Plachetnice na vinětách

kniha od:

Plachetnice na vinětách https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428846/bmid_plachetnice-na-vinetach-EWo-428846.jpg 3.6 898

Marie, rozvedená sedmačtyřicetiletá docentka literatury, se přes léto ocitá v poloprázdném bytě své sestry v Českém Krumlově. Dojíždí odtud na venkov za těžce nemocnými rodiči a ve volných chvílích brouzdá mezi davy turistů krumlovskými uličkami. Seznámí se přitom s mladičkým knihkupcem Filipem. Jejich začínající románek dýchá atmosférou horkého července a četnými literárními konotacemi. Marie však chce především urovnat vztahy se svou sestrou a postarat se o rodiče – dominantního otce a mírnou, obětavou matku. A vyrovnat se se svou osamělostí. Tu vnímá jako uvíznutí v čase, kdy na ni z minulosti doléhají vzpomínky – a z druhé strany vyhlídky na stáří. V rodinné tradici silných mužských vzorů Marie přemítá o tom, co bylo, a současně se ptá, jak žít dál a co si počít se „shakespearovskou láskou“…... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host
více info...

Komentáře (274)

Komentáře 274 Recenze 12

Kristy.Seb
Kristy.Seb
04.12.2023 4 z 5

Když nemůžeš vzpomínky sdílet s tím, s kým je máš, tak pro tebe ztrácejí cenu.

Zajímavý příběh, četlo se to pěkně. Velmi se mi líbilo, že byl příběh zasazen do Českého Krumlova. Jen mi trochu vadilo, že se dost přeskakovalo z měsíce na měsíc a nedovysvětlení příběhu otce.

norrasun
norrasun
11.11.2023 5 z 5

Velice dobré, přímo parádní! Docela banální zápletka, podaná nevšedně čtivým, a zároveň úsporným způsobem. S postavami jsem se v pohodě dokázala ztotožnit, snadno mi šlo se naladit na prostředí, na situaci, prostě pro mě velký čtenářský zážitek a požitek..


orinka3
orinka3
18.09.2023 2 z 5

Tak bohužel - i když jsem se moc těšila na četbu od pana Hájíčka, tady jsem se trošku zklamala. Asi jsem nečekala román pro ženy s typickým obsahem pro něj, ale něco navíc, něco překvapivého. Ženská hrdinka, docentka Marie v další etapě svého života hledá jeho smysl a novou náplň. Obvyklé problémy, žena po rozvodu, ve své kariéře úspěšná a proto asi vyhořelá. Stárnoucí, nemocní a už nemohoucí rodiče na vesnici, kde s nimi zůstává druhá dcera Veronika, která Marii vyčítá malý zájem o jejich problémy. Rivalita až do dospělého věku. A aby toho neměla málo, ještě si zkomplikuje život s mladíčkem, který je přes svou cherubínskou tvářičku charakterově docela podivný.....Můj problém je zřejmě ten, že mi tam není ani jedna postava sympatická. Zkrátka, je to psychologický román pro ženy, který se námětem moc neliší od podobných takových, jen je líp napsaný.

JancaMia
JancaMia
17.09.2023 3 z 5

Zajímavý počin o osudu opuštěné ženy. která by chtěla navázat na minulost, nicméně přítomnost jí umožňuje něco mnohem jiného s čím vůbec nepočítala .
Neurazilo, nenadchlo.

Ctenar1202
Ctenar1202
09.07.2023 2 z 5

Od autora Jiřího Hájíčka jsem četla Rybí krev a líbila se mi. Bohužel, s touto knihou, respektive příběhem v ní jsem bojovala.

Marie je téměř padesátiletá žena, docentka literatury, která žije sama a svůj čas dělí mezi své zájmy a péči o rodiče společně se svou sestrou. Ta jí vyčítá, že se stará málo a na jejích bedrech toho leží mnohem víc. Do toho Marie potká při toulkách krumlovskými uličkami v jednom maličkém knihkupectví dvacetiletého Filipa. A její život se alespoň na pár letních týdnů diametrálně změní. Nejen, že chce urovnat vztahy mezi jí, sestrou a rodiči, ale musí si udělat pořádek i ve svém srdci a hlavě.

