Svědectví o životě v KLDR

kniha od:

Svědectví o životě v KLDR https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/bmid_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 4.8 2721
Koupit Koupit eknihu Bazar

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu.... celý text

Komentáře (606)

Komentáře 606 Recenze 8

anezka4353
anezka4353
17.09.2023 5 z 5

Velmi zajímavá, napínavá a zároveň smutná kniha. Z rozhovorů se dozvíte, co všechno museli snášet tamní obyvatelé uvěznění v diktátu Kimů. Dozvíte se, jaké bylo žít na okraji společnosti, ale také, jak se žilo místním elitám. Doporučuji přečíst prvně knihu Mezi dvěma Kimy, abyste lépe chápali souvislosti.

Tereza0107
Tereza0107
13.09.2023 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Vyprávění lidí, kteří unikli z KLDR bylo opravdu zajímavé a děsivé. Mnoho různých příběhů z odlišných vrstev společnosti, které člověka nutí si udělat zase maličko jiný obrázek o tom, jak se v KLDR vlastně žije. Poučné.


roxy9413
roxy9413
12.09.2023 5 z 5

Velmi silná kniha. Rozhodně by se měla zařadit mezi povinnou četbu. Už nikdy nebudu na KLDR hledět stejným pohledem.

věrapodpěra
věrapodpěra
10.09.2023 5 z 5

Myslím, že by si knihu měl přečíst každý z naší mladé generace, abychom si více vážili toho, kde a v jaké době žijeme a zejména jakou zde máme svobodu.

Palele
Palele
09.09.2023

Je dobré si občas uvědomit, že to, co považujeme za samozřejmé vůbec samozřejmé není a že by se člověk neměl trápit každou hloupostí a hlavně si užívat život. Prostě proto, že může...

Deya
Deya
08.09.2023 5 z 5

Autorka měla pravdu, že na západě přetrvává obraz, že obyvatelé KLDR jsou jakýsi bezdušší roboti, kteří jednoduše dělají, co se jim řekne, a v jejich životech se neodehrává o moc víc. Skrze rozhovory s lidmi pocházejících z různých sociálních skupin a z různých věkových kategorií, se autorce podařilo rozplynout tuhle stereotypní představu a velmi lidsky ukázat nejen otřesnou realitu tamní společnosti, spolu s racionálními úvahami obyvatel, avšak i jejich vlastní vášně a pozitivní prožitky. Velmi zajímavé čtení, obohacené autorčinými poznámkami pod čarou, které zasazovaly věci do kontextu. Kniha mi toho dala opravdu hodně, hodně jsem se toho naučila. K tomu je kniha esteticky velmi dobře zpracovaná. Klobouk dolů všem, kteří se na knize podíleli.

Doubravka1975
Doubravka1975
27.08.2023 5 z 5

KLDR
Korejská lidově demokratická republika
Nejuzavřenější země tohoto světa
Autorka Nina Špitálníková nahrála sedm rozhovorů s uprchlíky, kterým se podařilo utéct ze Severní Koree. Představuje v nich lidi různého věku, pohlaví, společenského postavení, vyznání a s různým vztahem k režimu v KLDR. Dokonce ani všichni zpovídaní nechtěli z KLDR uprchnout. Sama autorka přiznává, že pro ni bylo těžké zpovídané lidi nesoudit.
Kniha je psána formou rozhovorů a dole pod čarou jsou podrobně vysvětlivky k termínům, které nemusí být pro čtenáře srozumitelné.
Velký dík a obdiv patří autorce i všem zúčastněným, kteří poskytli svědectví o svém životě v Severní Korei
Doporučuji úplně všem....fakt síla ...

...zapomínáme na reálné hrůzy minulého režimu a mnohým se opět stýská po falešných jistotách a pohodlné neodpovědnosti. Zapomínáme na ubíjející šeď života v němž nechybělo nic kromě svobody!

Allys
Allys
25.08.2023 5 z 5

Hoci som čítala už niekoľko kníh o živote v KĽDR, táto kniha mi prišla originálna a veľmi prínosná. Príbehy utečencov sú spracované formou rozhovoru a doplnené krásnymi ilustráciami. Konečný výber respondentov, ktorý je v knihe uverejnený je veľmi pestrý - od profesorky po prevádzača a tým je možné vidieť život v KĽDR z pohľadu rôznych typov ľudí, či už čo sa týka úrovne vzdelania, pohlavia, alebo sociálneho statusu.

