Pod sněhem

Zdánlivě běžná situace: Tři sestry nasedají jednoho zimního dne do auta a vyrážejí k rodičům na oslavu otcových narozenin. Blanka se dvěma dcerami, miminem a psem, Olina se synem a ipadem, Kristýna s kocovinou. V plném autě se však spolu s nimi ocitají i jejich životní příběhy, vzpomínky na dětství, nenaplněné sny a frustrace, a atmosféra tak už po několika kilometrech jízdy houstne. A to ještě žádná ze sester netuší, že další nepříjemnosti je čekají v domě rodičů. V rodinných vztazích a na první pohled obyčejných událostech dokáže Soukupová zachytit otisky spletitých osudů s takovou bravurou, že před čtenářem vyvstávají jako jedinečná životní dramata. Autorčin typický způsob vyprávění s přirozenou lehkostí podtrhuje autenticitu příběhu a vtahuje do něj čtenáře natolik, že se sám stává jedním z pasažérů auta jedoucího zimní krajinou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233977/big_pod-snehem-YTV-233977.jpg 3.81051

Kniha Pod sněhem

Simi

Zvláštní kniha. Pro mne příšerně depresivní. Maloulinko světlých okamžiků. Muži jsou líčeni jako nesamostatní a sobečtí jedinci bez citu a ženy jsou vzorky typů, se kterými bych dvojdomek mít nechtěla. Pořád se tam všichni hádají, emoce, napadání, neposlušné děti, nic se nezvládá, jak se chce .... stres a nespokojenost čpí z každé stránky. Jediný, kdo to má srovnané, je matka rodu, ta už si očividně nejhorší životní období prožila. Je tam v rodinných vztazích tak málo lásky, že máme co dělat, abychom jí nepřehlédli. A konec? Vlastně žádný nebyl.

VeruHoráková
31.12.2021

Skvělá, skvělá kniha! Soukupová to prostě umí! Moje třetí kniha od této autorky a jenom jsem si potvrdila, jak dokonale dokáže zachytit zdánlivě běžné dny a rodinné vztahy. Příběh prožíváte společně s postavami, a každé z nich svým způsobem rozumíte. Aby ne, asi každý někdy vyrážel na rodinnou oslavu, na kterou se mu nechtělo a měl sám přitom hlavu v pejru. A to je to, co miluju na tvorbě Soukupové, dokážete se vcítit do postav a chápat jejich pocity, které jste také třeba někdy zažili. Jediný, co mě mrzelo, byl otevřený konec. Ale 100% knihy od Petry Soukupové doporučuji.

Oli1104
19.12.2021

Ja proste nevim. Mne se to nelibilo. Vlastne ani nevim proc, jsou proste knihy, ktere cloveka chyti a jine ne. Pod snehem bylo ctive, to ano, ale tolik veci mne vadilo, tolik vyrazu se mi nelibilo. Proste pro me celkem propadak. Snad dam autorce jeste sanci, ale ne hned.

Limonadovyjoe
10.12.2021

Jedna rodinná oslava, jeden náročný den pro všechny.
Pokud se chcete zbavit všudypřítomné předvánoční všemilované atmosféry, je tahle kniha právě pro vás. A vlastně...po Štědrém dnu nás všechny čeká nějaká taková rodinná sešlost, tak proč se nepřipravit:-) .
Tři sestry, kupa dětí, rodiče a každý z jiného těsta. Každý ví všechno nejlíp, někdo je nejchytřejší, někdo si musí něco dokazovat, někdo musí pořád ukazovat jak má skvělou práci, kolik má peněz, někdo je nejlepší máma, někdo se nejlépe stará o domácnost, někdo má lépe vychované děti.. a do toho střípky ze života maminky Marie, která už tohle všechno nemá za potřebí, která už do toho maglajsu řízla, chce mít hlavně klid, vidět děti, vnoučata a užít si společný den.

"Pomůžete mi s vařením, že jo? Zeptala se Blanka.Ale Olina i Kristýna mlčí. "Tak ti pomůže máma, já to stejně moc neumím. No jasně Kristýna se z toho zase snaží vykecat.
Co ty Olino? Olina mlčí. Blanku zase popadne vztek, ony si myslí, že jedou na oslavu, kde nemusí hnout ani prstem. Vždycky co neudělá ona, Blanka, tak prostě není.
Olino? Já jsem nestihla dodělat nějakou práci. "No jistě práce, Olinka musí pořád ukazovat, jak je důležitá. Jako kdyby ta její práce bylo hledání léku na rakovinu".

To porovnávání, děláme to všichni. Hledání chyb a nedokonalostí na druhém a ujišťování se ve svých silných stránkách.
A autorka to umí naprosto dokonale popsat, ty myšlenkové pochody, dialogy..je to jako byste v tom autě seděly taky. A i když se postavy víceméně celou dobu myšlenkovitě nebo napřímo hádají, dohadují a podezírají, je to neuvěřitelně čtivé a stejně když jde do tuhého dokáží se určitě semknout a podpořit ... protože rodina.
Až děsivá podobnost vzorců rodiny.. Podoba manžela Blanky s jejím otcem. I malého Olivera a tety Kristýny.
Za mě zatím nejlepší kniha autorky.

kulibunda
03.11.2021

Autorku a její knihy mám ráda, je čtivá, její styl mi vyhovuje. Ale asi špatné načasování,..., nějak jsem nepochopila proč byla napsána. Chybělo mi v tom něco... Nicméně kniha je čtivá.

Crimble
10.09.2021

Skvělý vhled do složitých rodinných vztahů navenek standardní spokojené rodiny. Soukupová to umí podat přesvědčivě, až nepříjemně přesně. Skryté křivdy, nevyřčená obvinění, neschopnost komunikace, opakování starých chyb. Tak to chodí.

Z_a_N
30.08.2021

Těžko říct, proč má tahle kniha nižší hodnocení než ostatní od Petry Soukupové. Mně přišla asi jako nejlepší z jejich děl.

michaela.ch
29.08.2021

Sice obsahově samá hádka a celkově dost negativní kniha, ale četla se dobře a rychle. Konec dějové linky s otcem ještě šel, ale zbytek? Jak takhle může skončit kniha? Za mě blbý. Jakby vám někdo vyprávěl příběh, v tom zajímavém si odskočil a už se nevrátil.