Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352197/bmid_mezi-dvema-kimy-5VQ-352197.jpg 4 1049 216

Málokomu se podaří pobývat v Severní Koreji, aniž by vedle sebe měl všudypřítomného průvodce a byl pod neustálým dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Co obnášelo studium v jednom z nejtužších diktátorských režimů na světě? Jak vypadá bezprostřední severokorejská realita? Jak se režim změnil během pár měsíců po převzetí moci Kim Čong-unem? Autorka se v textu snaží nalézt odpovědi na tyto i mnohé další související otázky a na základě osobní zkušenosti přináší vhled do segmentu severokorejského života.... celý text

Anička.pa
27.10.2022 5 z 5

Vřele doporučuji :-) Obdivuji autorku, že navštívila tuto zemi a napsala o ní tak skvělou knihu. Člověk si po přečtení hned uvědomí, jak se máme vlastně dobře.

dlabikk
25.10.2022 4 z 5

Obdivuji, že se někdo dobrovolně začne učit tak náročný jazyk a následně jet ještě studovat do této země. Zkušenost určitě k nezaplacení a jsem ráda, že jsem mohla na skok do KLDR a zas a znova si položit otázku "Jako opravdu?". Určitě doporučuji obě knihy od pí Špitálníkové :o)

EmokeII.
22.10.2022 4 z 5

Zajímavé čtení. Člověk se diví, že tohle je možné.

bronulka
11.10.2022 5 z 5

Rozhodně si doporučuji přečíst, ačkoliv já jsem u nás už komunismus nezažila, tahle kniha celkem člověku otevře oči, jak to opravdu vypadá v této zemi.

hroneczek
23.09.2022 5 z 5

Pokud někdy nadáváte na to, jak a kde žijete, měli byste si přečíst o životě v KLDR. Některé situace sice vypadají dost komicky, ale když si uvědomíte, že se skutečně dějí a někdo takto skutečně žije, je to k pláči.
Skvělá kniha, dobře se čte, doporučuji.

baru_lienka
20.09.2022 3 z 5

Jestli si chcete přečíst nějakou knihu od Špitálníkové, raději se pusťte do její druhé knihy Svědectví o životě v KLDR. V obou dílech najdete prakticky stejné informace, akorát ve Svědectví jsou čtenáři podány mnohem přístupněji. Tady mi text mnohdy připadal celkem hutný a v několika částech jsem se do čtení musela nutit. Popis studií v KLDR byl původně dobrým vodítkem, jak čtenáře provést tamějším životem, jenže pak jsme od příběhu často zabíhali do velice podrobných a (pro mě) nezáživných detailů. Každý ale určitě ocení fotografie, kterými je text prokládán :)

jana3526
18.09.2022 5 z 5

Úžasný vhled do, mnohým zapovězené, země. Obdivuji odvahu autorky, sama bych se neodvážila opustit práh ambasády. Kniha byla velmi obohacující.

pepa4081
03.09.2022 4 z 5

Hodně zajímavé a odstrašující. Jak se dají lidé zmanipulovat!
Velmi uspokojivé.

wikca
26.08.2022 4 z 5

Zajímá Vás jaké je to žít v totalitním režimu a s tajnou policií na každém kroku?
Tak přesně na tuto a mnoho dalších otázek o Severní Koreji dostanete odpovědi v knize Niny Špitálníkové, která dostala unikátní povolení v této zemi studovat. Autorka v knize poměrně detailně popisuje tamější život se spoustou paradoxů.
Kniha mi svým stylem psaní připomíná bakalářskou práci :-) Jinak je ale pěkně zpracovaná a přináší informace, ke kterým se člověk, vzhledem k severokorejské uzavřenosti, obvykle nedostane.

yellowbanna
16.08.2022 4 z 5

Velmi zajímavé, když si člověk uvědomí, že to není fikce. Že takto (a ještě mnohem hůře, než autorka mohla zahlédnout) to v té zemi opravdu reálně funguje. Někdy to hlava nebrala.

wooloong
16.08.2022 5 z 5

Hodně zajímavá kniha. Kdybych nevyrůstala skoro čtvrtstoletí v období reálného socialismu, asi bych nebyla schopná uvěřit, že je to všechno pravda.

dagsvob
31.07.2022 4 z 5

Moc zajímavé čtení

Noisette73
27.07.2022 3 z 5

Nina je statečná, velká sympaťanda, která nemá problém mluvit o věcech co zažila a viděla přesně tak jak opravdu jsou. Neměla problém rebelovat a svým způsobem upozornit na bezpráví a nespravedlnosti, které viděla i samotné severokorejce, což si velice cením.
Pohled češky na Severní koreu byl poutavý a neotřelý, bylo tam krásně ukázáno, že člověk si hodně rychle zvykne na všechno i na to špatné. Ale o Severní koreji se toho mnoho nedozvíte, je to spíše o tom jak se cizince studovalo a žilo v těžkém socialisticko - diktátorském režimu.
Pokud se chcete pustit do obou autorčiných knih, tuto čtěte určitě jako první dá vám základ a věci vysvětlí, ( je zde spousta cizích výrazů atd.) Ale nebojte jsou tu vysvětlivky, a až budete číst knihu druhou budete už jako doma a nebudete postrádat vysvětlivky, které v druhé knize už chybí.

