Haruki Murakami

japonská, 1949

Nahrávám...

Životopis

Haruki Murakami (japonsky: 村上 春樹, Murakami Haruki) se narodil 12. ledna 1949 v Kjótu v Japonsku.

Haruki Murakami je nejznámější japonský spisovatel. V roce 1979 získal japonskou literární cenu pro začínající autory Gunzo. Na jaře roku 2006 získal Haruki Murakami od Mezinárodní poroty Ceny France Kafky bronzovou zmenšeninu Kafkova pražského pomníku a stal se laureátem Ceny Franze Kafky. Murakami má totiž ke Kafkovi velmi blížký vztah, což se projevuje nejen v přezdívce, kterou si dá hlavní postava v románu „Kafka na pobřeží“.

Murakami studoval na Wasedské univerzitě divadelní vědu, většinu času však věnoval četbě tisíců filmových scénářů. Během studií se seznámil se svou budoucí ženou Yoko, se kterou se v roce 1971 oženil.

Po ukončení studií si se ženou otevřeli v Tokiu jazzový bar Peter Cat. Pro Mukaramiho je hudba velmi důležitá. Skladba velikána jazzu Nata Kinga Colea dala název jeho románu „Na jih od hranic, na západ od slunce“. Za titulem románu „Norské dřevo“ stojí Beatles. Významnou úlohu však u Mukaramiho hraje klasická hudba: knihovník Ošima v Kafkovi na pobřeží poslouchá s Kafkou Tamurou Schubertovu Sonátu D dur a Beethovena.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři: