Osvětimská knihovnice

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/174557/osvetimska-knihovnice-ADM-174557.jpg 4.6936
Žánr
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno · Akropolis
Orig. název

La bibliotecaria de Auschwitz · 2012

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (257)

Kniha Osvětimská knihovnice

Přidat komentář
jituliste
17. září

Je až neuvěřitelné, čeho všeho je člověk schopen... Je až neuvěřitelné, co všechno dokáže člověk vydržet... Jak hodnotit? Krásná kniha o hrůzných věcech, plná silných momentů reálných lidí. Při čtení jsem cítila tíseň a bezmoc. Zároveň kniha obohatila moje znalosti, neměla jsem tušení, že v Březince fungoval rodinný tábor. Dohledávala jsem si informace k jednotlivým osobám, byla jsem až překvapená, jak se kniha snažila držet co nejvíc faktů. Doporučuji ke čtení.

Dimas
31. srpna

"Nacisté jsou knihami posedlí, slídí po nich, pořádají na ně štvanice a zakazují je, kde mohou. Všichni diktátoři, tyrani a utlačovatelé v dějinách, ať už byli té či oné barvy pleti, Árijci, černoši, orientálci, Arabové anebo Slované, všichni měli jedno společné - zuřivě pronásledovali knihy. A bylo lhostejné, jménem jaké víry to dělali, jestli na obranu lidové revouce nebo k hájení výsad patricijských tříd, na obranu božího přikázání anebo na obranu tupé vojenské poslušnosti. Knihy jsou velmi nebezpečné, nutí přemýšlet."
Dost jsem se bála, že to bude příliš depresivní, ale nestalo se tak. Je to velmi potřebná kniha, aby se nezapomnělo!
Zaujal mě motiv lidí jako živoucích knih. Mám mnoho favoritů, které jsem četla několikrát, ale nejsem si jistá, jestli bych je dokázala "správně" převyprávět...

Irsaf
27. srpna

Můžeme přečíst desítky knih na toto téma a přesto nikdo z nás nedokáže pochopit co museli ti lidé zažívat...
Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy a jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala...

Elion
23. srpna

No, nějak nemám slov co bych k tomu řekla. Silný příběh a ještě sillnější dívka. V rámci okolností, moc krásné čtivo a hodně poučné.

perpe2a
08. srpna

Skutečný příběh o životě jedné dívky v koncentračním táboře. Smutné, drsné, rozhodně stojí za přečtení.

Luca235
30. července

Velmi poutavě napsaná kniha s tématem holocaustu, která se hodně dotýká osudů české židovské komunity a samozřejmě nejen jí. Oceňuji, že jsem se mohla seznámit s postavami, kterým byli předlohou skuteční lidé (Hirsch,Kraus,Pestek,...), což podnítilo mou zvídavost, abych pátrala po jejich skutečných osudech. Hlavní hrdinka se mi líbila pro svou přímost, nadhled i schopnost přiznat si své slabosti a přesto si zachovat vnitřní sílu. Dle autora je i skutečná Dita taková a já o tom nepochybuji, protože když někdo přežije popsaná zvěrstva a nezešílí z toho, stane se z něj mimořádně silná osobnost. Obdivuji všechny, kteří přežili, dokázali pak prožít plnohodnotný život a ještě uměli podat svědectví o těchto hrůzách. Ne za účelem senzace a zisku slávy, ale proto, aby se lidstvo poučilo a nikdo už nemusel zažívat to, co oni.

katy211
29. července

Přečteno jedním dechem. Nádherný příběh.Každý by měl vědět jaké hrůzy se zde děly. Je to až neuvěřitelné.

p.pavlina
17. července

Jak napsat hodnocení? Asi takto: skvěle napsaná kniha o hrůzných věcech, které byly skutečné a je těžké tomu uvěřit. Strhující popisy prostředí a zajímavý děj, nás provází hrůzou, která je skvěle vykreslena. Autor velmi důmyslně spojil fikci se skutečností, kterou jsem přečetla jedním dechem.