Nejlepší pro všechny přehled

Nejlepší pro všechny
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356864/bmid_nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4 1587 1587

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nejlepší pro všechny. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (442)

Ladislav73
včera audiokniha 5 z 5

Co je nejlepší pro všechny? Problém je v tom, že každá z hlavních postav si to nejlepší představuje trochu jinak.

Část spisovatelského umu Soukupové tkví právě v tom, že se dokáže svým postavám dostat „do hlavy“ a věci, které říkají nebo dělají, se pak zdají naprosto přirozené. Díky tomu čtenář vidí do hlav hádajících se postav a zjišťuje, že každý má svou pravdu.

Audiokniha v podání Mileny Steinmasslové, Martiny Krátké a Jana Ciny je naprosto skvělá Doporučuji.

m.zirhut
30.05.2024 5 z 5

(audiokniha) Knihu jsem nejdříve poslouchal v audiu a protože se mi moc líbila, tak jsem si říkal, že si jí dočtu jako normální knihu, které jinak čtu spíš výjimečně. Po pár kapitolách jsem to ale vzdal a opět jsem se rád k audiu vrátil.

Skvěle a hlavně uvěřitelně napsané postavy, jejich soužití, konflikty, ale i radosti z pohledu všech tří zúčastněných. Tohle mi prostě sedlo. Už se těším na další autorčinu knihu.


bramborik4
18.05.2024 5 z 5

Petra Soukupová snad vidí lidem do hlavy..! Skvělá kniha, nutí k zamyšlení nad naším chováním k těm nejbližším... Slza opět ukápla.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Knižní tipy ke Dni matek?

29.03.2018


10 nejprodávanějších eknih (leden)

09.02.2018


Citáty z knihy (1)

Tohle, ty blbé koláče, to je její záchranné lano, i den po jeho smrti pekla, i když jí Marie řekla, že nemusí, ona chtěla. Co jinýho by dělala? Co jinýho než řád a malé věci na svém místě můžou člověka zachránit, když se něco velkého změní?


Kniha Nejlepší pro všechny v seznamech

v Právě čtených20x
v Přečtených2 175x
ve Čtenářské výzvě488x
v Doporučených120x
v Knihotéce381x
v Chystám se číst604x
v Chci si koupit114x
v dalších seznamech7x

Štítky knihy

rodiče děti vztahy soužití sobectví Magnesia Litera

Autorovy další knížky

Petra Soukupová
česká, 1982
2020  82%Věci, na které nastal čas
2009  84%Zmizet
2017  87%Nejlepší pro všechny
2015  76%Pod sněhem
2022  81%Nikdo není sám