Malý život

Když se čtyři spolužáci z malé vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu hezký laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí s ostrým jazykem, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy točí. Během několika následujících desetiletí se vzájemné vztahy prohlubují a nabírají temnější odstíny, poznamenané závislostí, úspěchem a pýchou. Ale jak si každý z nich dříve či později uvědomí, největší výzvou je pro ně pro všechny Jude sám; ve středním věku děsivě nadaný soudní advokát, ale v soukromí stále zlomenější člověk, s myslí i tělem zjizvenými hrůzným dětstvím a poznamenaný takovým traumatem, až se sám bojí, že je nikdy nedokáže překonat – a že jeho minulost bude navždy určovat jeho život. Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. V pozoruhodně vybroušeném románu Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332368/maly-zivot-Iia-332368.jpg 4.3238

A Little Life (2015)

Vydáno:, Odeon

Kniha Malý život

Aimee1
předevčírem

Tak jak většinou u knih nebrečím, tady mě to potkalo hned několikrát. Srdcervoucí smutný příběh o vztahu dvou mužů, který ale není kýčovitou telenovelou ani lacinou romancí. Více než romantiky si užijete slz a bolesti, ale ani tak jsem nemohla přestat číst. I když bych řekla, že po smrti VR mě to dočítání až fyzicky bolelo. Takhle si představuji natahování na skřipec. Ale přečetla bych si tu knihu znovu, znovu a znovu...

Luciiis

,,Strhující, syrová a surová kniha o lásce a přátelství v 21.stol., která se pouští na některá z nejtemnějších míst, kam se román kdy odvážil, a přesto, navzdory veškeré pravděpodobnosti, z nich proráží ke světlu.”

,,Proráží ke světlu…" Poslední slova z přebalu knihy, která mi utkvěla v paměti. Díky nim jsem se do knihy s nadějí pustila i přes, pro mě, drsný popis obsahu.
Jakmile se člověk prokouše prvními stránkami a začne se odkrývat více detailů, roste nutkání vědět a kniha se čte jedním dechem.
Když jsem si však udělala pauzu, přistihla jsem se, že si ji kolikrát prodlužuji a sbírám síly na další hloubkový ponor… Protože téma dalo někdy pořádně zabrat.
Žádné lehké čtení pro čerstvě zamilované to není, ale opravdu doporučuji, už jen kvůli další recenzi, která mi možná odkryje zase o trochu více...

Já stále čekám, kdy se ukáže to světlo. A nevím. Ale i Dlouho po přečtení na všechny myslím a doufám…

doplnění:
Nechtěným následkem se však ukazuje obtížné hledání další knihy, která by dokázala pohltit podobně jako Malý život. Vše najednou působí nějak plytce...
Má někdo doporučení?

Capkomi

Téhle knize se čtenář musí věnovat, vnímat ji a dát jí čas. S některými myšlenkami jsem se ztotožňovala, některé mi přišly až příliš uměle vykonstruované. Knihu hodnotím kladně hlavně kvůli jedinečnosti příběhu.

montaana219

Silný příběh, velmi čtivý, ale místy trochu nepravděpodobný.

Gooverka

Malý život je jedna z nejtěžších knih, kterou jsem kdy četla, nejen rozsahem, ale hlavně tématem. Na začátku se vám jeví, že příběh bude o 4 nejlepších kamarádech žijících v New Yorku, ale po pár stránkách zjistíte, že se za zajímavým příběhem bude skrývat něco hlubokého a děsivého. Knihu zároveň chcete odhodit, protože po některých stránkách už příběh nemůžete snášet, ale zároveň potřebujete vědět, jak to vlastně dopadne. I když hlavní postavu nedokážete vlastně nikdy pochopit, ona sama vám dost dobře vysvětlí, jak se cítí a proto s ní můžete soucítit. Našla jsem si mnoho oblíbených postav, a jak už zaznělo v komentářích přede mnou, jde o realistický příběh, který je ale absolutně vytržen z reálného světa (velké množství afroameričanů homosexuálů, všichni mají neskutečně úspěšné kariéry, všichni jsou bezdětní, neřeší se tu politika ani rasové otázky). I když tak nějak tušíte, jaký konec nastane, stejně vás v jeho průběhu potká několik překvapivých rozuzlení. Těžké ale krásné čtivo.

