Oběť bez tváře

Nový zářivý přírůstek do plejády hvězd švédské krimi – série temných detektivek Stefana Ahnhema sklízí úspěchy v šestadvaceti zemích. POMSTA UMÍ BÝT KRUTÁ, ZVLÁŠŤ JE-LI DOKONALÁ Dvě zohavené mrtvoly. Dva bývalí spolužáci. A u obou se našla třicet let stará třídní fotografie s jejich přeškrtnutými obličeji – vzkaz pro Fabiana Riska. Stockholmský detektiv Fabian Risk se právě vrátil zpět do rodného Helsingborgu. Nastoupil na místní kriminální oddělení a hned po příjezdu dostane případ oněch brutálních sériových vražd. A ne náhodou – na školním snímku je totiž i Fabianova tvář. Z paměti se začnou nořit vzpomínky na dětství. Vzpomínky, na něž Fabian není příliš hrdý. Jedna z těch dávných událostí vyvolala něčí vražednou nenávist – a krutou touhu po dokonalé pomstě…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360244/big_obet-bez-tvare-enY-360244.jpg 4.21436

Fabian Risk 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

Offer utan ansikte, 2014

Kniha Oběť bez tváře

Majulle
01. prosince

Od začátku měla knížka spád, pořád jsem měla pochybnosti o tom kdo je vrah a mé podezření se pořád měnily takže jsem byla opravdu překvapena. A taky jsem byla překvapena jak perfektně měl vše vrah promyšlené. V knize je sice (na mě) moc postav takže se mi detektivové a lidé trochu pletli a musela jsem neustále být ve střehu kdo je kdo ale rozhodně to stálo za to! Takže doporučuji a těším se až se mi do ruk dostane další díl této série.

TessieP
21. listopadu

(+ SPOILER) Příběh mě ze začátku bavil a horko těžko jsem se od knihy odtrhávala. Zajímalo mě, co budou vyšetřovatelé dělat cca 400 stránek, když po 150 nám autor naservíroval totožnost vraha. Opak je ale pravdou a byl to opravdu jen začátek. Ubírám hvězdu za cca poslední čtvrtinu knihy, kdy si Risk zahrál na nesmrtelného Semira Gerkhana a vrah místo promyšlených vražd sáhl k rychlému řešení "problému". V konečném součtu to ale byla docela dobrá detektivka, další díly si určitě přečtu. Jsem zvědavá, jak se bude autor i jeho postavy vyvíjet, co se vlastně stalo ve Stockholmu, jak dopadne Fabianova rodina a taky doufám, že Dunja opustí Dánsko, protože ta mi byla moc sympatická (což se nemůže říct o jejím šéfovi, to se mi otevírala kudlička v kapse :)).

pa_koc

(+ SPOILER) Po knize jsem sáhl na základě zdejších recenzí a musím říci, že z ní mám rozporuplné pocity. Z počátku se děj odehrává zajímavě a kniha mě bavila, ale některé pozdější pasáže jsem musel číst 2x, abych se ujistil, že čtu správně. Např., když Risk začne hořet, nemůže se uhasit, bolestí téměř omdlévá a po uhašení plamene se položí do trávy a usne, protože je unavený ??!! Nevím jak kdo, ale já bych ohořelý asi v trávě neusnul:-) Stejně tak, není v knize odpovězeno na několik dějových linek. Např. zda vraždu jedné z obětí spáchal skutečně pachatel nebo ne?? Obecně to na mě působí nedomyšleně (nejsou vysvětleny způsoby a postupy, jak to vrah vlastně udělal), když se něco tváří, že je to nemožné, autor prostě napíše, že to vrah udělal a hotovo. Konec knihy působí, jakoby byl psán "horkou jehlou", kdy autora asi tlačil termín odevzdání nakladateli:-)

Elapheg

Řekl jsem si, že je načase vyzkoušet severského autora, kterého mám doma, Stefana Ahnhema. Detektivka se rozjíždí již po páru stránkách a některé scény jsou dost drsné, ale autor mě překvapil mile. Na to, že je to severská krimi, se to i co do brutality dalo číst, čekal jsem horší. Mnozí evropští autoři předčí ostrostí severské autory a to si myslím, že není dobře. Kniha to ale byla velmi dobrá. Stejně jako mnoho jiných jsem předpokládal, že hlavní teorie, kdo je pachatel, bude na konci knihy uznána za pravdivou, ale ještě Stefan Ahnhem zajistil svým čtenářům dějový zvrat. Mrtvých je tu dost, ale žádné extra zdlouhavé popisy, či nechutnosti a zvrácenosti zde nejsou. Děj se někdy táhl, to ano, pachatel byl pro mne překvapením, i když byl odhalen už dříve než na samém konci knihy, ale wou efekt na konci se taky konal, takže za mne spokojenost, pět hvězd a mám dalšího autora, od kterého se nemusím bát číst knihy, že bych si z nich crbnul do trenek. :-) Na další díl brzy asi dojde. Knihu doporučuji všem fanouškům detektivek s dovětkem, že když jsem to zvládnul já, tak to dáte určitě taky. Líbilo se mi, že jsem se dozvěděl i něco ze soukromého života Fabiana Riska a od jeho kolegů a kolegyň v knize. Na konci komentáře bych rád poděkoval uživatelce moudivlacek za její recenzi a dodání odvahy se do tohoto autora pustit. Děkuji. :-)

deedulka

Byla jsem nalákána kladným hodnocením, ale pro mne asi tyhle trochu odpudivější surové severské detektivky nejsou. Krkolomná severská jména a místa se mi pletla a nešla mi číst tak hladce, což mne při čtení dost rušilo. Ani děj mne moc nenadchnul a po půlce knihu bohužel odkládám. Zůstanu raději věrná detektivkám od Rowlingové (Galbrighta) apod. :-)

darbujan8924

Abych pravdu řekl ,těšil jsem se....ale...děj nebyl špatný, ale je to psaný stylem ,co mě moc nesedl .
Po čase jsem zjistil ,že se při čtení nudím a nebaví mě to.
Což je při čtení velké mínus.
Snad mě sedne další díl.

alabra

Strhující oddechovka, nad některými věcmi člověk nesmí přemýšlet, tak dokonalé to není, ale napětí tomu nechybí. Určitě si ještě něco od autora přečtu.

Dvorik

(+ SPOILER) Srovnani s Nesbem je nevyhnutelne. Nesbo ma vzdy famozni finale. Zde je to prekombinovane a nelogicke. Ahnem zase udrzuje napeti po celou dobu knihy, kde se Nesbo zase zdlouhave vykecava.
V knize je nekolik nelogicnosti: nikdo ze spoluzaku nevi, ze jich bylo ve tride 21 a ne 20? Nikdo se nepamatuje jeho jmeno ani vzhled? Nikdo ho nepozna ve veznici. To je nejvetsi debilita z cele knihy.
Chyba v knize: na konci je receno, ze pachatel zabil ze tridy 16 lidi + ucitelku, 5 prezilo. Coz neni pravda. Zabil jich 15, ptze 21. byl preci on.