Malý život

Když se čtyři spolužáci z malé vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu hezký laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí s ostrým jazykem, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy točí. Během několika následujících desetiletí se vzájemné vztahy prohlubují a nabírají temnější odstíny, poznamenané závislostí, úspěchem a pýchou. Ale jak si každý z nich dříve či později uvědomí, největší výzvou je pro ně pro všechny Jude sám; ve středním věku děsivě nadaný soudní advokát, ale v soukromí stále zlomenější člověk, s myslí i tělem zjizvenými hrůzným dětstvím a poznamenaný takovým traumatem, až se sám bojí, že je nikdy nedokáže překonat – a že jeho minulost bude navždy určovat jeho život. Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. V pozoruhodně vybroušeném románu Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332368/maly-zivot-nav-332368.png 4.5117
Originální název:

A Little Life (2015)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (45)

Přidat komentář
nika124
12. února

Knihu Malý život jsem si chtěla přečíst už jenom proto, jaké kolem sebe vyvolala emoce. I já mohu potvrdit, že mě dočtení každé stránky nutilo otočit na další a pokračovat. Příběh je to velice chytlavý a smutný, naštěstí natolik nerealistický, že mi nedělalo potíže knihu brát jako dobré literární dílo, nikoliv jako realitu samotnou. K obsahu knihy mám několik výhrad, především vyobrazení tématu homosexuality téměř jako většinové sexuální orientace, nad kterou se v knize nikdo nepozastavuje. Homosexualita je v knize přijímána s naprostou samozřejmostí a bez nejmenšího údivu. Dále na mě až příliš přehnaně působilo sexuální zneužívání Juda v jeho dětství, a to hned několika na sobě nezávislými osobami, jakoby byl v dětství obklopován pouze pedofilními lidmi.
Také přátelství čtyř kamarádů, které je založeno na velice silném vztahu plném emocí, je značně idealizováno a rovněž působí přinejmenším nerealisticky.
V knize je tedy několik velice silných a barvitě vykreslených témat, která emoce určitě vyvolávají a pochybuji, že kniha někoho, kdo ji přečte od začátku až do konce, zanechá bez emocí a dlouhého přemýšlení nad jejím dějem. Na druhou stranu se opravdu jedná o fiktivní příběh a za sebe oceňuji především literární hodnoty knihy, vypravěčský styl, který autorka zvolila, propracovanou psychologickou analýzu postav a jejich vývoj napříč několika desetiletími. I zakončení celého příběhu, ač smutné, je velmi dobře zpracované.

Natyna3
10. února

Neskutečně silný příběh. Úžasný! Jsem vděčná, že se mi dostal do ruky a stal se malou součástí mého života.
Kniha o přátelství, které je tolik důležité, o síle i slabosti lidské vůle, o lásce, ztrátách i znovushledání. Kniha o životě.

Skarcen
07. února

Malý život - naprosto trefný název - když knihu čtete, opravdu v ruce držíte malý život, který na každé stránce, s každým písmenem, slovem, každou větou dýchá. Malý život, který vdechne život celé vaší knihovně.
Je to příběh, jehož fakt, že je pouhou fikcí, úplně vypustíte z hlavy. Je na to až moc reálný, až moc opravdový, až moc se vám zaryje pod kůži, stane se součástí vás.
Jude, ale i postavy, které okolo něj žijí a snaží se jeho život natočit tím správným směrem, vám naprosto přirostou k srdci. Nad Judovými příběhy budete zaklapávat knihu a odmítat pokračovat dál.
Malý život se stane součástí vašeho života - změní způsob, jakým pozorujete vše kolem sebe, změní váš způsob myšlení.
Alespoň mně změnil.

Zrzavá_Tereza
28. ledna

Malý život. Přečteno už před pár týdny. Ale potřebovala jsem si to v hlavě srovnat. Napíšu to zcela otevřeně s vědomím, že si velké procento z vás bude klepat na hlavu a myslet si, že jsem divná. Tohle čtení bolí. A bolí hlavně ty, kteří mají problém se sebepřijetím a sebeláskou. A to jsem bohužel i já. Ne, nikdo mě nikdy nezneužíval jako hlavniho hrdinu téhle knihy. Ale fyzické násilí není to jediné, co vás dokáže rozbít. Často k tomu stačí jen slova. Bohužel. Někdy nevinná, někdy mířená přímo. Tahle knížka je o nás lidech a o tom, jak rozbíjíme ostatní. Už to nikdy nechci znovu číst. Protože se bojím, bojím se znova číst čeho všeho jsme schopní. Zda se vám, že vás chci od Malého života odradit? To nechci. Jen počítejte s tím, že vám jeho čtení připomene věci, které si připomínat nechcete a ještě vám je napíše na zrcadlo, do kterého se každý den díváte.

