Osvětimská knihovnice

Osvětimská knihovnice

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/174557/osvetimska-knihovnice-ADM-174557.jpg 4.7497

La Bibliotecaria de Auschwitz (2012)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Akropolis

jahody
včera

Perfektně zpracovaný příběh ,i když z hrůzné doby.Milé překvapení od španělského autora,to bych nečekala.

cori
předevčírem

Úžasný příběh inspirovaný osudy skutečných vězňů v rodinném táboře v Osvětimi vypráví o síle knih, naději a vůli přežít peklo. Autor, i když je Španěl, zachází se skutečností velmi citlivě a nevymýšlí žádné "šílené" story. Je sympatické, že si nastudoval i Osudy dobrého vojáka Švejka.

ivulka15

Knih na toto téma je napsáno mnoho a přesto je tato psaná pohledem Dity něčím jedinečná.Nezbývá než obdivovat všechny ,kteří si tímto peklem prošli. A doufat,že nic takového se už nikdy nebude opakovat.

elenai

Proč jen jsem s touto knihou tak otálela? Chtěla jsem nejspíš začít silný rok 2018. Kniha je naprosto úžasná. Ani nevím, odkud začít, ale zkusím to, protože ve mě Osvětimská knihovnice zanechala hlubokou stopu.

Začnu postavami.
Dita Adlerová, hm, je těžko uvěřitelné, jak silná osobnost to byla a je. Dojde vám to hlavně po přečtení autorova doslovu. To jsem si připadala úplně maličká a moje problémky malicherné a hloupé. Je to pro mě superhrdinka z masa a kostí.
Dále se mi libilo, jak umně autor propojil příběh s životy dalších skutečných osob, jako byli Fredy Hirsch, Rudy Rosenberg, dozorce SS Viktor Pestek, Ditina přítelkyně Margit a mnozí další objevivší se sice jen v malinkých zmínkách (např. Anne Franková), ale ty do sebe dokonale zapadají a čtenář si tak snáze uvědomuje další události spojené s touto hrůzostrašnou válkou.

Velmi důležitou roli hrály pro Ditu a obyvatele bloku 31 knihy. Jak píše sám autor, pro přežití člověk potřebuje spíše vodu a chléb, ale to, co z lidí v Osvětimi dělalo lidi, byly právě knihy. Byly, jsou a budou pilířem naší kultury a věřím tomu, že Ditě přinesly náležitou oporu a odvahu.

V poslední řadě bych chtěla vzdát hold autorovi, jenž vytvořil skvělé mnohovrstevnaté dílo, které by si dle mého měl přečíst každý, kdo má v úctě jak lidský život, tak lidskou osobnost.

Zorka

Knih na toto téma už jsem přečetla mnoho a vždycky si znovu kladu otázku, jak se může člověk k člověku takto chovat. Osvětimská knihovnice je výpovědí o hrůzách koncentračních táborů, podává beletrizované svědectví o životě mnoha lidí, jimž válka zasáhla do života, ale také o využívání moci a praktikách tolik obávaného doktora Mengeleho. Popisuje strach, bezmoc, hlad, špínu, smrt jako každodenní součást života. A zároveň píše o světélku, kterým byla utajovaná škola v rodinném táboře, o místě, kde děti na chvíli mohly zapomenout na to, že je válka. I když Dita Krausová v rozhovorech píše, že v autorově knize příliš nepoznala sebe ani svou rodinu, čtenářskou hodnotu díla to nesnižuje. Je opravdu velmi pěkně napsané a za přečtení určitě stojí.

Marcela52

Kniha je dobře napsaná a určitě stojí za to si ji přečíst. Chce to jen trochu odvahy a pevné nervy, protože je to velmi autentický příběh o neskutečném utrpení lidí, kteří se "provinili" jen tím, že byli Židé. Autorovi se podařilo prostřednictvím mladé dívky, která se i v těch nejstrašnějších podmínkách osvětimského koncentračního tábora snaží předčítáním z knížek udržet při životě hlavně děti, které mají nejmenší šanci toho peklo přežít, vytvořit příběh o neuvěřitelné síle knih a příběhů.