teramacek

Kniha se mi moc líbila, vyobrazení hlavních hrdinů, nevšední (velmi pevný a přitom tak křehký - promiňte mi to klišé :)) vztahy... Četla jsem ji už před pár měsíci, ale pořád na ni vzpomínám.

Jordyz

Neskutečná kniha! Nenechá vás v klidu. Někdy bylo tak těžké ji číst, že jste měli chuť se dívat jinam. Bylo zajímavé pozorovat svoje pocity, jako - to už bych nevydržela, to bych nedokázala tolerovat... Taky mě fascinovalo, že veškeré zvraty se staly naprosto nečekaně. Až u této knihy jsem si uvědomila, že to není běžné. V jiných knihách prostě cítíte, že se něco chystá. Tady ne, prostě se to stane. Stejně jako v životě. Úžasná kniha, budu všude doporučovat, nemůžu na ni přestat myslet.

Puntíkářka

Brilantní. Děsivá. Pohlcující. Rvoucí srdce. Neuvěřitelně silná. Nedokázala jsem ji přečíst v jednom tahu, protože v některých chvílích už se to nedalo snést. Pět hvězdiček nikdy nebude dost.
Nejlepší a nejhorší kniha, kterou jsem kdy četla.

maca1245

Uff... Tak toto byla síla. Po dlouhé době jsem narazil na knihu, která mě emocionálně úplně rozervala. Několikrát jsem měl chuť knihu odhodit, a nedočíst ji. Nikoliv však, že by byla špatně psaná nebo nečtivá, ale obsahem. Místy to opravdu bylo děsivé. Nakonec mi to nedalo a dočetl jsem to. Upřímně není jednoduchá na čtení, avšak stojí za to.

rybizka

Má oblíbená edice, zajímavý námět, vysoká hodnocení, doporučující recenze, to vše mě nalákalo a jsem za to ráda. Nebylo to lehké čtení, jak ohledně tématu, tak i délky. Trvalo mi docela dost stránek, než jsem se začetla a začalo mě to více zajímat a bavit. Místy byl příběh čtivý, nemohla jsem se odtrhnout, ale byly tam i pasáže, které byly pro mě zdlouhavé a nudné. Nutila jsem se abych nepřeskakovala řádky, ale beru, že i to k příběhu, životu patří. Knihu jako celek hodnotím kladně, příběh u mě vyvolal emoce, vybízel k přemýšlení, hned tak nezapomenu a tak pro mě vypadá dobré dílo.

lushi

Tohle byla síla. Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Chtěla jsem to i vzdát, ale díky zdejším komentářům jsem zjistila, že to člověk musí překousnout a pročíst se k ní.
A teda.. uf, byla dřina to přečíst. Jakmile jsem se začetla a chtěla knihu dokončit, příběh začal být hodně drsný a někdy bylo těžké číst. Znepokojivě jsem ale chtěla číst dál a chtěla jsem vědět, jak to bude pokračovat.

Kniha je realistická i ne... Některé nereálné prvky mi trochu lezly na nervy, např. enormní úspěch a genialita 4 náhodných spolubydlících (a všech jejich kamarádů), 80 % postav v knize je bisexuální nebo homosexuální, všichni 4 kamarádi se celý život chovají velmi "mladě" (měla jsem hrozný problém představit si je starší, protože se neměnili) a skoro každý dospělý muž, se kterým se Jude v mládí setkal, ho zneužíval.