Já se moc omlouvám autorovi, ale z celé knihy mi v hlavě uvízl obraz sedící Marie na Filipovi, což měla být asi nějaká ukázka romantiky, kdy se škádlili, ale mě to úplně odradilo a ano, znechutilo. Vždyť by mohla být jeho matka. Já nemám nic proti věkovým rozdílům a v jiných knihách mě to tolik nerozzlobilo, jako tady. A nevím proč. Tím líčením? Nedokázala jsem se pak soustředit na další dějové linky ač byly velice zajímavé. Například vztah Marie se sestrou Veronikou. To bylo popsáno velice skvěle. Ten rozdíl městské a vesnické holky, ženy. Celkově narušené vztahy v rodině, které ale podle mě autor nedokázal dotáhnout do konce a po dočtení jsem si říkala aha a co tohle a tamto? Upřímně, číst tuhle knihu jako autorovu první, tak po další nesáhnu.

jiri77
jiri77
20.06.2023 5 z 5

Další skvělá kniha Jiřího Hájička, která je o hledání sebe sama. Opět skvělé prostředí jižních Čech. Kniha se mi velmi líbila.

annettka1098
annettka1098
20.06.2023 2 z 5

Knihu bych zařadila spíše mezi oddechové čtení a věřím, že mé mamince by se asi líbila. Bylo to uvěřitelné a ze života. Nicméně mi to také už přišlo dost ohrané. Příběhů o rozvedených ženách je sepsáno několik a nedozvěděla jsem se tak nic nového. Naopak by pro mne bylo hodně osvěžující, kdyby konečně nějaký muž dostal odvahu a napsal o tom, jak ten rozvod prožívá on.

Ladislav73
Ladislav73
11.06.2023 4 z 5

Najednou nevíš, kde je pro tebe doma.

Je to ten prázdnej byt, kterej znáš? Pak přijedeš tam, kde pro tebe dřív, kdysi, bylo doma. A zjistíš, že už je to dávno pryč. A že pořádně neznáš ani vlastní sestru a mámu s tátou.

veriszv
veriszv
21.03.2023 4 z 5

Mnoho motivů a rovin v krátkém příběhu. Rozvod, samota, péče o nemocné rodiče a boj sourozenců o to, kdo dělá víc.
Pro mě asi nejzajímavější rovina potom byl pohled člověka, co se vrací domů na vesnici versus pohled lidí, kteří rodnou hroudu nikdy neopustili. Jejich vztahy a postoje se autorovi podle mě povedly moc dobře zachytit.
Taky si myslím, že se Hájíčkovi dost podařil ženský pohled, protože hlavní postava Marie je ve všem opravdu uvěřitelná.
Celkově jsem z této knihy nebyla tolik nadšená jako z Venkovské trilogie, nicméně i tak jsem nebyla zklamaná. Jen bych tuto knihu zařadila více mezi oddechovky, které už víckrát číst nemusím, zatímco Venkovskou trilogii si ráda přečtu celou znovu.

mag097
mag097
06.03.2023 2 z 5

Jiří Hájíček v této knize představuje klasické téma české literatury, a to otřesné rodiné vztahy. Marie je čerstvě rozvedená, má stárnoucí rodiče a špatné vztahy se sestrou....

No a moc víc nevím, co k tomu říct. Knížka mi bohužel svým stylem vyprávění nesedla. Působilo to na mě dost odtažitě a měla jsem pocit, že příběhu chybí ústřední dějová linka. Na druhou stranu podobný pocit jsem měla i u knihy Věci, na které nastal čas od Soukupové, kterou ale vím, že většina z vás miluje, takže se Plachetnice asi bát nemusíte.

Abych ale nebyla jenom kritická, musím autora pochválit za vykreslení ženské postavy. Málokdy se stane, že by autor jakožto muž dokázal věrohodně vykreslit ženský charakter. A Jiřímu Hájíčkovi se to povedlo.

2,5/5

Veroba
Veroba
04.03.2023 5 z 5

Krásný příběh.

