Nejlepší pro všechny

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356864/big_nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4.41304

Kniha Nejlepší pro všechny

Bybyla

Moje první kniha od této autorky. Příběh se mi líbil. I když se někomu může zdát, že je to přehnané, tohle je prostě život. Ne každý to má zkrátka ideální. Co mi příliš nesedělo, je styl psaní. Občas jsem se ztrácela v tom, kdo a co vlastně říká nebo si myslí.

99jana99

Samotný příběh by asi nebyl špatný , ale styl psaní této spisovatelky mi vůbec nesedí. Druhá kniha a opět jen smutek, hádky, nikdo v mém okolí tak nežije, neznám to a jsem ráda.

PetikH2O

Tohle budu dlouho rozdejchávat. Od tý doby, co mám děti, jsem dost na měkko z dětských duší. Přitom jsem drsnej týpek..

menalinda

Velmi špatné rodinné vztahy tak dokonale popsané až z toho má jeden husí kůži.

Louisareading

Celkem drsný příběh o do sebe zahleděné matce. Skvělá psychologie postav. Místy drsný a taky dojemný a neúprosný text. Čtení jsem si moc užila a knihu všem doporučuji.

Jančislava

Moje druhá kniha od této autorky. Její knihy mě baví a nebaví. Při čtení jsem si říkala, že je to vlastně nic moc, ale pak jsem četla a četla a nemohla se odtrhnout. Takže vlastně se mi asi líbila. Jediné, co mi vlastně vadilo, že občas šlo špatně rozlišit kdy postava mluví nebo si to myslí. I tato kniha je spíše pochmurna, žádné veselé čtení.

Barca_1988

Takový příběh z běžného života. Poslechla jsem jako audioknihu, což bylo fajn. Příběh nenadchne ani neurazí.

stesti.s.knihou

Kniha Nejlepší pro všechny patří rozhodně mezi nejlepší audioknihy, které jsem měla možnost slyšet. Petra Soukupová je skvělá autorka, mezilidské vztahy umí popsat naprosto dokonale, avšak zároveň s určitým nehodnotícím odstupem, čtenář má tak prostor na situaci nahlédnout se subjektivní emocí.
Od autorky už mám přečtenou knihu Věci, na které nastal čas - ta se mi líbila moc, ale Nejlepší pro všechny ji ještě předčila (možná díky audio verzi, která byla dokonalá)!
Hlavní hrdinka, mladá maminka a herečka Hana, problémový syn Viktor, uspěchaná Praha versus střet s vesnickým prostředím, maminkou Hany Evou, tradičními hodnotami a kritickou společností. Děj popisovat nebudu, myslím, že čím méně toho čtenář ví, tím lépe. Ostatně děj jako takový není až tak obsáhlý, kniha je skvělá právě popisem vztahů, emocí a psychologií postav.
Kniha se rozhodně řadí mezi ty nejlepší, které jsem četla/poslouchala.