Němci

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce 40. let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a odhalení jejích traumat leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít. Ve svém novém románu zavádí Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka – opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu? Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139642/big_nemci-EMX-139642.png 4.31337
Nahrávám...

Komentáře (333)

Kniha Němci

Alilka
17. března

Tato kniha je pro mně TOP - přečteno za necelé dva dny, prostě jsem se nemohla odtrhnout...

MartinkaSl
15. března

Má druhá kniha od této autorky.

Jedná se o velice hluboký a silný příběh, který mne zasáhl. Je smutné, co válka dokáže udělat s lidmi a s lidskými osudy.

Kláře jsem fandila po celou dobu, i přestože se mi některá její rozhodnutí nelíbila, ale mrzí mě, jak dopadla a jakou bolestí si musela hlavně po válce protrpět.


Kryštofka
06. března

Jakuba Katalpa je pro mě jako zjevení na současné české spisovatelské scéně. Opět vynikající kniha s vysokou literární hodnotou.

werick
21. února

Moje druhá kniha od spisovatelky a opět nezklamala. Skvěle napsaná, čtivá. Už se těším na další :-)

padyska
07. února

Krásná kniha osobitého stylu přečtená jedním dechem. Řadím od teď mezi své oblíbené. Na pozadí náročné doby nutí příběhové propletence lidí přemýšlet o důsledcích osobních tužeb a lží, o příbězích, které si neseme, ale vidíme z nich jen svou část....

Arwen777
03. února

Pro mě byl příběh Kláry velmi čtivý a chytlavý, těšila jsem se, až budu mít čas se ke čtení vrátit. Tato kniha mi co se týče stylu přišla méně strohá než Zuzanin dech, skvěle se četla.
Téma vztahů v pohraničí za druhé světové války a po ní bylo velmi zajímavé, je to moje první kniha, která se zaměřuje na tuto problematiku. Oceňuji, že autorka zůstala neutrální, nesoudí a nikomu nenadržuje, protože, jak už to tak bývá, nic není černobílé ani jednoduché. Také se mi líbilo, že ačkoliv válka zde byla spíše v pozadí, neubralo to knize na dramatičnosti nebo vážnosti. A pátrání po minulosti babičky mi připomnělo moji vlastní rodinu a to, že dokud bylo koho se ptát, byla jsem moc mladá na to, aby mě to zajímalo. A teď, když už by zájem byl, není koho se ptát. Proto jsou tyto knihy tak důležité, aby podněcovali zvědavost současníků a snad aby jim daly i nějaké odpovědi.
Doporučuji.

Abroš
25. ledna

Velice dobré čtení,podobné jako "S pečetí viny"nebo "Cejch".Pohled z druhé strany(německé)

elenai
02. ledna

Moje druhá Katalpa v roce 22 a jsem s ní téměř stejně spokojena jako se Zuzaniným dechem. Proč píšu téměř? Inu, přišlo mi, že celý příběh, byť brilantně převyprávěný, byl postavený na velmi chatrném základu, který na konci vlastně vyzněl trochu do prázdna. Nicméně, osud se s hlavní protagonistkou (nedokážu napsat hrdinkou) Klárou nemazlil ani trochu a Jakuba Katalpa s touto postavou a všemi kolem ní krásně pracovala a vytvořila mnoho působivých a čtivých mikropříběhů. Skvělé bylo i to, že jsme se na 2. světovou válku pro změnu podívali z pohledu německého. Ale co si budeme, taky to nebylo úplně růžové, že. 85%

1 ...