Vojslava

Nejmrazivějších pět hvězd knížce za dvanáct měsíců... Je to skutečně strhující reportáž a jiný úhel pohledu na téma Osvětimi. Ale ještě víc je to skutečně příběh o síle slova, o naději, o životě, který je víc než přežívání, o tom všem, čeho je nositelem kniha jako fenomén. I proto stojí za to si román přečíst.

Peslik

Jakýkoliv komentář je zbytečný, buď ji číst chcete a nebo ne. Já říkám ANO, číst.
Je potřeba nezapomenout na to co se ve vyhlazovacích táborech dělo.

nikikostadinova
15.12.2017

Španěl píše o české dívce z koncentračního tábora ? Přiznám se, obrovské překvapení. Ten jazyk mrazí, krásně ale strašně silně. Kniha působí na člověka neuvěřitelně silně. Zkrátka nádhera.

martiline
26.11.2017

Tuto knihu bych doporučila přečíst si každému, kdo už něco o válce "ví". Vyhýbala jsem se takovým knihám, ale poslední dobou se k nim dostávám, ani nevím jak. Je to četba surová, děsivá ... bohužel reálná ... a neubráním se mezi řádky pořád přemýšlet, jak se taková zvěrstva mohla vůbec dít. I když se dovedu v jiných knihách dokonale vžít a vcítit do děje, při této to nelze. Je to zřejmě tím, že s ničím tak příšerným se člověk v dnešní době nepotká.
Ani trochu nelituji, že jsem se s tímto příběhem Dity a všech ostatních okolo ní seznámila. Kniha se čte úplně sama. A u mne je dokonce výš než samotná Vypravěčka, která tolik čtenářů uchvátila.
Myslím, že mi zůstane dlouho v mysli i v pocitech ...

Chemiczka
21.11.2017

Velmi milé překvapení, jsem moc ráda, že i zahraniční autoři se zmiňují o existenci tábora BIIb v Osvětimi, a především o tak významné osobě jako bezesporu byl Fredy Hirsch. Ve více svědeckých výpovědí jsem viděla jak moc se zapsal do paměti nejen dětí, ale také svých asistentů. I jeho odkaz v nich žil a žije dál. Nezáviselo na tom, jestli se mu líbili muži nebo ženy, především to byl člověk rovný a právem ho mužeme označovat cadikem, protože on opravdu byl spravedlivý.
Do příběhu jsem byla nejvíce vtažena v pasažích, kdy Dita pečovala o své svěřence, "knihy". Přemýšlením o síle slov, jsem se vracela zpátky k příběhu M. Zusacka o jedné malé "Zlodějce Knih".
Děkuji za to, že mohu číst a žít!!!

Leeonteena
21.11.2017

Tato kniha podnítila můj zájem o cestu do Osvětimi, a když jsem stála v Březince při západu slunce, nemohla jsem pochopit jak něco tak krásného může být zároveň tak děsivé. A přesně taková je i kniha sama! Je nádherná i děsivá zároveň. Popisuje osudy lidí, kteří si i v nejtemnější části svého života, v tom všem pekle, dokázali najít důvod pro co žít. Je to kniha o síle, odvaze a odhodlání. Mě se líbila moc. Vše dokreslil ještě epilog, který celé knize dodal na autentičnosti. Jinak mě ještě potěšilo (zda se to tak dá říct), že všechny věci, praktiky, apod., které byly v knize popisovány byly obsaženy i ve výkladu průvodce v Osvětimi. Takže se kniha opravdu opírá o pravdu a nic nepřekresluje.