LadyAnn
23. ledna

Silné, emotivní, nešťastné a jakkoliv kruté a syrové příběhy čtu ze všeho nejradši a často. Byla jsem tedy připravená na vše, ale přesto: během čtení Malého života jsem si musela dělat přestávky na rozdýchání a dočítám ubrečená, s intenzivním pocitem (až fyzické) bezmoci a smutku. Nezapomenutelná a naléhavá knížka, kterou ale už podruhé neotevřu, jak už tu někdo psal, nikomu nedoporučím... a pokud podle ní vznikne film, rozhodně se na něj nepodívám.

Denisa153
23. ledna

Po prvních pár stránkách jem si řekla co jsem to zase koupila za kravinu, ale po dalších desítkách stran jsem byla ráda,že se kniha ke mně dostala. Ne jednou mi ukapla slzička nad osudy Juda. Určitě doporučuji si ji přečíst až do konce a nenechat se odradit začátkem.

Měňavka
22. ledna

Musím říct, že když jsem knihu vzala do rukou, říkala jsem si, páni ta je ale těžká (přes 600stran). Až později jsem poznala, že je kniha těžká i pro srdce a duši. Velmi emocionálně mě příběh zasáhl a ještě dlouho jsem o něm přemýšlela. Často jsem musela přestat číst, zadržet slzy, dýchat... Autorka bravurně popsala všechny postavy, jejich životy, zkušenosti, zážitky i myšlenky, že mi doslova přišlo, jakoby se jednalo o její vlastní přátele. Měla bych jen jedinou výtku. Hlavní postava vyrůstala v mužském prostředí, byla zneužívána muži a právě proto byla automaticky pokládána za homosexuála. Moje zkušenost je jiná. O tomhle člověk nerozhoduje, není k tomu vychován nebo usměrňován životem, s tím se člověk narodí.

Kamienkova33
16. ledna

Pozor, tento komentár bude asi úplne iný ako všetky predošlé :)
Pre mňa to bolo naozaj ťažké čítanie... Áno, ťažké témou (o ktorej sa dozvedáme naozaj asi do stredu knihy len okrajovo), ale hlavne ťažké tým, že som sa síce strácala, ale od prvého momentu som mala pocit, že toto nebude pre mňa. Strašne som sa na túto knihu tešila, ale... Pre mňa neskutočne sklamanie. Asi nie som vhodná cieľová skupina. Priateľstvo hlavných postáv (4 muži) som nedokazala celkom dobre pochopiť, na mňa tam bolo strašne veľa zbytočných opisov a vedľajších postáv. Jasne, boli tam pasáže, kde ma mrazilo a bolo mi jedného z nich naozaj ľúto, ale priznávam, že som to asi 150 strán pred koncom vzdala a precitala si iba koniec. Nuž, nie je to pre každého :)

Jana283
02. ledna

Zvláštní, hodně zvláštní kniha. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Děj šestisetstránkového románu o přátelství čtyř mužů - malíře, architekta, herce a právníka v N.Y. se rozvíjí velmi pozvolna. Těžce se dostávám do děje a ne zcela bez problémů se orientuji v jednotlivých postavách a jejich životech. Zatrhávám odstavce, vracím se zpět. Avšak zhruba po 100 stranách začíná mít kniha spád. Děj se točí kolem podivína Judeho, který má kolem sebe 3 dobré přátele, skvělou kariéru,ale tu nejtemnější minulost, jakou si dovedete (nebo spíš nedovedete) představit - sexuální týrání, pedofilie, zneužívání, dětská prostituce,ponižování, bolest, deprese, pokusy o sebepoškozování i sebevraždy jsou jen slova, autorka vás ale provede jejich podstatou až do těch nejodpornějších detailů. Při četbě té knih, jsem se cítila nečistá stejně jako JUDE, litovala jsem i nenáviděla ho, za to jak nakládá se svým životem, soucítila a zároveň nerozumněla. Knihu jsem opakovaně odkládala a zase se k ní vracela. Myslím, že autorka musela prožít něco velmi depresivního, takový příběh se snad nedá vymyslet. Jsem ráda, že jsem dočetla, pár dní to budu vydýchávat a určitě už se k ní nevrátím.

