Svědectví o životě v KLDR

Svědectví o životě v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/bmid_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 5 3040 648

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu.... celý text

ZuzanaZ83
24.09.2023 4 z 5

Série rozhovorů se sedmi Severokorejci, kteří se dostali ze své země. Oceňuji různorodost respondentů. Co mi však chybělo, bylo třeba i krátké zakončení každého rozhovoru tím, jak se jednotliví lidé začlenili do společnosti, ve které žijí dnes.

Hana62
24.09.2023 5 z 5

Ještě pořád nemůžu ani polknout. Tady bezesporu platí: "kdo nezažil,
nepochopí ". Knihu by měl číst každý, kdo volí komunisty. Všechny příběhy mě zasáhly, ta beznaděj, strach, bezvýchodnost, nepochopím, jak tam dokázali žít a nezbláznit se.

anezka4353
17.09.2023 5 z 5

Velmi zajímavá, napínavá a zároveň smutná kniha. Z rozhovorů se dozvíte, co všechno museli snášet tamní obyvatelé uvěznění v diktátu Kimů. Dozvíte se, jaké bylo žít na okraji společnosti, ale také, jak se žilo místním elitám. Doporučuji přečíst prvně knihu Mezi dvěma Kimy, abyste lépe chápali souvislosti.

Tereza0107
13.09.2023 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Vyprávění lidí, kteří unikli z KLDR bylo opravdu zajímavé a děsivé. Mnoho různých příběhů z odlišných vrstev společnosti, které člověka nutí si udělat zase maličko jiný obrázek o tom, jak se v KLDR vlastně žije. Poučné.

roxy9413
12.09.2023 5 z 5

Velmi silná kniha. Rozhodně by se měla zařadit mezi povinnou četbu. Už nikdy nebudu na KLDR hledět stejným pohledem.

věrapodpěra
10.09.2023 5 z 5

Myslím, že by si knihu měl přečíst každý z naší mladé generace, abychom si více vážili toho, kde a v jaké době žijeme a zejména jakou zde máme svobodu.

Palele
09.09.2023

Je dobré si občas uvědomit, že to, co považujeme za samozřejmé vůbec samozřejmé není a že by se člověk neměl trápit každou hloupostí a hlavně si užívat život. Prostě proto, že může...

Deya
08.09.2023 5 z 5

Autorka měla pravdu, že na západě přetrvává obraz, že obyvatelé KLDR jsou jakýsi bezdušší roboti, kteří jednoduše dělají, co se jim řekne, a v jejich životech se neodehrává o moc víc. Skrze rozhovory s lidmi pocházejících z různých sociálních skupin a z různých věkových kategorií, se autorce podařilo rozplynout tuhle stereotypní představu a velmi lidsky ukázat nejen otřesnou realitu tamní společnosti, spolu s racionálními úvahami obyvatel, avšak i jejich vlastní vášně a pozitivní prožitky. Velmi zajímavé čtení, obohacené autorčinými poznámkami pod čarou, které zasazovaly věci do kontextu. Kniha mi toho dala opravdu hodně, hodně jsem se toho naučila. K tomu je kniha esteticky velmi dobře zpracovaná. Klobouk dolů všem, kteří se na knize podíleli.

Doubravka1975
27.08.2023 5 z 5

KLDR
Korejská lidově demokratická republika
Nejuzavřenější země tohoto světa
Autorka Nina Špitálníková nahrála sedm rozhovorů s uprchlíky, kterým se podařilo utéct ze Severní Koree. Představuje v nich lidi různého věku, pohlaví, společenského postavení, vyznání a s různým vztahem k režimu v KLDR. Dokonce ani všichni zpovídaní nechtěli z KLDR uprchnout. Sama autorka přiznává, že pro ni bylo těžké zpovídané lidi nesoudit.
Kniha je psána formou rozhovorů a dole pod čarou jsou podrobně vysvětlivky k termínům, které nemusí být pro čtenáře srozumitelné.
Velký dík a obdiv patří autorce i všem zúčastněným, kteří poskytli svědectví o svém životě v Severní Korei
Doporučuji úplně všem....fakt síla ...

...zapomínáme na reálné hrůzy minulého režimu a mnohým se opět stýská po falešných jistotách a pohodlné neodpovědnosti. Zapomínáme na ubíjející šeď života v němž nechybělo nic kromě svobody!

Allys
25.08.2023 5 z 5

Hoci som čítala už niekoľko kníh o živote v KĽDR, táto kniha mi prišla originálna a veľmi prínosná. Príbehy utečencov sú spracované formou rozhovoru a doplnené krásnymi ilustráciami. Konečný výber respondentov, ktorý je v knihe uverejnený je veľmi pestrý - od profesorky po prevádzača a tým je možné vidieť život v KĽDR z pohľadu rôznych typov ľudí, či už čo sa týka úrovne vzdelania, pohlavia, alebo sociálneho statusu.

Miestami bolo až neskutočné, čo tí ľudia zažili a príde mi nepredstaviteľné v takom režime žiť, hoci viac ako 20miliónov ľudí tak žije aj v súčasnosti. Otázky v rozhovoroch neboli len ohľadom režimu, ale často veľmi emotívneho a osobného charakteru.
Celkovo mám z knihy veľmi smutný pocit, avšak je prínosom a ďakujem autorke za námahu a vynaloženú prácu. Knihy, ako je táto by mali byť súčasťou povinného čítania na školách.

