Kaja1 Online Kaja1 komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Tak to se nedalo odložit. Bylo zajímavé číst o práci v Baťově závodě, o tom, jak se lidé prali s nepříznivým osudem. Skvěle se zde propojila všechna významná data naší minulosti. Je štěstím, když člověk potká někoho s kým je radost prožít život, ať už vám osud přichystá cokoli. Vím konec skončil happy endem, ale snad si ho všichni aktéři, i my čtenáři, zasloužili.

25.01.2024 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Normálně sci-fi nečtu, v rámci výzvy jsem po knížce sáhla a byla to jízda. Obdivovala jsem Marka, za to jak zvládal stres, samotu a jak řešil problémy, které mu život na Marsu přinášel. Bylo úžasné jak se dokázali lidé spojit pro záchranu lidského života. Škoda, že v reálném životě to tak nefunguje a lidé místo, aby se zachraňovali, tak se ničí, vypustit je na Mars i s těmi jejich slepičími mozky a rozhodně se pro ně nevracet.

27.11.2023 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Člověka vždy překvapí, jaké hrůzy byly páchány na nevinných lidech, a přesto se lidstvo nepoučí. Pořád se na světě najdou lidé, kterým dělá dobře ubližovat a zabíjet nevinné. Na světě není národ, který by válka (jakákoliv) nepoznamenala a přesto, jakoby lidé zapomněli.

02.11.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Ze začátku jsem chtěla knihu odložit, ne proto, že by byla špatná, ale proto, že byla tak děsivá, pravdivá. To, co se dělo za zdmi Pankrácké věznice je něco tak neskutečného, že rozum se tomu brání uvěřit. Jak mohli být lidé tak krutí. Čtete o hrůzách z války, ale toto se dělo v míru, a proto je to něco nepochopitelného. Při příští návštěvě Prahy Ďáblický hřbitov nevynechám.

13.11.2023 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Není mnoho lidí, kteří se z lásky k alkoholu dostanou sami bez léčby. Petrův život byl plný kotrmelců a bylo pro něho štěstí, že mu někdo věřil a potkal osudovou ženu. I když nevím, jestli se to ve skutečném životě někomu povedlo. Kniha se četla dobře a popis krásné přírody Krušných hor byl bonus.

27.01.2023 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Tak to bylo něco. Říkám si, už nikdy žádnou knihu o II. sv.válce a zase po nějaké sáhnu. Spisovatelku jsem objevila díky knize Mlčící fontány. Její knihy se opírají o skutečné historické události, a to člověka obohatí o další znalosti naší historie. Knihu doporučuji k přečtení, tragédie lodi Gustloff ve mně ještě dlouho zůstane. Úžasný je i doslov autorky, kde vysvětluje dějinné události a pátrání, které podnikla, aby kniha mohla vzniknout.

11.12.2021 5 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Další z detektivek, která nešla odložit. Líbí se mi, že to není pouhé vraždění, ale myšlenkové pochody Poa a ve spojení s Tilly, to opravdu nemá chybu. Chtěla bych mít v životě takovou Tilly. A to jak kniha skončila, a odhalení vraha to stojí za zamyšlení.

20.07.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Tolik radosti a nevinnosti v dětství, tolik očekávání a zrání v dospívání a tolik zmaru a beznaděje v dospělosti. Skvělá kniha, druhá od této autorky a věřím, že ne poslední.

09.05.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Co k tomu dodat, je s podivem, jak dlouho se tento režim drží. Byl to zajímavé a poučné čtení.

26.07.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Mám pro Klevisovou slabost, její knihy jsou čtivé. Příběh byl opět zasazen do naší krásné přírody. Vraha jsem neodhadla a to je dobře, protože mě to udrželo v napětí až do konce.

11.05.2023 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Drsný příběh zasazený do drsné Aljašky. O tom jak nás láska dokáže zaslepit, I přesto, že tím ubližujeme všem, které milujeme. Nakonec si nás ta pravá a nezištná láska najde. Na konci knihy jsem se neubránila slzám.

02.12.2020 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Není nad to mít v životě dobré kamarádky. Každá se se svým životem prala po svém. Chápala jsem strach Šárky o syna, ale ono je někdy těžké uvědomit si, že naše děti už nejsou malé, a to platí i u Heleny a Sofie. Nevím jestli by ve skutečném životě byl člověk tak tolerantní k Anežce. Knížku jsem si užila.

27.02.2024 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Za mě teda super detektivka. Návrat Eriky potěšil, pachatele jsem tušila, po dočtení mi bylo líto, že to skončilo. Už teď se těším na další Bryndzovu knihu.

15.12.2022 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Bylo to deprimující čtení. Nic není černobílé, Gerta měla opravdu těžký život. Je mi smutno z toho jak se naši "osvoboditelé" chovali k ženám a nejen ti, i vlastní si přihřáli polívčičku. Překvapilo mě kolik Němců, žilo před válkou v Brně. Kniha stojí za přečtení, jenže ji určitě nepřečtou ti, co by měli.

20.06.2022 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Krásný příběh velké lásky, která vedla k další lásce. Nebylo to vždy veselé čtení, ale rozhodně, je to knížka, co stojí za přečtení.

01.04.2021 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Super čtení, které vás po přečtení nenechá klidnými. Celou dobu si kladete spousty otázek, neustále se vám honi hlavou, jak to vlastně všechno bylo a je. Co mě udivovalo, jak mladí lidé v Americe (nevím, možná i u nás) přistupují k sexu. Jako by to byl chleba s máslem a ne, že by to měl být kaviár, že vám nic neuteče, že se vyplatí si počkat. Také otázka toho, že když máte peníze, můžete si všechno dovolit a dítě, které si vy, do této zlaté klece přivedete, se bude mít lépe, než u své chudé, byť biologické rodiny. Krev není voda. Je to rozhodně zajímavá kniha, která stojí za přečtení včetně doslovu.

28.09.2023 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Tak to se čte samo, i když se děj odehrává v nelehké době. Život se s rodinou Francových nemazlil, ale víra a láska jim pomáhala přežít. Jak je zvykem na konci se dovíme, jak se jejich osud vyvíjel o padesát let později. Nevím, kde se paní Chalupová pro mě ukrývala, jsem ráda, že jsem ji objevila. Myslím, že by si zasloužila, aby se o ní více vědělo.

29.08.2023 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Spojení Poa a Tilly mě baví. Tentokrát to ani nebylo o hledání pachatele, ten byl víceméně jasný, ale o hledání toho, jak to všechno bylo...a na konci klap, a všechno zapadlo na své místo. Těším se na další případy.

15.07.2022 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Třetí kniha od autorky a znovu musím říct, že jsem četla, četla a četla, dokud jsem nebyla na konci. Je to zase jiný pohled na osudy lidí žijících v protektorátu. Stojí za přečtení.

18.07.2021 5 z 5

Šikmý kostel 3 Šikmý kostel 3 Karin Lednická

Tak dotčeno, snažila jsem si stránky šetřit, ale nedalo se to. Celou knihu jsem měla slzy v očích , bylo to hodně emocionální čtení. Moc mě potěšil návrat jedné postavy, kterou jsem už nečekala. Musí to být nepředstavitelný smutek, když se vám město propadá někam do středu země a k dobré náladě nepřidá ani režim , v kterém se hlavní hrdinové rodí, žijí a umírají. Skláním se před prací paní Lednické, Karvinná a lidé, kteří v ní žili, si takovou trvalou vzpomínku zaslouží. Děkuji, dlouho jsem něco tak silného nečetla, jestli vůbec někdy.

20.04.2024 5 z 5