Němci

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce 40. let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a odhalení jejích traumat leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít. Ve svém novém románu zavádí Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka – opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu? Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139642/big_nemci-EMX-139642.png 4.4939

Kniha Němci

christiey14

Hodně postav a občas dost spletitý příběh z nedávné historie. I přesto, že jsem se někdy musela soustředit na to, o jaké postavě vlastně čtu, jsem se nemohla odtrhnout.
Krásně napsáno, němectví a Sudety v Česku pořád táhnou.

Alizon

Strohy usecny styl kapitol k celemu pribehu neuveritelne "sedel". Hned uvodni cast me vtahla do deje. Pribeh ktery se mohl stat a jakych mohly byt spousty. Cesko-nemecke vztahy, vina a hledani pravdy v ramci jedne rodiny. Zajimave zpracovany namet, kdy se na odsun po valce podivame zase z trochu jineho uhlu.
V anotaci se pise o vykoreneni a to se tahne celou knihou. Staci byt jen trochu jiny. Nekdy v polovine moje ctenarske nadseni trochu ochablo, ale postupne me kniha opet vtahla a po docteni zustalo rozechveni. Jsem moc rada, ze jsem objevila dalsi zajimavou ceskou autorku.

lisell

Za mě trochu nezvyklí styl psaní, na který jsem si musela zvyknout. Jinak příběh zajímavý a čtivý, ale měla jsem trochu jinou představu, proto pouze 3 hvězdy.

misssicccka

Po pravde jsem z teto knihy dost v rozpacich. Prvni polovina skvela. Pak uz me mnozstvi postav a jejich zivotopisy dost unavily. Prislo mi to, jak poskladane utrzky z novin. Jinak ocenuji, ze se v tom autorka sama neztratila :), myslím, ze postava Klary a jeji vykresleni tim kvantem informaci jen utrpel. A zaver? Domysli si, pokud chces. Ja nejak nechci. Skoda.

Krisařka

Kniha se mi líbila,i když se musím přiznat že jsem se musela soustředit neustále na to kdo je kdo ... Rozhodně si s chutí přečtu další její knihy ... Plus za mne i za krátké kapitoly .

certik003

Tak jak mám ráda pestrost v literárních žánrech, tak ji mám ráda ve stylech psaní a úsporné psaní autorky mi sedí, proto jsem se na knížku těšila. Lákalo mě vyprávění ve dvou časových rovinách a pátrání po rodinném tajemství a hlavně jsem byla zvědavá, jak bude autorka líčit odsun Němců ze Sudet. Katalpa vlastně národnosti vůbec nijak neřešila, historické události byly tak nějak na pozadí příběhu a stěžejní byly spíš složité lidské vztahy a osudy. Knížku můžu doporučit, přestože Klára moc sympatií nevzbuzovala, konec autorka nechala na čtenáři, což mi trochu vadí, na druhou stranu je uspokojivý pro obě literární hrdinky, protože každá si může nechat svoji pravdu.
41/2

Inka063

Díky zvídavosti Klářino vnučky (jak se asi jmenovala?) se dostáváme na přelom 19. a 20.století a do osudů německých rodů, z nichž vystupuje Klára, později učitelka v Sudetech, osamocená bez přátel a spřízněné duše. Kromě historické dějové linky na mě doléhá smutek z nesnahy o pochopení, vysvětlení a komunikace, z odmítání a zahořklosti, která ničí aktéry samé i širší okolí. Maximálně mi vyhovuje autorčin styl - krása slov i náhlá strohost a úsečnost (stejně tak Zuzanin dech i Doupě), dávám si ji do oblíbených a knihu vřele doporučuji k přečtení.

markej

Další rest ohledně Jakuby Katalpy splněn! Němci jsou skvělí, silný příběh, nejednoznačné a trochu nesympatické postavy, u nichž ale pochopíte, proč jsou rozporuplné, sugestivně vykreslené prostředí i doba před druhou světovou válkou a během ní. Jestli jste ještě nečetli, vřele doporučuju, tohle patří k tomu nejlepšímu ze současné české literatury...
(Autorčin Zuzanin dech stále vede, druzí jsou Němci, třetí Doupě, další Katalpiny knihy budu ještě dočítat...)