Gooverka

Přečtené 455Sen o olympiádě
leden 2020 (24.-25.)
Sen o olympiádě 2017, R. Kleist

Nemohu hodnotit, zda se komiksová podoba příběhu opravdu držela všech skutečných událostí, které se v životě somálské běžkyně staly, ale vlastně ani nechci. Důležitější podle mě je, že se autor prostřednictvím příběhu Samii Jusuf Omarové pokusil vyprávět o tom, že je na světě hned několik zemí, ve kterých není normální běhat jen tak po venku, ještě když jste žena. A možná i co všechno musíte udělat pro to, abyste dosáhli svého snu. Příběh je strašně smutný a emotivní, hlavně když víte, kam celou dobu směřuje.


Slon na Zemplíně
leden 2020 (15.-25.)
Slon na Zemplíně 2019, A. Bán

Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem čekala. Sbírku reportážních textů, které napsal slovenský novinář a které se zabývají hlavně menšími městy a venkovem. Andrej Bán procestoval celé Slovensko a v této sbírce textů přináší nevšední pohled nejen na slovenské dějiny, ale hlavně každodenní život. Vypráví prostřednictvím mnoha postav o historických událostech, které dává do souvislostí s aktuálním děním. Musím říct, že mnoho příběhů mě vážně zaskočilo, připomínaly totiž spíše italské mafiánské podhoubí. Dozvěděla jsem se mnoho nových informací a zase si uvědomila, jak málo o našich "bratrech" vlastně vím. Dávám čtyři hvězdy za někdy nepřehledné pasáže a mnoho zbytečných informací s letopočty a jmény - to se týkalo hlavně textů o historii.


Kříďák
leden 2020 (15.-20.)
Kříďák 2018, C. J. Tudor

Kříďák určitě nebude patřit mezi mé oblíbené detektivky, ale vlastně to vůbec nebylo špatné. Řekla bych, že až od prostředku se začalo něco pořádně dít, proto dávám tři hvězdy. Jsem ráda, že se autorka oprostila od klišoidního detektiva a nechala pátrat "klasického člověka". Mám ráda příběhy, kde se prolíná více časových rovin a proto jsem ocenila, že sledujeme příběh z pohledu postav jako dětí, a pak i jako dospělých. Překvapil mě i trochu filosofický přesah. Poslouchala jsem ji jako audioknihu.


Potrhaná křídla
leden 2020 (09.-15.)
Potrhaná křídla 2014, R. Sepetys

Ruta Sepetys se řadí mezi moje nejoblíbenější spisovatelky, ale musím říct, že jsem ráda, že jsem tuto knihu četla jako poslední. Kdybych ji četla dříve, možná bych se do ostatních nepustila. Začátek byl hodně slibný, nic podobného jsem zatím nečetla - Amerika, 50. léta, prostituce, chudá čtvrť a osudy lidí žijících v ní. Ač mi byly skoro všechny postavy sympatické a soucítila jsem s nimi, musím říct, že od poloviny jsem tak nějak tušila, co přijde. Příběh jako celek mě tedy tolik neoslovil, i když stejně jako autorčiny ostatní knihy byl podán čtivě. Stejně jako komentující přede mnou, i já byla zklamaná z celkem rychlého závěru.


Feministky nenosí růžovou a jiné lži
leden 2020 (03.-09.)
Feministky nenosí růžovou a jiné lži 2019, S. Curtis

Protože jsem od knihy očekávala zcela něco jiného, nemohu hodnotit jinak. Knize plné feministických esejí nenahrává ani fakt, že se v ní objevuje mnoho chyb, překlepů a překlad na některých místech opravdu originálu nepřidává. Mám hodně rozporuplné pocity, protože podobné knihy čtu moc ráda a aktivně se o témata spojená s feminismem zajímám. Většinou mě i nadchnou. Kniha pro mě měla až moc krátkých textů, kde autorky nedovedly rozvést téma do takové míry, aby mi to něco dalo. Většina textů od známých jmen pro mě byla velkým zklamáním. Kniha pro mě kromě toho, že texty do ní napsaly samé ženy neměla jednotící téma, které jsem očekávala. Některé autorky psaly o mateřství, další probíraly historii feminismu nebo psaly o tom, jak bychom si měly pomáhat a co číst. Některá témata se zase opakovala a potřetí se mi o nich už opravdu číst nechtělo.


