Osvětimská knihovnice

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174557/big_osvetimska-knihovnice-ADM-174557.jpg 4.51227

Vydáno: , Akropolis

La bibliotecaria de Auschwitz, 2012

Kniha Osvětimská knihovnice

Marci70
25. listopadu

Hrůza, kterou tito lidé prožívali.. Nesmíme nikdy zapomenout! Velmi dobře napsané!

Jani23

Přečetla jsem více jak půlku a kniha mě nazaujala. Škoda, čekala jsem trochu víc podle hodnocení.

Jirinamac

Když jsem dočetla autobiografii od Dity Krausové Odložený život, tak jsem měla pocit, že už tuto knihu nemusím číst a že nemůže být nic pravdivějšího, než knížka přímo od osvětimské knihovnice, ale i tato knížka se mi hodně líbila, i když líbila se mi, se mi vůbec nechce psát, když jde o takové hrozné období, kdy bylo žití nepředstavitelné utrpení.

Míša02

Ze začátku jsem se do knihy nemohla vůbec začíst. Avšak po nějaké době přišel zlom a od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Kniha má v sobě něco zvláštního, co ji činí zajímavější, než bych čekala. I přes to, že v knize jsou občas dost zmatené přechody mezi příběhy jednotlivých postav, tak je kniha skvělá. Některé části byly až neskutečné.

annie16

Kniha se mi líbila, zase trochu jiný pohled.

misssicccka

Chtela bych rict: "Pane Boze, to byla nadhera"
Ale: Boha uz neoslovuji a vlastne se divim, ze mu nekdo z lidi, kteri timto peklem prosli, venuji jeste myslenku. Ty obdivuji - vskutku.
Ale2: muzu mluvit v souvislosti s peklem o nadhere? NE

TAKZE: Nadherna je (E)Dita, je to nadherna bytost, je to silna bytost.
Nadherne na teto knize je to, s jakym odporem a strachem jsem ji brala do ruky po pauze ve cteni,jako matka musim pauzirovat. Nechtela jsem prijit o ty nadherne bytosti, clovek doufa v stastne konce, jenze...
Autor zvladl tuto knihu skvele, nemela jsem pocit, ze postav bylo hodne, nemela jsem pocit zmatku.
Naopak. A co se mi libilo nejvic, bylo Ditino prohlizeni fotek ze sveho zivota pouze v hlave a citace z knih.
A diky autorovi vim, ze Disneyho Snehurka je tak strasne stara.
Ja bych dala i vice nez 5☆

krejcovka76

Je to jedna z knížek, na které jsem se velmi těšila. Je to zároveň jedna z knížek, které pro mne byly velkým zklamáním.. a to jsem dost knížek s touto tématikou přečetla. Těžce jsem se pročítávala jednotlivými stránkami a kapitolami, styl psaní mi vůbec nesedl, skákání z jednotlivých postav na druhé. Samozřejmě děj, samotné příběhy, místo, kde se vše odehrává je velmi deprimující a člověk nemůže přivírat oči nad tím, že jsme jako lidstvo selhali a nezabránili genocidě jednoho národa. Bohužel s politováním musím říct, že se s tím v nemalé míře setkáváme i dnes. Za co mohu děkovat autorovi, že tento příběh dal do podvědomí čtenářů a že nás seznámil s osudy "dalších postav" v jejich životě po válce. I tak jsem ráda na závěr, že jsem knihu přečetla, bohužel ve srovnání například s Dívčím orchestrem je tato kniha jedna z těch, ke kterým se již nevrátím.

Hall3006

Děsivé svědectví z Osvětimi. Povinná četba pro tuto dobu dostatku a malichernosti, za které bychom měli denně děkovat a nedopustit bagatelizaci zločinů proti lidskosti. Bylo to těžké čtení, které jsem musel dávkovat.