I když se mi během četby dělalo zle, cítila jsem se smutná a zarmoucená nebo naopak š'tastná a vděčná, že se karty obrátily, postavy mi k srdci zas tak moc nepřirostly a po dočtení jsem byla ráda, že už je konec.

vlasta7
28.12.2018odpad!

knihu jsem nedočetla, nemohla jsem se začíst, moc osob, názvů a dost rozvláčné.

Jonny
15.12.2018

V téhle knize je toho dost zajímavého.
Judeho těžký osud a jeho zraněná psychika mnohdy vede k ustrnutí.
Ale jiné části knihy to shodí, protože jsou tak nerealistické (úspěšná kariéra 4 stěžejních postav).

Znepokojovalo mě, kolik zájemců se najde pro sex s desetiletým (cca) klukem. Doufám, že tohle je daleko skutečnosti.

Zajímavá knížka, v něčem fascinující. Ale posledních 200 stránek už to bylo hodně dlouhé a já se těšil, až ji budu moct odložit.

gleti
14.12.2018

Je s podivem, že kniha plná krutosti a hrůz, ve mně nezanechala pocit deprese. právě naopak.
Snad je to zapříčiněno umem Yanagihary, které děsuplné zážitky pouze zaznamenává okleštěným fotografickým přístupem, zatímco prožívání lásky a přátelství líčí s dokonalostí renesančních malířů.

Je to jedna z knih, které nás utvrzují v tom, že na světě ještě je dobro, milý čtenáři, a stojí za to o něj bojovat. (jak pravil filmový Samvěd Křepelka)

keny
06.12.2018

To je ta nejsilnější kniha, jakou jsem kdy četla. Na začátku jsem ji chtěla odložit, trochu jsem se v ní ztrácela, moc slov, moc stran, moc informací, moc postav. Ale pak...pak se to najednou zlomilo. A já byla součástí toho malého života. Sice jsem někdy musela přestávat číst, protože už toho bylo tak moc, a toho zla tolik a já už jsem na to neměla, ale pak jsem se zase vrátila, ono zas přišlo pár pohlazení,naděje,... i když tam pořád vzadu někde bylo to, že ono to určitě nedopadne. A když se stalo to s W. tak mě to tak vzalo, jako by to byl někdo mě blízký. A chvílemi jsem ani nemohla dýchat, a na konci už se zalykala a věděla, že...to prostě k tomu nevyhnutelnému směřuje.
Když jsem byla asi v polovině knihy a odjížděla na víkend a věděla jsem, že knihu nechávám doma, bytostně se mi stýskalo po Judeovi. A poslední dny už jsem nežila ničím jiným a na nic jiného nemohla myslet. Ještě nikdy jsem o knize nevyprávěla tolika lidem. Oni všichni se mnou zůstanou ještě dlouho, myslím, že napořád. Oni už jsou mojí součástí.

anna0480
22.11.2018

Malý život jsem četla měsíc. A nebylo to ani tak tím, kolik stránek tahle knížka má ani jak hustě jsou popsány, ale jako tím, jak náročný pro mě tenhle příběh byl.
Čtyři lidé z NY - architekt Malcom, umělec Džejbí, Willem hrající v divadle a později i filmech a nakonec Jude, právník s nejasnou minulostí, o kterém celý tenhle příběh ve finále je. Ženy se zde skoro nevyskytují, celá kniha je popisem života těchto čtyř mužů, které sledujeme od jejich mládí, krátkými flashbacky se občas vracíme ještě hlouběji do minulosti a nakonec, nakonec se v příběhu dostáváme až do doby, kdy je hlavním postavám kolem padesátky.
Je to kniha o přátelství, sebepoškozování, lásce, vztazích, zneužívání, duševní nemoci a životě jako takovém. O jeho malosti a malichernosti. Což už napovídá samotný název.

