Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352197/bmid_mezi-dvema-kimy-5VQ-352197.jpg 4 1049 216

Málokomu se podaří pobývat v Severní Koreji, aniž by vedle sebe měl všudypřítomného průvodce a byl pod neustálým dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Co obnášelo studium v jednom z nejtužších diktátorských režimů na světě? Jak vypadá bezprostřední severokorejská realita? Jak se režim změnil během pár měsíců po převzetí moci Kim Čong-unem? Autorka se v textu snaží nalézt odpovědi na tyto i mnohé další související otázky a na základě osobní zkušenosti přináší vhled do segmentu severokorejského života.... celý text

Aaloha
01.05.2022 3 z 5

Dozvěděla jsem se až neuvěřitelné věci o životě v zemi řízené diktátorem a jsem šťastná, že žiju tady. Kniha je zajímavá, ale mohla být napsaná lépe. Nečetla se mi moc dobře.

PlaszCZ
19.04.2022 4 z 5

Špitálníková je teď ,,IN´´. Knihu jsem si zarezervovala v knihovně hned když vyšlo Svědectví, a čekala jsem na ni takřka 10 měsíců! Ale teď už k mým dojmům. Začnu s názvem. Stačilo by nechat pouze ,,na studiích v KLDR´´, protože o tom vlastně celá kniha je. Srovnání vlády dvou Kimů v knize úplně opomenuto není, ale nachází se zde pouze okrajově. Knížka se čte dobře. Nina je v ní upřímná a rozhodně si nehraje na někoho, kdo ví o KLDR všechno. Naopak cituje i mnoho zahraničních autorů, kteří se KLDR také věnují. Za mě je ta knížka na hranici odborné a naučné literatury, a doporučila bych ji všem, kteří se o KLDR chtějí dozvědět více. Oceňuji také fotky!

Auto999
19.04.2022 4 z 5

Kniha sice není špatná, ale autorka na svých přednáškách uvádí, že na nich lidé uslyší jen desetinu informací o KLDR, ale já myslím, že je to obráceně. Kniha je téměř neškodná, zatímco přednáška Niny o KLDR je opravdu naplněná třaskavými informacemi o této nejbizardnější zemi na světě.

Pog
28.03.2022 5 z 5

Velmi zajímavá knížka o životě v KLDR. Mnohdy jsem jen stěží mohla uvěřit, že někde lidé mohou žít tak, jak autorka předkládá, musí to být hrozné. Jsem ráda, že žiju tam, kde žiju.

GYROTOURBILLON
18.03.2022 5 z 5

Moje druhé setkání s NŠ. Co dodat ?? Velmi zajímavý dokumentární počin. Neuvěřitelně uvěřitelné... Doporučuji

Anushka1
17.03.2022 4 z 5

Po přečtení Svědectví o životě v KLDR jsem šáhla i po předchozí knize Niny Špitálníkové. Kniha Mezi dvěma Kimy popisuje studijní pobyty Niny, s čím se setkala, co viděla. Je to zajímavá exkurze do světa plného propagandy, nesvobody a lži. Je zde popisován běžný život Severokorejců, zážitky z výuky na Kim Il-songově univerzitě, výlety mimo hlavní město a také stručný souhrn dějin KLDR. Tady je pěkně odlišeno, jak je tato historie známa mimo hranice této záhadné země a jak ji popisuje místní režim. Kniha určitě stojí za přečtení, protože takové zážitky z první ruky se jen tak někde nedozvíte. Nad některými pasážemi se pobavíte, více však budete kroutit hlavou, jak je toto všechno možné.

zouharov
10.03.2022 4 z 5

Prvně jsem přečetla Svědectví o životě v KLDR, takže už pro mě nebylo tolik informací překvapujících, ale přesto knihu doporučuji přečíst a zamyslet se.

Micconda
04.03.2022 5 z 5

Zajímavá kniha o ještě zajímavějším tématu. Je složená z historických faktů proložených osobními zážitky.

chrastova.m
02.03.2022 4 z 5

I já jsem před knihou slyšela několik rozhovorů s Ninou Špitálníkovou, a z toho důvodu pro mne kniha nebyla překvapující. I přes to musím uznat, že byla kniha dobře napsána, obsahovala věcné info doplněné o vysvětlivky. Text často doplněn lehkým humorem autorky odlehčující celou situaci ohledně KLDR. Je to zajímavé čtení, stejně jako "Svědectví o životě v KLDR" bych i tuto knihu zařadila do povinné četby středoškoláků.

