Zmizet

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Intimní rodinné či partnerské vztahy jsou tradiční doménou ženských a dívčích románků. Vyšší literatura se tohoto tématu jako by bála a možná i trochu štítila… Tím větší pozornost potom budí, dokáže-li je nějaký autor uchopit neprvoplánově, nesentimentálně a netradičně. Petře Soukupové se to podařilo hned v první knize nazvané K moři. I v jejím novém souboru tří rozsáhlých povídek jsou hlavním tématem rodinné vztahy. Tentokrát však autorka zvolila stylizaci dětského hrdiny. V prvních dvou textech jsou děti vypravěči příběhu, ve třetím je vypravěčem sice již dospělá žena, ale těžištěm jsou její vzpomínky na dětství. Ve všech povídkách se hrdinové snaží vyrovnat s určitým rodinným traumatem, které je vzdaluje od jejich blízkých, nutí je hledat identitu a místo v rodině. Nejde však o dramatické filmové zvraty, které by životy hrdinů převracely naruby, to podstatné se odehrává v nitru postav. Do tohoto velmi intimního prostoru však dokáže autorka čtenáře vtáhnout natolik, že je schopen sdílet i ta nejsubtilnější vnitřní hnutí a nazírat je jako skutečná existenciální dramata. Zdá se to být i poněkud paradoxní, neboť jazyk vyprávění téma spíše zcizuje a zaznamenává jakoby chladným okem kamery. I v tom se však projevuje vypravěčský talent Petry Soukupové. Nová kniha lapidárně nazvaná Zmizet tak představuje v rámci současné české literatury polohu, která neláká čtenáře prvoplánovou exkluzivitou, zato jej nutí přemýšlet i nad zdánlivě nedramatickými okamžiky jeho života. A mimo jiné i v tom je smysl každé dobré literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19756/big_zmizet-5oV-19756.jpg 4.21365
Nahrávám...

Komentáře (310)

Kniha Zmizet

papada
18. ledna

Kniha neurazí, ale ani nenadchne. Tři příběhy, které se mnou nerezonovaly a patrně za čas budu tápat o čem byly. První povídka byla nejzajímavější, druhá byla fakt slabá a třetí průměrná. To nejlepší vás čeká na začátku.

P.S. Pokud vás od přečtení knihy odrazovaly komentáře, že se jedná o těžké či depresivní čtení, nebojte se, není tomu tak.

simca9342
16. ledna

Shrnutí všech povídek: Když jste zamilovaní, život není jednoduchý, když však nejdříve přijdete o to nejcennější, co máte a to hned dvakrát život vám dal pořádnou facku...
pouto mezi sourozenci a rodinou někdy není úplně ideální. O tom " mluví" poslední dvě povídky.


avynka
02. ledna

Moje první kniha této autorky mě doslova nadchla. Zvláště první povídka byla dokonalá, ale ani ostatní nebyly o nic horší. Povídky ze života a nahlédnutí na "bolístky a trápení" dětských duší. A aby mi po této spisovatelce nebylo smutno, tak jsem "najela" hned na její další knihu Nejlepší pro všechny :).

Pogy
20.10.2022

Tři napínavé příběhy. Jako matku tří dětí mě nejvíce zasáhla první povídka - asi nejhorší noční můra všech rodičů.
Knihu jsem přečetla skoro na jeden zátah :-)

99jana99
03.10.2022

Obsahově kniha není vůbec špatná, jen dost smutná a depresivní, ale styl psaní mi vůbec nesedí a to zatím u každé knihy paní Soukupové.

InaPražáková
04.09.2022

Tři variace na stejné téma ve kterých se objevují stejné motivy (první sníh) a především obsahující sice jinak pojmenované, ale stejné postavy - přepracovanou nebo egocentrickou matku, otce burana neschopného empatie, kterého zajímá jen alkohol a sport, dvojici sourozenců, jejichž jedinou vzájemnou emocí je žárlivost (místy přerůstající v nenávist) zapříčiněná nerovnoměrnou distribucí rodičovské náklonnosti, potažmo rodičovský trojúhelník, pokud má jeden ze sourozenců jiného otce.
Obdivuju, že ze stejných ingrediencí (dobrých, ale specifických) dokázala Soukupová vytvořit tři různé příběhy. Navíc mě všechny tři celu dobu zajímaly a podobnosti jsem brala jako rozcestníky - co nevyšlo jedné rodině, může vyjít druhé. Je to vlastě vědecký výzkum, jak se stejná konstelace projevuje při různých vnějších podmínkách.

Ač se kniha tváří, že popisuje standardní dynamiku průměrné rodiny, nejsem takový pesimista a vnímám to jako vynikající, psychologicky věrný popis určitého typu rodiny, která je na hranici rozpadu, jen o tom neví, dokud něco nenaruší zaběhlý stereotyp. Dětské vypravěče Soukupová umí, řetězení drobností, které vedou k velkým následkům, je logické a opodstatněné - zvenčí to vypadá, že se člověk zbláznil, ale díky vhledu má čtenář výhodu a rozumí, proč tisíckrát nic způsobilo útok nůžkami na spolužáka.

Jak jsou si texty podobné, dají se i společně shrnout - účelný styl, strohý, až dokumentární, přitom věrohodná psychologie, skvěle ukázané rodinné problémy. V druhé polovině pak pokaždé přehnaný příliv špatných událostí, jako by bylo třeba rodiny potrestat vším, čím se dá, přičemž děj i reakce okolí přestávají být věrohodné (různě staré děti nějakým způsobem zmizí z domova, aniž to zajímá rodiče, učitele, úřady). Dva závěry pesimistické, jeden opatrně optimistický, ale všechny zase vyrovnávají hladinu a vrací příběh do mezí pravděpodobnosti. V každém případě výborné řemeslo, Soukupová umí psát a přesně ví, co dělá. Také zajímavé zamyšlení nad českou rodinnou na začátku tisíciletí, byť nepřijímám předkládaný obraz, že nejsnazší je pro člověka dělat zlo a ze zla plyne další zlo a tak pořád dokola, zatímco dobro stojí spoustu sil a každý závan větru ho nenávratně odnese.

Nezletilci
01.09.2022

Takto knihu četla Nezletilá kritička Marika (15 let), celou recenzi najdete na FB ve skupině Nezletilí kritici: "Kniha Zmizet Petry Soukupové rozhodně není pro čtenáře, kteří by hledali v knihách relaxaci. Soukupová nabízí pravý opak: knihu složenou z tří povídek vyprávěných dětskými hrdiny, po jejíž přečtení vám přejde mráz po zádech. Také se nejspíš dostaví uvědomění, že naše životy, ač se mohou zdát těžké až k nevydržení, jsou pořád vlastně poklidné oproti tomu, co prožívají rodiny v knize.
Styl autorky je velice přesvědčivý. Mladší chlapec mluví nespisovně, matka zase emocionálně. Soukupová si i hraje s úhly pohledu: často je mění, stejně tak střídá formy vyprávění a pak čtenář hádá, kdo je právě vypravěčem a čí myšlenky právě čteme."

Guepp
30.08.2022

Smutné, velmi čtivé, určitě doporučuji. :)
Nejzajímavější mi přišla první povídka.

1 ...