Nikdo není sám přehled

Nikdo není sám
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505631/bmid_nikdo-neni-sam-fM0-505631.png 4 1195 1195

Nikdo není sám, ale možná by někdy chtěl. Anebo jsme sami naopak všichni — bez ohledu na to, s kým nebo jak žijeme? Veronika má práci, která ji baví, manžela, který jí rozumí, dvě náctileté děti, s nimiž není žádný větší problém. Sice nemá příliš dobrý vztah s rodiči, ale udržuje si od nich bezpečný odstup. Jenže někdy tohle všechno nestačí. Křehkou rovnováhu náhle naruší smrt matky a Veroničina představa spokojeného života se začne rozpadat jako domeček z karet. Jestliže někdo dokáže popsat nedělní oběd, výlet na rozhlednu nebo babiččin pohřeb jako bezohlednou poziční válku, pak je to Petra Soukupová. Její nový román čtenáře okamžitě vtáhne do světa, ve kterém se spolehlivě poznává, aby vzápětí krok za krokem odhaloval absurditu a trapnost rodinných bitev, v nichž nemůže nikdo vyhrát. Nová Soukupová, tak jak ji znáte a máte rádi.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nikdo není sám. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (291)

Mandlevest
08.06.2024 5 z 5

Moje první kniha od Petry Soukupové a bylo to tedy pořádné psycho. Na styl psaní jsem si chvíli musela zvyknout, ale jakmile se tak po pár stránkách stalo, nemohla jsem se odtrhnout. Výborná sonda do života jedné obyčejné rodiny. Postava hlavní hrdinky Veroniky je až brutálně vystavena mnoha životním výzvám, které život přináší. A znovu se zde potvrzuje, jak důležité ( možná nejdůležitější) je to, co si odnášíme do dalšího života z dětství, jak se snažíme neopakovat vzorce chování svých rodičů, byť někde v podvědomí se jich nedokážeme zbavit. Žijeme si ten zdánlivě poklidný život, ale čas pracuje proti nám. Rodiče stárnou, děti se dostávají do puberty, obě kategorie se projevují značnou mírou sobeckosti, zvláště dospívání dcery a syna, je zde popsáno velmi naturalisticky. Nevím jak Vy, ale já se v některých situacích našla, výchova dětí je alchymie a ne vždy víte, kdy je dobře mlčet a kdy už zasáhnout. Navíc se z těch Vašich miláčků stanou na pár let nepříjemní cizinci, kteří Vás k sobě pustí jen sporadicky a neochotně a Vy nevíte jak s tím naložit. Zajímavá je i postava manžela Veroniky, nemohu se rozhodnout, zda byla kladná anebo ji i ona ( svým způsobem) dostala do bodu zlomu, z něhož se pracně, a někdy vůbec, vracíte na cestu, která Vás dovede k cíli, který hledáte a často i potřebujete. Moc jsem Veronice držela palce, přes konec, který mnohé naznačil, ale chci věřit, že naděje tu je a člověk by se jí měl, přes všechny problémy a životní kopance, držet do poslední chvíle a nevzdávat to. Umírá přece poslední. Syrové čtení, které se mi dostalo pod kůži a jak jinak, musím se kouknout po dalších knihách autorky .

Rozari
29.05.2024 4 z 5

Já mám tedy děti ještě relativně malé, nejstaršímu je 10, ale pomalu už taky spěju ke starání se o rodiče, téma mi bylo docela blízké. Plus ten vhled do života a myšlení puberťáků mi přišel fakt dobrý. Ocenila bych pohled manžela na celou tu situaci.
V postavě šikanovaného spolužáka Járy jsem bohužel trochu viděla svého syna, on je taky takový mimoň, tak budu doufat, že tohle se mu vyhne.

Nelíbilo se mi, jak skoro všechny dospělé postavy mluvily/myslely sprostě. Dobrý, tak puberťáky ještě beru. A vím, že celá společnost zhrubla, že takhle mluví hodně lidí. Ale je vážně nutné to číst v knize? Byla by ta kniha horší, kdyby dospělí mluvili slušněji? Za to dávám o hvězdu méně. Jinak doporučuji.


DodyF
27.05.2024 4 z 5

(SPOILER) Příběh ze života, líbilo se mi, že nejde do extrému, jak je někdy u podobných děl zvykem. Tedy že se zde například objeví problém šikany, ale není to popsané černobíle a neskončí to hned úplně tragicky. Rozhovory s mrtvou matkou dodávaly knize šťávu a rozhodně mi to něco připomnělo. Taky situace popsané z pohledu různých osob a generací působily věrohodně.

všechny komentáře

Související novinky (13)

100 nejčtenějších knih roku 2023

27.12.2023


50 nejčtenějších knih letošních prázdnin

01.09.2023


10 nejprodávanějších knih (21. týden)

31.05.2023

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Nikdo není sám v seznamech

v Právě čtených25x
v Přečtených1 654x
ve Čtenářské výzvě560x
v Doporučených40x
v Knihotéce269x
v Chystám se číst632x
v Chci si koupit104x
v dalších seznamech4x

Štítky knihy

rodina rodinné vztahy úmrtí v rodině

Autorovy další knížky

Petra Soukupová
česká, 1982
2020  82%Věci, na které nastal čas
2009  84%Zmizet
2017  87%Nejlepší pro všechny
2015  76%Pod sněhem
2022  81%Nikdo není sám