Zmizet

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Intimní rodinné či partnerské vztahy jsou tradiční doménou ženských a dívčích románků. Vyšší literatura se tohoto tématu jako by bála a možná i trochu štítila… Tím větší pozornost potom budí, dokáže-li je nějaký autor uchopit neprvoplánově, nesentimentálně a netradičně. Petře Soukupové se to podařilo hned v první knize nazvané K moři. I v jejím novém souboru tří rozsáhlých povídek jsou hlavním tématem rodinné vztahy. Tentokrát však autorka zvolila stylizaci dětského hrdiny. V prvních dvou textech jsou děti vypravěči příběhu, ve třetím je vypravěčem sice již dospělá žena, ale těžištěm jsou její vzpomínky na dětství. Ve všech povídkách se hrdinové snaží vyrovnat s určitým rodinným traumatem, které je vzdaluje od jejich blízkých, nutí je hledat identitu a místo v rodině. Nejde však o dramatické filmové zvraty, které by životy hrdinů převracely naruby, to podstatné se odehrává v nitru postav. Do tohoto velmi intimního prostoru však dokáže autorka čtenáře vtáhnout natolik, že je schopen sdílet i ta nejsubtilnější vnitřní hnutí a nazírat je jako skutečná existenciální dramata. Zdá se to být i poněkud paradoxní, neboť jazyk vyprávění téma spíše zcizuje a zaznamenává jakoby chladným okem kamery. I v tom se však projevuje vypravěčský talent Petry Soukupové. Nová kniha lapidárně nazvaná Zmizet tak představuje v rámci současné české literatury polohu, která neláká čtenáře prvoplánovou exkluzivitou, zato jej nutí přemýšlet i nad zdánlivě nedramatickými okamžiky jeho života. A mimo jiné i v tom je smysl každé dobré literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19756/zmizet-5oV-19756.jpg 4.21082
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Zmizet

haki34

moje třetí kniha od autorky a po počátečné skepsi mě rychle nadchla (stačilo k tomu asi půl první strany) a omotala si mě kolem prstu. Nejdříve jsem se pozastavila nad dětskou nespisovnou mluvou, která porvávala uši a oči, ale síla příběhu , doutající pod povrchem, mě hned po zmíněném začátku praštila a vyrazila mi dech...takové to naznačované tragické někde za rohem. Že nic už nebude, jak bývalo...co by bylo, kdyby..kdyby se jeden o chvíli víc opozdil..a nebo naopak spěchal víc, než obvykle...Pomalý rozklad vztahů ve stínu zmizení. Bolest společná, a zároveň nesdílená a nesdílitelná..Paráda.
Druhá povídka trochu z jiného soudka - zmizení trochu jinak. Opět vztahy, z kterých někdo mizí a někdo přichází. Vyjasňování si nevyřčených stesků a bolů. Chybějící role otce. Matka samoživitelka. Očekávání rodičů, která nenaplňujeme, protože chceme žít po svém.
A třetí, věnována ani ne tak zmizení, jako hledání..ale vlastně - ono se to tak prolíná ve všech.
S čistým svědomím dávám za 5 a těším se, že jsem autorku po předchozích knížkách, které mi moc nesedly, nenechala ZMIZET z mého zorného pole ;)
p.s. jen by mě zajímalo, jestli se dokáže vyhrabat z bolestné a tíživé roviny a psát i o hezkých věcech ? nebo se rozhodla, že tohle je cesta, kterou jjít ?

Bastien581

Tak to uz je takova klasika, dobre napsana, mezi ceskymi autory vycnivajici.

kristeen

Čekala jsem jeden příběh a nakonec byly tři - jeden povedenější a trpčejší než druhý. Jeden se až diví, že takové epizody ze života v podstatě asi normálních lidí mohou být napínavější než lecjaká detektivka. Že cizí zmarněné osudy nutí člověka hledat si (správnou) stranu a jako vždy u Petry Soukupové - zamyslet se sám nad sebou, nad svými postoji a nad tím, jak se chováme ke svým blízkým. Ačkoliv vylíčené osudy lze považovat za ne zcela běžné, určitě si v nich každý z nás najde to svoje - něco, co zčásti sám zažil, nebo toho byl ve svém okolí svědkem. Autorka je v dialozích i myšlenkových posunech svých postav opět mrazivě přesná, takže Vás to nutí přemýšlet, zda i ona zažívá nebo zažila něco podobného, nebo nám prostě vidí do hlavy :)

Hema

Krásné! Četla jsem to už dávno, ale nezaměnitelný autorčin styl na mě dýchá přes obálku knihy dodnes! :-)

Tři příběhy, které jsou naprosto rozdílné a stejně je spojuje sourozenecká rivalita nebo nenávist? V prvním příběhu mi běhal mráz po zádech dokud jsem příběh nedocetla nepustila jsem knihu z ruky. U druhého jsem se nemohla dočkat konce, bohužel tento příběh mě nebavil až na poslední list daného příběhu. Třetí poslední byl psán z pohledu dospělé ženy s nahleden na své dětství a dospívání. Zde mě příběh opět pohltil z pohledu matky, kde je krásně vidět, že děti soutěži o přízeň svých rodičů. Kniha se mi celkové moc líbila a určitě doporučuji.

radkanin

Prostě skvělá! Nic dalšího není nutné psát. Jedna ze nejoriginálnějších spisovatelek v ČR.

Anetiina

Určitě stojí za přečtení. Příběhy jsou z velké části vykreslené z pohledu dítěte, čemuž odpovídá i zvolený styl jazyka a vyprávění, a o to jsou působivější.

helusa2

Posloucháno jako audiokniha. Dobře namluvené, dobře, poutavě a věrohodně napsané. Jen ta témata...
Pokaždé, když jsem si poslechla knížku Petry Soukupové (Kdo zabil Snížka, Nejlepší pro všechny), jsem měla pocit, že asi žiju v ráji... Mám téměř 20 let skvělého manžela, děti, které se mají rády a mám z nich radost, výborné rodiče, vztahy s okolím...
Ale nepřevládá radost z toho, že já jsem v ráji, spíš lítost nad těmi, co žijí v pekle...

Zahradníkův rok
Zahradníkův rok