Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

od:

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů vydaných pod názvem Izzy Bickerstaff rukuje, se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence s jedním z jeho členů dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey, a jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet sama prožila válku v Londýně, kde neustále hrozilo bombardování, ale nikdy nepoznala přímý styk s nepřítelem a izolaci od okolního světa, jaké byli vystaveni ostrované. Guernsey má, tak jako celý svět, svoje podvodníčky, opilce a podivíny, dobráky, závistivce i hrdiny, a z jejich humorného i dojemného vyprávění začíná před Juliet vyvstávat živý obrázek společenství, kde v těžkých dobách krystalizují lidské povahy a osudy se proplétají zcela nečekaným způsobem. Kdy jindy by se mohlo stát, aby byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživa nedržela v ruce jinou knihu než bibli? A co víc, aby noví čtenáři našli i v náročných knihách poselství, které je zaujme, a aby je četba podnítila k vášnivým diskusím na nejrůznější témata. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41267/spolek-pratel-krasne-literatury-a-b-iMG-41267.jpg 4.6332
Originální název:

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (2008)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (106)

Přidat komentář
Chesterton
13. července

Moje třetí schůzka - tentokrát dovolenková spolu s manželem - s Veselými poutnicemi z Cesty domů a rázovitými figurkami, dokonale realistickými, velice živými, pestře barevnými až hlubokými postavami této knihy v dopisech.
Jde o naprosto dokonale vybranou audioknihu pro hospicové hnutí protože slovy hlavní hrdinky příběhu.
MĚNÍ TEMNOTU V JASNÉ SVĚTLO

Znovu jsem s nadšením obdivovala, způsob, jakým autorka vystavěla děj v dopisech. Jak na lidské blízkosti a pospolitosti ukázala základní životní principy, kdy sounáležitost dokáže překonat i smrt. Téma je vážné, ale podané s jemností až něžnou úctou k lidské duši.

"Dřív lidé mívali duši a nevěděli o ni pouze z doslechu a konali podle ní. Je škoda, že jsme hlas svých duší ztratili."

popeluška
10. července

Nádherná kniha...dostala jsem se k ní jen a jen díky Čtenářské výzvě. A jsem za to opravdu ráda :-) Kniha je tak krásně napsaná, čte se suprově od první až do poslední stránky.Dlouho na ni budu vzpomínat :-) a to se mi do knihy vůbec nechtělo :-)

bosorka
02. července

Čekala jsem jen odpočinkovou kratochvilnou letní četbu, takže mě Spolek přátek krásné literatury a koláčů z bramborových slupek mile překvapil. Hlavně tím, že jsem dostala i něco navíc, dozvěděla se o okupaci Normanských ostrovů, o čemž jsem popravdě neměla potuchy. Navíc čtení to bylo i úsměvné, Juliet má grády a je vtipná, bylo osvěžující, protože psané v dopisech. V rámci žánru moc dobré. Navíc mám další místa, kam bych se jednou ráda podívala.
PS: Nevím proč, ale fascinují mě knížky (i filmy) s víceslovnými "podivnými názvy", takže Spolek jsem si našla především na základě názvu. Podobně jako třeba film Boj sněžného pluhu s mafií.

KačééZ
13. června

Tato kniha je krásně napsaná a ještě lepší je její obsah. Postavy Juliet, Dawseyiho, Isoly či Kit mě od prvního okamžiku dostaly a já si je zamilovala. Úžasná knížka popisující hrůzy 2. SV války s humorem a příslibem, že utrpení netrvá věčně a na jeho konci se můžeme těšit na zasloužené štěstí.

aginecka
23. května

Přiznávám, že cynik ve mně se téhle knížky trochu bál - kombinace Knižní klub, válečné téma a vysoké hodnocení převážně dámského publika lehce zavání emocionální ždímačkou… Ale byla jsem příjemně překvapená. Skoro žádný patos (velkou zásluhu na tom má bezesporu právě forma), jen milý lidský, i když samozřejmě předvídatelný, příběh. A tím „milý“ myslím pochvalu. I cynik jednou za čas potřebuje něco, co mu zahřeje prostor pod hrudní kostí.