Miestami bolo až neskutočné, čo tí ľudia zažili a príde mi nepredstaviteľné v takom režime žiť, hoci viac ako 20miliónov ľudí tak žije aj v súčasnosti. Otázky v rozhovoroch neboli len ohľadom režimu, ale často veľmi emotívneho a osobného charakteru.
Celkovo mám z knihy veľmi smutný pocit, avšak je prínosom a ďakujem autorke za námahu a vynaloženú prácu. Knihy, ako je táto by mali byť súčasťou povinného čítania na školách.

Lenka_S
Lenka_S
25.08.2023 4 z 5

Když jsem v úvodu této knihy četla autorčina slova, že se zpočátku stavěla do role soudce, a že se pak sama před sebou styděla, protože si nedokáže představit život ve kterém by byla nucena udělat to či ono (např. opustit rodinu, nebo poklonkovat režimu), okamžitě jsem zjišťovala, kdy se narodila. V době, kdy u nás padl komunistický režim jí byly pouhé 2 roky, takže je generace, která vyrostla ve svobodě a chápu, že vyprávění lidí, které zpovídala v této knize jí muselo připadat neuvěřitelné. I pro mě, která jsem zažila komunismus u nás, byly některé příběhy šokující. Nejhorší na těchto režimech je asi to, že z lidí od malinka vychovávají sobce a cyniky, protože kdyby ukázali lidskost, tak by je režim ihned potrestal. Je mi obyčejných lidí žijících v KLDR líto, ale pomoci jim nemůžeme, to musí udelat sami.

TetaEli
TetaEli
22.08.2023 5 z 5

Překvapivě čtivě napsaná kniha, obecně nemám moc ráda přepisy rozhovorů, ale zde to podáno citlivou formou a autorka byla průvodcem jednotlivými příběhy a vhodně zvolenými faktickými připomínkami a vysvětlivkami zasadila vyprávění do souvislostí. I volba jednotlivých osudů byla zajímavá. Skvělý způsob jak nenásilnou formou představit násilnický režim. A body navíc dávám za ilustrace.

Liina
Liina
22.08.2023 5 z 5

Kniha popisuje běžný život v KLDR z pohledu jejich řadových obyvatel, byť z různých socvciálních vrstev a také popisuje jejich životní osud a důvody, které je vedly k opuštění země. Pro lidi žijící ve svobodné zemi, jsou denní reálie v KLDR zcela nepochopitelné a šokující.

katka_dv
katka_dv
13.08.2023 5 z 5

Kniha logicky nemůže poskytovat ucelený obrázek života v KLDR vzhledem k tomu, že je sestavená z rozhovorů se sedmi úprchlíky, ale i tak rozhodně stojí za přečtení. Dozvíte se jiný typ informací, než jaké běžně slyšíte ve zprávách. Oceňuji výběr dotazovaných, kteří se liší věkem, pohlavím, místem původu ..., takže každý poskytuje o něco jiné informace ze svého života. Za mě to je čtivá kniha plná zajímavých informací a můžu ji doporučit k přečtení nejen těm, kteří se zajímají o KLDR (i když uznávám, že ne každý bude mít povahu ji dočíst).

bravefox
bravefox
05.08.2023 5 z 5

Kniha nabízí pro mě až nečekaný hled do života lidí, který je natolik odlišný, až občas kroutím hlavou nad tím, co jsou si lidé navzájem schopni udělat, ale také co lidská duše je schopna unést. Upřímně čekala jsem mnohé a mnohé se mi potvrdilo, protože si nedělám iluze o tom, co dokáže moc s lidmi napáchat, když ví, že si mohou dovolit cokoli bez následku. Tohle by měla být jedna z knih v povinné četbě, abychom si všichni uvědomili cenu našich spokojenějších a svobodnějších životů, které žijeme.