My proti vám
leden 2020 (04.-09.)
My proti vám 2018, F. Backman

Když jsem si pokračování Medvědína znovu stáhla jako audioknihu, nesmírně jsem se těšila a ani v nejmenším mě nenapadlo, že by druhý díl mohl být stejně dobrý, jako ten první. Miluju Backmana, který mi každou knihou dokazuje, že patří mezi moje nejoblíbenější autory. Tak trochu obyčejný příběh o dvou nesmířlivých hokejových městech a osudech jeho obyvatel byl znovu plný velkých zklamání, smutku, nečekaných událostí, ale i smíchu a smíření. Zbožňuji vyprávění z více úhlů pohledu a snad nikdy se mi nestalo, že bych se dokázala vcítit skoro do všech postav stejně. Myslím, že mi ještě nikdy z knihy neběhal tolik mráz po zádech, chtělo se mi brečet i se potutelně usmívat zároveň.


Umrlčí cesta
prosinec 2019 - leden 2020
Umrlčí cesta 2016, P. May

Temné detektivní příběhy od Petera Maye miluju, ale tenhle byl zatím nejslabší. K dvouhvězdičkovému hodnocení mu pomohlo, že jsem knihu poslouchala jako audio namluvené Jiřím Dvořákem, jinak bych možná ubrala další hvězdu. Příběh začínal hodně zajímavě (muž se vynoří z moře a nepamatuje si, kdo je, ani co na ostrově dělá), ale od poloviny jsem spíše trpěla. Zápletka se dala dost dobře odhadnout, aktuální problémy světa byly do příběhu naroubovány dost násilně a hlavně by se nic z toho v reálném životě takhle nestalo, což je úskalí mnoha detektivek. Za mě tedy spíše zklamání.


Svatá Barbora
leden 2020 (02.-03.)
Svatá Barbora 2018, M. Šindelka

Komiks se mi těžce hodnotí, protože vychází z kuřimské kauzy, která je dost reálná a děsivá. Autoři k ní nicméně přidávají velké množství fabulace a nových poznatků, které jsem hodně ocenila. Ilustrace tomu všemu ještě přidávají, komiksová podoba je snad tou nejlepší, co jsem kdy viděla/četla.


Jeď dál!
prosinec 2019 - leden 2020
Jeď dál! 2019, A. Kleon

Mám knížky od Austina Kleona prostě ráda. Rozhodně bych doporučila přečíst si jednu z jeho knih na začátek nového roku, protože umí dost dobře nakopnout do práce. Zase jsem si v ní našla hned několik věcí, které si pro svůj osobní i pracovní život zapamatuji.


Prázdniny v Evropě
prosinec 2019 (20.-28.)
Prázdniny v Evropě 2019, L. Zibura

Už si upřímně do detailu nepamatuji předchozí knihy, ale myslím, že tahle byla zatím nejlepší. Dost mě bavilo, že kromě humorných situací a setkání s lidmi tu byl dán velký prostor i informacím o zemích a historii, o kterých jsem povětšinou vůbec nevěděla. Určitě knihu doporučuji, i když jste přednášku viděli dříve, jako já. Měla jsem z ní zase úplně jiný zážitek.


Modlitba za Černobyl – Kronika budoucnosti
prosinec 2019 (12.-20.)
Modlitba za Černobyl – Kronika budoucnosti 2017, S. A. Alexijevič

Na knihu jsem se v určitém smyslu fakt těšila, protože seriál Černobyl, který byl touto knihou inspirován, patří mezi to nejlepší, co jsem minimálně tento rok viděla. Vůbec nehodnotím autorčino zapálení a myšlenku takovou knihu napsat/sestavit. Má velmi silné téma a jsem moc ráda, že vyšla. Na druhou stranu se mi bohužel vůbec nelíbilo, že rozhovory s lidmi byly strašně moc chaotické a někdy mi ani celkově do knihy nezapadaly. Věci se neustále opakovaly, což autorka sice na začátku předeslala, ale celkový dojem mi to dost kazilo. Jako tu někdo psal přede mnou, byl to spíše shluk příběhů různých lidí, které sice mají svou hodnotu, ale podle mě mohly být zpracovány a do knihy dosazeny daleko lépe. Nejvíce se mi líbila první kapitola, ve které jsem dostala přesně to, co jsem od knížky očekávala a která byla ústředním příběhem seriálu. Také jsem často nevěděla, kde jaký příběh končí a kde další začíná, když jich na tři řádky bylo za sebou třeba deset. Důležitá kniha, ale špatně poskládaná. Více než tři hvězdy dát nemohu.


