Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Málokomu se podaří pobývat v Severní Koreji, aniž by vedle sebe měl všudypřítomného průvodce a byl pod neustálým dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Co obnášelo studium v jednom z nejtužších diktátorských režimů na světě? Jak vypadá bezprostřední severokorejská realita? Jak se režim změnil během pár měsíců po převzetí moci Kim Čong-unem? Autorka se v textu snaží nalézt odpovědi na tyto i mnohé další související otázky a na základě osobní zkušenosti přináší vhled do segmentu severokorejského života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352197/big_mezi-dvema-kimy-5VQ-352197.jpg 4.1720

Kniha Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

los
včera

souhlasím se čtenářkou sisanakq níže, že knize chybí kompozice a žánrové zaměření: buď chci číst "zápisky z cest", kde předpokládám subjektivní přístup autora-svědka-reportéra, názorové a emocionální vyhranění a taky trochu napětí, zábavy a překvapení, a především pak zacílení na abnormality a komparativní náhled na extrémně odlišnou kulturu; anebo hledám odborné, tj. objektivně pojaté pojednání profesionálního politologa, etno/kulturologa či historika (což Špitálníková není), v obou případech však očekávám aspoň částečný respekt k odlišné mentalitě a tradici

Kamilajznik

Kniha se mi chvílemi četla dobře, chvílemi jsem se ztrácela a nevěděla o čem čtu. Každopádně si člověk uvědomí, jak dobře se vlastně má...

Rihatama

"Zastřel amerického zlosyna (báseň pro předškolní děti)

Našimi nepřáteli jsou američtí zlosynové,
kteří nám chtějí vzít naši krásnou vlast.
Zbraněmi, které si sám vyrobím,
je zastřelím. Bum! Bum! Bum!"

Propracovaný propagandistický systém Severní Koreje stojící na celoživotní indoktrinaci Severokorejců zaručuje režimu společně s maximálně účinným odříznutím obyvatel od vnějšího světa jeho přežití takřka v jakékoliv době. Nehynoucí lásku, jako to mu bylo dříve, už sice zdá se u všech ne, jak uvádí Špitálníková, nevědomost, poslušnost a strach však zůstaly, a u mladých bez budoucnosti a ambicí (vyjma dostat se do klanu elit) přibyla povrchnost a nuda. Zdálo se, že globalizace udělá Kimům & spol. čáru přes rozpočet, to jsme se ale mýlili. Až na jedno. Vládnoucí rodinný klan a politické elity úspěšně užívají současných technologických a materiálních výhod, o kterých zbytek populace většinově ani neví, že existují. Zločin na vlastním lidu je tím největším zločinem vůbec.

Nina Špitálníková zúročila svou měsíční stáž na severokorejské univerzitě, aby člověku mimo hranice a systém KLDR v 21. století přiblížila každodenní zdejší život. Nejde o kritiku vládního režimu, jeho politiky ani akcentované utrpení severokorejského lidu. A přece nahlédnutí pod oponu všedních dní na Korejském poloostrově vzbuzuje účast s lidem a nesouhlas s pokryteckým režimem. Taky podává celou řadu pro mě nových informací, z onoho běžného života Severokorejců. Přesněji Severokorejek. Káeldéer představuje zastaralý, zatuchlý patriarchát, kde žena není geneticky způsobilá řídit auto, nesmí však jezdit ani na kole, protože prý je "příliš atraktivní". Obávám se, že tady nepomůžou ani jinak všemocné úplatky. Opravdu obskurní způsob, jak se vypořádat s "nařčením" z porušování práv žen. Tímto jsou z definice "nemorální" ženy samy vinny tím, co na ně společnost uvalí a co jim povolí, přesněji nepovolí. Strašidelná země a strašidelná ideologie plná demagogií a vážně míněných hloupostí. Když odhlédnu od té příšerné nespravedlnosti, kdy jsou lidi nuceni žít v chudobě, bez dosahu na jakékoli léky a přes dosaženou gramotnost i v nevědomosti. A strachu. Díky Nino. Člověk nikdy není dost informovaný.

Ondra_P

Spousta informací o zemi, o které toho běžný čtenář moc neví.

juliesze

Zajímavá kniha a hlavně zajímavý "koníček" paní Špitálníkové. Za mě byla její další knížka o rozhovorech mnohem lepší, protože vše bylo popsáno optikou skutečných obyvatel KLDR.

JP

Informativní především. Například se dozvíte, kdo vynalezl hamburger.

Zajímavé. Těžko představitelné.

R47

Slyšel jsem na adresu autorky nějakou kritiku z řad koreanistů. Ale co se jí musí nechat, je, že je to fakt výborná vypravěčka. Umí skvěle smontovat vlastní, v podstatě deníkové záznamy ze svého studia v Koreji, s popisem skutečné situace v zemi, politickým výkladem, historiografickou přednáškou apod. Ze závěru, kdy je autorka postupně pod stále větším dohledem až na konec dojde v podstatě k jejímu vyhoštění, mrazí. Opravdu výborně napsáno. Doporučuju každému.