Zmizet přehled

Zmizet
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19756/bmid_zmizet-5oV-19756.jpg 4 1535 1535

Intimní rodinné či partnerské vztahy jsou tradiční doménou ženských a dívčích románků. Vyšší literatura se tohoto tématu jako by bála a možná i trochu štítila… Tím větší pozornost potom budí, dokáže-li je nějaký autor uchopit neprvoplánově, nesentimentálně a netradičně. Petře Soukupové se to podařilo hned v první knize nazvané K moři. I v jejím novém souboru tří rozsáhlých povídek jsou hlavním tématem rodinné vztahy. Tentokrát však autorka zvolila stylizaci dětského hrdiny. V prvních dvou textech jsou děti vypravěči příběhu, ve třetím je vypravěčem sice již dospělá žena, ale těžištěm jsou její vzpomínky na dětství. Ve všech povídkách se hrdinové snaží vyrovnat s určitým rodinným traumatem, které je vzdaluje od jejich blízkých, nutí je hledat identitu a místo v rodině. Nejde však o dramatické filmové zvraty, které by životy hrdinů převracely naruby, to podstatné se odehrává v nitru postav. Do tohoto velmi intimního prostoru však dokáže autorka čtenáře vtáhnout natolik, že je schopen sdílet i ta nejsubtilnější vnitřní hnutí a nazírat je jako skutečná existenciální dramata. Zdá se to být i poněkud paradoxní, neboť jazyk vyprávění téma spíše zcizuje a zaznamenává jakoby chladným okem kamery. I v tom se však projevuje vypravěčský talent Petry Soukupové. Nová kniha lapidárně nazvaná Zmizet tak představuje v rámci současné české literatury polohu, která neláká čtenáře prvoplánovou exkluzivitou, zato jej nutí přemýšlet i nad zdánlivě nedramatickými okamžiky jeho života. A mimo jiné i v tom je smysl každé dobré literatury.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zmizet. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (330)

petrulka
31.03.2024 5 z 5

Uff. Další rána přímo na solar. Zapomeňte na běžnou sourozeneckou rivalitu, skorpeni a pošťuchovani. Představte si čistou, krystalickou nenávist. Touhu svého sourozence zlikvidovat, sny o tom, že se třeba zrovna dnes nevrátí domů, že už se nevrátí nikdy a vy budete konečně svobodní. V této knize jsem toto všechno našla, mezi řádky i přímo v nich. Někdy vám může být vlastní krev vzdálenější, než toho úplně cizího člověka, kterého minete na ulici. Někdy je vlastní sourozenec dokonce opravdový nepřítel.
Tahle kniha může být pro někoho neskutečným zjevením, když servíruje témata, o kterých se moc nemluví.

Šura
29.02.2024 4 z 5

Strohost, se kterou Petra Soukupová popisuje zlomové okamžiky života, celé vyprávění odlehčuje. Tento styl mi velmi vyhovoval a při čtení všech tří povídek jsem se nemohla od knihy odtrhnout. První byla čistá deprese a pro mě nejméně uvěřitelný příběh. Druhá povídka top! Závěr knihy jsem obrečela. Doporučuji.


Gaboskaaa
04.02.2024

Za mě měly co do čtivosti povídky vzrůstající tendenci. Náměty byly zajímavé u všech tří, ale forma a způsob psaní autorky mi nesedí.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (1)

Každý si později uvědomí, že se choval strašně. Jenže co s tím teď.


Ocenění knihy (1)

2010 - Magnesia Litera (Kniha roku)


Kniha Zmizet v seznamech

v Právě čtených32x
v Přečtených2 279x
ve Čtenářské výzvě464x
v Doporučených138x
v Knihotéce407x
v Chystám se číst465x
v Chci si koupit76x
v dalších seznamech8x