Vitka
prosinec 2019 (06.-12.)
Vitka 2018, K. Tučková


Kirké
listopad - prosinec 2019
Kirké 2019, M. Miller

Kniha mě určitě obohatila o připomenutí si jmen a činů mnoha antických bohů, které už jsem dávno zapomněla. Nicméně v konečném zhodnocení mi přišla dost průměrná. Tolik nemám ráda pomalé tempo knihy, kdy se na desítkách stran nic moc neděje, ale věřím, že ostatním čtenářům bude třeba zrovna tohle vyhovovat. Autorka určitě umí psát, některé věci mě v příběhu určitě zaskočily a s postavami jsem povětšinou soucítila. Příběh o bohyni Kirké tedy rozhodně nebyl špatný, ale zároveň to asi úplně nebyl můj šálek čaje.


Clona
listopad 2019 (18.-23.)
Clona 2019, S. Bjørk (pseudonym)

Ač moc severské detektivky nečtu, toto je má oblíbená série. Nicméně Clona je za mě asi zatím nejslabším dílem. Hodně se mi líbil progres hlavních detektivních postav, a jako vždy jsem byla celou dobu napnutá, co se bude dít. Bohužel se mi v průběhu podařilo hned několik věcí dost dobře odhadnout a konec byl tak uspěchaný, že jsem mu skoro nevěřila.


Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě
listopad 2019 (11.-18.)
Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě 2018, J. Szántó

Můj obdiv pro válečné reportéry po přečtení této knihy ještě stoupnul. Přišla jsem na to, že jsem si nedokázala představit, v čem všem spočívá jejich práce. Moc mě bavily kapitoly s konkrétními událostmi a příběhy, protože začátek byl pro mě dost chaotický. Vím, že se autor snažil dát knize strukturu, ale ta mi moc nevyhovovala. Spoustu konfliktů jsem také dopodrobna neznala, takže mezi soupeřícími stranami a celými konflikty jsem se docela ztrácela, proto by asi, jak už tu někdo psal, neuškodilo trochu více kontextu. Nicméně je to kniha, kterou by si měl přečíst asi každý, kdo se o světově dění zajímá. Zas a znovu zjistíte, jak se nám tu vlastně žije skvěle.


InTyMně
listopad 2019 (02.-11.)
InTyMně 2019, M. Lukášková

Markétin styl psaní je jednoduchý, čtivý a mě se vlastně strašně líbí. Mám k autorce věkově docela blízko, takže co se týče vyrůstání v devadesátkách, přesně jsem věděla, o čem píše. Donutí vás to zavzpomínat na svoje "mládí" a usmívat se při každé zmínce o prahistorických mobilních telefonech. :-) Dost se mi líbilo, že nás autorka zavedla až do současnosti a já se o ní dozvěděla spoustu nových věcí, což jí pro mě dělá ještě sympatičtější. Jsem hold cílovka. :-)


Tiché roky
říjen - listopad 2019
Tiché roky 2019, A. Mornštajnová

Mornštajnová je prostě paní spisovatelka, a i když ubírám jednu hvězdičku, stále podle mě i tento kousek patří k nejlepším knihám současné české literatury. Autorka prostě ví, jakým způsobem čtenáře chytnout a už nepustit. Téma komunismu se sice už poněkolikáté v její tvorbě opakovalo, ale ona se prostě umí v této těžké době dost dobře babrat a najít nový úhel. Dá se říct, že ani jedna postava mi nebyla sympatická a konec se dal trochu předvídat, proto ubírám jednu hvězdičku. Několikrát mě však příběh šokoval a strašně se mi jako vždy líbilo rozdělení vyprávění z pohledu více postav.


Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů
říjen 2019 (24.-29.)
Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů 2009, M. A. Shaffer

Příběh psaný formou dopisů a navíc v kulisách druhé světové války, to je záruka, že se mi bude líbit. Pohled na 2. sv. válku zase z úplně jiného úhlu pohledu, strašně moc sympatických postav a i ta nezvyklá forma dodávají knize vše, co by měla mít. I když jsem tak nějak od začátku tušila, kam se bude hlavní linie příběhu ubírat, vůbec to nevadilo.


Jak na sítě
říjen 2019 (15.-24.)
Jak na sítě 2019, M. Losekoot (pseudonym)

Určitě bych knihu doporučila začátečníkům i mírně pokročilým, protože pokud se jí budete jen trochu řídit, měla by vás dost dobře nasměrovat. Oceňuji, že autorky sice napsaly knihu na přelomu let 2018/2019, takže některé věci z ní už za chvíli nebudou aktuální, ale celkově se snažily, aby platila i za několik let. Pro mě byla skvělou inspirací a objevila jsem i několik věcí, které mě dost inspirovaly, i když se v tomto prostředí pohybuju leta.


Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství
říjen 2019 (14.-17.)
Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství 2019, M. Breen

Moc dobře zpracovaná knížka, která poměrně jednoduše vypráví o ženách a jejich právech už od 19. století. Líbilo se mi grafické zpracování a hlavně jsem se dozvěděla i něco nového.


Děti krve a kostí
říjen 2019 (07.-16.)
Děti krve a kostí 2018, T. Adeyemi

Kniha je hodně čtivá a má zajímavý námět, který nás zavádí do africké kultury, ale to jsou tak dvě pozitiva, která na ni vidím. Příběh byl místy strašně nelogický, romance naprosto jasné a předvídatelné, místy i trapné a celkově vyznění mě docela zklamalo. A strašně moc bych chtěla i zapomenout na místy nesmyslnou stylistickou stránku a neustálé opakování ("nebesa" a "bohové" mě přiváděli k šílenství). YA fantasy tedy nic pro mě.


Nemůžeš? Přidej!
září - říjen 2019
Nemůžeš? Přidej! 2019, M. Osoba

Šáhinšáh
srpen 2019 (19.-30.)
Šáhinšáh 2017, R. Kapuściński

Bohužel, jedna z absyntovek, která mě chytla tak nějak napůl, spíš moc ne. O Iránu jsem toho věděla pramálo a proto jsem ráda, že jsem se do světa naprosto jiné kultury, než kterou důvěrně znám, ponořila. Reportáže jsou jistě hodnotné, napsané dobře, oceňuji i autorův přístup k práci - v Iránu žil, aby načerpal inspiraci i atmosféru. Co mi ale naprosto nevyhovovalo, bylo poskládání reportáži za sebe, bez jakéhokoliv kontextu a skákání mezi různými obdobími. Pro člověka, které se v té době ani zemi neorientuje, to bylo chvílemi zmatečné a chaotické. Reportáže byly dost zamotané do sebe a mezi nimi nebyl ani žádný prostor - často jsem nevěděla, kde začínají a kde končí.


Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
červenec - srpen 2019
Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět 2019, J. Jonasson

Stojednaletý stařík mi svou stavbou příběhu i zápletkami trochu připomínal Zabijáka Anderse, který se mi tolik nelíbil. Příběh měl jako vždy spád a staříkovi se děly nejrůznější a nejmíň pravděpodobné věci, ale už to nebylo tak vtipné, jako v prvním díle. Propojenost se současným světem byla skvělá, ale možná tam politiky bylo až moc.


Faktomluva
srpen 2019 (09.-19.)
Faktomluva 2018, H. Rosling

Po přečtení několika prvních stran jsem věděla, že tato kniha změní můj pohled na svět, a taky to tak bylo. Neříkám, že se v ní skrývají převratné informace, ale nutí vás se zamyslet a vidět věci z úhlu, který by vám nikdy nepřišel zajímavý. Kniha by měla být součástí středoškolských osnov, a měl si ji přečíst opravdu každý. V mnoha věcech posunula můj pohled na svět a další mi jen potvrdila. I já jsem opravdu viděla svět černější, než jaký doopravdy je. Doufám, že se autoři budou věnovat i dalším oblastem lidského života, protože neměli šanci obsáhnout všechno. DOPORUČUJU.


Opráski sčeskí historje 5
srpen 2019 (05.-11.)
Opráski sčeskí historje 5 2018, Jaz


Tma
srpen 2019 (06.-09.)
Tma 2018, J. Karika

Karika mne uchvátil svou Trhlinou a proto jsem se těšila i na Tmu. Bohužel přišlo zklamání. Chápu celý koncept příběhu, ten byl asi dobrý, ale už od začátku jsem se musela do čtení nutit a hororové scény byly spíše trapné a chvílemi i vtipné, než strašidelné. Některé pasáže byly určitě hrůzostrašné, autor umí budovat napětí, ale bylo jich strašně málo. Hlavní hrdina mi byl nesypmatický a některé "události" by vůbec v reálném životě nedávaly smysl - jako kdyby si hlavní hrdina sám svou situaci ještě zhoršoval.