Nočnípták
14. května

Byla jsem zvědavá na knihu psanou formou dopisů, ale myslela jsem, že to nebude asi nic moc pro mne, že jenom tak nahlédnu a uvidím. A viděla. Co viděla, přímo jsem zírala. Včera večer jsem začala číst a už mám přečteno. Všechny ty postavy jsou tak blízké. Jako bych je znala. Jako bych s nimi žila. Autorce se povedlo přiblížit nám fiktivní příběh jako kdyby byl skutečný. Škoda, že již nic nenapíše.
Čtenářská výzva 2018. 16. Poslední kniha /již nežijícího autora/

Elis.n
23. dubna

Dala jsem pět hvězdiček a to se moc nestává. Co mě na tom ale udivuje ještě víc je to, že jsem dala pět hvězdiček něčemu, co je napsané formou dopisů ( nemám to ráda)... Spisovatelka, která se vydala na ostrov Guernsey psát příběh členů spolku, kteří byli přímo zasaženi válkou, mě ohromně upoutal. Každá postava přidala střípek ze svých vzpomínek a všichni byli tak báječně úžasní a podivní, smutní, ale zároveň veselí. Tak si říkám, že bych se tam mohla v létě vypravit :).
O knize jsem se dozvěděla díky filmu, na který se teď po přečtení těším ještě víc.

Dagros
20. dubna

Neskutečně krásná knížka! Ze začátku jsem se nemohla moc začíst, ale pak jsem se najednou ocitla na konci knížky, ani nevím jak. Číst tento příběh bylo jako pohlazení na duši :) . Samozřejmě některé pasáže jsou smutné a kruté, ale bohužel to tak bylo a je třeba o tom vědět. Celý příběh je krásně napsaný a musím říct, že se mi moc líbil konec-ani jsem nečekala, že to takhle dopadne :). Dávám 5 hvězd a vřele doporučuji přečtení této knížky.

AllyKumari
19. dubna

Pokud jste někdy v životě milovali knihu.... pokud vás někdy čtení zachránilo před sebou samotným a změnilo vám život..... pokud máte vůbec rádi dobré knihy, pak si přečtěte právě tuto.

Readerka97
12. dubna

Na tuhle knížku jsem narazila díky upoutávce na film, který se podle ní točí. Tato náhoda mi představila jednu z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Díky popisu děje pomocí dopisů je čtení poutavější, intimější a neuvěřitelně vás to připoutá k ději. I když se vní popisují hrůzy války, děj nikdy nestratí jistou lehkost.

Doporučuji všem, kdo hledají knížku pro odpočinek, zasmátí nebo kvůli nějaké té romanci. Já se k této knize budu s jistotou vracet.

85098211
11. dubna

Hned na začátku svého komentáře bych ráda poznamenala, že knihy s válečnou tematikou nikdy cíleně nevyhledávám a dokonce se jim spíše vědomě vyhýbám. Tuto knihu jsem si ale vybrala do Čtenářské výzvy. A myslím, že to bylo hodně dobré rozhodnutí ;-). Kniha sice popisuje i hrůzy války, ale najdeme v ní také spoustu optimismu. A z tohoto důvodu si zaslouží hodnocení nejvyšší :-).

Balenka
06. dubna

K tejto knihe som sa dostala vďaka Čtenárskej výzve a musím povedať, že som veľmi rada :-) Kniha bola písaná formou listov, veľmi pútavo, prečítala som ju za pár dní.

MirSla
16. března

Balzám pro duši.Nádherné,milé,přátelské,humorné počteníčko. Občas válečně smuté. DOPORUČUJI.

kopretina19
20. února

Hezká kniha, velmi příjemné zpestření četby příběhu psanou formou dopisů. Jen jsem se občas ztrácela ve spoustě jmen a postav.

vešpi
09. února

Úžasná kniha plná ľudského dobra, nevzdávania sa a humoru, vďaka ktorej budete mať pocit, že jej postavy osobne poznáte. Určite si ju prečítam ešte mnohokrát. Všetkým vždy kupujem ako darček a doporučujem. Pohladí dušu.

Mrňous1
28. ledna

Přesně v duchu prohlášení Juliet, kdy v jednom z dopisů píše, že má na četbě nejraději, kdy Vám padne do oka nějaká drobnost, a ta Vás zavede k jiné knize, ve které se zase najde něco, co Vás zaujme a přivede ke třetí knize, tak já objevila knihu "Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů". A jsem za to opravdu velmi ráda, protože kniha je úžasná, je to opravdový klenot, čte se úžasně, forma dopisů mě nadchla. Opravdu vážně přemýšlím o tom, že si knihu někde koupím, abych ji měla po ruce vždy, kdy budu mít potřebu se pousmát, zamyslet či prostě jen tak si přečíst něco opravdu kvalitního.

Michi.01
20. ledna

Nádherná, milá a moc pěkná kniha o nepěkných časech.. Usmívala jsem se snad na každé straně, postavy mi přirostly k srdci a učaroval mi také humorný podtón v každém Julietině dopise. Určitě doporučuji!

