Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352197/bmid_mezi-dvema-kimy-5VQ-352197.jpg 4 1049 216

Málokomu se podaří pobývat v Severní Koreji, aniž by vedle sebe měl všudypřítomného průvodce a byl pod neustálým dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Co obnášelo studium v jednom z nejtužších diktátorských režimů na světě? Jak vypadá bezprostřední severokorejská realita? Jak se režim změnil během pár měsíců po převzetí moci Kim Čong-unem? Autorka se v textu snaží nalézt odpovědi na tyto i mnohé další související otázky a na základě osobní zkušenosti přináší vhled do segmentu severokorejského života.... celý text

SSTknihy
03.07.2018 3 z 5

Zajímavý pohled do míst, kam se hned tak někdo nedostane. Klad knihy tkví určitě v tom, že je psán z pohledu očitého svědka, na druhé straně trochu moc klouže po povrchu a je znát, že ke spoustě věcí se autorka neměla možnost dostat nebo se o nich dozvědět víc. Vlastně nejzajímavější jsou citáty, které mě nalákaly ke čtení dalších knih s touto tématikou. V každém případě je to ale zajímavé čtení.

pixiepickpocket
26.06.2018 3 z 5

Má první kniha na téma KLDR. Někdy na začátku roku jsem si se zájmem přečetla rozhovor s autorkou na nějakém webovém portálu. Ač nebyl rozhovor příliš dlouhý, většinu zajímavých faktů jsem se dozvěděla už v něm. Námět knihy je u nás ojedinělý, avšak zpracování za ním pokulhává. Škoda všech gramatických a stylistických chyb. Kniha by snesla závěrečnou korekturu.

Kryštofka
30.05.2018 3 z 5

Sympatické postřehy sympatické autorky s pošmodrchanou gramatikou. Obsah u mě zvýšil toleranci těchto chyb, KLDR je opravdu atraktivní téma, obzvláště z pohledu někoho, kdo tam nějaký čas žil. Fotky pěkné, obal též. Co je podivně odtržené je poslední část od strany 156, která vypadá jako přilepení nějaké samostatné školní práce. Najednou zmizely chyby, věty srovnaly slovosled. Provázanost a nějaké vyústění příběhu je to, co mi chybí.

jan8861
20.05.2018 odpad!

Nejhorší kniha o Severní Koreji kterou sem četl. Autorka z 80 procent čerpá z jinych daleko lepších knih než je ta její. A její postřehy ze Severní Koreji jsou postřehy něco jako turisty ktery se tam dostane a je na vodítku. Spatně se to čte, nedoporučuji. Jako studijní práce ok, ale jako samostatná knížka uplne zbytečné. Nehledě na velké množství chyb.

malpet
16.04.2018 4 z 5

Asi málokomu se podaří nahlédnout do běžného života v Korei tak jako autorce této knížky. Z tohoto důvodu je kniha mimořádně cenná. Samozřejmě že jsou v knize překlepy, některé nelogické obraty, takže spíš než jako literární dílo působí kniha jako blog. Ale autorka není žádná renomovaná spisovatelka a za její odvahu nahlédnout za oponu líbivé prezentace Korei zahraničním turistům, za to jak se snaží dostat do běžně nepřístupných míst a uvidět opravdový život místních lidí jí patří obrovský dík.
Díky ní si člověk uvědomí, že většina obyvatel této šílené země jsou normální lidé, co se snaží prostě jen přežít a urvat si pro sebe pár radostných chvilek, opravdu před nimi smekám, Já osobně bych se po měsíci života v téhle zemi oběsil.

Ruxandra
12.04.2018 4 z 5

Trochu jsem se bála, zda se v knize dozvím víc, než jsem pochytila z rozhovorů s autorkou, viděných na internetu, ale kniha samozřejmě obsahuje mnohem více informací. Většina knih o KLDR nám ukazuje jen to zlé, z této nesvobodné země, takových jsem přečetla několik, ale i když autorka nic špatného rozhodně nepřikrášlovala, dokázala ukázat, že i v tomto neobvyklém světě se dá najít něco pěkného a že ačkoli je severní Korea poslední dobou prezentována jako hrozba světu, i tady žijí jen obyčejní lidé s jejich každodenními nesnadnými životy.
Na stylu psaní autorky mi úplně nesedlo přeskakování od jednoho k druhému, ocenila bych trochu ucelenější vyprávění, rozhodně se ale jedná o jedinečný náhled do země, kam se jen tak někdo nepodívá a stojí za to knihu přečíst. Doporučuji všem, kdo se o téma KLDR zajímá, ale i těm ostatním, otevřete oči a buďte rádi, že žijete kde žijete ;)

flanky
27.03.2018 5 z 5

Skvěle napsaná životní zkušenost v podání perfektního a velmi živého průvodce, který vám ukáže skutečnou KLDR. Nadšenkyně do propagandy nakonec sama poznává Koreu, která ji uchvátila, ale rovněž také v něčem zklamala. Trochu zamrzí, že konec studia již není popsán, což působí poměrně otevřeně. Nicméně velké doporučení: Jestli chcete najít jedno z nejpodivnějších míst na naší planetě, určitě společně s autorkou přijměte pozvání do KLDR.

