Nebe nad Perninkem

Petr je mladý nadaný chlapec, který díky svému talentu lehce proplouvá studiem medicíny a záhy se stává úspěšným lékařem na prestižní pražské klinice. Jeho úspěch je ale vykoupen permanentním bojem s alkoholem, kterému podléhá čím dál tím více. Postupně ztrácí práci, rodinu i přátele. Rozhodne se tedy pro razantní životní změnu. Stane se obvodním lékařem v Perninku, malém městečku v Krušných horách. Zde, uprostřed přírody, v místech, kde lidé musí žít ve vzájemné pospolitosti, konečně nalezne nejen domov, ale i lásku…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476480/big_nebe-nad-perninkem-o2s-476480.PNG 4.138

Kniha Nebe nad Perninkem

alena1228
včera

Velmi čtivý a poutavě napsaný román, který se odehrává z části v Praze, Sokolově a v podhůří Krušných hor.
Knihu jsem měla přečtenou za tři večery, nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Příběh je snadno uvěřitelný, jako ze života, určitě se mohl stát komukoli z nás.
Velmi se mi líbilo střídání časových os a vyprávění z pohledu různých osob v příběhu ( Petr, Nina, Mirek, Kamila). Kniha trasuje období patnácti let a je zaměřena na vývoj osobnosti i směr, kam se hrdinové ubírají.
Kniha pojednává o mladém doktorovi Petrovi Holoubkovi, který se dostane až na dno a dovede se z něj zvednout.
S Petrem jsem soucítila, i když ne celou knížku. Je to holkař, na druhou stranu ale velký bavič a sympaťák, i když s pořádným škraloupem.
S Petrem se seznamujeme v době, kdy se dostal na studium medicíny a začíná jeho strastiplná cesta životem, kdy se z výšin dostává do propasti své duše a naopak. V této době poznává svou budoucí ženou Ninu, která je nevyrovnaná a zhýčkaná přepychem i strýcem. Nina si představuje, že život bude jen a jen úspěšný a prominentní, že bude patřit ke smetánce, nejlépe se slavným primářem, kterého z Petra cítí... Nina je velmi nesympatická, i když jsem dokázala pochopit její jednání, tak mi k srdci nepřirostla. Hlavně ke konci knihy se ukázal její pravý, zkažený a zlý charakter.
Nejvíce mě asi zaujalo vyprávění z pohledu právě Petra.
Do jeho života a osudu výrazně pak zasahuje jeho přítel, později sok v lásce i v práci Mirek, jeho nejlepší přítel Luboš a nová láska Kamila.
V románu je méně osob, což mi velmi vyhovuje, neztrácím se v nich. Určitě jich je méně než v Chaloupkách, celkově se mi tento román četl ještě daleko lépe. Vyznala jsem se v osobách, dobře se mi v nich orientovalo. Každý hrdina má svůj charakter i příběh, který se v závěru propojí a uzavře v jedno pouto. Je fajn si přečíst příjemný román se zajímavým tématem, v jehož ústředí je snaha se poprat se závislostí na alkoholu a najít své místo v životě a svou pravou lásku. Ne každému se to podaří. Je zde nádherně vykreslena příroda Krušných hor, čtení mě vneslo do přírody a pohodového stylu vesnice a srdcí místních obyvatel.
Je zde velice dobře ukázáno, jak člověka dokáže změnit i zlomit alkohol, závislost na něm a jaké má následky pro sebe i druhé. Je fajn od života dostat druhou šanci a hlavně ji nepromarnit.
Románu dávám plný počet hvězdiček a těším se na další knihu od tohoto autora.

1alena1

Nebe nad Pernikem je čtivý román, který barvitě přibližuje život v horách pro nás, kteří tam jezdíme tak maximálně na týden zalyžovat, ale jinak si žijeme krásně v centru všeho dění. Obě knihy od mladého Štěpána Javůrka jsou vydařené, jen tak dál....

Kanylka

Prostě tak jak je napsáno pod titulem knihy...Román z Krušných hor...Přečteno a kniha poputuje dál. Mnohem víc mě nadchla kniha Chaloupky.

manasx
21.12.2021

Jsem na straně 120 a knihu odkládám. Vůbec mě nebaví - jsou tam pouze vztahové linky - netuším kam to vede, myslela jsem, že to bude spíše o životě v Krušných horách a možná to také nakonec tak bude, ale já už se to nedozvím. Ani o těch vztazích mě nebaví číst, kromě Kamily a Petra, ale toho tam zatím moc není. Nejvíc jsem se zasekla na začátku na těch vyprávěních psaných kurzívou, to mi přišlo obzvlášť divné - ten zlom, přerušení, styl... Nevím nebaví mě to...

zdehan
30.11.2021

Moc pěkně napsaná kniha o Krušných horách a obyvatelich přečteno za dva dny mužu doporučit.