Malý život

Když se čtyři spolužáci z malé vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu hezký laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí s ostrým jazykem, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy točí. Během několika následujících desetiletí se vzájemné vztahy prohlubují a nabírají temnější odstíny, poznamenané závislostí, úspěchem a pýchou. Ale jak si každý z nich dříve či později uvědomí, největší výzvou je pro ně pro všechny Jude sám; ve středním věku děsivě nadaný soudní advokát, ale v soukromí stále zlomenější člověk, s myslí i tělem zjizvenými hrůzným dětstvím a poznamenaný takovým traumatem, až se sám bojí, že je nikdy nedokáže překonat – a že jeho minulost bude navždy určovat jeho život. Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. V pozoruhodně vybroušeném románu Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332368/maly-zivot-nav-332368.png 4.568
Originální název:

A Little Life

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (25)

Přidat komentář
buschka
18. listopadu

Jedna z nej knih, které jsem dosud četla. Kdy 5 hvězd na hodnocení je tak málo. Pro mne kniha roku.
Zvrácený příběh, krásný, zoufalý, křehký a hlavně bolavý. Zlomí vám srcdce. Myslíte si, že tolik bolesti ani nejde zažít během jednoho života?..tak to jste na omylu.

simona5843
17. listopadu

Tak som to dnes dočítala a uff neviem čo napísať.V hlave mám hádam aj milión myšlienok a toľko isto pocitov.Neplakala som však pri nej ako ostatný ale niekedy so od toho ďaleko nemala..Kniha je úžasná ale nie je to žiadne veselé čítanie.Autorka vás vtiahne do príbehu a vy ani neviete ako a ocitáte sa na emočnej horskej dráhe.S ktorej vám je niekedy tak zle že by ste najradšej vystúpili ale vy čítate ďalej lebo chcete vedieť čo bude nasledovať. Surová,drsná a realistickí napísaná kniha ktorú rozhodne odporúčam a za pár rokov si ju prečítam znova a vy si ju prečítajte teraz!!

petrarka72
31. října

Silný zážitek. Román, který až fyzicky bolí. Skrze příběh o Judeovi a jeho přátelích plus jednom nepříteli (Judeovi osobně) sdělovaná zpráva o anatomii bolesti, o tom, co je podstatné, o tom, co může znamenat přátelství a láska, ale také vina a samota, o tom, kolik ztrát může člověk vydržet. Velmi empatické, zároveň velmi surové. Četla jsem na své poměry dlouho, někdy se sebezapřením - ale stálo to za to.

Alma-Nacida
30. října

Když jsem si zvykla na pomalejší tempo knihy, nic už mezi mnou a city postav nestálo, ale po přečtení si přece jen myslím, že všeho moc škodí. Tohle je prostě taková etuda na nejhorší ze všech špatných konců, že už jsem pak měla dojem, že snad ani není možné, aby se to všechno stalo (více méně) jednomu člověku. Ale ono snad ani o to nejde, ani o nějaké zobrazení reality, a jako sonda do mysli člověka pokřiveného zneužíváním a týráním to bylo rozhodně bezkonkurenční dílo rozsahem i stylem. Jen nevím, kdo mě bude teď po přečtení křísit, deprese číhá...

hs777
29. října

Uf.... bylo strašně moc těžký číst a cítit tak obrovskou úzkost, beznaděj a bolest. Dvě věci vím jistě: je to kniha, kterou už nikdy nechci číst a zároveň je to kniha, na kterou nikdy nezapomenu.

Yorika
20. října

Ta kniha bolí.Ale ta bolest je pro srdce čtenářovo krásná. Vyjímečná kniha, která vyvolává vyjímečné emoce.

boticelli
16. října

Mimoradna kniha, ktera na mne nezapusobila az tak, jak by clovek z recenzi ocekaval. Rad se nechavam strhnout ovsem mene je nekdy vice. Pul hvezdy dolu za slabsi verohodnost a delku bez vetsiho deje.

kerstyn
12. října

Smutné, kruté, drsné, krásné, laskavé, milující... Byl to těžký příběh, těžký na čtení, těžký na téma. Každopopádně rozsahově si to umím představit kratší...

hermina007
11. října

Zážitek!

vlcka
02. října

Skvělé čtení, silný zážitek, živé postavy. Ale běda, pokud se odvážíte někoho si oblíbit, já to udělala, oblíbila jsem si celkem tři postavy, Judea, Willema a Harolda a bolelo to. U čtení nelze volně dýchat, občas jsem měla chuť tu knihu někam zahodit, ale zvědavost a naivní touha po nějakém alespoň trochu dobrém konci mě u čtení udržela.
Vypadá to jako pokus napsat příběh, ve kterém už všechno prošlo daleko za hranici opravitelna a ať se stane cokoli dobrého, předchozí zkušenost nelze žádným způsobem vytěsnit. Neexistuje žádná guma na vzpomínky, žádný hrobeček, do kterého by bylo možné jednou provždy uložit minulost. A ona neustále leze ven a jako drápatá příšera seká nejen po svém vlastníkovi, ale také po lidech, kteří se odváží přiblížit.
Těžko popsat, ale rozhodně doporučuji přečíst!

