Malý život

Malý život

Když se čtyři spolužáci z malé vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu hezký laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí s ostrým jazykem, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy točí. Během několika následujících desetiletí se vzájemné vztahy prohlubují a nabírají temnější odstíny, poznamenané závislostí, úspěchem a pýchou. Ale jak si každý z nich dříve či později uvědomí, největší výzvou je pro ně pro všechny Jude sám; ve středním věku děsivě nadaný soudní advokát, ale v soukromí stále zlomenější člověk, s myslí i tělem zjizvenými hrůzným dětstvím a poznamenaný takovým traumatem, až se sám bojí, že je nikdy nedokáže překonat – a že jeho minulost bude navždy určovat jeho život. Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. V pozoruhodně vybroušeném románu Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332368/maly-zivot-nav-332368.png 4.4181

A Little Life (2015)

Vydáno:, Odeon

JanaŠ.051
předevčírem

Hanya Yanagihara v jednom rozhovore povedala, že v Malom živote chcela opísať puto priateľstva, ktoré obsahuje a často presahuje rodinné či milenecké vzťahy. New York je ideálny priestor na takýto príbeh, pretože v ňom žije najviac slobodných/nezadaných osôb. Myslím, že v románe sa jej to podarilo, ale v poslednej tretine sa tento motív začal (aspoň pre mňa) topiť v Judovom presvedčení, že je obeťou; nemohla som sa ubrániť pocitu, že ma tlačí do nejakej seba/ľútosti. Preto "len" 4 hviezdičky :)

Gaara1

Moje asi nejdepresivnější knížka vůbec. Mělo by na ní být od ministerstva zdravotnictví upozornění: Způsobuje deprese, sebevražedné myšlenky a vypjaté stresové emoce :-)
Malý život hodnotím plným počtem hvězd. Je tam spousta postav, se kterými se seznamujeme a odhalujeme jejich tajemství, životní styl, práci, sexuální život a jejich útrapy. Jen Jude, hlavní postava je zamlklá, skrývající svou minulost. Musíme čekat, dát mu trpělivost, než nám řekne svůj příběh.

Kif

Tohle byl čtenářský zážitek. Počkala jsem si na tu pravou chvíli - na dobu, kdy budu mít dost volna na to, abych měla dostatek času si tohle vychutnat. A ano, těch více jak 600 stran mi chvíli trvalo, ale stálo to za to.
Čte se to tak krásně, jazyk knihy je pohlazení po duši. Příběh samotný je ale bolestivý, hodně. A já si ráda u čtení nechávám ubližovat, tím pádem tohle mi padlo přesně do noty. Prožívala jsem to s hrdiny, plakala jsem, cítila se zoufale, že nemůžu Judeovi nijak pomoci a snažila se ho zároveň pochopit, i když to jde velmi, velmi těžko.
A také se mi opět potvrdilo, jak jsou doslovy u Odeonu skvělé - tentokrát mi to pomohlo si názor na knihu ucelit.
Není to pro každého. Ale pro mě to rozhodně bylo.

ivana1975

Radka to napisala nadherne, lepsie by som tuto knihu asi neopisala. Je to naozaj kniha plna emocii miestami az tak silna, ze som si ju musela kuskovat.

Radka_p

Slovami ťažko opísať...neviem si predstaviť že túto knihu niekto vládze prečítať viac ako jeden krát. Neskutočne silný príbeh, bála som sa čítať ďalej, no zároveň som nevedela prestať. Príbeh o láske, sile priateľstva, odvahe, o tom aké ťažké je prekročiť vlastný tieň, a o tom ako autorka dokáže bravúrne narábať s emóciami čitateľa.

Bookworm222

Spoiler allert. Dneska rano jsem konecne docetla. Prvni polovina super, druha mi uz vylozene lezla na nervy, konec jsem preskakovala. Od urciteho momentu uz je to porad dokola. Vsichni trpi, jsou nestastni, nejsou schopni se srovnat s minulosti. Ji u toho netradicni jidla, pohybuji se v luxusnich interierech a zajimavych exterierech. O Judovi se nedozvime nic noveho, po prvnim odhaleni uz je to porad dokola to stejne. Z prvni pulky jsem byla opravdu unesena a byla jsem napjata, co se s postavami stane, ale v mych ocich v podstate vsichni zamrzli na jednom bode. Nerikam,ze mela prijit nejaka obri katarze, nebo deus ex machina, ale aspon nejaky minimalni, nepredvidatelny vyvoj, bych ocenila.