Hračkář
červenec 2019 (27.-31.)
Hračkář 2019, A. Mayne

Mám radost, že se tato série naprosto liší od klasických serverských detektivek. Rozhodně není bez chyby, ale už jen to, že hlavní postava není stereotypní a příběh je řešen originálně a vědecky, je podle mě super, proto pět hvězdiček.


Doupě
červenec 2019 (20.-26.)
Doupě 2017, J. Katalpa (pseudonym)

Styl psaní této autorky mám hrozně moc ráda, už od Němců. Mám ráda prolínání postav a různých příběhů, které do sebe v určitém momentu zaklapnou. Většinou jsou pro mě takové knížky jistotou, že se mi budou líbit. Doupě má určitě zajímavý námět, ale spoustu věcí mi tam nesedělo. K žádné z postav, jsem si nenašla žádné pouto, i když jsem se snažila chápat jejich motivace. Japonská linie, jak psalo mnoho lidí předemnou, mi přišla zbytečná a dost uměle naroubovaná na další dva příběhy, které mi dávaly větší smysl. Na konci jsem čekala něco zcela jiného a hlavně mi přišlo, že aby celá kniha dávala smysl, měla by být ještě o pár stránek delší. Není to špatné, ale rozhodně jsem z knihy dost rozpačitá.


Persepolis
červenec 2019 (13.-20.)
Persepolis 2006, M. Satrapi

Komiks bych doporučila všem, protože dává ucelený obraz toho, jak se lidem žije v Iránu a odkrývá alespoň pro mne nové informace z tohoto koutu světa. Příběh je vyprávěn z pohledu rodiny, která rozhodně nelpí na tradiční íránských hodnotách a patří i do té vzdělanější vrstvy, i proto je osud hlavní hrdinky odlišný od mnoha jejích vrstevníků. Četla jsem všechny díly Persepolis a šla jsem do toho s tím, že se bude jednat o autorčin subjektivní pohled, což bych ale komiksu ani autorce nikdy nevyčítala. Pro člověka jako já, který měl jen malé povědomí o tom, co se vlastně v Íránu děje, bylo vše vysvětleno jednoduše a srozumitelně.


Boss Babiš
červen - červenec 2019
Boss Babiš 2017, J. Kmenta

Nehodnotím až tak samotnou knihu, protože jsem poslouchala audio, ale spíše práci, kterou si autor se všemi informacemi dal. Ani já jsem neznala Babiše před jeho politickou kariérou a o to zajímavější pro mě kniha byla. I když Kmenta spíše jen předkládá informace z archivů a tajných zdrojů, a snaží se nefabulovat, stejně se nejde ubránit mrazení v zádech, jak to všechno do sebe zapadá. Hlavně při přepisu odposlechů. V některých místech je kniha až moc podrobná a rozvleklá, ale to mi zas až tak nevadilo. Spíše jsem se ke konci ztrácela ve jménech firem, o kterých Kmenta mluví. Před přečtením tedy doporučuji zjistit si něco více o Agrofertu a firmách jemu podléhajících.


Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?
13. červenec 2019
Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? 2017, M. Lavay

Celá kniha měla strašně velký potenciál a tato událost se dala zpracovat mnoha způsoby. Podle mě si autor vybral ten vůbec nejhorší. Kniha mi připomínala nezdařenou diplomovou práci, která sice mapuje zajímavé téma, ale je dost nedokonalá. Strašně mi vadily různé vysvětlivky s naprostými detaily (přesné typy letadla, co je to gulag apod.), kterých se celá tato událost týkala strašně okrajově i stále se opakující pasáže, které nebyly vůbec potřeba. Chápu, že se autor snažil čtenářům dát ucelený obraz této události, ale mě osobně by více vyhovovalo vsadit data do reportážního textu a ne je jen suše vypisovat.


Stanice 11
červenec 2019 (03.-13.)
Stanice 11 2015, E. S. J. Mandel

Tak často nečtu knihy, které by se zabývaly reálným koncem světa a co potom nastane. Musím říct, že mne z knihy místy až mrazilo, protože je opravdu vystavěna na reálných základech toho, co by se s lidstvem opravdu mohlo stát. Na pozadí konce světa je vyprávěn příběh hned z několika různých perspektiv, a to mne vždy moc baví. Skvělé čtení, které vás nutí číst dál a dál, a zároveň se vám do něj tak nějak vůbec nechce.