Aleh
Aleh
04.03.2023 4 z 5

Očekávala jsem trochu něco jiného, ale pak jsem si uvědomila, že kniha na mě působí tak trochu podobným dojmem jako asi působí zběsile pádící život Marie, která se najednou ve svých 47 letech zastavila a stojí na životní křižovatce. Jak dál? .... je mi 47 let, jsem rozvedená, musím si na tuto skutečnost teprve zvyknout, moje dcera už je dospělá, mou pomoc potřebují stárnoucí a v mnoha ohledech už nemohoucí rodiče, jak dál se svou věčně nespokojenou a brblající sestrou? A co láska? Čeká na mě ještě někde někdy láska? A co moje práce? Dělám opravdu to, co můj život naplňuje? Marie má o čem přemýšlet. Tak trochu jiná kniha než na jaké jsem od jiřího Hájíčka zvyklá

Makii
Makii
21.02.2023 2 z 5

Co to mělo být..? Žádný děj, žádné rozuzlení, kostrbaté dialogy..? Naprosto nesnesitelné postavy (mít takovou sestru, tak to potěš teda). Velmi mě to nudilo. Škoda, jiné knihy pana Hájíčka mě bavily.

stejsdan
stejsdan
12.02.2023 5 z 5

Na tuhle knížku od pana Hájíčka jsem se hodně těšila a nezklamala jsem se, naopak. Osud Marie a jejích blízkých mě oslovil, našla jsem v něm spoustu průsečíků se svým vlastním. Autor má neuvěřitelnou schopnost popsat nepopsatelné a přece tak reálné situace. Skvělá kniha.

tereza_p
tereza_p
11.02.2023 3 z 5

Kdyby to bylo možné, dám 3,5*. Čtení mě bavilo, s tím problém nebyl, ale párkrát jsem se přistihla, že si říkám, jestli prostě ten příběh, jestli to není nějak málo. Jsem od Hájíčka zvyklá prostě na něco jiného. Chápu, že tato kniha se od předchozích liší, jde o intimní román, ale i tak. Na druhou stranu byla v knize místa, která se mi moc líbila nebo která mě nějakým způsobem zasáhla, byť šlo zrovna třeba jen o pár řádek. A celou dobu jsem čekala, kdy se tedy objeví ta "Plachetnice na vinětách", v tomto mě to celkem překvapilo. Také musím říct, že se mi neskutečně líbí obálka knihy.

sladkovka
sladkovka
10.02.2023 2 z 5

Knihy pana Hájíčka mám ráda, ale tato kniha mě vůbec neoslovila. Žádná zápletka, něco, abych se těšila, nebo byla napnutá co bude dál.
Za mě to nemělo tu správnou šťávu co od knihy očekávám.
Jediné co mě na knize bavilo, byl děj odehrávající se v mém kraji a v místech, které znám.
Za mě žádné wow se nekonalo.

Vendula897
Vendula897
09.02.2023 5 z 5

Hájíčkovi knihy se mi dostaly do rukou před pár lety. Některé nadchly, jiné neoslovily. U této knihy jsem četla svůj život... nedospělý vstup do dospělosti, zběsilý rozvod , který mě posunul v před v budování kariéry a v pokročilém věku starost o rodiče...vše pod přikrývkou " všechno zvládnu" tak jak hlavní postava knihy... Na prahu věku, kterému se říká seniorský potkání lásky, kterou člověk potká jednou v životě... Ne všechno, je tak jednoduché, jak se nám zdá v mládí...kniha je prostě psaná pro moji věkovou hranici a psaná velmi poutavě, jako by autor viděl do ženské duše. Nostalgie střídá naději, radost z úspěchů dětí střídá deprese z vlastních proher... Trochu v knize slyším povzdech ...živote, zastav se alespoň na chvíli, nech nás vychutnat chvíle okamžiku štěstí...

Alcea
Alcea
18.01.2023 2 z 5

Hájíčka čtu celkem ráda, ale tady jsem nenašla téměř nic, co by mě oslovilo. Děj vesměs chabý, hlavní postava tak nějak neví co se sebou celou knihu, čekala jsem aspoň kousek odkryté tajemství, vyřešení nějakého problému, malou katarzi či co. Jako letní čtení asi jo, ale holt jsem jiná krevní skupina a od J.H. to beru jako slabší kus.

Racík
Racík
14.01.2023 3 z 5

Další kniha pana Hájíčka mě trochu zklamala. Moc jsem se na ni těšila a schovávala jsem si ji, až si budu moct čtení užít. Asi jsem měla příliš velká očekávání, a tak přišlo lehké zklamání. Kniha není špatná, chápu, že se řadě čtenářů líbí hodně, ale já se tentokrát tolik nenadchla.

mirektrubak
mirektrubak
02.01.2023 3 z 5

Ústřední téma Hájíčkových knih je mi blízké: komunikace mezi lidmi, zádrhely v té komunikaci nebo naprostá absence komunikace. Trochu mi tím připomíná Petru Soukupovou (jen bez jejího stylu, který je mi bůhvíproč tak blízký) a ty její nešťastné lidi, kteří všichni chtějí žít s druhými, ví, že druhé potřebují, ale nějak se k nim nemůžou přiblížit. Hájíčkovy hrdinové jsou v lecčems stejní. Jejich tragika je v tom, že směrem ke druhým nevykročí, neotevřou se, nezpřístupní se doopravdy. Smysluplná komunikace nemůže proběhnout úspěšně, když vlastně ani doopravdy nezačne.