Lenka_S
25.08.2023 4 z 5

Když jsem v úvodu této knihy četla autorčina slova, že se zpočátku stavěla do role soudce, a že se pak sama před sebou styděla, protože si nedokáže představit život ve kterém by byla nucena udělat to či ono (např. opustit rodinu, nebo poklonkovat režimu), okamžitě jsem zjišťovala, kdy se narodila. V době, kdy u nás padl komunistický režim jí byly pouhé 2 roky, takže je generace, která vyrostla ve svobodě a chápu, že vyprávění lidí, které zpovídala v této knize jí muselo připadat neuvěřitelné. I pro mě, která jsem zažila komunismus u nás, byly některé příběhy šokující. Nejhorší na těchto režimech je asi to, že z lidí od malinka vychovávají sobce a cyniky, protože kdyby ukázali lidskost, tak by je režim ihned potrestal. Je mi obyčejných lidí žijících v KLDR líto, ale pomoci jim nemůžeme, to musí udelat sami.

TetaEli
22.08.2023 5 z 5

Překvapivě čtivě napsaná kniha, obecně nemám moc ráda přepisy rozhovorů, ale zde to podáno citlivou formou a autorka byla průvodcem jednotlivými příběhy a vhodně zvolenými faktickými připomínkami a vysvětlivkami zasadila vyprávění do souvislostí. I volba jednotlivých osudů byla zajímavá. Skvělý způsob jak nenásilnou formou představit násilnický režim. A body navíc dávám za ilustrace.

Liina
22.08.2023 5 z 5

Kniha popisuje běžný život v KLDR z pohledu jejich řadových obyvatel, byť z různých socvciálních vrstev a také popisuje jejich životní osud a důvody, které je vedly k opuštění země. Pro lidi žijící ve svobodné zemi, jsou denní reálie v KLDR zcela nepochopitelné a šokující.

katka_dv
13.08.2023 5 z 5

Kniha logicky nemůže poskytovat ucelený obrázek života v KLDR vzhledem k tomu, že je sestavená z rozhovorů se sedmi úprchlíky, ale i tak rozhodně stojí za přečtení. Dozvíte se jiný typ informací, než jaké běžně slyšíte ve zprávách. Oceňuji výběr dotazovaných, kteří se liší věkem, pohlavím, místem původu ..., takže každý poskytuje o něco jiné informace ze svého života. Za mě to je čtivá kniha plná zajímavých informací a můžu ji doporučit k přečtení nejen těm, kteří se zajímají o KLDR (i když uznávám, že ne každý bude mít povahu ji dočíst).

bravefox
05.08.2023 5 z 5

Kniha nabízí pro mě až nečekaný hled do života lidí, který je natolik odlišný, až občas kroutím hlavou nad tím, co jsou si lidé navzájem schopni udělat, ale také co lidská duše je schopna unést. Upřímně čekala jsem mnohé a mnohé se mi potvrdilo, protože si nedělám iluze o tom, co dokáže moc s lidmi napáchat, když ví, že si mohou dovolit cokoli bez následku. Tohle by měla být jedna z knih v povinné četbě, abychom si všichni uvědomili cenu našich spokojenějších a svobodnějších životů, které žijeme.

Metuje
05.08.2023 5 z 5

Knížka nabízí velmi cenné pohledy do tehdejší i relativně současné Severní Korei, autorka nabídla výpovědi dostatečně odlišných uprchlíků, každý nabídne trochu jiný úhel pohledu, ale dohromady tvoří celkem stabilní obraz o život tam. Poslední výpověď se mi četla asi nejhůř, ale je vidět, že mezigenerační souboj a mentálně křehcí lidé jsou po celém světě, S. Koreu nevyjímaje. Plný počet hvězd dávám, protože se domnívám, že lépe téma být zpracováno nemohlo, a protože jsem knihu téměř nemohl dát z ruky. Určitě budu mít autorku v hledáčku a rád si od ní zase přečtu něco podobného.

mclenin
03.08.2023 5 z 5

Ten typ knihy, ktorý by mal patriť k povinnému čítaniu - žiadne siahodlhé fiktívne romány ale kruté, zdrvujúce, priamočiare fakty, ktoré sú na jednej strane demoralizujúce, znechucujúce a na druhej fascinujúce a pohlcujúce.

Lana33
01.08.2023 5 z 5

Tahle kniha mě pohltila a zároveň pobouřila, také mě nadchla a zároveň se mi z ní dělalo místy fakt zle, některé pasáže se mi četly fakt vyloženě těžce. V některých místech jsem měla jen jediné myšlenky a to ty, že "tohle nemůže být pravda" a "ne tohle se přece už nemůže dít". Autorka píše skvěle, kniha je propracovaná a i přes těžké téma, je to jedna z nejlepších knih faktu, co jsem kdy četla. Myslím, že silný zážitek z této knihy ve mě zůstane dlouho.

Ivana.Ka
27.07.2023 5 z 5

Rozhovory byly neuvěřitelné, kolikrát jsem se přistihla, jak přemýšlím nad tím, že to nemůže být pravda, že si to autorka vymyslela, aby vytvořila populární knížku. Je to nezkontrolovatelné, ale pak jsem si řekla, že to snad ani nejde vymyslet. Něco takového se nemůže odehrávat v hlavě ani toho největšího fabulátora. Takže asi ano, bohužel, je to pravda? Je to hrozné.
Vzala jsem to obráceně, nejdřív tyto rozhovory a pak Mezi dvěma Kimy a možná bych i toto pořadí doporučovala. Rozhovory jsou živější, mají spád, lépe tedy vstřebáte informace zábavnější cestou.

Kaja1
26.07.2023 4 z 5

Co k tomu dodat, je s podivem, jak dlouho se tento režim drží. Byl to zajímavé a poučné čtení.