tomikste
12.02.2018 4 z 5

Skvělá volba pro každého, koho zajímá problematika KLDR. Špitálníková představuje zemi zase z trochu jiného úhlu než je zvykem. Velmi čtivá, dobře provázané postřehy autorky a historická fakta. Veliká škoda obrovského množství překlepů a chyb. Kdyby proběhla lepší korektura, bylo by to za 5/5.

MildeZ
12.02.2018 4 z 5

Zajímavá to kniha, ať už přebalem, tak informacemi resp. osobními zkušenostmi autorky z pobytu v KLDR. Pokud už máte načteno o tématu, tak některé věci pro vás nebudou úplně nové, ale i přesto jsem si tam stále našel to ''svoje'' :-)

kamise
29.01.2018 3 z 5

Kniha je celkem čtivá, líbí se mi i obálka, najde se zde spousta zajímavých informací i fotografií. Trochu mi vadil poněkud nedotažený - nedořečený - konec příběhu, a hodně mi vadilo velké množství chyb, ponejvíce překlepů a chyb ve skloňování, ale našlo se i několik hrubek. Zde korektor neodvedl dobrou práci, skoro se zdá, že ani žádná korektura neproběhla. Škoda, kazí to dojem z jinak zajímavé knihy.

Gordonlord
28.01.2018 4 z 5

Hezky, přehledně a čtenářsky přitažlivě popsaná sonda do nepropustného komoušského hnusu v KLDR, prostá jakýchkoliv odborných a politologických pojednání, omáčky a zdržování. Jednoduše a natvrdo popsaný průběh studia elitní školy v téhle zemi. dozvíte se spoustu zajímavého a na nudu čas nebude - ba naopak, vyprávění má spád, a občas se člověk neubrání úsměvu nad nějakým tím "zábavným" příběhem, u kterého je zároveň rád, že se mu již nemůže stát u nás v Čechách.

Mínusem jsou pouze četné pravopisné chyby v textu, kterých je požehnaně, a hlavně docela odfláknutý a useknutý konec, kdy v tom nejlepším ději, kdy je autorka odvedena k výslechu pro údajný zločin, jakoby ji najednou psaní knihy přestalo bavit, všechno rychle usekne a uzavře nějakým tím politickým pozadím.

Až na tu studenou sprchu nakonec je to ale dost dobrá knížka, pokud se o tématu chcete něco bližšího dozvědět a přitom nemáte půl života na to, abyste studovali politologické pozadí a další nudný balast !

RadekV96
26.11.2017 4 z 5

Tato krátká ale stručná kniha je ideální pro všechny, co chtějí alespoň trochu porozumět poměrům ale i historii KLDR, aniž by četli nějakou bichli. Krásně se četla a jsem rád, že jsem mohl "nahlédnout" do tohoto hrůzného režimu zase z jiného pohledu, než z výpovědí uprchlíků. Mám jedinou výtku a to jsou časté překlepy či chybějící písmena, což trošku kazí dojem z četby, jelikož to někdy i úplně změní vyznění podané informace (viz Kim Čong-un se narodil někdy mezi lety 1983-1994, což mělo být 1983-84).

Nevimm
12.11.2017 5 z 5

Velký vůdce nekaká a nečůrá. On spaluje energii zevnitř. Buďme rádi, kde žijeme 5/5

stýv
09.11.2017 4 z 5

Skvělé, jen mi tam nějak chybí konec , nedozvěděl jsem se , jestli děvčata dostudovala , a jak se vrátily domů ?

plankan
05.11.2017 5 z 5

Skvělá knížka. Musím říct, že je to jedna z nejlepších knížek, které jsem o této zemi přečetl.

Tinoušek
02.11.2017 5 z 5

Výborná knížka, doporučuji k přečtení. Velmi autentický pohled do šíleného života v šíleném režimu. Děkujme demokracii, že existuje, protože tohle je fakt hnus...

Severní Korea totalitní režimy Japonská okupace Koreje

2020  96%Svědectví o životě v KLDR