Gooverka Gooverka komentáře u knih

Faja Faja Petra Stehlíková

U druhého dílu Naslouchače dávám o jednu hvězdu víc, protože se mu vážně nedalo nic vytknout. Už od začátku příběh letěl kupředu, to jsem však ještě nevěděla, že od poloviny bude tempo přímo zběsilé. Za den jsem měla knihu skoro přečtenou, protože se prostě nejde odtrhnout. I když příběh pojednává o sotva čtrnáctileté holce, dokážete se do ní vcítit a držíte pěsti při všech těch dobrodružstvích. Co se české autorce absolutně nedá vytknout je originalita vykresleného světa, který se čím dál víc prolíná s naší součastností. Zároveň ve vás dokáže vyvolat strašně moc pocitů, od strachu, před velké nadšení až ke smutku. Strašně moc se těším na pokračování.

11.02.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

U knihy, která se zabývá druhou světovou válkou a židovstvím, jsem si vždy jistá, že se mi bude hodně líbit. Hana však předčila všechna má očekávání. Nádherný příběh, který se v této době děl mnoha lidem, ale zrovna tento konkrétní autorka podala pro mě výjimečným způsobem.

04.05.2017 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Jednoduše do-ko-na-lé. Trochu jsem se bála, abych od tak vychvalované knihy neměla velká očekávání, ale mám naopak dojem, že moje hodnocení bude ještě nadšenější. Už první stránka, na které se dozvíte, jak vlastně příběh skončí, mě dost zaujala a strašně mě bavilo, jak nám autorka servíruje na každé další stránce novou informaci. V jejím průběhu jsem musela hned několikrát zvažovat, co bych v podobné situaci udělala já a svoje rozhodnutí jsem několikrát změnila. Podle mě kniha otevírá mnoho témat, od problémů rasy, přes téma mateřství, dospívání, přátelství, očekávání společnosti až k sociální třídě. A vlastně se mi skoro nikdy nestalo, že bych si byla tak jistá, co nám autorka naznačuje a vlastně byla úplně mimo. Jak nit se táhne celým příběhem to, že nikdy nic není černobílé, a to se mi líbilo moc. Odeon je prostě nakladatelství, které vydává to nejlepší, co jsem ve svém životě četla.

09.05.2020 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tato kniha mě vytáhla ze čtecí krize, a ač ubírám v konečném hodnocení jednu hvězdu, opravdu ji moc doporučuji. V knize se pro mě protnuly dvě věci, které mám při čtení strašně moc ráda - sledujeme hlavní postavu po celý její život a střídají se tu nádherné lyrické popisy přírody s epikou a dějem. Od začátku jsem byla napnutá, kam se příběh bude ubírat a skoro jsem nemohla přestat číst, jak mě osud hlavní postavy zajímal. Autorka má opravdu velký dar vtáhnout nás do života svých postav a opravdu je s nimi prožívat. Ke konci mi možná něco málo chybělo, abych byla naprosto nadšená a dala pět hvězd, ale i tak se mi autorčin styl psaní a vyprávění moc líbí a těším se na další knihy.

07.12.2020 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Další z českých autorek, která si zaslouží více pozornosti. Stylem vyprávění i samotným dějem se mi přímo trefila do vkusu. Příběh z Heřmánkového údolí vyprávěný na pozadí historických událostí se krásně čte, do života hlavní postavy jsme jako čtenáři vtaženi už od první stránky. Dost se mi líbilo, že motivy hlavní postavy byly skvěle vysvětlené, takže jsem se do jejího života velmi lehce vcítila. Myslím, že i konec měl velký spád a dávám pět hvězdiček i za to, že nebyl ani příliš krátký, ani dlouhý, prostě tak akorát.

18.04.2020 5 z 5

Příběh psaný formou dopisů a navíc v kulisách druhé světové války, to je záruka, že se mi bude líbit. Pohled na 2. sv. válku zase z úplně jiného úhlu pohledu, strašně moc sympatických postav a i ta nezvyklá forma dodávají knize vše, co by měla mít. I když jsem tak nějak od začátku tušila, kam se bude hlavní linie příběhu ubírat, vůbec to nevadilo.

29.10.2019 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Backman na pomyslném vrcholu. I když mám od něj stále raději Medvědín a Oveho, i tato kniha mi bude dlouho ležet v hlavě. Pod víceméně vtipným příběhem se skrývá hlubší poselství a je nádherný, jak ho Backman umí úplně přirozeně vepsat mezi řádky. Jeho postavy poznávám z dřívějších knih, takže jsem měla pocit, že se vracím mezi své staré známé.

