Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Málokomu se podaří pobývat v Severní Koreji, aniž by vedle sebe měl všudypřítomného průvodce a byl pod neustálým dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Co obnášelo studium v jednom z nejtužších diktátorských režimů na světě? Jak vypadá bezprostřední severokorejská realita? Jak se režim změnil během pár měsíců po převzetí moci Kim Čong-unem? Autorka se v textu snaží nalézt odpovědi na tyto i mnohé další související otázky a na základě osobní zkušenosti přináší vhled do segmentu severokorejského života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352197/big_mezi-dvema-kimy-5VQ-352197.jpg 4305

Kniha Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

lucifess
včera

Nejdříve jsem s autorkou viděla a četla nějaké rozhovory. Téma KLDR a její podání, zážitky mě okamžitě chytly a objednávala jsem knihy. Začetla jsem se okamžitě. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení. Má rozhodně své místo v mé knihovně. Je to dílo, které si ráda za čas přečtu znovu. Nezapadne mi a rozhodně ji vždy doporučím i známým.
Musím také ale přiznat, že závěr už pro mě nebyl tak poutavým čtením. Poslední třetina knihy byla už víc jako průvodce a působila na mě ve finále useknutě.
Zároveň autorku obdivuji a smekám za odvahu se do země vůbec vydat. A dokonce 2x. Díky za vaše svědectví, rozhovory, knihy!

kristyna0578

Celou knihu bych označila jako velmi kvalitní odbornou práci. Všechny informace jsou zde velmi zajímavé a také často velmi detailně popsané s mnoha a mnoha! odkazy na zdroje. Bohužel pokud už nalistujete zdroj na konci knihy, může vás nepříjemně překvapit, že se jedná jen o odkaz na internetovou stránku, knihu, autora či v tom lepším případě narazíte na kratičký odstavec, který vás do dané problematiky více uvede. Kdyby v knize nebyly osobní zážitky a poznatky autorky, myslím, že bych měla velký problém celou knihu přelouskat. Na druhou stranu, kniha splnila mé očekávání - tedy dozvědět se více o KLDR.

sgjoli

Autorce se rozhodně nedají upřít zásluhy za zprostředkování informací (i osobních zážitků a postřehů) z tak izolované země, jakou KLDR dozajista je. A také zasluhuje obdiv, že se do této země, kam by se mnoho lidí ani nepomyslelo vydat, vydala hned dvakrát, aby aspoň trochu poodkryla pravdu o skutečném životě v KLDR a rozšířila povědomí o propagandistických metodách ovlivňujících život celé této země.
Má-li čtenář dosud jen kusé poznatky o Severní Koreji, autorka určitě dává v této knize určitý základní pohled na danou problematiku, od níž se člověk může do nějaké míry dál odpíchnout, pokud ho dění v KLDR zajímá blíže. Z knihy jsem se dozvěděla skutečně mnoho věcí, za což autorce děkuji. Kniha mi v tomto ohledu hodně rozšířila obzory.
Přesto mám bohužel dvě drobná "ale", která mi nedovolují hodnotit knihu naplno. Jednak mi úplně nesedělo to, že se v knize přeskakuje od tématu k tématu. Na čtenáře se valí ze všech stran různé informace, které když slyšíte prvně, jen těžko je pochytíte všechny na první dobrou. Aspoň mně to tak připadalo. Autorka třebas začne vyprávět o kolejním/univerzitním životě studentů, ale než se dostane na konec povídání, dozvíte se ještě kvanta dalších informací na jiná, byť příbuzná témata. Faktem tak je, že jsem občas měla problém číst dál - musela jsem se občas vracet, abych se zvládla aspoň trochu zorientovat. Místy mi to trochu připadalo chaotické.
Druhým problémem pak pro mne byl fakt, že v druhé polovině mi kniha začala připadat o trochu sušší - v tom smyslu, že jakoby autorka zdánlivě ubrala osobních zkušeností, ale zaměřovala se spíše na popisy a výčty toho, jak se v Severní Koreji - jako z nějaké učebnice dějepisu. Nevím, možná jsem nebyla při čtení jen správně naladěná a leckomu se i druhá polovina knihy bude číst lépe, ale já měla trochu problém. Nějak to pro mne začalo ztrácet "šťávu", byť bych nerada, aby to vyznělo nějak neuctivě.
Celkově tak za mne slabší čtyři hvězdy, ale kniha si pozornost rozhodně zaslouží. Vyjmenované "mínusy" jsou spíše na mé straně v mém subjektivním vnímání, než že by kniha sama o sobě byla špatná. Knihu určitě doporučuji.

