Nejlepší pro všechny

Nejlepší pro všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356864/bmid_nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4 1573 439

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?... celý text

los
15.04.2018 3 z 5

autorka sice precizuje svůj styl, ale nemohu si pomoci, tematicky se už příliš opakuje

EvaEma
14.04.2018 5 z 5

Touto knihou jsem chvilku (chvilku, protože to bylo na jedno nadechnutí) žila, prožívala jsem všechno s hrdiny, zlobila jsem se na ně, bylo mi jich líto, fandila jsem jim... tak skvěle to bylo napsáno, že mě to totálně pohltilo. A kniha mě nutí přemýšlet i po dočtení, pořád se k příběhu v myšlenkách vracím a pořád si říkám, jak jsem šťastná, že žiju jinak. Skvěle napsáno!

Jana283
11.04.2018 5 z 5

Knihy Petry Soukupové mám moc ráda. Ta poslední si na přečtení chvíli počkala, nějak mne nelákal příběh vyprávěný desetiletým klukem, ale nakonec to byla nejlepší "Soukupová" (a nebo jsem si to po přečtení těch předchozích říkala také). Malý Viktor, který se zpočátku jeví jako pěkně svéhlavý rozmazlený spratek, čemuž se vzhledem k jeho výchově - nevýchově matkou - sobeckou sebestřednou herečkou Hanou, nelze divit, nakonec začne na venkově u babičky vyrůstat v docela fajn citlivého kluka. Velmi sympatická a blízká mi byla babička Eva, která statečně čelí svému čerstvému vdovství, rozmarům nezralé dcery, nezájmu syna i zdravotním problémům. To ona dokáže vybudovar Viktorovi domov a nenápadně mu vštípit mnohé hodnoty. Bohužel o dalším životě Viktora i své mámy nakonec znovu rozhodne Hana, která chce přece "to nejlepší pro všechny...".

kalinkacz
06.04.2018 4 z 5

Petra Soukupová patří mezi ty české autorky, jejíž tvorbu pravidelně sleduju... Četla jsem toho od ní opravdu hodně a její novinka mě nemohla minout... Námět mi přišel hrozně super a to, co autorka umí suverénně nejlíp, je vykreslit reálné postavy tak, jak by ve skutečnosti fakt vypadaly... To mě bavilo... Jediný zádrhel který jsem při čtení měla, ten shodil jednu hvězdu dolů, je to, že se některé situace na vesnici pořád opakovaly... To byla škoda, jinak ale paráda...

monthy70
04.04.2018

moje první kniha od Petry Soukupové. otevřel jsem jí teprve včera a i když mám přečteno asi 50 stránek, musím jí hodnotit hodně vysoko. její styl psaní mi prostě sedí

Jana2424
03.04.2018 5 z 5

Nevím, jak to ta Petra Soukupová dělá, ale pro mě opět plný počet hvězd.

Přes zvláštní styl jazyka jsem knížku přečetla skoro na jeden zátah (nebo právě proto?). Napjatá atmosféra z knihy přímo "vyzařuje". Zvláštní syrový styl Petry Soukupové je nezaměnitelný.

kytarka
01.04.2018 2 z 5

Příběh herečky, jejího syna a maminky. Rozmazlený syn nejde zvládnout a tak ho přestěhují k babičce na venkov, kde prožije zhruba rok života. Příběh 3 generací. Na to, že kniha má takový ohlas u mě moc nezabodovala. Chybí mi v textu přímá řeč, netěšila jsem se na další kapitolu, celkově mi tohle nesedlo. Knihu jsem dočetla a bez chutě. Hezký příběh, zajímavé postavy, ale pro mě nemastné neslané.

katka9574
27.03.2018 5 z 5

Moje první knížka Petry Soukupové. Chvíli jsem si zvykala na její styl psaní, ale to trvalo pouhých pár stránek... pak už jsem jen četla a nemohla se odtrhnout. Zasloužených 5 hvězd a já už se moc těším na Zmizet, kterou před nedávnem četl manžel a taky si ji velmi pochvaloval :-)

1alena1
19.03.2018 4 z 5

Knížka Petry Soukupové se mi líbila, pravda, že chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale něco mi tam trochu vadilo. Asi to, že ač si všichni chtěli pomoci, neuměli spolu vůbec komunikovat. To tak v rodinách chodí, že si neumějí za celý rok v klidu všichni hezky popovídat? Pořád je téměř mezi všemi tak napjatá atmosféra? To je mi jich tedy líto. To dnes opravdu lidi neumí žít, radovat se z maličkostí, pořád jsou ve střehu a nespokojení ? Líbilo se mi malé množství postav, lépe je poznáme (nemám ráda, když se píše o mnoha lidech) a líbil se mi závěr.