Kolikrát jsem knihu musela přestat číst, protože mi z ní samotné nebylo dobře a jaksi to prohlubovalo mou osobní duševní nepohodu. Úzkosti a deprese jsou zde popsány tak dokonale, že jsem je najednou cítila sama na vlastní kůži. Dlouho se mi nestalo, že by ve mně knížka dokázala vyvolat tak silné pocity.

Nějaké mínusy bych knížce ale přece jen dala. Příběh, který se odehrává na 700 stranách mi chvílemi přišel dost roztahaný a jsem toho názoru, že kdyby se "smrsknul" na takových 400, bylo by to ideální a úplně by to stačilo. Taky mi kolikrát přišlo, že se toho Judeovi stalo opravdu až moc na to, aby to dokázalo vzbudit dojem reálnosti. Na každém rohu někdo, kdo ho chce znásilnit a zneužít. A tím bych asi mínusy skončila. Spíš než nějaká pointa či závěr mě učaroval příběh jako takový a fakt, jak skvěle dokázala autorka životy těchto lidí popsat a vzájemně proplést.

A na Judea budu ještě nějaký ten pátek myslet, to přiznávám.

Pepina19
11.11.2018

Za mě deset hvězdiček. Naprosto nezapomenutelně silný příběh

ibs
01.11.2018

TAKA ZVLASTNA ODEONka:) dobojovanych 630 stran, ja ani neviem vlastne co na to povedat - bolo to celkom fajn, bolo to celkom divne:)70% za samotny roman a pribeh ako taky, 50% za miestami rozvlacnost textu a detailny popis a 100% za otvorenie tem, do ktorych sa obvykle autorom velmi nechce...druha polovica uz bola znacne predvidatelna, ale zas citala sa rychlejsie:)

jiri77
24.10.2018

Kniha mě bavila ale myslím si ,že mohla bít o něco kratší, příběh se mi zdál chvílemi zbytečně roztahaný. Jinak číst tuhle knihu je hodně emočně vyčerpávající,příběh je plný deprese a beznaděje ale i lásky k bližnímu a snahy pochopit a postarat se o druhé. Rozhodně kniha ,která stojí za to si ji přečíst.

lucifuk
24.10.2018

Silný emotívny zážitok. Všade sa o knihe písalo že ľudí rozplače, tak som si povedal tak to teda nie, mňa určite nie...nooo...

krevetinka
20.10.2018

Číst tuhle knihu bolelo. Někdy jsem měla pocit, že ji snad ani nedokážu dočíst. I přesto, že je příběh pouhou fikcí, působí až děsivě reálně. Je až k neuvěření, kolik toho člověk dokáže psychicky i fyzicky snést. Jude, po všech těch letech utrpení, konečně našel způsob, jak se osvobodit. Hrůza... Rozhodně kniha, kterou bych nedokázala přečíst znova. Na jednu stranu mě mrzí, že ji někteří lidé tolik odsuzují (zejména v zahraniční komunitě), ale když se nad tím zamyslím, kniha opravdu není pro každého a to pravé kouzlo tohoto příběhu odhalí jen někteří z nás. A možná, že je to tak správně. 5*

Viktorkaviky
23.09.2018

Smutná ale reálná kniha, co změní pohled na život

JanaŠ.051
18.08.2018

Hanya Yanagihara v jednom rozhovore povedala, že v Malom živote chcela opísať puto priateľstva, ktoré obsahuje a často presahuje rodinné či milenecké vzťahy. New York je ideálny priestor na takýto príbeh, pretože v ňom žije najviac slobodných/nezadaných osôb. Myslím, že v románe sa jej to podarilo, ale v poslednej tretine sa tento motív začal (aspoň pre mňa) topiť v Judovom presvedčení, že je obeťou; nemohla som sa ubrániť pocitu, že ma tlačí do nejakej seba/ľútosti. Preto "len" 4 hviezdičky :)

Gaara1
14.08.2018

Moje asi nejdepresivnější knížka vůbec. Mělo by na ní být od ministerstva zdravotnictví upozornění: Způsobuje deprese, sebevražedné myšlenky a vypjaté stresové emoce :-)
Malý život hodnotím plným počtem hvězd. Je tam spousta postav, se kterými se seznamujeme a odhalujeme jejich tajemství, životní styl, práci, sexuální život a jejich útrapy. Jen Jude, hlavní postava je zamlklá, skrývající svou minulost. Musíme čekat, dát mu trpělivost, než nám řekne svůj příběh.