08.08.2020 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Ač jsem velkou fanynkou této české fantasy série, musím říct, že mě Nasterea tak trochu zklamala. Četlo se to skvěle, na posledních sto stranách jsem se nemohla odtrhnout, ale po přečtení mám v krku trochu pachuť. Jako kdyby tento díl byl jen vycpávkový, kde autorka rozehraje spoustu vedlejších linek, které se sice protnou v jedno, ale tak nějak divně. Vím, že kniha je psána pro mladší čtenáře, než jsem já, ale některé YA prvky mi tam dost vadily. Po tom, co jsem hlavní hrdince v minulých knihách držela palce, tady se pro mě místy stávala nesnesitelnou a jen jsem se modlila, aby tu nebylo použito klišé, se kterým se setkávám v mnoha fantasy knihách, ale bohužel. I tady se nakonec hlavní postava stává výjimečnou a dokáže spasit celý svět.

09.07.2021 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Když jsem si pokračování Medvědína znovu stáhla jako audioknihu, nesmírně jsem se těšila a ani v nejmenším mě nenapadlo, že by druhý díl mohl být stejně dobrý, jako ten první. Miluju Backmana, který mi každou knihou dokazuje, že patří mezi moje nejoblíbenější autory. Tak trochu obyčejný příběh o dvou nesmířlivých hokejových městech a osudech jeho obyvatel byl znovu plný velkých zklamání, smutku, nečekaných událostí, ale i smíchu a smíření. Zbožňuji vyprávění z více úhlů pohledu a snad nikdy se mi nestalo, že bych se dokázala vcítit skoro do všech postav stejně. Myslím, že mi ještě nikdy z knihy neběhal tolik mráz po zádech, chtělo se mi brečet i se potutelně usmívat zároveň.

09.01.2020 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Malý život je jedna z nejtěžších knih, kterou jsem kdy četla, nejen rozsahem, ale hlavně tématem. Na začátku se vám jeví, že příběh bude o 4 nejlepších kamarádech žijících v New Yorku, ale po pár stránkách zjistíte, že se za zajímavým příběhem bude skrývat něco hlubokého a děsivého. Knihu zároveň chcete odhodit, protože po některých stránkách už příběh nemůžete snášet, ale zároveň potřebujete vědět, jak to vlastně dopadne. I když hlavní postavu nedokážete vlastně nikdy pochopit, ona sama vám dost dobře vysvětlí, jak se cítí a proto s ní můžete soucítit. Našla jsem si mnoho oblíbených postav, a jak už zaznělo v komentářích přede mnou, jde o realistický příběh, který je ale absolutně vytržen z reálného světa (velké množství afroameričanů homosexuálů, všichni mají neskutečně úspěšné kariéry, všichni jsou bezdětní, neřeší se tu politika ani rasové otázky). I když tak nějak tušíte, jaký konec nastane, stejně vás v jeho průběhu potká několik překvapivých rozuzlení. Těžké ale krásné čtivo.

28.02.2019 5 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

(SPOILER) Pokud už jste četli několik severských detektivek, možná vám bude tato kniha připadat jako slepenec všeho, co už jste jednou objevili. Stereotypní workoholický hrdina s problémy s partnerkou i rodinou, který si myslí, že vše zvládne nejlépe a má osobní vztah k vrahovi. Asi v polovině knihy se začaly objevovat detaily, u kterých sem si říkala, že doufám, že nás autor chce zmást, že to přece nebude tak jednoduché, ale bohužel bylo. Závěrečná scéna ve vězení byla naprosto nelogická a celkový dojem mi dost zkazila. Na druhou stranu, chvílemi byla kniha napínavá a musím říct, že zážitek z ní jsem měla veskrze pozitivní díky skvěle namluvené audioknize.

20.09.2020 2 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Ještě nikdy jsem nečetla knihu o autistech z pohledu jejich vychovatele a musím říct, že mi autor docela dost otevřel obzory. Kniha není jen popisem toho, co je to autismus a jak se s ním žije. Mezi řádky si Selner pokládá mnohem důležitější otázky a moc se mi líbilo, že se snažil i o sebereflexi. Na jedné straně jsem se dokázala pousmát a o pár řádků dál rozesmutnit. Miluju nakladatelství Paseka, která si s podobou těch knih dá extra záležet a pak v ruce držíte skvěle zpracovanou knížku, s úžasnou typografií, rozložením stránek, papírem, prostě vším.

