ani v tomto díle autor své čtenáře nezklame – charakteristický literární styl vytváří výjimečné dílo a čtenáři jsou znovu pohlceni Murakamiho magickým světem........celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230729/big_bezbarvy-cukuru-tazaki-a-jeho-leta-MSh-230729.jpg 4.1878

Vydáno: , Odeon

Šikisai wo motanai Tazaki Cukuru to, kare no džunrei no toši / 色彩を持たない多崎つくると、彼の巡礼の年, 2013

Kniha Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

m.zirhut
05. listopadu

(audiokniha) Příběh je to docela absurdní, ale Murakami je tak dobrý vypravěč, že jsem mu ho věřil od začátku do konce.
Mnozí mají možná taky různé nezodpovězené otázky z mládí, na které by rádi znaly odpovědi, ale už ztratily snahu se po nich pídit.

Taky se mi líbilo, jak si na konci autor s posluchači/čtenáři pohrál a všechny nabyté a postupně se usazující jistoty se najednou úplně rozpadly.

martin6849

(+ SPOILER) Mně se to hodně líbilo. Na rozdíl od jiných Murakamových knih (ne že bych jich zatím četl tak hodně ;-)) to nebyla fantasmagorie, dokonce se spousta věcí vyřešila a celé to někam vedlo. Murakamům styl je prostě super.

!!!Můžou následovat spoilery!!!
Poslouchal jsem audioknihu. Celkově se mi styl čtení líbil, ale velmi mě štvaly 4 věci:
1. Nechápu, proč se do tolika audioknih cpou tak vyloženě otravné zvuky jako předěly mezi kapitolami (a tím nemyslím ten kousek Le mal du pays).
2. Nevím, jestli to byla chyba v překladu, nebo ve čtení, ale ve chvíli, kdy se Cukuru baví s Akem, tak místo toho asi pětkrát (možná i více) zazní Ao. Podobné chyby byly na více místech (třeba se z Kury na jednom místě stal chlap), rušilo to.
3. Nelíbilo se mi čtení finských jmen, opět to rušilo.
4. Nemám nic proti slovu "ženská", ale tady mě to vyloženě otravovalo. Nevím, jestli to vychází z originálu, ale na hodně místech by se prostě hodilo "žena", taky to tahalo za uši.

A bohužel jsem zjistil ještě pátou věc a ta celou audioknihu shazuje dolů. Nevím, jestli to je proto, aby se vlezli do nějakého rozsahu, ale vesele proti textu vynechávají věty, odstavce i více! Za tohle obrovský palec dolů :-(. Zas tak moc audioknih jsem neposlouchal, ale jestli je tohle normální praktika, tak s nimi končím.

salamandrina

Chvili mi trvalo se zacist, ale pak Murakami nezklamal. Hodne se me to osobne dotklo a sedlo.

Godgifu

Takové nemastné, neslané, bezbarvé, místy nudné... Často jsem se přistihla, že vůbec nevnímám text, a musela jsem se vracet. Tváří se to mysteriózně (což jsem celou dobu čekala, že bude), aby to nakonec vyšumělo do prázdna a vyznělo obyčejně, civilně. Velmi zjednodušeně řečeno: jeden trouba neví, co se sebou, a řeší pseudoproblémy... Ačkoliv jsem vnímala impresionistické tendence, přičemž jednotlivé obrazy působily živě, tak tento příběh, způsobem jakým byl podán, mě nedojal.

Paulika

Zajímavá kniha o lidské prázdnotě a osamocení i v přelidněném městě. O lidské uzavřenosti a strachu z projevů svých citů a strachu z komunikace, i když pak daný člověk trpí psychickými depresemi a až jistou citovou paranoí. Zajímavá sonda do současné japonské psychiky jedince v přetechnizované době, sociálních vazeb a priorit společnosti. Bohužel trochu zdlouhavé a chvílemi i nudné.

TheKaciZ

To čo dokáže Lynch s filmom, dokáže Murakami s knihou. Charakteristická mysteriózna atmosféra, prelínanie sna s realitou, rôzne situácie, ktoré sú len náhodne prepojené alebo je v tom niečo viac?Počas čítania som si gúglila rôzne interpretácie, metafory, názory a vysvetlenia iných čitateľov.Prikláňam sa k dvom rozuzleniam ale nakoniec ako u Murakamiho býva zvykom neviem ktoré je správne.....

LenJen

Bylo to jako doutník, který si koupíte pro atmosféru, i když předem víte, že vás lehce zadusí. Někdy je fajn si trochu pokašlat, vykoupat se v cizí samotě a přitom odložit na chvíli tu svou. Čteno v době covidové, hodnotím jako záhadně nápomocné.

Fontak

Mé první setkání s Murakamim a setkání to nebylo příjemné. Dospělý muž si po léta v sobě nese křivdu, kterou mu způsobili kamarádi, když ho vyhodili z party aniž by mu sdělili důvod. Nevím no, skoro dvacet let dumat nad tím, proč mě někdo kdysi dávno vyloučil z party. Tssss, ani bych se na to nevys***
Pokud by mě parta vyloučila, bez sdělení důvodu a přitom já bych věděl, že jsem nic špatného neprovedl a svědomí mám čisté, tak by mi ti lidé opravdu nestáli za to, abych se kvůli nim roky trápil. Já jsem nic špatného neudělal, svědomí mám čisté a vy mě přesto vyloučíte z party bez toho, aniž byste mi sdělili důvod či se jen zeptali na můj názor?? No tak to jděte do hajz**. To tedy opravdu nejste kamarádi.
U popisu jeho homosexuálního snu se mi obrátil žaludek a musel jsem knížku na chvíli odložit. Nechutný.
Ještě Murakamimu šanci dám. Ale jestli jsou všechny jeho knihy jako tahle, tak to potěš koště.