Kif
10.08.2018

Tohle byl čtenářský zážitek. Počkala jsem si na tu pravou chvíli - na dobu, kdy budu mít dost volna na to, abych měla dostatek času si tohle vychutnat. A ano, těch více jak 600 stran mi chvíli trvalo, ale stálo to za to.
Čte se to tak krásně, jazyk knihy je pohlazení po duši. Příběh samotný je ale bolestivý, hodně. A já si ráda u čtení nechávám ubližovat, tím pádem tohle mi padlo přesně do noty. Prožívala jsem to s hrdiny, plakala jsem, cítila se zoufale, že nemůžu Judeovi nijak pomoci a snažila se ho zároveň pochopit, i když to jde velmi, velmi těžko.
A také se mi opět potvrdilo, jak jsou doslovy u Odeonu skvělé - tentokrát mi to pomohlo si názor na knihu ucelit.
Není to pro každého. Ale pro mě to rozhodně bylo.

ivana1975
07.08.2018

Radka to napisala nadherne, lepsie by som tuto knihu asi neopisala. Je to naozaj kniha plna emocii miestami az tak silna, ze som si ju musela kuskovat.

Radka_p
31.07.2018

Slovami ťažko opísať...neviem si predstaviť že túto knihu niekto vládze prečítať viac ako jeden krát. Neskutočne silný príbeh, bála som sa čítať ďalej, no zároveň som nevedela prestať. Príbeh o láske, sile priateľstva, odvahe, o tom aké ťažké je prekročiť vlastný tieň, a o tom ako autorka dokáže bravúrne narábať s emóciami čitateľa.

Bookworm222
30.07.2018

Spoiler allert. Dneska rano jsem konecne docetla. Prvni polovina super, druha mi uz vylozene lezla na nervy, konec jsem preskakovala. Od urciteho momentu uz je to porad dokola. Vsichni trpi, jsou nestastni, nejsou schopni se srovnat s minulosti. Ji u toho netradicni jidla, pohybuji se v luxusnich interierech a zajimavych exterierech. O Judovi se nedozvime nic noveho, po prvnim odhaleni uz je to porad dokola to stejne. Z prvni pulky jsem byla opravdu unesena a byla jsem napjata, co se s postavami stane, ale v mych ocich v podstate vsichni zamrzli na jednom bode. Nerikam,ze mela prijit nejaka obri katarze, nebo deus ex machina, ale aspon nejaky minimalni, nepredvidatelny vyvoj, bych ocenila.

Jiruna
03.07.2018

Pro mne jedna z nejlepších knih co jsem četla a kniha roku 2017. Bylo to sice náročné čtení. Depresivní. Několikrát jsem ji na pár dní odložila, abych vstřebala obsah. Přesto dávám plný počet. Doporučuji i když vím, že to není kniha pro kazdeho

i.snd
13.06.2018

V začátku knihy jsem měla velký chaos v postavách...četla jsem dál s tím, že se chytím. Bolely mě ruce z tíhy knihy, bolelo mě srdce z životního osudu Juda. Byl to příběh čtyř přátel, mě si však omotal Jude. Smýkal se mnou, hněvala jsem se, litovala, nadávala, konejšila...imaginárně mě vtáhl do temné stránky lidské duše. Bylo mi mizerně, a přece jsem knihu neodložila. Oddechla jsem si s jeho ukončením utrpení. Jude byl nevyzpytatelný, jako bývá život sám.