02.03.2020 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Je sice pravda, že Heřmánkové údolí u mě zabodovalo daleko více, ale i tato kniha byla velmi solidním čtením. Bavila mě od samého začátku, mám moc ráda příběhy, kde je více vypravěčů a sledujeme osudy jedné rodiny. Na několika místech mě příběh dost překvapil a hodně se mi líbilo dobové zasazení do let kolem první i druhé světové války. Moc se těším, že si od autorky přečtu něco dalšího.

20.01.2021 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Jiří Hájíček patří mezi nejlepší české autory, ale musím říct, že Plachetnice je alespoň pro mě zatím na chvostu všech jeho knih. Miluju jak autor umí propojit město a venkov, jak se zamýšlí nad tématy spojenými s historií i o tom, jak nás ovlivňuje. Tato kniha pro mě však byla jen pokusem navázat na dřívější práci, která je mnohem lepší a vytříbenější. Jako kdyby se do příběhu snažil nacpat vše, od vztahů rodinných, sousedských a milostných až přes vztah sám k sobě a svým kořenům. Ale zároveň šel jen po povrchu, nic z toho nepopsal do hloubky. Kniha vůbec není špatná, ale myslím, že za pár týdnů na ni zapomenu.

10.10.2020 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Je mi jedno, zda je tato kniha pravdivá, nebo jde jen o autorův výmysl, protože na mne zanechala velký dojem. Horory normálně nečtu a moc dobře vím proč. V druhé půlce knihy, kdy napětí hrůzostrašně stoupalo, jsem byla dost vystrašená, ale zároveň za žádnou cenu nemohla přestat číst. Mrazilo mne v zádech, stále jsem se ohlížela přes rameno a moje srdce tlouklo jako o závod. Příběh o záhadě na slovenské Tribeči mi přišel dost reálný i nereálný zároveň a souhlasím s mnohými recenzemi, i já u konce očekávala něco trochu jiného. To ale nic nemění na tom, že se jednalo o prvotřídní literární zážitek, navíc od slovenského autora.

19.01.2019 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Tématika knih s druhou světovou válkou je mi vlastní, ale musím i tak říct, že Osvětimská knihovnice je výjimečná. Vždy se snažím k podobným textům přistupovat jako k příběhům, které mají reálný základ, ale jsou hodně beletrizovány. V této knize se ale skrýval opravdový příběh, což mě na konci nadchlo snad ještě více. Nechápu, jak něco takového mohl napsat španělský autor, který k tématu nemá až tak blízko. Po polovině knihy, kdy už jsem si myslela, že se nemůže dít nic horšího, teprve přišla opravdu krutá část, ze které je mi smutno ještě teď. Výjimečná kniha.

24.08.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Orwell - naprosto geniální autor a Farma zvířat jen dokazuje jak byl úžasnej a jaké skvělé nápady měl

30.11.-0001 5 z 5

Pro všechny milovníky HP je tohle must read čtení. Vlastně si jen hodně potvrdíte, jak výjimečné natáčení bylo. Trochu mě mrzel závěr, kdy jsem čekala trochu víc o Tomově nynějším životě.

12.06.2023 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Celeste Ng se stává jednou z mých nejoblíbenějších spisovatelek, což jsem víceméně věděla už po "Ohníčky všude kolem". Po přečtení její druhé knihy se mi to jen potvrdilo. Vlastně vůbec nevím, co konkrétně na jejím stylu psaní a myšlení zbožňuju. Jisté však je, že umí popsat vztahy v rodině i vztah k sobě samotnému tak, jak nikdo jiný. Bylo pro mě obohacující si číst o věcech, se kterými se v nové zemi může setkávat imigrant, ale i žena v padesátých letech minulého století. Střídání úhlů pohledu, postav i času se mi strašně líbilo. Příběh byl srdcervoucí, s perfektním závěrem.

11.08.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Co dodat, autorka skvěle popsala životy starší generace na dědině, tak jak si je možná my "měšťáci" představujeme. Za osudy rodin se však skrývá cosi daleko zakořeněnějšího a problémy se ani tak netočí okolo moderních výstřelků mladých. Dvořáková jako kdyby věděla, co se honí hlavou mužům. Po Chirurgovi je toto už druhá kniha, kde se mi strašně líbilo, jak vpadla do myšlenek mužským postavám a jak skvěle je dokázala popsat. Teda alespoň se tak domnívám. :) Poslouchala jsem ji jako audioknihu a musím říct, že zážitek byl díky promluvě skvělých herců v roli hlavních protagonistů v dědině ještě lepší. Hlavně díky nářečí. Úplně bych ji neřadila mezi "lehce humorné příběhy", protože z některých kapitol až mrazilo.

16.04.2020 5 z 5