U severní zdi přehled

U severní zdi
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509593/bmid_u-severni-zdi-T5G-509593.png 5 1125 1125

Tajemný Muž s dírou v srdci si nese životem nezhojené jizvy na těle i na duši. Dávný zločin, který ho v dětství připravil o rodinu, nebyl nikdy potrestán. Časy se mění, svět kolem však zůstává hluchý, slepý a němý stejně jako kdysi. Všichni už zapomněli nebo se o to usilovně snaží. Až na něj. Spravedlnost se nekoná, a tak musí konat on. Čím víc se blíží jeho vlastní konec, tím naléhavěji jako přízraky z hloubi hromadných hrobů Ďáblického hřbitova vystupují příběhy dětských obětí komunistického režimu.  V léčebně dlouhodobě nemocných Ošetřovatelka umírajících pomáhá svým pacientům v posledních chvílích jejich pozemského života. S novou klientkou však do ústavu přichází i něco, co je mimo možnosti chápání zdejšího personálu. Bude nutné z léčebny nebo ze svědomí stařečků, kteří tají temnou minulost, vymítat ďábla? Přišel čas platit účty za padesátá léta........ celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize U severní zdi. Přihlašte se a napište ho.

lenikhor
včera 5 z 5

Autorka se ujala nelehlého tématu doby 50. let, politických procesů a života politických vězňů opravdu skvěle. Jsou to příběhy, kterým se těžko věří, že se staly, že ta doba byla tak zlá. Proto je to třeba občas připomenout. Příběhy jsou vyprávěny na základě reálných podkladů, což oceňuji. Určitě to ale není odpočinková kniha s lehkým dějem. Líbilo se mi propojení se současností a motiv viny - trestu - odpuštění.

knihomol1819
13.07.2024 5 z 5

Kniha byla skvěle napsaná, propojení historie s postavou mstitele opravdu famózní. To,že do poslední chvíle není jasné kdo je za podivnými událostmi v domově důchodců dodává knize hororový nádech.
Doba 50tých let 20.století byla opravdu strašná a bohužel nikdo za ni nebyl potrestán,jen si nejsem jistá jestli vzít spravedlnost do svých rukou je ta správná volba. Muž s dírou v srdci prožil celý život jen v čekání na pomstu. Neoženil se,dělal práci,která nebyla zrovna nejlepší, žil mezi krabicemi, nic dobrého neměl. Zatím jeho oběti až na ten hořký konec,kdy už stejně byly nemocné, si prožily normální plnohodnotný život. Neříkám,že by se mělo odpouštět a už vůbec ne zapomínat, jen by se při tom nemělo přestat myslet i na pěkné věci.

Markushka
12.07.2024 5 z 5

Kniha, u které je potřeba vyrovnávat se s tím, co naše plémě dokáže. Nejmrazivějším je, že je to poměrně nedávná historie. Kniha je napínavým, mrazivým a chytlavým čtením. Rozhodně doporučuji.

všechny komentáře

Související novinky (7)

100 nejčtenějších knih roku 2023

27.12.2023

Žebříček 10 nejčtenějších knih (prosinec)

15.12.2023

10 nejčtenějších knih (září)

15.09.2023

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Citáty z knihy (3)

Vrátí se vám... sykla mezi sevřenými zuby. Co to meleš? Zlo. Vrátí se vám. Zlo zná vždycky zpáteční cestu.

Mysleli jsme , že po válce bude už jen dobře, že budujeme lepší svět pro všechny. Jenže svoboda se nedá zdědit. Každá generace si ji musí vybojovat sama. Znovu a znovu.

Komu zvoní hrana? Tobě, národe český. Sotva jsi narovnal hřbet, už ho znovu k zemi ohýbáš, už zase hlavu skláníš. Slyšíš ty zvony? To pro tebe zpívají píseň pohřební, pro tebe a tvé děti. Porostou jak pokroucené borovičky a ty už nikdo nenarovná, křivé dříví zůstane navždy zohýbané.

Kniha U severní zdi v seznamech

v Přečtených1 415x
ve Čtenářské výzvě297x