ZiPur
01. října

Rozporuplná kniha, silná, zneužívající, ve vypjatých chvílích prázdná a používající klišé,vedoucí k zamyšlení,hrající na city,vyvolávající silné city,extrémní a v těch a díky těm extrémům nesoucí nereálný příběh, který může sloužit jako zrcadlo k vyjádření řady věcí, ale zůstává osten bezcitnosti k lidem, co některé aspekty příběhu žijí reálně a nemohou z nich utéci zavřením knihy. Rozhodně stojí za přečtení, pomáhá k tříbení názorů a jako zrcadlo.

Toby
25. září

Malý život ve mne zanechal hlubokou emocionální stopu.Je to přesně ta kniha,která může bolet.Ale nejsou právě tato díla která způsobí kopance do srdce tím nejlepším,nezapomenutelným ?

Pett
22. září

!!! Ach, můj milovaný Jude... Willeme... Harolde! Je mi to líto, je mi to tak moc líto!
Tohle vyprávění mi doslova ukradlo kousek sebe samé... velký příběh o neuvěřitelném poutu přátelství... tolik citu, tolik bolesti, tolik lásky... že mi z toho šlo srdce kolem... rozervalo mě to na kusy... zastavoval se mi dech u obyčejného Willemova pohledu... a Judova ztracená duše se mnou zůstane už napořád... bolela mě každá zatracená stránka... ale i přesto prosím, přečtěte si osudy jeho/jejich Velkých životů... protože on si to zaslouží! On si zaslouží kousek té vaší srdeční chlopně, zaslouží si být milován! A nejen on, oni všichni!
Jeden z nejsilnějších příběhů, které mnou prošly!

Alushka07
21. září

nádherná a smutná kniha, až mě mrzelo, že jsem ji dočetla :-(

Doporučuji přečíst.... kdo nepřečte, nepochopí.

Autorka s nečekanou otevřeností (na Američanku) popisuje problém sexuálního zneužívání, člověk úplně chápal čím si Jude prochází a proč je takový, jaký je.

Torey
15. září

CHTĚLA BYCH ČÍST MALÝ ŽIVOT CELÝ ŽIVOT!!!

Qadin
10. září

Příliš dlouhé, přesto svým způsobem povrchní, spíš hrubý náčrt, nežli ty tolik živé obrazy od JB, jediná pro mě živá část byla předposlední kapitola.

Adriana.82
27. srpna

1. pět hvězdiček je k**va málo na ohodnocení této knihy
2. mám tolik pocitů a dojmů po dočtení,že napsat to ani nedovedu,ale jedno vám povím = tohle si proště PŘEČTĚTE ,kniha se mi zařízla pod kůži jak Judovi jeho žiletka .... a zanechá jizvu už navěky
3. ták ...a co teď číst dál ??

Janek
11. srpna

"...V noci leželi v posteli a ve chvílích, kdy si obvykle povídali, nyní oba mlčeli a to mlčení bylo jako nějaká třetí bytost, která se usadila na lůžku mezi nimi, obrovská a chlupatá a dravá, když ji někdo popíchl..."

Jsou stovky knížek, které chtějí jen šokovat a emočně vydírat - tisíce stránek popisujících sexuální scény ze všech stran, tisíce románů končících happy endem.
A pak je tady velká kniha Malý život. Šokuje, ale nevydírá; obsahuje mnoho postelových scén, avšak není to kniha hlavně o sexu. Je to příběh o velké lásce a nekonečné a nekončící bolesti, příběh o hledání (sebe)důvěry a o snaze uniknout tomu, před čím nelze utéct.
Stylisticky a kompozičně bezchybné, výborně přeložené.
Po mnoha letech jsem měla při čtení slzy na krajíčku.
Není to jednoduché čtení, ale je to kniha, kterou je třeba přečíst. A ne jen jednou.

theannadiaries
08. srpna

Malý život je z mnoha důvodů, které pochopíte, až si román přečtete, jednou z nejdůležitějších a nejvýznamnějších knih posledních let. Nejen proto, jak silný, místy až neuvěřitelně, příběh vypráví, ale také proto, jak precizní a nelítostnou sondou do prožití a psychologické stránky toho příběhu je; a právě tím prohlubuje schopnost vidět pod povrch, vcítit se do druhých, nesoudit, pochopit, v čem všem (hrůzném) mohou spočívat odlišnosti, uzavřenost, utrpení druhých lidí. Myslím, že je to román, který vám pomůže porozumět mnohému. I proto je, mimo jiné, Malý život jednou z těch vzácných knih, které nejenže jsou krásným literárním dílem, které potěší duši, ale které vás určitým způsobem změní, donutí vás se na něco v životě dívat jinak - třeba i na život jako takový. Je jednou z těch vzácných knih, na které nikdy nezapomenete, i kdybyste chtěli. Kdybych mohla, dám víc než pět hvězdiček.