Siraelxy
18.11.2017

Nádherná kniha o strašných věcech. Nechápu, jsem smutná, nas@aná, ale přesto tyto knihu čtu dál a dál a mám je moc ráda. Hlavně nezapomenout.....

marwinmh
09.11.2017

Další z řad knih, která otevřeně, barvitě a velmi poutavě vypráví o hrůzném období našich dějin. Opět jsem se dozvěděla kousek nových informací, tábor 31, snaha zajistit dětem co "nejběžnější" život v táboře Osvětim.

JarunkaP
30.10.2017

Znám takových knih již několik, nějak jsem se nemohla začíst, v půlce jsem to skoro vzdala, přesto jsem dočetla a pak to i šlo a mělo spád. Ale přesto....

Kajiina
25.10.2017

Skvěle napsaná, velmi čtivá, zanechala ve mě opravdu silné pocity.. Poutavý příběh, který obsahuje smutek, štěstí i lásku. Někdy jsem opravdu musela odložit knihu a chvíli rozdýchávat nové skutečnosti.

intelektuálka
23.10.2017

K tomu se mi těžko něco říká... Co byly koncentrační tábory, to víme. Ale pokud jde o děti, připadá mi to tíživější. A překvapilo mne, že téma zpracoval španělský autor, i když vycházel ze spousty zdrojů a dokonce z osobních vzpomínek. Přála jsem těm málo, kteří přežili a opět přečetla "o statečnosti" těch, kteří jen plnili rozkazy a potom prchali. Jak jsem fandila těm lovcům zločinců v čele se Simonem Wiesenthalem! Árijská nadrasa byla opravdu statečná!

prochajda
15.10.2017

Pro mě naprosto úžasný a silný příběh,ke kterému byly inspirací životní osudy dívky,která přežila jedno z nejhorších období v dějinách na nejhrůznějším místě,kde lidé přicházeli úplně o vše. Nádherná, čtivá kniha,která se jen těžko odkládala i když se muselo často nadechnou, aby se mohlo pokračovat.
Doporučuji všem, kdo milují knihy jako takové.
Kdyby šlo dát 10 hvězdiček, dám jedenáct.
"Člověk, který na tebe někde čeká, pomyslí si Dita, je jako sirka, kterou zapálíš v noční krajině. Všechnu temnotu neosvětlí, ale stačí k tomu, aby ti ukázala cestu domů"

Ester71
12.10.2017

Vzhledem k tomu, že v koncentračních táborech zahynula velká část naší rodiny, je to pro mě čtení více než silné.. Asi ani člověk s velmi bujnou fantazií si nedokáže představit, jaké hrůzy se ve skutečnosti udály.
Knížku doporučuji - stojí za přečtení.

Markét.t
03.10.2017

Další ze silných příběhů z období, na které by se zapomínat nemělo....

"Nejstručnější věty bývají nejvíce zdrcující. Jsou definitivní."
"Život, jakýkoli život, je příliš krátký. Ale dokážeš-li být šťastná alespoň na malou chvilku, stálo za to jej prožít."
"Člověk, který na tebe někde čeká, pomyslí si Dita, je jako sirka, kterou zapálíš v noční krajině. Všechnu temnotu neosvětlí, ale stačí k tomu, aby ti ukázala cestu domů."

iška
20.08.2017

Velmi dobře napsaný hodně silný příběh o síle lidí, ale také o síle knihy či písničky. Děsivý tím, že vychází ze skutečnosti, o které jsme již ledacos četli, ale asi si to stejně neumíme úplně představit.

grizetka
10.08.2017

Silná četba. Rozhodně doporučuji.

martulkat
24.07.2017

Skvělá kniha,téma, které nesmí být zapomenuto. Zní to jako fráze, ale tak to prostě je. Navíc poslední dobou se mi do rukou dostávají knihy, kdy fakta minulosti zpracuje novinář, což je případ i této knihy a mohu říct, že ty knihy nezklamou... velmi doporučuji k přečtení.