PetraDD

Super. Jeji druha kniha me bavila vic ale i tohle stoji za precteni

yaoiyuri

Nině se „poštěstilo“ něco „úžasného“ – dvakrát se mohla jako studentka vydat do KLDR, země opředené tolika mýty, spekulacemi a bizardními zkazkami, které jen občas prosáknout mimo tuhle přísně střeženou část Korejského poloostrova.

Pokud člověk o KLDR načteno alespoň něco, faktograficky mu kniha moc nových informací nepřinese. Vše navíc komplikuje neuspořádaná forma a žánrová neukotvenost – podivně se skáče od jednoho tématu k druhému, něco zajímavého se jen povrchně nakousne, něco se naopak rozebírá do úmorných podrobností akademického textu. Jakoby autorka při psaní nevěděla, jestli chce předat subjektivní zážitky či objektivní informace, které „našprtala“ a pak porovnala s realitou.
Informace na navíc často opakovaly (v dané kapitole, u popisů fotek a ve slovníčku pojmů na konci – šlo většinou o 3krát doslovně zkopírovaný text).

Nepřehledně působil i obsáhlý poznámkový aparát, protože část byla jen odkazy na zdroje, mezi které ale byly „náhodně“ zasunuty komentáře rozšiřující některá témata. Z průběhu autorčiných pobytů toho nedozvíme tolik, kolik bych od publikace postavené marketingově především na těchto pobytech čekala.

Bohužel, kniha je pro mě jako celek docela zklamání – druhá (ale dříve přečtená) autorčina knížka vyhoupla laťku do nebeských výšin a bude ji těžké překonat (či se k ní minimálně přiblížit).

saez

Kdyby to nebyla pravda, byla by to vtipná dystopie. Autorce se povedlo nahlédnout do světa, kam se většina lidí nedostane a co víc, povedlo se jí i nadzdvihnout onu líbivou oponu pro turisty a poodhalit realitu skutečného života. Právě o to je její svědectví cennější.
Jen by mě tedy zajímalo - co je to za hru, přivazovat cikády ke stromů? Vygooglit se to nedá :-)

roso.mak

Nečekejte žádné zuřivé pojednání o KLDR. Tato kniha není ničím jiným než vyprávěním zážitků ze studijního pobytu. Ale díky zemi ve které se to odehrává, je zajímavá každá čárka.

JohnCZ

Kniha sice nezprostředkovává ty největší hnusy, co se v téhle zemi dějí (pochopitelně), ale jako osobní svědectví české studentky, která měla cojones na to vydat se do země, ze které se nemusí nikdy vrátit, je to opravdu výživné čtení. Každodenní realita až děsivě věrně připomínající sci-fi román 1984. A to i přesto, že Nina viděla a zažila spíše to lepší, co tahle v jistém smyslu pozoruhodná země, vytržená jak z jiného světa, nabízí. Napsané je to čtivě - mnohé zážitky pobaví, některé trochu rozesmutní, ale líbil se mi nadhled a pozitivní přístup. Přesto se celou knihou nese jistá aura něčeho nepříjemného a zlovolného. Kromě popisování vlastních zážitků je kniha doplněna o vlastní analýzu propagandistické mašinérie a i v téhle rovině je to zajímavé a obohacující čtení, byť pochopitelně spíše pro ty, kteří toho o KLDR ještě tolik nevědí. Cením si i stručného shrnutí historie v závěru, které poodhalí vznik KLDR a zasadí ho do kontextu tehdejších událostí. Zároveň přehledně porovnává realitu s roztomile absurdními propagandistickými texty, jež jsou od malička Severokorejcům tak intenzivně vštěpované. Jediné dvě výtky bych směřoval ke struktuře, která je občas trochu chaotická a nedostatečné korekci textu. Těch překlepů tam nebylo zrovna málo.