Dívka s pomeranči

Hrdinou této knihy je Georg, kterému zemřel otec, když byl hodně malý. A teď se najednou najde jeho dopis adresovaný synovi. Napsal ho krátce před smrtí, protože věděl, že mu chtěl předat některé své myšlenky a poselství, kterým by tehdy malý Georg nerozuměl. Tento emočně nabitý příběh vypráví o nemoci a marném boji, ale také o naději. A samozřejmě tady najdete pár filosofických otázek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285342/big_divka-s-pomeranci-qHA-285342.jpg 4.2878

Vydáno: , Albatros (ČR)

Appelsinpiken, 2003

Kniha Dívka s pomeranči

Zuzvil
03. listopadu

Knížka primárně určena dětem, ale i dospělé duši předá svoji něžnost, krásu, poetičnost a myšlenku. Je to opravdu velmi dobře a jemně napsaná kniha tak, aby pohladila jak toho dospěláka, tak aby dětského čtenáře vtáhla a seznámila s další možnou nedílnou součástí života - smrtí. Knížka se čte velmi dobře, kurzívou je psaný dopis otce, normálně pak myšlenky a postřehy syna. Za mě můžu určitě doporučit.

Nelmal

Úplně mě iritovalo, jak je ten dopis od otce nudný. Nevím jak děti, které to mají číst, ale kniha mi přišla nezáživná, příběh vypočítavě vykonstruovany a otázky zbytečné. Teď se bojim si znovu po letech přečíst Sofiin svět:-)

Clair16

„Nemohu říct, že jsem hezký, ale rozhodně nejsem ani ošklivý. I když při takovém hodnocení se musím mít na pozoru. Někde jsem četl, že přes dvacet procent žen se domnívá, že patří mezi tři procenta nejkrásnějších žen v zemi, a to samozřejmě matematicky nesedí.“
Mírný humor rodinného typu je vlastní oběma vypravěčům příběhu, ačkoli mu nedominuje. Otcovy popisy seznámení s dívkou s pomeranči jsou milé a sofistikované, ale přece jen pro nejednoho čtenáře asi příliš podrobné. Syn umí být naproti tomu i lehce sarkastický a pubertálně přidrzlý. Ovšem díky nim oběma je téma loučení, nemoci a umírání přes svou tíhu zároveň katarzí.
Knížka asi nepředstavuje literární průlom a instinktivně bych jí udělila tři hvězdičky. Polovinu čtvrté přidávám za laskavost, promyšlené uspořádání a hlavně nenásilně popsanou hodnotu smíření.

Evaho73

Zimomriavkovo krásna a emotívna kniha s úžasným psolstvom.
Dostal ma tento jednoduchý romantický príbeh s komplikovanou otázkou, ktorá dáva zmysel nášmu bytiu.
Takto si predstavujem rodičovskú lásku, ktorá presahuje všetky dimenzie...

evineckY

Pane Bože, to byla nádhera !
Je to vlastně dopis otce , který zemřel strašně mladý a synovi byly čtyři, ale dostal ho až v patnácti, kdy už rozuměl , co je láska i smrt.
Knihu jsem poslouchala namluvenou pro rozhlas a určitě jsem udělala dobře, protože je to krása.

Sarah01

Knížka spíš pro mladší čtenáře, kterým vysvětlí celkem srozumitelně otázky kolem smrti a umírání.

misa.novakova

Krásná, milá, ale zároveň i smutná knížka. Dobrá k zamyšlení. Četla se moc hezky

kuruteku

Až do tří čtvrtin knihy jsem v ní viděl jen další verzi Sofiina světa či Tajemství karet a najednou - slzy v očích, knedlík v krku. A obrovské porozumění, světu, lidem, hledání pravdy, hledání smyslu života. Nesamozřejmá kniha. Doporučuji číst kolem 15, pak kolem 40 a možná ještě jednou později. Jak krutý život mají ti, co nemají štěstí na lidi kolem sebe. Člověk je sice sám, ale je tvor společenský a občas to potřebuje i pocítit, sdílet radosti i strasti, pochlubit se i vyslyšet. Moc děkuji za tuto knihu.