Nejlepší pro všechny

Nejlepší pro všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356864/bmid_nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4 1568 438

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?... celý text

Romžiry
23.01.2018 4 z 5

Skvělá kniha. Od Soukupové to byla moje prví a rozhodně ne poslední kniha. Četla jsem ji souběžně se synem (Kdo zabil Snížka?) a doplňovali si informace :-) Knihu rozhodně doporučuji.

bekule
23.01.2018 5 z 5

Soukupová je moje srdcovka největší. Její styl psaní je velmi osobitý a člověk si na její strohé krátké věty musí zvyknout. Všechny její knihy se mi líbily moc ale Nejlepší pro všechny je zase o třídu lepší. V minulé knize Pod sněhem mi trochu vadilo že jsem se ani s jednou hrdinkou nedokázala ztotožnit. Tady je mi velmi blízká jak Hana tak i malý Viktor. Jen na babičce Evě mi vadí její rozdílný postoj k vlastním dětem, ač Adam vlastně vůbec neprojevil zájem mámě po smrti otce nebo v její nemoci pomáhat. Že Soukupová rodinné mezilidské vztahy umí skvěle už ukázala v předchozích knihách, tady se jí myslím nejvíc povedl pohled na svět očima desetiletého dítěte.

A opět úžasná česká kniha z vydavatelství Host.

Dimas
23.01.2018 5 z 5

Jak se dobré knihy odlišují od těch ostatních?
Nutí nás přemýšlet...

Gooverka
22.01.2018 5 z 5

Soukupová mi znovu potvrdila, že je vůbec mou nejoblíbenější českou spisovatelkou. Dokáže psát o úplně banálních věcech takovým způsobem, který jsem ještě nenašla u žádného jiného autora. V jednom příběhu dokázala vystihnout tři rozdílné generace, každou svým způsobem. U každé postavy se mi střídaly pocity jak na běžícím pásu, chvíli mi byly sympatické, chvíli ne. Tak nějak celou dobu tušíte, jak by to mohlo dopadnout, ale stejně vás konec dojme.

Lotka
21.01.2018 5 z 5

Dotkla se mě na tolika místech až z toho mrazí. A je mi z toho pěkně smutno.

magnolia
15.01.2018 5 z 5

Síla nejsilnější - kniha k zamyšlení, pro každého, pro všechny. Petra Soukupová umí zapůsobit těmi správnými slovy. Obdivuji její talent a styl - děkuji za zážitek a doporučuji.

Danago
14.01.2018 4 z 5

Příběh popisuje rok života desetiletého Viktora jeho matky herečky Hany a babičky Evy. V knize se střídají se úseky vnímání z pohledu jednotlivých postav. Knížka je neuvěřitelně čtivá přesto , že v knize nic až tak převratného nenajdete. Je zde hodně dobře a dost uvěřitelně popsáno myšlení jednotlivých postav. Já jsem se s žádnou postavou neztotožnila a hlavně mě vadilo chování a myšlení Hany.
Je to má druhá knížka od autorky a líbila se mi mnohem víc než kniha Pod sněhem.
Vím, že to teď v některých knížkách bývá, ale to že se nepoužívají v knížce uvozovky mě nijak nenadchlo.

Haen
14.01.2018 5 z 5

Skvělá knížka. Je zajímavé číst jeden časový úsek z pohledu dítěte, matky a babičky. Líbí se mi, že se díky vnitřním monologům postav orientujeme v jejich pohnutkách a každého můžeme snáze pochopit, jak jeho sobecké postoje, dobře míněné kroky i chuť žít si po svém. Moc se mi líbil závěr, který lehce nastínil další život postav.

Ywonek
13.01.2018 5 z 5

Musím se připojit k hodnocení ostatních. To bylo něco úžasného. Úplně normální příběh ze života. Nemohla jsem se odtrhnout a přála jsem si aby knížka nikdy neskončila ..... Autorka opět nezklamala .

Alysa
12.01.2018 5 z 5

Tohle bylo skvělé!

Napsat tak dobrou knihu, bez velkého příběhu a se zcela prostou češtinou, je prostě úžasné.