Chytuš
19. ledna

Okouzlující příběh, opravdová perlička pro všechny knihomoly. Autorka nám velice laskavě přiblížila poválečné i válečné časy na ostrově Guernsey. Mám pro ní nejvyšší hodnocení a rovnou pět důvodů, proč téhle perličce věnovat svůj čas:
1) Psáno v dopisech - nezvyklá forma, ale tady opravdu nadmíru vyvedená (M.A.Shafferová prý neviděla schůdnější cestu, jak román napsat) - tleskám poprvé.
2) Dění se točí kolem opravdu zvláštního literárního spolku, kde ovšem členové svým osobitým způsobem rozebírají různá známá i méně známá díla - ale nebojte se, není to ani chvilku nudný literární rozbor :-) Takže tleskám podruhé.
3) Pisatelé se rozepíší jak o svých současných trablech, tak o válečných dobách - je to dojemné, ale zároveň z vyprávění prýští naděje, protože lidé dokázali i v těžkých válečných dobách držet při sobě - znovu nadšeně tleskám.
4) Osobité postavičky si nejde nezamilovat. Postavy tak krásně živoucí, že se mi při čtení stávalo, jako bych je doopravdy viděla, jak přemýšlí nad správnou formulací dopisu, jak se snaží adresátovi (potažmo čtenářům) předat nové zprávy - krásné.
5) Po přečtení ve vás zůstane hřejivá stopa lidskosti - opravdu román, na který se nezapomíná a na který mírně dojatá budu myslet ještě dlouho...

Chesterton
18.12.2017

Po audiu jsem také přečetla. Udělala jsem si z této laskavé knihy adventní zážitek:)
Naprosto pozitivní až humorná kniha o těžkých časech, jaké si naprosto nedokážeme představit! Vřele doporučuji na každý smutek, rozladění až depresi. Možná jako prevenci:)) protože, když se chmury a deprese rozjedou, často je asi těžké je zastavit.
Pro mě nejlepší antidepresivum, jaké si lze představit. Ale musí se užívat včas!!
Ostatně ne náhodou je kniha namluvena Veselými poutnicemi pod patronací Cesty domů:)) CD velmi knihu dokresluje.
MOC DOPORUČUJI

Makropulos
11.12.2017

Myslím, že je velká škoda, že nám Paní Autorka zanechala jen tuto jednu knihu. Prostřednictvím korespondence lidí, kteří se většinou na začátku ani neznali, nám s lehkostí, laskavostí i humorem vypráví o věcech smutných až hrůzných, o válce, okupaci a osobních tragédiích ostrovanů z Guernsey a nejen jejich. Věděla jsem něco málo o Normanských ostrovech, ale o ostrově Guernsey a o tom, jak tam probíhala 2.světová válka, jsem tady slyšela vůbec poprvé. A velmi mě to zasáhlo. Obdivuji, jak autorka dokázala v dopisech vykreslit jednotlivé úžasné postavy lidiček, až jsem měla dojem, že je osobně znám a že jsem tam s nimi. A přestože jejich osudy vůbec nejsou lehké, a jejich příběhy jsou vlastně ponejvíce smutné, bylo mi s nimi dobře. Ještě bych chtěla zmínit, že práce překladatelky určitě nebyla jednoduchá a myslím, že se jí zhostila velmi dobře. Knihu doporučuji.

Gabba99
06.11.2017

Milá knížka, moc se mi líbil i netradiční styl formou dopisů, kniha opravdu vtahla do děje a těšila jsem se na rozuzlení.

kaca
26.10.2017

Krásný příběh, obyčejně neobyčejné příběhy, vše krásně plyne, lehké čtení o velmi nelehké době, natolik mě to vtáhlo, že bych se na Normanské ostrovy jela moc ráda někdy podívat...doporučuji, stojí za přečtení...

Naias
10.10.2017

Nemám rada vojnové romány. Nemôžem sa vymaniť z reality, stále myslím na to, že to sa skutočne dialo skutočným ľuďom, že naozaj žili také ľudské beštie a ešte to kope z nich aj prešlo. Mám z toho hrozný pocit. A som ním taká zahltená, že už mi nezostáva kapacita na iné. Preto bola pre mňa ideálna Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť, keďže to bolo podané tak, že človek si mohol vydýchnuť a zamerať sa na humorné situácie a predsa to plne vnímal, tú hrôzu, bezmoc, zničené životy, zvôľu "nadľudí" a hrdinstvo ich obetí.