TomTomis
06. srpna

Příběh emočně člověka vyčerpá. Jak jsem se blížil ke konci knihy, zmocňovala se mě až chuť křičet. Autorka dost nerealisticky vypjatě pojala dva extrémy- člověka na dně, lidi, co zažívají úspěch. Je zajímavé, že profesně postavy jsou snad geniální. Zažívají hlavně vzestup. O to hůř jsou pak prožívány ty emoční zvraty. Nechutná sebelítost, která jde až za hranici představitelného, zvlášť když si ji dotyčná postava uvědomuje a točí se v kruhu. Kniha i na svůj rozměr se čte velmi dobře. Má svoje kvality, ale vím, že se k takové "jízdě" už znovu neodhodlám. Nebudu riskovat, že celou knihu budu doufat, že se musí přece myšlení některých postav změnit, nebo se něco obrátí k lepšímu. Autorka včas všemocnou rukou zasáhne a usmrtí, zničí, zastaví relativní pocit štěstí.
PS: Na knize mi vadí občasné chyby...

Chensie
18. července

Nejsmutnější na celém příběhu je, že je natolik precizní a silně emotivní, že ho spousta lidí zřejmě nedočte nebo neocení tak, jak si zaslouží. Já sama jsem byla vystavená natolik intenzivnímu zážitku, který mi opravdu dával psychicky zabrat. Touha znát další kroky a dočíst až do konce mě i přesto všechno neopustila a já darem získala něco, po čem touží každý čtenář. Skutečný, živý, hemživý svět, který ožije jakmile knihu jen pootevřu. Po dočtení už vidíte spousty věcí jinak. A především už se rozdílně díváte na samotné knihy, jelikož tohle dílo je beze sporu předčí. Více v recenzi: http://www.svet-mezi-radky.cz/2017/07/recenze-maly-zivot-hanya-yanagihara.html

Pebbles
05. července

Hanya Yanagihara stvořila knihu, která je tak moc bolavá, ale přesto tak plná lásky. Je to kniha, která je tak dobrá, že ji vlastně ani nechcete číst, protože vás mrzí, jak rychle ji přečtěte. A když ji přečtěte, tak... slova budou v tu chvíli zbytečná, protože se snažíte pochopit. Pro mne jedna z nejlepších knížek.

Atuin
18. června

Ten proud slov člověka zalije, uchvátí a už ho nepustí. Velice komorní, velice mnohovrstevnaté, velice emoční, prostě výborné. Dialogy do sebe zapadávají, kniha byť samozřejmě neplyne lineárně, není matoucí. Ten soupis vnitřních bojů vezme člověka doslova pod krkem a nemůže, prostě nemůže ho nechat chladným.Bez váhání 5/5

Kdo má rád knihy od Cunninghama tomu tuto knihu mohu jen doporučit, osobně dalece předčila všechna má očekávání.

Babouš
18. června

Malý život je velká kniha. Monumentální příběh o čtveřici přátel je hlavně oslavou přátelství, kamarádství a lásky ve všech jejích podobách. Nádherně napsané, nedokázal jsem se od toho odtrhnout, přečetl jsem to během čtyř dnů, kdy jsem s Willemem, Judem, DžejBím a Malcolmem jedl studentský jídla, platil nájmy, chodil na večírky, účastnil se debat o umění a sledoval, jak se jejich životy odvíjejí. Prostě paráda. Pro mě jedna z top knih posledních let.

Lost Soul
14. června

Byl to boj. Musela jsem si udělat delší přestávku, než jsem se znovu odhodlala začíst do tohoto příběhu. Tolik utrpení, kolik musel ve svém životě Jude vytrpět, je na čtenáře občas trochu moc. Emocionálně vyčerpávající příběh čtenáře změní. Zní to pateticky, ale je to tak. Přinejmenším si začne víc vážit svého života a sebe samotného. Protože to Jude nedokázal. Přestože se snažil vymanit ze své minulosti a v určitých obdobích života se mu to snad i dařilo, vždy se stalo něco, co v něm probudilo staré démony a přimělo ho vztahovat vinu za vše, co se v jeho životě přihodilo, výhradně na sebe samotného.