Chesterton
26.02.2022 3 z 5

Pro mě lehké zklamání, ale jen proto, že většinu zážitků ze studií a detailních popisů až neskutečných absurdit a totalitních zvěrstev severokorejského režimu, znám z videí a rozhovorů s Ninou Špitalnikovou. Skvělé pro středoškoláky.
4/6

sharik
23.02.2022 5 z 5

Po Palinových Zápiscích ze Severní Koreje moje druhá kniha o KLDR. A je to zajímavé srovnání, Palin i Špitálníková totiž měli možnost nahlédnout do míst, kam se běžný návštěvník nepodívá, oba na zemi hledí kriticky, ale zároveň se zvláštní láskou. Je pravda, že Palin je asi trochu větší idealista, zatímco Špitálníková píše i o tom, co přímo neviděla (vychází tu z mnoha zdrojů) a to dává do kontextu s vlastními prožitky. Její kniha je silným úvodem do historie, mytologie, propagandy a každodenního života v absurdně totalitním státě (jehož pravidla jsou kolikrát absurdnější než v těch nejvyhrocenějších klasických politických dystopiích) a zároveň takovým turistickým průvodcem po zemi, kam se asi drtivá většina jeho čtenářů nepodívá (autorka obohacuje text o několik cestovních rad, což je mrazivě úsměvné). Ve výsledku jde o jedinečnou výpověď, originální a důležitou knihu, kterou je lákavé a bolestivé číst. Tleskám, leč se mi po zavření desek špatně dýchá.

Termina
21.02.2022

Člověk má povědomí, že ne-každý si spokojeně proplouvá životem plného vlastního rozhodování a možností. Přesto je pak střetem s realitou šokován. Zajímavé čtení které ve Vás zanechá pachuť vlastní spokojenosti. DÍK!

helena842
14.02.2022 5 z 5

Za mě skvělá kniha, kterou jsem četla ještě před Svědectvím o životě v KLDR. Jediné, co mi moc nevyhovovalo, že fotografie nebyly moc zařazeny u míst textu, kterých se týkaly a část věnovanou historii bych uvítala v počátku.

Lucik100
14.02.2022 5 z 5

Opravdu skvělá kniha. Autorka čtenářům podrobně poskytuje popis života v nedemokratickém a přísně kontrolovaném státu.

chrastitko
09.02.2022 5 z 5

Mít tuhle knihu v maturitním seznam je senzace. Sáhla jsem po ní bez rozmýšlení. Severokorejský režim, jiná kultura a jejich zcela odlišný pohled na svět mě vždy zajímaly. Autorka místní fungování režimu popsala velmi detailně na základě svých zkušeností z dvou pobytů v KLDR, což dodává celému vyprávění větší autentičnost. Za mě je knížka dechberoucí. Nechce se mi až věřit, jak může něco tak absurdního, jako je ideologie Čučche a celkový režim KLDR, existovat.

chuck1
28.01.2022 5 z 5

Těžko někdo přinese zajímavější a ucelenější pohled na KLDR, než člověk, který zde mohl delší dobu studovat. KLDR je kontrast extrémů (očima středoevropana). Velmi zajímavé čtení!

vlkove
27.01.2022 4 z 5

Moc pěkná kniha se spoustou zajímavých informací o historii a celkovém uspořádání KLDR.
Ocenila bych trochu více popisu zážitků autorky, jinak nemám co vytknout.

maldini_87
23.01.2022 4 z 5

Bylo to moc zajímavé čtení. Člověk žasne nad některými absurditami režimu v KLDR. Už se těším na další knihu autorky.

kramver
10.01.2022 4 z 5

Je to poměrně útlá knížka. O KLDR toho víme tak málo, že jakýkoliv střípek přibližující život v této neprobádané a utajené zemi je vítán a vzbudí zájem. Na tak malém počtu stránek se Nina Špitálníková dotkla vlastně všech důležitých témat včetně historických souvislostí a já knihu beru jako hezky zpracovaný úvod do problematiky, kterou se budu snažit načíst více i od jiných autorů. Jedna autobiografická kniha tu na mě už čeká, ale před tím si asi zase na chvíli odskočím do bezpečnějších vod vymyšlené a laskavé fantazie.

Pepa0216
05.01.2022 4 z 5

Přiznám se že jsem před čtením váhal jak moc reálný obraz to bude, protože jsem si říkal zda bude autorka psát tvrdou realitu, když už se tam asi poté nikdy nepodívá. Na studiích však byla před nějakou dobou a tvrdou realitu popisuje. Kniha je v lecčems zajímavá i pro zájemce o politiku a historii. Moc lidí do KLDR nepronikne. Kladně hodnotím popis historických událostí z obou stran, náhled do obyčejného života lidí, jejich zvyků a kulturních a společenských událostí v KLDR. Občas člověka jímá hrůza a nespočítal bych kolikrát jsem si během čtení řekl: Buďme rádi kde žijeme a za ten blahobyt co máme! Přesto mám pocit že by si téma zasloužilo trochu preciznější a obsáhlejší zpracování.

Severní Korea totalitní režimy Japonská okupace Koreje

2020  96%Svědectví o životě v KLDR