Nejlepší pro všechny

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356864/nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4.5955
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Nejlepší pro všechny

murray

Uf! Tihleti obyčejní hrdinové, teda vlastně antihrdinové. Všichni tři mě trochu štvali a všechny tři jsem dokázala pochopit. Každý měl svoji prvadu, svůj život, svoje přání. Nejvíc mi ze začátku lezl na nervy Viktor. Jakože spratek rozmazlenej. Nesnesitelnej. Ale kdo ho rozmazlil, v čem to musel žít...? A pak se tak trochu napravil, hrozně jsem mu fandila, aby raději lítal po venku, než hrál hry (sama jsem máma, tak asi přece vím, co je pro dítě nejlepší.... ha, jakže se tak kniha jmenuje?).
A Eva, chudák ženská řeklo by se, jenže jak z toho ven?
Skvělá Petra Soukupová, díky za knihu a těším se na další.

ivca84

v knize je ukazano jak malý problémový chlapec dokaze změnit svůj život

Knihomolka506

příběh o tom jak velká může být láska k dítěti,když je matka samoživitelka. Desetiletý Viktor je často smutný, protože je doma sám. Jeho mamka má náročné povolání. A protože je na jeho výchovu úplně sama pošle ho k babičce. Co všechno si tam Viki uvědomí to se dozvíte, když si přečtěte tady tu knihu.

PetrCepek

Geniální analýza vztahů syn (11) - matka (31) - babička (72) nebo hnusné rochnění v hnusných problémech vesměs hnusných lidí, s nimiž byste určitě nechtěli mít dvojdomek. Obojí je správně, a podle mého názoru má smysl si román přečíst. Protože slaďoučký vaječňák nebo mňamkovou tullamorku je dobré občas proložit trpčejším originál pelyňkovým fernetem. A na fernety je Petra Soukupová expert.

citronie

Příběhová linie se mi líbila,ale autorčin styl psaní byl pro mě natolik rušivý,že jsem se kolikrát v těch předlouhých souvětích dočista ztratila a neměla často sílu se vrátit a najít podstatu. Směs myšlenek, rozhovoru bez přímé řeči - to vše v jedné větě - pro mě naprosto nepřijatelné. Výsledkem je, po víc jak měsíci, přelouskaná kniha s pocitem, že to přeci už musím dočíst! Takže za mě velké zklamání a nevím, zda mám vůbec ještě chuť dát autorce druhou šanci u jiné její knihy...

Hella

Mimořádná kniha. Přitom jde o obyčejný příběh, jeden z milionu, ale geniální Soukupová prostě vás ke knize prostě dokáže přitáhnout a nepustit. Fantasticky vykreslené běžné situace v běžném životě - nikdo vám není extra sympatický nebo extra nesympatický a pro každého hrdinu se dá najít pochopení. Za mě kniha, která mi v hlavě zůstane dlouho.

uteklazreality

... matka a dítě, moje pravda, vztahy v rodině, těžká rozhodnutí, příběhy obyčejných lidí
Naše představa o tom, co je pro druhé nejlepší, je často mylná. Čerpáme ze svých zkušeností, potřeb a snů, které jsou dost odlišné od druhých. Hledáme opodstatnění našich činů, hledáme výmluvy, protože pravda by byla moc krutá. Matka tak určuje životní cestu svému dítěti, která většinou dopadne jinak, než předpokládala. I to je život. Znáte někoho, kdo není schopný ustoupit ze své pravdy?

Ksyu

Soukupová píše neuvěřitelně čtivě a lehce o docela depresivních tématech. To je super. Ani tentokrát nezklamala.

Nepřítel mého nepřítele
Nepřítel mého nepřítele