Takže lákavé téma. Bohužel, konkrétní zpracování mi nesedlo. Mám pocit, že každé mé setkání s Hájíčkovou beletrií je mi méně a méně milé. Radost z Rybí krve se už nikdy nevrátila a četba Plachetnice na vinětách mi přinesla víc rozpaků než literárního potěšení. Rozehrané situace v příběhu mi přišly opravdu hodně schematické a jednotlivé vedlejší postavy jako značně neživotné modely. Skoro to vypadalo jako syžet televizního seriálu na Primě než jako dějová výstavba románu respektovaného autora.
A tak zůstalo pouze u slibných náznaků: jako obvykle moc dobré, atmosféru budují dialogy, to je Hájíčkovo rodinné stříbro. A pár dějových momentů, které velmi dobře působily jako výmluvné a přesné metafory; třeba zrovna ta, která dala celému románu jméno.

mauglie
mauglie
01.01.2023 4 z 5

Děj mě zastihl v takovém citlivem období a tu melancholii a ztracenost jsem vnímala hodně intenzivně. Jiří Hajicek je můj oblíbený spisovatel právě pro krátké popisy jihočeské krajiny, vnější i vnitřní. Chlad chalup a lahvac na sluníčku v sadu, to se mi na tom líbí.

Hanjimka
Hanjimka
20.12.2022 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha, čekala jsem víc.

aktijnov
aktijnov
17.11.2022 4 z 5

Trochu z knihy čišela beznaděj. Lidi mají k sobě tak blízko a přece daleko... Mluví stejným jazykem. A přece ne.

Vesmich
Vesmich
19.10.2022 4 z 5

Opatrně jsem se ke knize přibližovala, neboť relevantní čtecí přátelé se s ní nějak obtížně srovnávali. Proto se mi do ní moc nechtělo. Obavy byly zbytečné, protože Já jsem se s ní srovnávala snadno a kráčela jsem, spolu s Marií, jedním rokem jejího života. Nebyl to asi ideální rok a na jejím osobním žebříčku popularity by nejspíš na stupně vítězů nedosáhl, ale že by to zase byla nějaká tragická depka nejhoršího kalibru, to nebyla. Přišlo mi to vlastně velmi obyčejné, takové běžné. U autora jsem zvyklá na to, že se některé postavy vzájemně otravně poučují a deklamují jak na jevišti, případně se tam zjeví někdo, kdo mi strašně leze na nervy, takže to mě nezaskočilo. On je to takový blbý věk na nějaké efektivní vztahové restarty, takže ten výběr, který tam před Marií defiluje je sice ubohý, ale reálný.

bara0452
bara0452
15.09.2022 2 z 5

Kniha mě bohužel nezaujala příběhem, myšlenkami, a ani dokonce stylem psaní. Plachetnice na vinětách je moje první kniha od Jiřího Hájíčka a je pro mě velkým zklamáním. Přesto nedokážu pořádně přijít na to, proč tomu tak je, možná je příběh psán pro lidi, kteří se s ním více ztotožní. Pocity a strasti Marie mi nic neříkaly, přeci jen je mezi námi velký věkový rozdíl, ale i tak, její postava mi byla nesympatická. Dialogy mi často přišly plytké, někdy až příliš přibarvené a vyhrocené.
Na druhou stranu se mi líbily popisy prostředí Českého Krumlova, odkazy na literární díla a obálka byla hlavním důvodem, proč jsem po knize sáhla, což je možná to největší úskalí.

Berti
Berti
06.09.2022 4 z 5

Je mi dvacet dva, takže se v hlavní hrdince nehledám ani nenacházím, knížka ale tak něžně a nenásilně plyne, že jsem ji otvírala ráda. Střet Prahy a vesnice, stejně jako mezigenerační komunikační šum, jsou takové literární evergreeny.