BrozaM
29.12.2017

Jak už je zmíněno v ostatních komentářích ... jedna z nejsmutnějších knih, co jsem kdy četla. Roztrhala mě na kusy, aby mě zase dodala trochu naděje a pak mě trhala znovu a znovu. Tolik citu, zoufalství, lásky a sebedestrukce jsem dlouho z knihy necítila. Autorka z vás vysaje úplně všechno. Všechno.
Nejsem citlivka, ale probrečela jsem odpoledne, když jsem knihu dočetla.
Nejlepší kniha, co jsem v poslední době četla - bez debat. Ale už ji nikdy číst nebudu a nikdy ji nikomu nedoporučím.
Ach můj milý Jude...

anniehall
26.12.2017

Tour De Force krajinou skepse, deprese a utrpení. Na jeden život je toho neštěstí a nespravedlnosti snad až příliš. Ale i přes to, že autorka bodá jednu ránu za druhou a odřezává tak hlavního hrdinu od zbytků naděje na normální život, dělá to tak sugestivně, že od knihy nemůžete odejít, ačkoliv byste ji už dávno raději vyhodili oknem. Bylo to pekelné čtení, surové, hnusné, a přesto nebo právě proto působivé. A už nikdy to nebudu číst znovu, to si slibuju! //přečteno v původním jazyce//

Arella
16.12.2017

Román s velkým R, který mě uchvátil. Nutí k zamyšlení se nad spoustou věcí, nutí zastavit se a uvědomit si, že každý z nás si žije svůj malý život. Nucení to není nijak podbízivé, ale velmi čtivé, popichující tím správným směrem.

kocour_mikeš
15.12.2017

Dlouhý román o čtyřech kamarádech z nichž jeden je podivín a kdysi oběť zla, které deformuje jeho následné vnímání okolí. Autorka mistrně odkrývá minlost oběti a nechává nahlídnout čtenáři lidem vlastní krutost. Současně si lze na několika desetiletích příběhu užít zajímavé životy hlavních postav, krásné i nemocné vztahy, odpuštění bez odpuštění. Dávám 95%.

Marčullkas
13.12.2017

Nepíšu to tady často, ale na mě moc těžká knížka, kterou jsem nezvládla.

adorjas
11.12.2017

Takže, máme tu 600 stranový kolos (ale po Stehlíku a Biblii všetko zvládame, že?), ktorý sprvu začína ako bežný román 4 kamarátov v NY. Očakávala som, že každú kapitolu sa bude rozoberať život jedného z nich, spolu s ich prežívaním a pocitmi. Niečo také ma čakalo zhruba do polovice, kniha nebavila, nútila som sa. Od polovice sa tendencia knihy zmenila, a zrazu sme dostali krásny psychologický rozbor človeka so sebapoškodzovaním a ťažkým detstvom. A zhruba aj od spomínanej polovice, som dostala najkrajší popis lásky rovnakého pohlavia, aký som kedy čítala (a to vravím bez irónie, aj keď niečo také idealistické môže existovať len v knihe).

Je to hutný román, román v románe...

LucinQa77
09.12.2017

Od knihy jsem čekala více.. :/

salamandrina
05.12.2017

Malý život od Hanya Yanagihary je jedna z nejsmutnějších knížek, co jsem kdy četla. Je o týrání, narušený psychice, o tom, jak tě to, co zažiješ v dětství ovlivňuje v dospělosti (v této knize dost brutálním způsobem). Je to knížka, kterou jsem nemohla přestat číst, i když jsem vnitřně škemrala a prosila, ať už to skončí. Dokonale vylíčený život jednoho člověka, který nemůže končit americkým happy endem. Plakala jsem hodně a dalo mi to ještě víc...dala bych si jamesona...dvojitýho...

EvaT86
03.12.2017

Smutná kniha, která se nečte snadno, a přesto nejde pustit z ruky.
Chvilkami jsem byla sice zmatená z toho, kdo příběh vlastně vypráví a kam ho časově zařadit, ale to je jen detail. Příběh je vyvážený, poutavý, nutí člověka přemýšlet o lidech a o tom, co se děje mimo naše teplé domovy. Co všechno musí jiní zakusit. Kolik zloby se v lidech skrývá, kolik úsměvů je jen maskou... a jak dokážou ublížit ti, kteří by nás měli vlastně chránit a milovat.
Osobně se mi kniha moc líbila, jen mně naštval konec - no zároveň se jiný vlastně ani nedal čekat...

misickabl
02.12.2017

Drsné, dojemné, žaludek zvedající...a mnoho dalšího. Určitě to není na čtení jedním dechem, protože to by těch emocí naráz už bylo moc. Někdy člověk tu knihu odložit musí, už jen proto, aby některé věci vydýchal a nebo sám nepadl do kruhu depresí, nebo stavů je připomínající. Krásný příběh, nicméně ne pro každého.
Škoda, že se nedají dávat "půlhvězdičky",za mě je to 4,5 hvězdy kvůli těžší orientaci z pohledu koho je děj momentálně podáván a taky kvůli poměrně "dětským" názvům Willemových filmů nebo DžejBího obrazů a výstav (jsem si ale vědoma, že je možné to přičíst českému překladu, tudíž časem, až to trochu vstřebám, chci Malý život přečíst také v originále. A nebo se mi to prostě jen zdálo). Rozhodně má tato kniha popularitu zaslouženě.