LadyToTy
26.07.2022 3 z 5

Nikdy nepochopím tu moc jednoho "člověka " nad masou lidí.
Kniha plná informací o režimu v KLDR. Určitě stojí za přečtení

AnetaKor
23.07.2022 5 z 5

Zajímalo by mě, jestli se nekdy dožiji pádu režimu v Severní Koreji....

kniznistranky
22.07.2022 5 z 5

Těžko se nacházejí slova k popisu tohoto cestopisu. Mezi dvěma Kimy je kniha o postřehách mladé české studentky koreanistiky, pobývající na studijním pobytu v KLDR. Studující na tamní prestižní Kim Il-songově univerzitě.

Knížečka je to útlounká, ale těch informací v sobě ukrývá hodně. Pro mě, jakožto běžného člověka, který o KLDR věděl jen takový ten základ, že žít v této zemi, v totalitě, která tu panuje, je něco, co asi nikdo dobrovolně a trvale nechce. Nina nás prostřednictvím svých zážitků, postřehů a vědomostí získaných během studia, seznamuje s režimem. S tím jak je propaganda úplně všude a ve všem, jak jsou obyvatelé KLDR postupně už od malička cvičeni jak roboti k poslušnosti a k vyjmenovávání všelijakých Vůdcových životních událostí.

Kromě jiného se dozvíme o hierarchii společnosti, o bydlení, platech, partnerských vztazích, ale i významných památkách a historii Severní Koreje. O tom, jak se k cizinci v KLDR chovají a sledují každý jeho krok...

Najde se tu i pár fotek, které doplňují celé vyprávění. Je to drsná a krutá realita. Musím říct, že celou dobu autorka vše vypráví takovým tím hezkým stylem, že si člověk občas říká, že to vlastně není tak hrozný, ale tamní režim si umí dobře pohlídat, co jako cizinec všechno můžete vidět a co už je přes čáru.

Bizarních situací je tu popsaných hned několik. Mě nejvíc dostalo povídání o studentce, která při sesuvu půdy zachránila Vůdcův portrét a přišla při tom o život. Na základě tohoto jejího hrdinského činu po ní byla na její počest pojmenovaná škola, na které studovala a její rodina a profesoři sklidili poctu a vyznamenání. To jen na ukázku, jaký extrém ten tamní totalitní režim je.

Rozhodně doporučuju přečíst všem. Je to stručné seznámení se Severokorejskou nemilosrdnou krutou realitou.

Jackjelly
06.07.2022 4 z 5

Při čtení téhle knihy mě napadlo, co vede člověka k tomu, aby jel studovat do téhle šílené a brutálním režimem ničené země. Ale díky za to, informací z takovýchto zemí není nikdy dost. I když si nedělám iluze o povaze tohoto režimu, jehož měkčí variantu jsem zažil, pořád se člověk může dozvědět něco dalšího, obvykle ještě šílenějšího, než si dokázal představit.
K přečtení lze doporučit, nicméně její další kniha "Svědectví o životě v KLDR" je dle mého názoru přece jen lepší.

Popko
05.07.2022 4 z 5

Audiokniha. Zajímavé a v dnešní době celkem neuvěřitelné a přesto pravdivé...

lucie7406
04.07.2022 4 z 5

Čtivě sepsaný upřímný a erudovaný pohled na složitou problematiku. Kapitoly plynou, místy sice s odbočkami, přesto dohromady utváří zajímavý pohled především na každodenní realitu severokorejského lidu. Většina témat je představena spíše lehkovážně, s trochou mladické nadsázky, ovšem u kapitoly Za Kimovou zdí mi zamrazilo, jak ostatně asi i mělo. Takto upřímnou zkušenost z první ruky se vyplatí přečíst, o to víc, že je tamnější svět popsaný optikou autorky, která, byť socialistickou dobu nezažila, ji přesto dokáže připodobnit a probudit ve čtenáři pocit, že rozumí, o čem čte, jakkoliv jsou kulturní prvky exotické. Adekvátně faktografická forma knize navíc přidává na vážnosti bez dojmu arogance autorky.

Akinimod25
03.07.2022 5 z 5

Zajímavé vyprávění o studiu v KLDR. K této autorce se vždycky ráda vracím.

Severní Korea totalitní režimy Japonská okupace Koreje

2020  96%Svědectví o životě v KLDR