Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů vydaných pod názvem Izzy Bickerstaff rukuje, se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence s jedním z jeho členů dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey, a jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet sama prožila válku v Londýně, kde neustále hrozilo bombardování, ale nikdy nepoznala přímý styk s nepřítelem a izolaci od okolního světa, jaké byli vystaveni ostrované. Guernsey má, tak jako celý svět, svoje podvodníčky, opilce a podivíny, dobráky, závistivce i hrdiny, a z jejich humorného i dojemného vyprávění začíná před Juliet vyvstávat živý obrázek společenství, kde v těžkých dobách krystalizují lidské povahy a osudy se proplétají zcela nečekaným způsobem. Kdy jindy by se mohlo stát, aby byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživa nedržela v ruce jinou knihu než bibli? A co víc, aby noví čtenáři našli i v náročných knihách poselství, které je zaujme, a aby je četba podnítila k vášnivým diskusím na nejrůznější témata. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41267/spolek-pratel-krasne-literatury-a-b-iMG-41267.jpg 4.6692
Vydáno, Knižní klub

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society, 2008

Kniha Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Ujko
včera

Kniha mě zaujala svým názvem, přidal jsem si ji proto do čtenářské výzvy (6.). Forma příběhu v podobě dopisů mi nikdy moc nepřirostla k srdci, ale tato kniha je světlou výjimkou, akorát jsem se místy vracel, abych si ujasnil, kdo komu píše.
Navíc jsem si rozšířil obzory, když jsem po pár stránkách otevřel atlas, abych zjistil, jestli ostrov Guernsey existuje nebo zda je to literární fikce. Takže předpokládám, že vyprávění o okupaci německou armádou má reálné podklady.
Rozhodně doporučuji k přečtení.

broskev28
včera

Po Čtenářích z Broken Wheel jsem si chtěla "spravit chuť" a na základě výborného hodnocení jsem se těšila na tuhle knižní lahůdku. Po přečtení se dostavilo mírné zklamání; snad nejlépe mé pocity vystihl komentář vandalka. A můj převeliký obdiv sklízí komentář triatlet - škoda, že se tohle úžasné dílko k autorkám, potažmo k překladatelce, potažmo ke Spolku přátel nedostane!
Čtenářům naší knihovny určitě doporučím.

"Díky Vám jsme pochopili, z kolika různých úhlů pohledu se dá podívat na naši zálibu v knihách a na sdílení prožitků, které nám přinášejí. Doktor Stubbins ocenil, že zcela ojediněle dáváte slovu "rozptýlení" pozitivní, neřkuli úctyhodný obsah, byť lidé obecně jakoukoli zábavu či kratochvíli vnímají jako poklesek."

Jonna

Nemám ráda knihy psané formou dopisů, ale jsem ráda, že jsem u téhle udělala výjimku, i když to nebyla "láska na první pohled" a knihu jsem nepřečetla jedním dechem.

lenka7348

Velmi se mi líbila dějová linka týkající se života za 2. sv. války. Ta druhá, romantická, mi přišla už trochu moc, o konci knihy nemluvě.
Ze začátku jsem si musela zvyknout na styl psaní, ale pak už mi to ani nepřišlo. Co mi opravdu vadilo, byla předvídatelnost.
Za přečtení to stojí, ke knize se už ale vracet nebudu.

Jenny055

Napriek tomu, že vojnovej literatúre sa vyhýbam, siahla som po tejto knihe celkom náhodne. A bola som nadšená. Kniha je písaná formou listov, čo ma zaskočilo, ale netreba sa dať odradiť. Listy sú písané po skončení vojny a príbehy v listoch sú naozaj smutné, ale sú popretkávané veselými príhodami a podávané akýmsi úprimným, otvoreným a prirodzeným spôsobom, že som sa pri čítaní smiala nad vtipnými poznámkami Juliet a uškŕňala popod nos nad listami niektorých snaživých členov čitateľského spolku.

SpiritErised

Tak toto je jedna z nejlepších knih, co jsem tenhle rok četla. Kniha je tvořená pouze z dopisů (a pár deníkových zápisků), které si postavy ve knize posílají. Není to žádné dlouhé čtení. Kniha je poměrně krátká ale až po okraj naplněná skvělými příběhy a postavami, které si nejde nezamilovat. Během čtení jsem se několikrát od srdce zasmála, v knize je spousta úsměvných momentů, pasáží, které člověka zahřejí u srdce ale také těch, které ho rozesmutní. Zkrátka příběh lidí, kteří byli svědci válečných zvěrstev ale ze života se i nadále snaží těšit.

(edit: Dodávám, že knihu jsem četla v originále.)

Lenka339

Kniha mě zaujala svým názvem a proto jsem si ji půjčila. Netušila jsem, že je psaná v dopisech a že popisuje okupaci ostrova Guernsey. Kniha mě velice mile překvapila. Je to kniha o přátelství a lásce a i když osudy lidí z ostrova nejsou vždy veselé, není úplně smutná.

Ajrad1981

Tahle kniha mi na začátku strašně připomínala Dopisy z ostrova Sky, byť se později ukázalo, že děje obou knih spolu nemají moc společného. Nicméně Dopisy z ostrova Sky byly mnohem, mnohem lepší. Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů je sice zajímavý název, ale kniha jako taková místy celkem nudila. A milostná zápletka? Bylo jasné, jak skončí, ještě dřív, než pořádně začala.

Nezapomenutelná cesta
Nezapomenutelná cesta