Jiruna

Pro mne jedna z nejlepších knih co jsem četla a kniha roku 2017. Bylo to sice náročné čtení. Depresivní. Několikrát jsem ji na pár dní odložila, abych vstřebala obsah. Přesto dávám plný počet. Doporučuji i když vím, že to není kniha pro kazdeho

i.snd

V začátku knihy jsem měla velký chaos v postavách...četla jsem dál s tím, že se chytím. Bolely mě ruce z tíhy knihy, bolelo mě srdce z životního osudu Juda. Byl to příběh čtyř přátel, mě si však omotal Jude. Smýkal se mnou, hněvala jsem se, litovala, nadávala, konejšila...imaginárně mě vtáhl do temné stránky lidské duše. Bylo mi mizerně, a přece jsem knihu neodložila. Oddechla jsem si s jeho ukončením utrpení. Jude byl nevyzpytatelný, jako bývá život sám.

Fukaeri

Ta úleva po dočtení byla na té knize možná to nejlepší vůbec...

Mojepočteníčko

Malý život jsem si vyhlédla těsně před tím, než se dostal na pulty knihkupectví. A když už byl na světě, nesáhla jsem po něm hned. To jsem ještě netušila, že se v blízké době stane tolik populárním. Vídala jsem ho velice často, a proto jsem se rozhodla nějakou dobu vyčkat.
Napoprvé to úplně nevyšlo. Nedošla jsem ani na stou stránku a přemýšlela o tom, z čeho pramení ty obdivuhodné komentáře. ALE od toho jsou přátelé, aby vás navedli na správnou cestu ve chvíli, kdy se neumíte úplně rozhodnout. Přemýšlela jsem, že knihu pošlu dál, ale nestalo se. A tak jsem se do ní pustila asi po čtvrt roce znovu…

Willem je velmi přitažlivý muž, úspěšně proplouvající hereckou branží. DžejBí se netají svou výřečností a uměleckým nadáním. Malcolm pracuje pro velmi úspěšnou firmu jako architekt a neustále hledá vlastní štěstí. A Jude….Jude je velmi obávaným právníkem, člověkem milujícím své blízké a zároveň osobností, která dokáže sama sebe velice silně nenávidět. Tyto čtyři postavy se setkávají již v období studií na vysoké škole a následně s nimi prožijete několik dalších desítek let.

Co se týče mých osobních dojmů – určitě jsem zpětně ráda, že jsem knihu neposlala dál. Není to lehké čtení nejen kvůli tématu, kterým se zabývá. Možná bych mohla dokonce tvrdit, že jde o první, skutečně kvalitní a dobře napsaný společenský román, který jsem měla možnost si přečíst.
Zpočátku byl příběh, co do čtivosti, velmi náročný. Autorka vás velmi podrobně seznamuje s životy jednotlivých aktérů, což působí nudně a poněkud zdlouhavě. Nicméně teprve později pochopíte, že všechno se vším souvisí a sáhodlouhé popisy životů či konkrétních situací, týkající se hlavních postav, jsou víceméně na místě. Kniha dostává spád ve chvíli, kdy vás Jude nechá během čtení občas nahlédnout do své minulosti. Právě tenhle okamžik ve mně probudil emoce a touhu číst až do konce.
Malý život je pro mě knihou šokující a velmi emotivní. Dodnes si pokládám otázku, jak je možné, že člověk dokáže sám sebe tak hrozně moc nenávidět. A je to skutečně jen jedna z mála těch, nad kterými i po takové době od přečtení přemýšlím.