Jezero
červen 2019 (19.-23.)
Jezero 2016, B. Bellová

U celového hodnocení knihy mě určitě ovlivnily dvě věci - mnoho nadšených komentářů + Magnesia litera, ale i mnoho negativních komentářů. Do knihy jsem tedy šla s tím, že buď se mi to bude líbit moc, a nebo vůbec. Pravda je však někde mezi. Bianca Bellová stvořila pro mě dost zajímavý a originální svět se zvláštním příběhem i hlavnými hrdiny. Kniha má určitě velký přesah - od ekologie přes politiku, a to dost cením. Celkově sem se do příběhu však nemohla až tak ponořit, trochu mi překážely i dost naturální a sexuální pasáže, které se mi tam až tak moc nehodily. U této knihy vím, že se dost lidem určitě bude líbit, ale můj šálek kávy to opravdu nebyl.


Sůl moře
červen 2019 (06.-12.)
Sůl moře 2016, R. Sepetys

Četla jsem mnoho knih s tématikou 2 sv. války, ale musím říct, že tato se zařadí mezi mé nejoblíbenější. Moc mi vyhovuje styl psaní autorky, krátké kapitoly a prolínající se příběhy několika hrdinů - to mám v knihách nejraději. Dalo by se říct, že na příběhu nebylo nic světoborného, ale byl napsán z naprosto jiného úhlu pohledu a proto mě strašně bavil. Také jsem hodně přilnula k hlavním postavám, které pro mě měli daleko větší duši než hrdinové mnoha jiných knih s tímto tématem. Dojatá jsem byla, i když jsem tak nějak tušila, jak se příběh bude odvíjet. Tleskám.


Kdy - Věda a umění dokonalého načasování
květen - červen 2019
Kdy - Věda a umění dokonalého načasování 2018, D. H. Pink

Pokud jste už četli titul Proč spíme, první polovinu knihy budete znát jako své boty. Kniha mi celkově nic moc nového nepřinesla, ale vždy je dobré si některé věci zopakovat. Moc se mi líbily části s příběhy, na kterých autor demonstroval, jak důležité je naplánovat určité momenty na konkrétní denní dobu. Také už vím, proč máme všichni tak rádi nové začátky (Nový rok, pondělí, začátek měsíce apod.) Když si ji nepřečtete, asi vám nic moc zásadního neuteče.


Žaloba
květen 2019 (28.-30.)
Žaloba 2018, Bandi

U této knihy nelze až tak hodnotit její obsah, protože jde o dílo v našich končinách naprosto originální. Krátké povídky ze života lidí v Severní Koreji jsou unikátním vhledem, který umocňuje autorův příběh (stále v SK žije). Pokud nemáte o tom, co znamená ideologie tohoto státu moc ponětí, určitě byste si knihu měli přečíst. Nicméně povídky mi po nějaké době přišly na jedno brdo, točily se kolem jednoho tématu a řekla bych i jednoho úhlu pohledu, proto 3 hvězdičky.


Moje milá smrti
květen 2019 (22.-28.)
Moje milá smrti 2017, V. Hurdová

Kniha se mi velmi špatně hodnotí, protože tři hvězdičky rozhodně nepřísluší popisu životu autorky, ale spíše celkovému dojmu z knihy. Ta pojednává o smrti pro mne ve zcela odlišném duchu, než je nám vlastně od malička vštěpováno. Autorka ukazuje, že i když vám zemře nejbližší člověk, lze na jeho smrt pohlížet zčásti pozitivně, protože vás posune do úplně nové roviny. Je to rozhodně věc, která mi otevřela oči a donutila mne přemýšlet zcela jiným způsobem než doteď. Téma bylo samo o sobě dost nosné, ale neustále se opakující, a stejně jako mnoho komentujících přede mnou, i mne dělalo problémy knihu dočíst. Motala se kolem stejného tématu celou dobu. Nelíbilo se mi ani přeskakování a vracení některých rovin (tzv. o něčem se dozvíme na začátku knihy a skoro to samé je popsáno i v závěru). Útržky rozhovorů do novin a blogové články mi rovněž nepřišly jako dobrá součást knihy.


Deník Anne Frankové
květen 2019 (21.-22.)
Deník Anne Frankové 2017, A. Folman

Už jednou jsem Deníku Anny Frankové pět hvězd dala, a u komiksového zpracování musím také. Dechberoucí příběh ve formě deníkového zápisu je skvěle zpracován v komiksové formě a život celé rodiny tak znovu oživuje. Musím ale říct, že jsem knihu podruhé četla po mnoha letech a mám z ní zase trochu jiné pocity, i když s většinou co jsem si o ní myslela před lety plně souhlasím.


1 ...