Kiisaki
26.09.2017

Na poličce vydržela kniha celé měsíce bez povšimnutí, ale jakmile se mi dostala do rukou, nedala se jenom tak odložit. Krásný příběh o obyčejných a přesto pozoruhodných lidech, kteří svou laskavostí, přátelstvím a houževnatostí zahřejí čtenáře u srdce. Přála bych si být obklopená takovými lidmi a přála bych si žít na ostrově, který se pouhých několik měsíců po válce proměnil v takovýto ráj na zemi.

cérka
24.09.2017

Všechno v životě chce své a možná proto v poslední době narážím na knihy, které vypráví o osudech lidí za světových válek. Je to paradox , od školních let a nekonečných hodin dějepisu věnovaných naším spojencům, toto období nesnáším. Válečné téma prostě nemám ráda. Utrpení lidí, kterým si lidé museli projít mi nedělá dobře.
Tato kniha je, ale jiná. Už jen svou formou. Je celičká složená z dopisů!
Že začátku jsem se trochu ztrácela, kdo je kdo, ale postupně jsem už jen doslova hltala stránku za stránkou. Chvíli jsem se smála, chvíli plakala, ale pořád se těšila na pokračování, až najednou přišel konec.
Chtěla bych si přečíst tolik nových knih, ale zároveň bych se chtěla vracet k těmto pokladům literatury, mezi něž Spolek přátel... bezesporu patří!
Možná bych se k této úžasné knize časem dopracovala sama, nicméně mě na ni upozornila má kolegyně, za což jí ze srdce děkuji.

alef
31.08.2017

Další z mých letošních „úlovků“ , mimochodem s opravdu krásnou obálkou :-), prázdninového čtení na pláž, a protože slunce pálilo a bylo opravdu hodně teplo, tak mi ani nevadilo, že jsem se spolu s knihou podívala trochu severněji, do Lamanšského průlivu na ostrov Guernsey. Tenhle výlet byl vážně příjemné osvěžení :-). Moc se mi líbila forma dopisů ... to čekání na další zprávu (v době mailů a mobilů něco téměř neuchopitelného :-)), ... to, že musíte vynaložit určité úsilí, aby sdělení, které chcete dopisu předat, mělo ten správný význam, příjemci sdělilo, to, kvůli čemu byl dopis odeslán, a zároveň potěšilo, a ještě návdavkem mělo lehkou vtipnou tečku na konci ... prostě byla to paráda a já se s knížkou na konci jen nerada loučila ... byl to jen krátký jednodenní výlet ... a já bych tam strávila klidně celý měsíc :-).

VeronikaZ
26.08.2017

Jednoduše nádherné. Na příští dovolenou bych nejraději jela na Guernsey. :) Těším se na film.

SBH
13.07.2017

Nevím, co je dramatičtější, zda osudy hrdinů či zádrhele zrodu samotné knihy. Domnívala jsem se, že si počtu o knížkách a čtenářích, místo toho jsem brečela nad výmluvným líčením hrůz druhé světové války. Všem milovnicím dystopických fantasií typu Hunger Games bych tuto knihu doporučila, aby si skutečně představily adorovaný svět.
V dopisech jsem se ztrácela, do půlky knihy jsem tápala v ději a jednotlivé postavy se mi ne a ne vyprofilovat. Přesto mě stránky pohltily. Takže kromě mého nesplněného očekávání jedna výtka - na ostrovany, kteří si četli tak nanejvýš noviny, hrdinové najednou přesedlali na literaturu obtížnou i pro intelektuály. Možná opravdu neměli nic jiného ke čtení, ale stejně mi to připadne divné. A pozor - četli pouze anglosaské autory.

Acamar
27.06.2017

Jak už bylo v předchozích komentářích mnohokrát zmíněno, kniha je prostě milá, a i když vypráví o těžkých časech, je nesmírně pozitivní. Z formy vyprávění prostřednictvím dopisů jsem měla trochu obavy, ale četlo se to velmi lehce a bylo příjemné, že tím pádem různé "zápletky" vyplývaly tak nějak přirozeně postupně. Hezký jemný a chytrý humor. Nechybí romantická linka, která však knihu posouvá směrem ke vkusné červené knihovně.
Příjemné odpočinkové čtení.

Veronika33
23.06.2017

Veľmi milá, miestami smutná kniha. Kniha zahreje na duši, ale veľakrát aj rozosmeje. Kniha je písaná vo forme listov, čo vôbec nepôsobí rušivo. Na knihu som pozerala skepticky, mala som pocit, že to nebude môj žáner. Opak je pravdou tento nádherný príbeh sa radí medzi moje obľúbené knihy.