Za sebe knihu určitě k přečtení doporučuji…

burbot

3,5 hvězdičky. Nejen díky "DžejBímu" v překladu jsem nakonec radši přečetla v originále. Do pětisté strany ze sedmi set bych místy hodnotila "too long to read", často psané poměrně rozvláčně a zbytečně detailně popisně. Poté příběh zrychlil, nepoměrně vůči prvním dvoum třetinám, a bohužel vzrostla i nereálnost. Jinak bych hodnotila lépe.

erik385

OK, vážne super kniha. Na jednej strane veľmi dobrá analýza mysle traumatizovaného človeka, dosť krutá na to, aby sme pochopili, že keď má niekto takto brutálne rozosraté a zničené detstvo, tak sa z toho bohužiaľ nevyhrabe nikdy. Na druhej strane sa tu zápletkuje skoro ako v mainstreamovej literatúre, čo mi chvíľami prekážalo. Najdesivejšie zistenie je to, že si čitateľ uvedomí, že za každým rohom sa može skrývať nejaký príšerný pedofil... A že svet nie je len miesto pohody a lásky, ale aj fakt otrasnej krutosti - a to som toho už prečítal dosť, ale tuná tá krutosť chvíľami prekračovala hranicu únosnosti.

kutikk

Náročné, depresivní, přiliš dlouhé. Ale zároveň bravurně napsané, myšlenky, situace, měla jsem pocit, že to vše vidím realisticky před sebou.

miuk

Neuvěřitelná kniha, šokující, celou dobu jsem byla v napětí, chtělo se mi pořád brečet.

Véča

Autorka má neuvěřitelný talent popisovat jeden moment deseti různými způsoby. Otázkou je, zda to není knize spíše na škodu. Trochu promazat popisné pasáže o lidech, kteří se v knize už nikdy nevyskytnou, posunovat děj rychleji kupředu a vznikne dokonalá kniha, která vás donutí se zamyslet nad celým vaším dosavadním jednáním.

freejazz

boli to galeje. šesťstostranové. príklad toho, ako to dopadne v krajine, ktorá sa ide zblázniť z politickej korektnosti a na to, čo sa dá povedať jednou vetou, potrebuje tonu papiera a milión slov. určite nebudem hľadať ďalšiu knihu autorky.

OndřejMergl

"Život zneužívaného gaye, který se řeže." Právě jsem šesti slovy předal to, na co autorka potřebovala šest set stran. Dlouhá kniha s těžkými pasážemi a bambilionem postav, která je v zásadě o ničem, protože vyjma líčení útrap chudáčka Judeho a jeho kamarádů se tam neodehrává žádná zápletka a vyvrcholení obsahuje kniha leda sexuální.

Typická kniha s vysokou hodnotou, u které budou znalci umění obdivně slintat nad líčenou psychoanalýzou a plakat nad srdcervoucím osudem nebohých hrdinů, ale mě tematicky totálně míjí.

Alespoň jsem se díky ní utvrdil, že se od podobných šperků literatury mám držet dál u svých přízemních fantasy příběhů, i kdyby mi tisíc kamarádů na kolenou slibovalo, jak je to skvělé dílo.

Ronny

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. O knize už tady toho bylo napsáno hodně. Určitě stojí za přečtení, některé pasáže mne hodně zaujaly. Přestože ale miluju tlusté knihy, tady toho bylo na mne už místy moc. Souhlasím s komentářem Niky, že se to tam homosexuály a pedofily jen hemžilo a přátelsví čtyř hlavních hrdinů bylo hodně idealizované. Prostě u téhle knihy bych preferovala méně stránek, některé opisy byly příliš detailní a pro mne nezajímavé.

begoni

Náročné, složité, občas matoucí, srdcervoucí...

netty

Je to velmi emotivní a silná kniha. Rozhodně se nedá přečíst jedním dechem. Rozhodně to není tak, že byste se nemohli odtrhnout. Chvílemi máte pocit, že jí snad nikdy nedočtete, protože už dál prostě nemůžete. Musíte si tedy aspoň odpočinout a trošku se srovnat s tím vším, co jste se o Judovi dozvěděli. Nebudete tomu chtít věřit, bude vám špatně a pravděpodobně budete i plakat. Několikrát. A ne málo. Budete vědět, že je to smyšlený příběh, ale přesto tomu všemu uvěříte tak, jako byste byli součástí toho všeho. Jako by se to dotýkalo vás samotných. Protože vy víte, že ač za sebou nemáte to, co si prožil Jude, týká se vás to jistým způsobem taky..
Milovaný Jude, už navždy budeš v mém srdci.