Gabrinela
30.11.2017

Neveselé čtení, vyvolávalo ve mně děsnou bezmoc, několikrát jsem ji chtěla odložit. Těžké, určitě ne pro každého.

buschka
18.11.2017

Jedna z nej knih, které jsem dosud četla. Kdy 5 hvězd na hodnocení je tak málo. Pro mne kniha roku.
Zvrácený příběh, krásný, zoufalý, křehký a hlavně bolavý. Zlomí vám srcdce. Myslíte si, že tolik bolesti ani nejde zažít během jednoho života?..tak to jste na omylu.

simona5843
17.11.2017

Tak som to dnes dočítala a uff neviem čo napísať.V hlave mám hádam aj milión myšlienok a toľko isto pocitov.Neplakala som však pri nej ako ostatný ale niekedy so od toho ďaleko nemala..Kniha je úžasná ale nie je to žiadne veselé čítanie.Autorka vás vtiahne do príbehu a vy ani neviete ako a ocitáte sa na emočnej horskej dráhe.S ktorej vám je niekedy tak zle že by ste najradšej vystúpili ale vy čítate ďalej lebo chcete vedieť čo bude nasledovať. Surová,drsná a realistickí napísaná kniha ktorú rozhodne odporúčam a za pár rokov si ju prečítam znova a vy si ju prečítajte teraz!!

petrarka72
31.10.2017

Silný zážitek. Román, který až fyzicky bolí. Skrze příběh o Judeovi a jeho přátelích plus jednom nepříteli (Judeovi osobně) sdělovaná zpráva o anatomii bolesti, o tom, co je podstatné, o tom, co může znamenat přátelství a láska, ale také vina a samota, o tom, kolik ztrát může člověk vydržet. Velmi empatické, zároveň velmi surové. Četla jsem na své poměry dlouho, někdy se sebezapřením - ale stálo to za to.

Alma-Nacida
30.10.2017

Když jsem si zvykla na pomalejší tempo knihy, nic už mezi mnou a city postav nestálo, ale po přečtení si přece jen myslím, že všeho moc škodí. Tohle je prostě taková etuda na nejhorší ze všech špatných konců, že už jsem pak měla dojem, že snad ani není možné, aby se to všechno stalo (více méně) jednomu člověku. Ale ono snad ani o to nejde, ani o nějaké zobrazení reality, a jako sonda do mysli člověka pokřiveného zneužíváním a týráním to bylo rozhodně bezkonkurenční dílo rozsahem i stylem. Jen nevím, kdo mě bude teď po přečtení křísit, deprese číhá...

hs777
29.10.2017

Uf.... bylo strašně moc těžký číst a cítit tak obrovskou úzkost, beznaděj a bolest. Dvě věci vím jistě: je to kniha, kterou už nikdy nechci číst a zároveň je to kniha, na kterou nikdy nezapomenu.

Yorika
20.10.2017

Ta kniha bolí.Ale ta bolest je pro srdce čtenářovo krásná. Vyjímečná kniha, která vyvolává vyjímečné emoce.

boticelli
16.10.2017

Mimoradna kniha, ktera na mne nezapusobila az tak, jak by clovek z recenzi ocekaval. Rad se nechavam strhnout ovsem mene je nekdy vice. Pul hvezdy dolu za slabsi verohodnost a delku bez vetsiho deje.

kerstyn
12.10.2017

Smutné, kruté, drsné, krásné, laskavé, milující... Byl to těžký příběh, těžký na čtení, těžký na téma. Každopopádně rozsahově si to umím představit kratší...

hermina007
11.10.2017

Zážitek!

vlcka
02.10.2017

Skvělé čtení, silný zážitek, živé postavy. Ale běda, pokud se odvážíte někoho si oblíbit, já to udělala, oblíbila jsem si celkem tři postavy, Judea, Willema a Harolda a bolelo to. U čtení nelze volně dýchat, občas jsem měla chuť tu knihu někam zahodit, ale zvědavost a naivní touha po nějakém alespoň trochu dobrém konci mě u čtení udržela.
Vypadá to jako pokus napsat příběh, ve kterém už všechno prošlo daleko za hranici opravitelna a ať se stane cokoli dobrého, předchozí zkušenost nelze žádným způsobem vytěsnit. Neexistuje žádná guma na vzpomínky, žádný hrobeček, do kterého by bylo možné jednou provždy uložit minulost. A ona neustále leze ven a jako drápatá příšera seká nejen po svém vlastníkovi, ale také po lidech, kteří se odváží přiblížit.
Těžko popsat, ale rozhodně doporučuji přečíst!