Věci, na které nastal čas

Věci, na které nastal čas https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447917/bmid_veci-na-ktere-nastal-cas-gb8-447917.jpeg 4 1768 470

Život nelze naplánovat ani se na něj nedá dopředu připravit. Alice a Richard, sedmnáct let jejich společného života, dvě děti, Kája a Lola. Kájovi je třináct a začíná mít rodičů dost, Lole bude jedenáct a nejvíc ze všeho na světě si přeje psa. Nikomu se nic moc neděje, stereotyp všechno překrývá jako měkká deka. Asi to není štěstí, ale žít se v tom dá. Až do chvíle, než se objeví někdo nový. A s tím pocit, že doteď to vlastně nebyla láska. Jenže jsou rodina, a cokoliv se stane jednomu, poznamená všechny. A Kája s Lolou musí najednou řešit to, co děti nikdy řešit nechtějí. Stojí ale tahle rodina vůbec za záchranu?... celý text

TerezaRůža
16.12.2020 4 z 5

Já tentokrát prostě musím strhnout hvězdičku za ten - i když pro Petru Soukupovou typickej - useknutej konec. Četla jsem e-knihu, takže jsem konec jaksi nečekala a dost mě to zklamalo. Jinak ale knížka super, jako vždy.

eva3992
11.12.2020 4 z 5

Příběh ze života jedné rodiny, sedmnáctileté manželství Alice a Richarda, jejich dvě děti a stereotyp běžného života. Až do doby, než přijde někdo nový. Má cenu ještě rodinu zachraňovat?

Tak tohle je příběh, ve kterém se uvidí v určitých částech téměř každý z nás. Je to o životě tak, jak plyne – seznámení, svatba, děti, stereotyp. Ze začátku mě kniha neskutečně bavila, našla jsem se tam opravdu několikrát, musela jsem se usmívat, jak je to přesné. Kolem poloviny mě už kniha tolik nebavila, bylo to na mě pomalejší a dost věcí se tam opakovalo. Ani konec to už úplně nezachránil. Ale každopádně kniha nebyla špatná, celkově jsem si ji užila.

Bavilo mě střídání jednotlivých postav ve vyprávění a to i včetně dětí. Jak oni vnímají různé situace v rodině, jak je to zasáhne.
Nečekejte žádné velké akce a dramata, ale spíše poklidné vyprávění o tom, jak to chodí v životě jedné rodiny.

lena.o.knihach
10.12.2020 4 z 5

Byla to má první kniha od Petry Soukupové a rozhodně si od ní chci přečíst něco dalšího. Její nejnovější román mi neskutečně sedl a příjemně mě překvapil.

Alice je vášnivá kuchařka, Richard sportovec. Kája tráví dny u počítače a Lola chce psa. Na první pohled možná působí jako spokojená rodinka, ale uvnitř to skřípe. I když Petra Soukupová popisuje život obyčejné rodiny, zanechalo to ve mně mnohé. V příběhu nechyběly ani pasáže z pohledu dětí.

Život není žádná procházka růžovým sadem a Alice i Richard to moc dobře vědí. Občas to nebylo zrovna lehké čtení a krutá realita v příběhu nechyběla. Mně se ale Věci, na které nastal čas moc líbily. Bylo to čtivé, jednoduché a bavilo mě to.

Když jsem se dostala na konec, nejdřív jsem si myslela, že se stala nějaká chyba, že nemám tu e-knihu kompletní, ale ne... přesně takhle to skončilo. Jako vážně? Radši bych četla další povídky než takový závěr.

mishulda
07.12.2020 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, co napsat, kniha ve mě totiž zanechala něco, co už žádná dlouho ne. To Petra prostě umí. Zdá se to jen mně nebo se v jejich knihách každý tak trochu najde?Jasně že jsou z jejich partnerského života vypichnute víceméně jen ty nejhorší momenty, ale i tak mě ta skutečnost děsila. Asi je to na delší diskuzi. Každopádně stojí za přečtení.

gladya
06.12.2020 5 z 5

Příběh jde opravdu na dřeň. Vedlo mě to k zamyšlení nad vztahy. Popsáno vše od začátku vztahu, až do doby, kdy jsou děti na počátku puberty a vztah je ve velké krizi. Jsem ve vztahu dvakrát tak dlouho, než Alice a Richard. A troufám si tvrdit, že něco z toho, čím prošli oni, se prožije v každém vztahu. Líbilo se mi, že je to nejen o partnerských problémech, ale i o vztahu k dětem a nechybí dětský pohled. Ať jde o nedostatek pochopení pro druhého, špatná komunikace, někdy je výsledkem i nevěra. Vše, co je popsáno, se děje. Jenže v dobře fungujícím vztahu se stane občas něco, ne všechno a pořád. Být spolu a být každý sám sebou, jak jednoduše se to řekne, jak těžké to někdy pro někoho je. A jakmile je člověk často (nejen jednou za čas) radši sám než s partnerem, je něco hodně špatně.
O něco víc pochopení mám pro Alici, Richard mi přijde trochu jako sobec. Ale za problémy můžou oba.
Poslouchala jsem audioverzi, téhle knížce vysloveně sedla.

SanynkaZ
05.12.2020 4 z 5

Knihy P. Soukupové obsahem dalece převyšují formu. Je tu totiž absolutní rezignace na stylistiku a poetiku.
"Richard se rozhodl udělat to a to, tak to udělal, pak řekl Alici, že půjdou ven, tak teda šli, a pak si vzpomněl, že musí jet pryč, Alice mu řekla ahoj, a on teda jel" - na tenhle banální styl vypravění si musíte zvyknout a pokud mu přijdete na chuť, o to intenzivněji můžete vnímat to, co chce P. Soukupová sdělit. Ve sdělení totiž tkví síla jejích knih.

V28
01.12.2020 5 z 5

Jako vždycky od P. Soukupové perfektně napsané, jednoduché, čtivé a hořké. Taková trefná sonda do historie jednoho vztahu ve které se pozná spousta lidí. Prostě až příliš častá realita.

PéEm
30.11.2020 5 z 5

Moje oblíbená autorka. Má zvláštní styl psaní, nesedne asi každému. Příběh, jak je zvykem, není zrovna veselý. Chvílema jsem si říkala, proč spolu vlastně ještě jsou. Nečte se to lehko,ale přesto se mi opět další knížka líbila.

mysterygirl
28.11.2020 4 z 5

Mam rada knihy Petry Soukupove.
Je mi z nich tezko, ale bohuzel, je to realita.
Akorat se mi nelibil konec. Proto davam o *méně

AudreyHorne
27.11.2020 4 z 5

Audiokniha:
Často při večerních procházkách, když zvednu hlavu a podívám se do rozsvícených oken činžáků, tak přemýšlím, co za příběh se odehrává za každým z nich. A tato kniha popisuje zcela bez příkras jeden takový příběh. Příběh páru Alice a Richarda vyprávěný z pohledu všech aktérů, běh manželství, narození dětí, boj s výchovou a pubertou, vzplanutí krátká i zásadní?, chyby, kterých se může dopustit každý z nás... Nevím, zda je to pouze mou přecitlivělostí v rámci třetího trimestru těhotenství, ale sem tam mi tam chyběla nějaká jiskra naděje, více okamžiků štěstí... Nebo je to možná mou naivitou a schopností vytěsnit špatné vzpomínky za pochodu...
Audioknihu jsem slupla jako malinu za dva dny.