nika124

Knihu Malý život jsem si chtěla přečíst už jenom proto, jaké kolem sebe vyvolala emoce. I já mohu potvrdit, že mě dočtení každé stránky nutilo otočit na další a pokračovat. Příběh je to velice chytlavý a smutný, naštěstí natolik nerealistický, že mi nedělalo potíže knihu brát jako dobré literární dílo, nikoliv jako realitu samotnou. K obsahu knihy mám několik výhrad, především vyobrazení tématu homosexuality téměř jako většinové sexuální orientace, nad kterou se v knize nikdo nepozastavuje. Homosexualita je v knize přijímána s naprostou samozřejmostí a bez nejmenšího údivu. Dále na mě až příliš přehnaně působilo sexuální zneužívání Juda v jeho dětství, a to hned několika na sobě nezávislými osobami, jakoby byl v dětství obklopován pouze pedofilními lidmi.
Také přátelství čtyř kamarádů, které je založeno na velice silném vztahu plném emocí, je značně idealizováno a rovněž působí přinejmenším nerealisticky.
V knize je tedy několik velice silných a barvitě vykreslených témat, která emoce určitě vyvolávají a pochybuji, že kniha někoho, kdo ji přečte od začátku až do konce, zanechá bez emocí a dlouhého přemýšlení nad jejím dějem. Na druhou stranu se opravdu jedná o fiktivní příběh a za sebe oceňuji především literární hodnoty knihy, vypravěčský styl, který autorka zvolila, propracovanou psychologickou analýzu postav a jejich vývoj napříč několika desetiletími. I zakončení celého příběhu, ač smutné, je velmi dobře zpracované.

Natyna3

Neskutečně silný příběh. Úžasný! Jsem vděčná, že se mi dostal do ruky a stal se malou součástí mého života.
Kniha o přátelství, které je tolik důležité, o síle i slabosti lidské vůle, o lásce, ztrátách i znovushledání. Kniha o životě.

Skarcen

Malý život - naprosto trefný název - když knihu čtete, opravdu v ruce držíte malý život, který na každé stránce, s každým písmenem, slovem, každou větou dýchá. Malý život, který vdechne život celé vaší knihovně.
Je to příběh, jehož fakt, že je pouhou fikcí, úplně vypustíte z hlavy. Je na to až moc reálný, až moc opravdový, až moc se vám zaryje pod kůži, stane se součástí vás.
Jude, ale i postavy, které okolo něj žijí a snaží se jeho život natočit tím správným směrem, vám naprosto přirostou k srdci. Nad Judovými příběhy budete zaklapávat knihu a odmítat pokračovat dál.
Malý život se stane součástí vašeho života - změní způsob, jakým pozorujete vše kolem sebe, změní váš způsob myšlení.
Alespoň mně změnil.

Zrzavá_Tereza

Malý život. Přečteno už před pár týdny. Ale potřebovala jsem si to v hlavě srovnat. Napíšu to zcela otevřeně s vědomím, že si velké procento z vás bude klepat na hlavu a myslet si, že jsem divná. Tohle čtení bolí. A bolí hlavně ty, kteří mají problém se sebepřijetím a sebeláskou. A to jsem bohužel i já. Ne, nikdo mě nikdy nezneužíval jako hlavniho hrdinu téhle knihy. Ale fyzické násilí není to jediné, co vás dokáže rozbít. Často k tomu stačí jen slova. Bohužel. Někdy nevinná, někdy mířená přímo. Tahle knížka je o nás lidech a o tom, jak rozbíjíme ostatní. Už to nikdy nechci znovu číst. Protože se bojím, bojím se znova číst čeho všeho jsme schopní. Zda se vám, že vás chci od Malého života odradit? To nechci. Jen počítejte s tím, že vám jeho čtení připomene věci, které si připomínat nechcete a ještě vám je napíše na zrcadlo, do kterého se každý den díváte.

LadyAnn

Silné, emotivní, nešťastné a jakkoliv kruté a syrové příběhy čtu ze všeho nejradši a často. Byla jsem tedy připravená na vše, ale přesto: během čtení Malého života jsem si musela dělat přestávky na rozdýchání a dočítám ubrečená, s intenzivním pocitem (až fyzické) bezmoci a smutku. Nezapomenutelná a naléhavá knížka, kterou ale už podruhé neotevřu, jak už tu někdo psal, nikomu nedoporučím... a pokud podle ní vznikne film, rozhodně se na něj nepodívám.

