Němci

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce 40. let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a odhalení jejích traumat leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít. Ve svém novém románu zavádí Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka – opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu? Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139642/nemci-uCc-139642.png 4.4645
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Němci

Kajami

V knize bylo hodne popisu vedlejsich postav, ktere bylo za mne az zbytecne dlouhe. Pribeh je to jinak pekny. Znovu bych si tuto knihu ale neprecetla

ladyka

Osobitý až strohý styl sice není úplně můj šálek kávy, ale knížce nemohu nedat plný počet, protože se mi dostala pod kůži...tématikou, pojetím, příběhem....prostě jiná a povedená variace na nekonečné téma (nejen) česko-německých vztahů.

iveta3689

Od prvni stranky me bavil autorcin styl, urcite se podivam po jejich dalsich knihach. Kniha je bez pribehu, jde o sled drobnych historek a charakteristik lidi a udalosti. Kazda nejak navazuje na predchozi a napojuje nasledujici, ale dale uz se o ni nemluvi. Presto neni kniha neprehledna. Naopak je velmu ctiva a rychle ubiha.

Kamaela

Celkem svižně a čtivě napsané, zajímavý námět, jen děj klouže po povrchu. Postavy zůstaly trochu ploché a celé to působí emočně ploše.

Nehorazna

Prvně jsem musela původní komentář nad rozečtenou knihou změnit.
Počáteční kapitoly knihy, kdy je děj ze současnosti, mě vůbec nechytly, přišlo mi to takové moc vymyšlené, nedobré a vůbec mě to nebavilo - nadbytečné odstavce, nicneříkající informace... Ale jak se děj dostal do druhé světové, jakoby autor byl někdo úplně jiný a vše dostalo spád a každá věta posouvala děj a nemohla jsem se odtrhnout !

tabula.rasa

Pro mě je to taková česká srdcovka. Prolínání časových linek skvělě fungovalo. Příběh se mi líbil, že i slzička ukápla.

Renatecka

Náročně čtení skrz množství postav. Příběh jako takový dobrý, jenže tak stroze a občas obscénně podaný, že mi to zkazilo dojem.

hzd

Knížka se četla dobře ale chvílemi jsem se v ději i v postavách ztrácela. Asi se mi od této autorky lépe četla knížka Doupě.

Deník kastelána
Deník kastelána