SynD
SynD
28.08.2022 2 z 5

na Hájíčkovské transgenerační depresivno je asi potřeba mít náladu. tentokrát jsem ji neměla a tak mi zbyla jen ta depresivní aura hlavní postavy a nudy v letním Krumlově. hlavní hrdinka je nesympatická a negativní, téměř všechny kolem sebe (bachratější, menší a umaštěnější než je ona) neguje, dissuje a pohrdá jimi. neumí být ale sama a tak opakovaně bere za (ne)vděk jejich podřadnou společností. navzdory jejímu chování o její společnost ale ostatní postavy stojí, ty mužské až nutkavě.

dalším neblahým aspektem románu je male gaze. ženská postava se chová a vnímá tak, jak si představuje spisovatel muž, který ji nutí třeba k bezdůvodnému postávání v kuchyni u linky jen v bílých kalhotkách, očumování kolouška, a za konzumaci dvou zákusků jí nemilosrdně přiklepává pocity viny.

plus nevím, co si myslet o prvoplánovém klasismu, kde proti sobě stojí krásný byt v Dejvicích, obří auto, práce na fakultě a literatura, kvalitní kabelky parfémy etc. vs. nekulturnost, neupravenost a hrubiánství venkovanů.

ramiter
ramiter
20.08.2022 3 z 5

Jiří Hájíček patří mezi mé oblíbené autory. Jako již dříve jsem v jeho postavách našla podobnost s vlastní rodinou, přáteli, lidmi , co vstoupili mi do života, i se sebou samou.
Když Vám vyrostou děti, zestárnou a odejdou rodiče, pak tápete a hledáte , jak dál. A vždycky Vás to vrátí do minulosti k otázce , co by bylo dnes tak, kdyby se člověk rozhodl dříve jinak.

lexikon_tf
lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Od pana Hájíčka jsem do teď nic nečetla. A to byla chyba. Začala jsem tedy touto jeho nejnovější knihou Plachetnice na vinětách. Zaujal mě hned samotný název - takový jihočeský motiv, to já ráda.
Sledujeme příběh rozvedené osamělé Marie, docentky literatury, která pendluje mezi Prahou a Českým Krumlovem, kde má na krumlovsku své stárnoucí rodiče i věčně uštěpačnou sestru.
Marie to nemá jednoduché, v rodné vesnici jí starousedlíci “dávají sežrat”, že žije v hlavním městě, ale ona sama si moc v bavlnce nežije, nikdo nemá totiž ponětí, čím si prochází a ani se jí na to nikdo neptá.
Hlavní hrdince jsem fandila, že snad konečně nalezne sama sebe nebo že dojde k nějakému zvratu v jejím životě - a nebyla jsem zklamaná. Není to žádná akčňárna, ale to se mi právě líbilo. Líbilo se mi hlavně to toulání po Krumlově a jeho krásných uličkách a malebných zákoutích.
Jihočeské divadlo dokonce hraje představení na motivy knih Jiřího Hájíčka (např. Rybí krev, Selský baroko), a to mě velmi zaujalo a určitě se na nějakou z těchto her do divadla vypravím.

Juagustin
Juagustin
18.08.2022 3 z 5

Knihu jsem četl na dovolené a byl jsem připraven odpočinkové čtení, ale netěšila mě, neotevíral jsem ji moc rád. I zde jsem sice našel hájíčkovské fluidum jihočeského venkova i zajímavé postavy, ale tentokrát mi to přišlo už příliš prototypové, idealizované, schematické, černobílé, a tedy nevěrohodné. Kurňa, přece žádný osmdesátiletý chlap z chalupy si nemyslí, že mu dnes tesaři budou dělat krovy na stodolu ručním nářadím! I ty dialogy (nejen) mezi ženskými mi přišly křečovité, neuvěřitelné. Rozpracovaných témat v knize nacházím mnoho - krize středního věku, osamocenost a strach z ní, pochybnosti o smyslu kariéry, (ne)odvaha k radikální životní změně, ale žádné dotažené; Hájíčkovo velké téma křivd z minulosti, zde reprezentované nepřátelstvím otce a souseda, vyšumí úplně vniveč... Jedno však ocenit musím: dobře zachycený vztah sester a otázku vymanění se dětí ze světa a vlivu rodičů. Po skvělé Hájíčkově jihočeské trilogii pro mě byly Plachetnice spíš zklamáním, 3* dávám s přimhouřením obou očí.