Denisa153

Po prvních pár stránkách jem si řekla co jsem to zase koupila za kravinu, ale po dalších desítkách stran jsem byla ráda,že se kniha ke mně dostala. Ne jednou mi ukapla slzička nad osudy Juda. Určitě doporučuji si ji přečíst až do konce a nenechat se odradit začátkem.

Měňavka

Musím říct, že když jsem knihu vzala do rukou, říkala jsem si, páni ta je ale těžká (přes 600stran). Až později jsem poznala, že je kniha těžká i pro srdce a duši. Velmi emocionálně mě příběh zasáhl a ještě dlouho jsem o něm přemýšlela. Často jsem musela přestat číst, zadržet slzy, dýchat... Autorka bravurně popsala všechny postavy, jejich životy, zkušenosti, zážitky i myšlenky, že mi doslova přišlo, jakoby se jednalo o její vlastní přátele. Měla bych jen jedinou výtku. Hlavní postava vyrůstala v mužském prostředí, byla zneužívána muži a právě proto byla automaticky pokládána za homosexuála. Moje zkušenost je jiná. O tomhle člověk nerozhoduje, není k tomu vychován nebo usměrňován životem, s tím se člověk narodí.

Kamienkova33

Pozor, tento komentár bude asi úplne iný ako všetky predošlé :)
Pre mňa to bolo naozaj ťažké čítanie... Áno, ťažké témou (o ktorej sa dozvedáme naozaj asi do stredu knihy len okrajovo), ale hlavne ťažké tým, že som sa síce strácala, ale od prvého momentu som mala pocit, že toto nebude pre mňa. Strašne som sa na túto knihu tešila, ale... Pre mňa neskutočne sklamanie. Asi nie som vhodná cieľová skupina. Priateľstvo hlavných postáv (4 muži) som nedokazala celkom dobre pochopiť, na mňa tam bolo strašne veľa zbytočných opisov a vedľajších postáv. Jasne, boli tam pasáže, kde ma mrazilo a bolo mi jedného z nich naozaj ľúto, ale priznávam, že som to asi 150 strán pred koncom vzdala a precitala si iba koniec. Nuž, nie je to pre každého :)

Jana283

Zvláštní, hodně zvláštní kniha. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Děj šestisetstránkového románu o přátelství čtyř mužů - malíře, architekta, herce a právníka v N.Y. se rozvíjí velmi pozvolna. Těžce se dostávám do děje a ne zcela bez problémů se orientuji v jednotlivých postavách a jejich životech. Zatrhávám odstavce, vracím se zpět. Avšak zhruba po 100 stranách začíná mít kniha spád. Děj se točí kolem podivína Judeho, který má kolem sebe 3 dobré přátele, skvělou kariéru,ale tu nejtemnější minulost, jakou si dovedete (nebo spíš nedovedete) představit - sexuální týrání, pedofilie, zneužívání, dětská prostituce,ponižování, bolest, deprese, pokusy o sebepoškozování i sebevraždy jsou jen slova, autorka vás ale provede jejich podstatou až do těch nejodpornějších detailů. Při četbě té knih, jsem se cítila nečistá stejně jako JUDE, litovala jsem i nenáviděla ho, za to jak nakládá se svým životem, soucítila a zároveň nerozumněla. Knihu jsem opakovaně odkládala a zase se k ní vracela. Myslím, že autorka musela prožít něco velmi depresivního, takový příběh se snad nedá vymyslet. Jsem ráda, že jsem dočetla, pár dní to budu vydýchávat a určitě už se k ní nevrátím.

BrozaM
29.12.2017

Jak už je zmíněno v ostatních komentářích ... jedna z nejsmutnějších knih, co jsem kdy četla. Roztrhala mě na kusy, aby mě zase dodala trochu naděje a pak mě trhala znovu a znovu. Tolik citu, zoufalství, lásky a sebedestrukce jsem dlouho z knihy necítila. Autorka z vás vysaje úplně všechno. Všechno.
Nejsem citlivka, ale probrečela jsem odpoledne, když jsem knihu dočetla.
Nejlepší kniha, co jsem v poslední době četla - bez debat. Ale už ji nikdy číst nebudu a nikdy ji nikomu nedoporučím.
Ach můj milý Jude...