Při knihách, které mají různé vypravěče se mi často stává, že mě některý nebaví. Ovšem u této knihy jsem byla nadšená z vyprávění syna, matky i babičky. Někdy byla kniha malinko víc depresivní, často mě štvalo chování dětí, občas mi vadilo nerozumné chování matky, ale přesto za 5 hvězd.

simona5r
09.01.2018 5 z 5

4,5* I když je kniha plná pro mě nesympatických lidí, tak se mi četla velmi dobře, byť je styl psaní Soukupové jiný. Ale přesně ta strohost se mi líbí. Navíc to k celému příběhu pasuje. Stále jsem byla nucena číst dál a dál, byla jsem zvědavá, jestli některé postavy dokáží prozřít. Některým se to povedlo líp, některým méně, ale takový je prostě život. Plný překážek a lidských individualit.

Ivuska.09
08.01.2018 4 z 5

Nemohu jinak, než se přidat k těm, kteří jsou z této knihy od Petry Soukupové nadšeni. Perfektně vystižený příběh, jako by vypadl ze samotného života. Skvěle popsané vztahy mezi rodinnými příslušníky napříč různými generacemi. Svět očima dítěte, jeho matky i babičky. Je těžké se rozhodnout, která linka pro mě byla nejsilnější. Je to perfektní tak, jak to je. Dala bych pět hvězdiček, ale jednu strhávám za absenci přímé řeči. To byla jediná věc, která mě při čtení rušila.

V28
08.01.2018 5 z 5

Začínat rok Petrou Soukupovou se prostě vyplatí, to se vám pak chce celý rok číst a čekat, že hned ta další a nebo ta další, bude stejný čtenářský zážitek. Od první do poslední stránky čtivé, kniha vás okamžitě vtáhne a ten obyčejný život, starosti a houstnoucí atmosféra pohledem babičky, matky a syna, vás bude nutit číst dál a dál. Opravdu opět velice povedená knížka, kterou mohu jen doporučit.

MV111
08.01.2018 5 z 5

Výborné. Občas je to takové tempo, že je dobré odejít a dělat chvíli něco jiného. Popis života očima dítěte je Petřinou silnou stránkou a tady to je pohled tří generací. Doporučuji stejně jako povídkový triptych Zmizet.

hs777
05.01.2018 5 z 5

Další perla z pera české autorky. Pár měsíců života jedné rodiny, mnoho vyhrocených situací a pohled tří generací, přičemž každý má jen tu svou pravdu jako zaručeně nejlepší řešení. Babičce Evě jsem fandila, Viktora litovala a matku Hanu nesnášela, i když občas se mi ty emoce trochu pomíchaly. Byla jsem ráda, že ani v závěru Petra Soukupová nesklouzla do nereálného happyendu a nechala doznít tak, jak to většinou v životě dopadne.

bigben
03.01.2018 5 z 5

Nadšená:-) v každé postavě jsem si našla kousek sebe...vřele doporučuji:-)))

Zzanka
30.12.2017 4 z 5

Petra Soukupová píše neuvěřitelně čtivě a lehce o docela depresivních tématech. To obdivuji. Ani tentokrát nezklamala. Postavy jsou docela uvěřitelné ( i když jsem si občas říkala, jestli někdo může být opravdu až takový hajzlík/hysterka/umíněný) a dobře psychologicky vyprofilované. A všechny do jedné mě štvaly. Vždycky, když už jsem si myslela, že s nimi najdu soucit nebo pochopení či empatii, tak to něčím zabily. Jakoby s nimi ani sama autorka neměla slitování. Čtení mě tak dráždilo, měla jsem po něm depresivní náladu. A jak už to tak bývá Soukupová nenabídla žádnou katarzi. Na jednu stranu si říkám, proč by vlastně měla, konec konců v románu nejde o žádnou tragédii, ale zcela běžný příběh ze života, přesto jsem si celou dobu přála, aby byl osud k postavám příznivější. Kniha přináší velký čtenářský zážitek, navzdory a nebo právě pro všechno zmíněné výše.

debe
27.12.2017 5 z 5

Styl P.S. mi sedí, i příběh vyprávěný třemi osobami. Opět spousta nedorozumění a vyhrocených situací a pocit, že víme, co je nejlepší pro ty druhé. Osud malého Viktora, který je odkázán na rozhodnutí dospělých, a dospělí, kteří si představují své štěstí jinak než je přesvědčení ostatních :-) Ke konci už bylo těch hádek pro mě trochu příliš, ale příběhu na opravdovosti neubírá.

rodiče děti vztahy soužití sobectví Magnesia Litera

Petra Soukupová
česká, 1982
2020  82%Věci, na které nastal čas
2009  84%Zmizet
2017  87%Nejlepší pro všechny
2015  76%Pod sněhem
2022  82%Nikdo není sám

Kniha Nejlepší pro všechny je v

Přečtených2 146x