Metuje
Metuje
05.08.2023 5 z 5

Knížka nabízí velmi cenné pohledy do tehdejší i relativně současné Severní Korei, autorka nabídla výpovědi dostatečně odlišných uprchlíků, každý nabídne trochu jiný úhel pohledu, ale dohromady tvoří celkem stabilní obraz o život tam. Poslední výpověď se mi četla asi nejhůř, ale je vidět, že mezigenerační souboj a mentálně křehcí lidé jsou po celém světě, S. Koreu nevyjímaje. Plný počet hvězd dávám, protože se domnívám, že lépe téma být zpracováno nemohlo, a protože jsem knihu téměř nemohl dát z ruky. Určitě budu mít autorku v hledáčku a rád si od ní zase přečtu něco podobného.

mclenin
mclenin
03.08.2023 5 z 5

Ten typ knihy, ktorý by mal patriť k povinnému čítaniu - žiadne siahodlhé fiktívne romány ale kruté, zdrvujúce, priamočiare fakty, ktoré sú na jednej strane demoralizujúce, znechucujúce a na druhej fascinujúce a pohlcujúce.

Lana33
Lana33
01.08.2023 5 z 5

Tahle kniha mě pohltila a zároveň pobouřila, také mě nadchla a zároveň se mi z ní dělalo místy fakt zle, některé pasáže se mi četly fakt vyloženě těžce. V některých místech jsem měla jen jediné myšlenky a to ty, že "tohle nemůže být pravda" a "ne tohle se přece už nemůže dít". Autorka píše skvěle, kniha je propracovaná a i přes těžké téma, je to jedna z nejlepších knih faktu, co jsem kdy četla. Myslím, že silný zážitek z této knihy ve mě zůstane dlouho.

Ivana.Ka
Ivana.Ka
27.07.2023 5 z 5

Rozhovory byly neuvěřitelné, kolikrát jsem se přistihla, jak přemýšlím nad tím, že to nemůže být pravda, že si to autorka vymyslela, aby vytvořila populární knížku. Je to nezkontrolovatelné, ale pak jsem si řekla, že to snad ani nejde vymyslet. Něco takového se nemůže odehrávat v hlavě ani toho největšího fabulátora. Takže asi ano, bohužel, je to pravda? Je to hrozné.
Vzala jsem to obráceně, nejdřív tyto rozhovory a pak Mezi dvěma Kimy a možná bych i toto pořadí doporučovala. Rozhovory jsou živější, mají spád, lépe tedy vstřebáte informace zábavnější cestou.

Kaja1
Kaja1
26.07.2023 4 z 5

Co k tomu dodat, je s podivem, jak dlouho se tento režim drží. Byl to zajímavé a poučné čtení.

rufino
rufino
25.07.2023 5 z 5

Děkuji Nině Špitálnikové za nahlédnutí za hranice KLDR, abychom si vážili toho, že můžeme žít ve svobodné zemi.

bumble
bumble
20.07.2023 4 z 5

Každý má asi nějakou představu, jak se tam žije. Po přečtení příběhů uprchlíků jsem však pochopil, že je to ještě o několik procent horší a děsivější a pro mnohé z nás až neuvěřitelné.

martinka.cz1
martinka.cz1
19.07.2023 5 z 5

Úžasná kniha, která mě pohltila a přečetla jsem ji během víkendu. Všechny příběhy severokorejských uprchlíků byly velmi čtivé a zajímavé. Četla jsem i autorčinu knihu "Mezi dvěma Kimy" a I přesto, že jsem z ní byla nadšená, tato se mi líbila o krapet více.

jfialova
jfialova
18.07.2023 5 z 5

Knihu jsem doslova zhltla během dvou večerů-škoda, že nebyla delší. Nicméně chápu, že sehnat vůbec nějaké lidi, kteří budou ochotní a schopní popsat, čím si v KLDR prošli, není jistě nic jednoduchého. Neskutečné, co se tam děje, jak může člověk člověka tak vykořisťovat, ponižovat a systematicky ničit už od narození ve jménu ujeté ideologie (které podle mě navíc stejně ve skutečnosti nikdo nevěří). Všichni spoluobčané, kteří si myslí, jak se mají špatně, by si to měli přečíst a zamyslet se nad sebou. Važme si toho, co máme, svoboda je velmi křehká a můžeme o ni přijít ze dne na den. Po přečtení knihy mě napadá otázka, co by stalo, kdyby režim ze dne na den padnul. Byli by lidé v KLDR vůbec schopní žít v demokracii? Jak by se chovali jako svobodný stát? Jsou toho ještě po tolika letech schopní? Oceňuji velmi lidský přístup autorky, která netouží z rozhovoru udělat za každou cenu senzaci, nikoho nesoudí, na druhou stranu umí položit i nepříjemnou otázku. Doplňující poznámky jsou velmi užitečné pro běžného člověka, který nezná do detailu reálie Severní Korey. Také složení výpovědí je výborné, od mladé slečny po starou paní, od lidí z nejnižší vrstvy po dobře společensky postavené osoby. Ráda si přečtu i její ostatní knihy.

