Němci

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce 40. let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a odhalení jejích traumat leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít. Ve svém novém románu zavádí Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka – opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu? Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/139642/nemci-uCc-139642.png 4.4525
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno:, Host

Kniha Němci

slecnapeta

Prijemne napsana kniha, ktera nebyla slozita na cteni. Vadila mi cast, kde autorka nektere roky shrnula na par strankach v ramci celosvetovych udalosti a udalosti tykajicich se postav. Tema knihy jsem vnimala jako nenasilnou formu, jak si rozsirit znalosti ohledne Sudetskych Nemcu, ale rozhodne si po precteni neprijdu emocne vyzdimana.

Vyborny roman

Vakalik

Velice silná kniha. Autorka vypráví stroze a surově, nemazlí se s obalováním reality do příjemných slov. Některé momenty byly hodně silné, především několikeré vyprávění o dětech, porodech a tak dále. Ztrácela jsem se v množství postav, ke konci knihy už jsem přemýšlela i nad hlavníma postavama, kdo to vlastně je. Nelíbilo se mi vložení útržků příběhu z celého světa do první třetiny knihy. Přišlo mi, že je celá kniha rozvleklá a soustředí se na příliš mnoho postav a ne důležitou část příběhu. Tomu hlavnímu o co vlastně jde, a to je odložení syna a odsuny, se věnuje autorka až na posledních pár stránkách. Jen kvůli těmto věcem dávám 4 hvězdičky z 5. Po dočtení si musím dát nějakou lehkou knihu, opravdu mě děj dostal.

Martina410

Hezka knizka, nekdy jsem se ztracela v mnozstvi postav. Styl psani mi sedl a pribeh byl moc smutny. Doporucuji.

Penicuik333

Od zacatku jsem mela pocit, ze se jedna o jeden z tech soucasnych modnich historicky-rodinnych romanu o vyraznych hrdinkach a jejich strastech. V prvni polovine mi vadilo nastineni nastupujici WWII pomoci stripku osobnich pribehu, ktere maji vzit za srdce, ale pritom jsou jen hrozne frustrujici, pac je to jen mzik a clovek je nemuze procitit a autorka se k nim uz nevraci a jen je nechava pohozene. Kazdopadne tema 2.svetove valky z pohledu Nemcu, Sudetu, zeny, samotaru, malych lidi ze zapadle vesnice me velice zaujalo a je hlavni devizou knihy.

EvaEmma

Po přečtení této knihy si uvědomíte, že bychom neměli odsuzovat blízké za jejich činy. Protože nevíme za jakých podmínek své rozhodnutí učinili.
Dneska jsem v časopise narazila na rozhovor s paní spisovatelkou. Kde popisovala scénu, kdy dala přečíst svému muži sepsanou knihu Němci. Po jeho mírné kritice, šla do stodoly, knihu rozsekala sekerou a zapálila...... Je moc dobře, že knihu vydala!

SakuraLuci

Občas jsem se přestávala orientovat v množství jmen, ale jinak moc pěkné vystavěný příběh, časové prolínání příběhů, pro mne velké překvapení a zařazuji mezi oblíbené knihy.

vlkcz

Poněkud nevyrovnané. Místy strhující, ale občas také pěkná nuda. Zejména návraty k rodinným historiím jednotlivých postav. Jako plus vidím, že nejde o klasickou válečnou knihu a na stále poněkud tabuizované téma odsunu nahlíží zajímavou optikou, ač ani toto téma není úplně hlavní. Spíš to vidím jako náhled na to, jak naše předsudky, byť pro ně můžeme mít i faktické indicie, mohou být úplně špatně a ovlivní životy i dalších generací.