Věci, na které nastal čas

Život nelze naplánovat ani se na něj nedá dopředu připravit. Alice a Richard, sedmnáct let jejich společného života, dvě děti, Kája a Lola. Kájovi je třináct a začíná mít rodičů dost, Lole bude jedenáct a nejvíc ze všeho na světě si přeje psa. Nikomu se nic moc neděje, stereotyp všechno překrývá jako měkká deka. Asi to není štěstí, ale žít se v tom dá. Až do chvíle, než se objeví někdo nový. A s tím pocit, že doteď to vlastně nebyla láska. Jenže jsou rodina, a cokoliv se stane jednomu, poznamená všechny. A Kája s Lolou musí najednou řešit to, co děti nikdy řešit nechtějí. Stojí ale tahle rodina vůbec za záchranu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447917/big_veci-na-ktere-nastal-cas-gb8-447917.jpeg 4.21364

Kniha Věci, na které nastal čas

terinkha

4/2023
Přemýšlím, jak bych tuhle knihu slovně ohodnotila, tak to zkusím následovně:
- Fakt jsem se na tuhle knihu těšila, jak si s ní ve chvilkách volna, kdy zrovna dítě spí, zalezu na gauč, vezmu si k tomu hrnek kafe, no dobře, možná i kus koláče, sice mám prdel, ale co už, život se má užívat. Ale každý tohle zalezení pro mě vlastně bylo dost nepříjemný, proč proboha spolu ty dva vůbec zůstávali, když už od začátku tam bylo tý lásky tak strašně málo, jasně, někdy to tak trochu zajiskřilo, ale jinak? Alice si z každý věty, kterou Richard vypustil z pusy, vzala to svoje, to co jí nevyhovovalo, urazila se kvůli každý blbosti, tady možná trochu přehánim, ale kdo to má poznat, co jí zase přelítne přes nos, Richard byl zase sobeckej až hrůza, jel si to svoje, to on to má v životě těžký, práce od rána do večera, o víkendu kolo, jak pak po něm Alice může ještě chtít, aby něco dělal doma! Děti vychovala na prd, to přece všichni vidí, nedá se s nima mluvit, ale jak taky, když tyhle dva jim dávaj skvělej příklad toho, jak ve vztahu nekomunikovat a když už, tak úplně debilně, děti nejsou blbý a viděj, jak to mezi rodičema skřípe. Rvala jsem si vlasy, jak bezvadně dysfunkční rodinu se podařilo Soukupový vykreslit, pevně doufám, že se někde neinspirovala, protože jestli jo a jestli je pravda, že se v tý knize a situacích v ní popsanejch někdo vidí, tak můj ty světe, to je přece na švestku v tomhle žít, mně by z toho regulérně přeskočilo. S politováním musím konstatovat, že se mi tahle kniha nelíbila, moc jsem chtěla, ale nejde to, fyzicky mě bolelo to číst, i když styl autorky je autentickej a povedenej, tak ne, tyhle creepy příběhy mě akorát vytáčej a serou, vlastně nakonec nechápu, proč jsem to dočítala, asi jsem čekala na ten epickej konec a ten jsem stejně nedostala, jsem blbá no.
Takže asi tak. Sorry, nemůžu jinak, ubíjelo mě to. Jdu si spravit chuť nějakou detektivkou.

Kara28

(+ SPOILER) Od knihy jsem toho moc nečekala a příjemně mě překvapila. Byl to opravdový příběh ze života i s tím, že ne všechno v životě končí dobře. Hezky se četla a ačkoliv jsem chvílemi knihu musela odložit, něco mě k ní neustále táhlo. Výborný počin a ráda bych i pokračování.

Danago

Kniha mě opravdu hodně bavila . Je to opravdový život se spoustou situací se dříve nebo později setká většina z nás. Na některých místech jako vystřižené ze života, který znám. Někde jsem se i od srdce zasmála. Líbilo se mi, že kniha popisuje 17 let manželského života. Příběh se čte jedním dechem a je skvělé napsaný. Téma je mi velmi blízké. Doporučuji.

jitha

Opravdový příběh ze života. Situace, do které se může dostat každá rodina. Ráda bych si přečetla o dalším osudu této rodiny. Škoda, že není druhý díl.

MiraRunaway

Úplně mě to sebralo. Zatímco si v jiných knihách třeba prožíváme nereálné příběhy, vyšetřování, zápletky, tak v knihách Petry Soukupové potkáváme místy sebe samotné. Je to silný zážitek. Příběh by se dal shrnout jako popis životní etapy jedné rodiny. Hlavní jsou ale situace, reakce, pocity, emoce. Místy jsem viděla sebe, své vztahy, své rodiče, své dítě, své přátele a jejich děti. V téhle knize je život. Možná dost podobný jako Váš. A to je někdy až mrazivé. V tomhle je autorka nepřekonatelná. Oblíbila jsem si Alici i obě děti. Moc. Budou mi chybět.

RyxiraAmyGinger

Moje první kniha od Soukupové, ale rozhodně ne poslední. Věděla jsem zhruba, o čem píše, ale myslela jsem si, že to bude větší pohoda. No a nakonec mě to docela sebralo. Autorka má opravdu talent na tenhle typ literatury a myslím, že hodně čtenářů se mohlo poznat ve spoustě situací.

Prske

Tomu říkám příběh ze života. Asi jsem nikdy necítila takové souznění s myšlením všech postav. Chvíli mi trvalo zvyknout si na styl dialogů bez uvozovek, ale pak tím spíš děj rychle ubíhal a vtahovalo mě to víc a víc. Jsem ráda i za uvěřitelný konec, žádný klasický románový.

Mijagi

Příběh Alice, Richarda a jejich dětí Káji a Loly, ničím nevybočující průměrné rodiny, která se vlivem postupného vyprchání počátečního poblouznění a s tím pak spojené neupřímnosti, neřešení konfliktů včas, nerespektování tužeb a přání druhého, myšlení jen na sebe a své koníčky, ale také kvůli semletí zaměstnáním (kolotoč práce, domů spát, práce, domů spát) či stereotypnímu zápřahu a vytržení od ostatní společnosti během rodičovské dovolené pomalu propadá do hluboké krize. Úvodní třetinu knihy jsem byl naprosto vykolejený tím, jak je to obyčejné, jak se tam vlastně nic pořádného neděje. Seznamování, první hádky, menší i větší. Pak to ale začalo dávat smysl. Není to horor, krimi ani žádná podobná krvavá řežba, přesto jde o děsivé čtení způsobující až fyzickou bolest. Je totiž snadné podobný příběh osobně prožít. Petra Soukupová ukázala, že po dobrém námětu, který udrží pozornost čtenáře od začátku až do konce, není třeba sahat někam daleko, stačí jej vylovit z běžného života. Výborné gradování děje, uvěřitelné dialogy a povedený závěr s výstižně zvolenou poslední větou.