saruse
14.07.2017

Kniha plná skutečných osudů skutečných lidí - Hirsch, Adlerová (Krausová), zmínka o A. Frankové... O to silněji příběhy působí. Zesílil ve mně touhu do Osvětimi se zajet podívat, i když už roky podvědomě cítím, že to psychicky nedám. Zhroutila jsem se i v Hrabyni, kde je slezský památník jen s malou částí věnovanou holocaustu, přesto to je příliš silné. Je to prostě všechno těžko zkousnutelné. Když se někde dočtete, že v Osvětimi zemřelo přes milion Židů, je to strašné. Mi u této knihy bylo fyzicky velmi špatně. Musela jsem odkládat a vydýchávat. Nedovedu si ani vteřinu představit, že bych tam tenkrát byla... Peklo a továrna na smrt jsou strašné, leč příhodné termíny. Klid všem duším, které tam (i v jiných táborech) v neuvěřitelném strádání, ponížení a mizérii musely kvůli fanatismu a brutálnosti nacistů ukončit svou pozemskou pouť. :-(

kerstyn
10.07.2017

Pro mě zatím jedna z nejlepších knih, které jsem o holocaustu kdy četla. Překvapuje mě, že si vzal toto téma (v hlavní roli česká dívenka) na starost Španěl, výsledek je skvělý. Bála jsem se totiž, že těch 450 stránek bude možná trochu nuda. Nebo že je to až moc. Ale vůbec! Příběh hladce ubíhal. Líbí se mi, i když se jedná o tenkou hranici fikce a faktů, jak autor do celého příběhu plynule zakomponoval i další postavy a jejich osudy. Ta doba je absolutně nepředstavitelná, žijeme si v takovém blahobytu a nevážíme si toho. Za mě tedy plný počet bodů a určitě knihu doporučuju k přečtení, kéž by všem (vždycky mě mrzí, když toto téma někoho nezajímá...).

druzickaster
04.07.2017

Již z názvu nelze očekávat nic dobrého, nic pozitivního. Tím nehodnotím kvalitu knihy, ale děs a hrůzu prožitého. Pro toho kdo četl Utekl jsem z Osvětimi je kniha rozšíření a upřesnění informací o kousku lidštějšího tzv. Rodinného tábora, který skončil špatně jako vše v Osvětimi a dalších koncentrácích.

tereza8
27.06.2017

Jestli existuje kniha o tématu holocaustu, kterou by si měl každý přečíst, tak je to právě tato. Smekám před autorem, který se příběhu ujal a zhostil se ho brilantně. Smekám především před všemi, kteří si tímto prošli, mají můj obdiv. Silný příběh a citlivé téma. Víc není třeba říkat.

Askarinka
26.04.2017

Co ke knížce říct? Osvětimská knihovnice je příběh o statečnosti, odvaze a nechuti podvolit se absurdnímu režimu. Myslím, že knihy s tématikou holokaustu a vyvražďování lidí jen proto, že jsou jiné víry a názoru by se měli dostat do ruky každému...Pak bychom si snad lépe dávali pozor na to jak se teď máme a jak žijeme...

Richisa
24.04.2017

U knih tohoto ražení se mi příčí psát, že jsou pěkné. Příběh je velmi čtivě napsaný a pro mě není zcela důležité, kolik z něj je skutečnost. Každopádně jsem po celou dobu držela palce Ditě a ostatním lidem v Osvětimi, kteří vsázeli své životy, aby mohli aspoň na chvíli zapomenout. Všichni ti lidé byli ohromně stateční. A dnešní lidé by si měli co nejvíce připomínat, co museli jiní prožít kvůli hlouposti a zlobě druhých.

Anna 13
25.03.2017

Vše jsem vypsala sem: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1703/osvetimska-knihovnice-antonio-g-iturbe

Kniha, ke které mi už prostě došly slova, neboť jimi nelze vyjádřit.
Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších knih.