katerina3633
katerina3633
18.07.2023 5 z 5

Rozhovory byly vedeny skvěle, citlivě pokládané doplňující otázky, které doplnily to, co mě také napadalo a zajímalo (plus jsem vítala doplňování informací o pojmech, které jsem neznala). Nedivím se, že kniha měla takový úspěch. Vyprávění příběhů formou rozhovorů vždy vezme za srdce nejvíce. Všichni se mi zaryli hluboko do paměti. Hodně mnou rezonuje uvědomění, že v KLDR vlastně skoro nemůže existovat důvěrné přátelství. U každého z rozhovorů jsem byla zklamaná, že příběh skončil, chtěla bych o osudu každého z nich vědět mnohem více.

lazenskaveverka
lazenskaveverka
16.07.2023 5 z 5

Je moc dobře, že kniha vznikla, že tato svědectví byla zveřejněna. Tolik utrpení a bolesti musejí Severokorejci vydržet! Žijí v domech povětšinou bez vody a elektřiny, bez skel v oknech, zato s propagandou na každém kroku. Stát kontroluje a diktuje vše v jejich životě. To, co bylo za komunistů u nás v ČSSR, je jen slabým odvarem. Popis hladomoru v letech 1995-99 je strašlivý... Važme si toho, co máme. A knihu si určitě přečtěte.

veronika7608
veronika7608
11.07.2023 5 z 5

Zajímavá kniha, nepředstavitelné příběhy. Člověk nechce věřit, že je to možné. Stojí určitě za přečtení.

Janík61
Janík61
11.07.2023 5 z 5

Neuvěřitelné příběhy lidí, hrozný život, vymývání mozků na úkor moci a peněz. Nedokážu si to ani představit. Rozhodně je dobré si to přečíst a pak si každý bude vážit toho svého způsobu života mnohem více.

JHoralka
JHoralka
29.06.2023 5 z 5

Skvělá kniha! Doporučuji všem!!

ivoiro
ivoiro
21.06.2023 5 z 5

Tohle bylo hodně zajímavé a za přečtení to určitě stálo. Knihu rád doporučím.

Nymfadora.T.
Nymfadora.T.
20.06.2023 4 z 5

Trvalo dlouho, než jsem se odhodlala si knihu přečíst...a je to fakt síla...pro nás nepochopitelné...nemám co dodat, přečtěte si.

Aroucaria
Aroucaria
19.06.2023 5 z 5

Je smutné, že můj pes se má líp než většina Severokorejců! A opět mi to ukázalo můj /náš zhýralý blahobyt. Prostě kniha, která donutí člověka se zamyslet a vážit si, že má toaleťák kdykoliv a že může číst knihy, jak se mu zlíbí!

StrYke
StrYke
19.06.2023 5 z 5

Výborně koncipovaná kniha s krásnými ilustracemi! Je neuvěřitelné, že někde na světě zůstává takové místo, jako je KLDR. Z některých příběhů mi běhal mráz po zádech, buďme vděční za to, kde žijeme. A malá poznámka: V rámci čtenářské výzvy 2023 nerozumím zařazení do kategorie "Kniha o boji za lidská práva", když tady se o lidská práva vůbec nebojuje.

dufkys
dufkys
05.06.2023 4 z 5

Kez by byly některé pribehy rozepsané víc do hloubky. Ale jinak úžasné čtení.

