Severka přehled

Severka
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520778/bmid_severka-653a3517b7a10.png 4 823 823

Protagonistka prvního románu Niny Špitálníkové, autorky Svědectví o životě v KLDR, žije v Jižní Koreji, ačkoli se narodila v té Severní. Vyprávění líčí její strastiplnou cestu za svobodou, hříchy minulosti i pochyby, které ji po celou dobu provázejí. V kaleidoskopickém příběhu poznáváme perspektivu a osudy prominentů severokorejského režimu i těch na dně společenského žebříčku. Díky tomu klade román Severka závažné otázky, které dalece přesahují hranice Korejského poloostrova. Ta základní zní: Co může jedinec obětovat pro vlastní svobodu?... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Severka. Přihlašte se a napište ho.

monishek
včera 4 z 5

Tohle bylo silne a emotivni cteni. U neceho jsem nevericne kroutila hlavou, jak je to vubec mozne. Knizka se cetla dobre, ma kratke kapitoly. A i kdyz mi tam neco chybelo, tak urcite stoji za precteni.

EvikU.
včera 4 z 5

Severku jsem poslouchala na českém rozhlase na 12 dílů a ve společném čtení. Bylo to zajímavé nelehké čtení o tom, jak to je v Severní Koreji. Spoustu toho jsem věděla, něco čekala, něco mě překvapilo. Například to, že hlavní hrdinka, která celý svůj příběh vypravuje si neuvědomovala, že tím, jak je plně oddaná vůdci a donáší, žaluje na všechny ostatní, že jim ubližuje. To mě opravdu zarazilo.

Jinak samozřejmě nemají to lehký. Režim jim dává přísné instrukce jak se chovat, co říkat, odsuzují kapitalismu a demokracii. Silná diktatura, kdo jde proti režimu, je krutě potrestaný. Pracovní tábory, ale třeba i trest smrti. Otřesné hygienické podmínky, potřeby, málo jídla, …

Ri Jô Công utekla za svobodou do Jižní Korey, kam ji poslal její otec. Při výslechu vypráví svůj život. Nechápe skoro nic, proč musela odejít, co lidem způsobovala, jak má dál žít. Až po čase v médiích je jí pravda naservírovaná…

Co mi trochu asi zkazilo příběh a trochu jsem tápala, bylo uprostřed knihy, kdy je příběh o její kamarádce, ale z knihy to není moc postřehnutelné, bylo nás víc, když jsme knihu rozebírali, kdo to nepochopil. A v tomhle případě za to asi mohl audio přednes stejného interpreta hlavní hrdinky a kamarádky, přestože jinak se střídali.

Konec je hodně silný a smutný. Vědět by se o tom mělo. Neříkám, že jsou tyto knihy lehké na čtení, ale číst se musejí, abychom nezapomněli!

nai.ivka
včera 5 z 5

Posloucháno jako radiokniha. Ještě nevím, jestli si ji koupím. Myslím jen na to, jak snadné je soudit. Nakonec jsem to obrečela. Připadám si, když si připomenu lidskou bídu nejen na severu, bezmocně.

všechny komentáře

Související novinky (13)

Žebříček nejprodávanějších knih (4. týden)

31.01.2024

Žebříček nejprodávanějších knih (52. týden)

03.01.2024

100 nejčtenějších knih roku 2023

27.12.2023

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Citáty z knihy (5)

V korejské lidově demokratické republice je padesát jedna druhů lidí, padesát jedna kast, které si člověk nevybírá, prostě je do jedné z nich zařazen. Mpžná, že tomu svobodnému světu nerozumím ještě dokonale, ale připadá mi, že i zde se lidé dělí, aniž by o to stáli. Podle pohlaví. Podle barvy pleti. Podle rasy. Podle sexuální orientace. Podle náboženství. Podle počtu dětí. Podle zdravotního stavu. Podle vzhledu. Podle váhy. Podle národnosti. A co je nejdůležitější, co má na životy zdějších lidí největší vliv: Zda jsou bohatí, nebo chudí.

Až teď mi začalo docházet, že je na světě statisíce, milióny lidí, kteří žijí v ústraní a nikdo si jich nevšímá. Svět ani jejich rodiny se ani v nejmenším nezajímají o to, zdali jsou tito lidé živí nebo mrtví. Bála jsem se, abych se nestala jednou z nich.

Myslím, že takto niterné prožitky se ani nedají slovy popsat, nikdo zatím nevymyslel vhodné pojmenování, ve kterém by byla cítit bolest toho, kdo zrovna přišel o všechno a o všechny. Nejzazší bolest, kterou lze pocítit, se často popisuje slovy "cítila se, jako kdyby jí někdo vyrval srdce z těla". Jenomže kdo z nás ví, jak něco takového bolí?

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Severka v seznamech

v Přečtených1 170x