Pavčule
Pavčule
21.05.2023 5 z 5

Není to moje první kniha o životě v KLDR , takže už jsem mnohé znala a nebyl to zase takový šok, ale patří k těm nejzdařilejším . Forma rozhovorů mi sedla - zpovídaní mi díky tomu byli bližší . Co dodat ? Buďme rádi, že žijeme tak, jak žijeme .

fénix56
fénix56
12.05.2023 5 z 5

Tak to byla síla... Tušila jsem zhruba, co severokorejský totalitní systém obnáší, ale kniha rozhovorů s uprchlíky mnou otřásla. Tam není sebemenší prostor pro vlastní názor, ale vlastně se o to skoro nikdo nepokouší. Všem se už od útlého věku vymývají mozky, všechno schvaluje strana, nějaká změna režimu nepřichází v úvahu. Jediná cesta z toho ven je utéct. Bohužel se to málokomu podaří.

JiříKarel
JiříKarel
09.05.2023 5 z 5

Po této knize jsem sáhl kvůli Čtenářské výzvě. Po přečtení nemám slov. Tato kniha dokáže člověku otevřít oči ještě víc. Občas vzdycháme nad malichernostmi a jinde přitom lidi nemají co jíst či nesmí svobodně jet jen do jiného města. Kniha dokáže člověka donutit přemýšlet nad tím, že by se měl radovat z toho, co má. Jsem rád, že jsem se narodil v zemi, kde se mám dobře.

bee88maja
bee88maja
09.05.2023 5 z 5

Miluji knihy, při kterých mám z šoku pootevřenou pusu a kulím oči. Tohle je jedna z těch knih, kdy nasávám atmosféru stránku za stránkou. Rudo před očima a nejen díky mimořádným ilustracím, ale z té tachykardie, kterou text místy může vyvolat. Fascinovaná jak tohle může být možné, a věru, když neznáte jiný svět, s kterým byste mohli porovnávat, pak věřte, že si asi zvyknete. Narodila jsem se do "svobodného" světa, a tak tyto texty ve mně budí hrůzu, ale zároveň začínám mít více pochopení pro lidi, kteří nespatřují v takovémto světě zlo. Svět je plný manipulace a přesvědčovacích taktik, a prohlédnout, zda se naše přesvědčení mýlí, když v něm žijeme desítky let, není tak jednoduché, jak se pro člověka žijícího ve "svobodném" státě může jevit.

Za mne každopádně knížka, kterou si budu připomínat, kam až to může zajít, pokud se necháme unést kouzlem ideologie a kultu osobnosti.

Ivule9
Ivule9
07.05.2023 5 z 5

I když jsem knihu znala z vyprávění, stejně mě překvapilo, jaký je to bizár! Každopádně autorka rozhovory zpracovala skvěle a dobře pokládala otázky. Kdo nečetl, určitě doporučuju.

"Jak člověka v KLDR každý kontroluje, měla jsem strach. Myslela jsem si, že strana dokáže kontrolovat myšlenky..."

"Když se chcete ostříhat, tak byste měli do oficiálního kadeřnictví, kde si z katalogu vyberete stranou povolený účes. Jsou přesně daná pravidla, jak a v jaké délce mají být vlasy zastřižené."

kikizubik
kikizubik
01.05.2023 5 z 5

Po dočtení jen můžu děkovat, že žiju kde žiju. Nedokážu si představit takovou beznaděj, kde nemůžu důvěřovat ani své blízké kamarádce či manželovi, ani soukromí ve svém bytě nemám. A stát, který je postaven na pracovní síle obyčejných lidí, se o ně nestará tak jak by si zasloužili. Prostě hrůza.

Renatka11
Renatka11
01.05.2023 5 z 5

Výborné, silné, smutné a šokující! Občas jsem viděla vzdálenou podobnost s tím, co se dělo za komunistů u nás, i v souvislosti s právě shlédnutým seriálem Volha, i když u nás to byl proti KLDR hodně slabý odvar. Přesto věřím, že ani v Koreji tohle nemůže trvat na věky a zajímalo by mě, kdy a jak se korejský systém zhroutí. Ale to asi ještě potrvá. Autorce děkuji za rozšíření obzorů a Databázi za to, že jsem se díky ní opět dostala k něčemu tak dobrému.

Knihomura
Knihomura
30.04.2023 5 z 5

Uff - to je darda! Ale rozhodně si přečtěte. Chtělo by to předat těm věčným rejpalům, kteří si neustále stěžují, jak špatně se máme.