Beruska18
18.03.2018 3 z 5

Příběh zachycující zdánlivě obyčejný život jedné rodiny - hysterické Hany, jejího syna Viktora, který jak čas ukáže není zase až takový spratek a babičky Evy, která toho mnohdy řeší až příliš. Všichni se snaží žít podke svého nejlepšího mínění, ale z pohledu druhých to tak zrovna nevypadá. Kniha se četla dobře, jen jsem si musela trochu zvyknout na styl psaní.

mone
16.03.2018 5 z 5

Až do včerejška byla moje nejoblíbenější knížka od Petry Soukupové Zmizet. Z její novinky pro dospělé – Nejlepší pro všechny – mám dost podobné pocity, jen se pořád nemůžu rozhodnout, jestli mám teda teď dvě stejně oblíbené knížky, nebo jestli je jedna lepší než druhá. A komu se bude stoprocentně taky líbit? 1) Tomu, kdo rád nazývá věci pravými jmény a cení si této přímočarosti i na druhých. 2) Tomu, komu nevadí napjatá atmosféra a vyhrocené rodinné situace... protože takovej je život bez růžovejch brejlí. 3) Tomu, kdo dokáže ocenit autentičnost vnitřních monologů postav a tragikomiku servírovanou například v podobě představ dětí o starých lidech s Alzheimerem. 4) Tomu, u koho nominace na Magnesii Literu funguje jako literární kompas. 5) A taky tomu, kdo má rád takový ty konce, kterým se v klišé řeči říká, že člověka chytnou za srdce... Tak mě to chytlo za srdce oběma rukama... takovýma těma dřevorubeckýma pazourama...

dana3032
16.03.2018 5 z 5

Začátek mne přišel nudný a pak jsem se začetla a je to výborný - jak už to někdo psal, člověk si v tom najde svoje paralely, říkala jsem si "tohle jak u nás v rodině". Každého z hrdinů trochu chápete a trochu vás štve, a takový je život.

Ronny
12.03.2018 3 z 5

Četba pro méně náročné..
Vůbec se nedá kvalitou srovnat s knihou Zmizet od téže autorky.

MartinaP
11.03.2018 1 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, ale nedočetla jsem ji, protože se mi vůbec nelíbil styl psaní autorky. Absolutně mě nezaujala. Ani téma knihy nebylo zpracované zajímavým způsobem. Nic nového ani překvapivého.

martina.bella
09.03.2018 5 z 5

Jako vždy ze života a jako vždy s temným podtónem, avšak nikoli depresivní. Moje oblíbená autorka mě opět nezklamala. Je to chvílemi jako nakukovat sousedům do obýváku a poslouchat, co si vyprávějí...

Zoy
08.03.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, dobře napsaná a hlavně ze života. Přečetla jsem během 2 dnů, musela jsem jít i do práce. Od autorky to byl můj první román a určitě se zaměřím i na další knihy

martulkat
07.03.2018 2 z 5

Nedočetla jsem, styl autorky mi příliš nesedí...moje chyba :-)

Shari
04.03.2018 5 z 5

Až drásavě popsané rodinné vztahy mezi Viktorem, jeho mamkou a babi. Při čtení se střídá pochopení a vztek na každého z nich. Styl psaní Petry Soukupové mě taky něčím rozčiluje a přitahuje zároveň. Vlastně mě při čtení štve tím, přesně dokáže vyhmátnout, co nechci "slyšet" a donutit mě se tím zabývat - je to něco jako jít na psychoterapii, otevírat bolavá témata a odcházet s úlevou, že ten strašák vlastně není tak hrozný :)

kalda
04.03.2018 5 z 5

Naprosto dokonalé! Styl, téma, příběh, vztahy. Motivace k zamyšlení. Je to mimořádné spisovatelské zjevení ta paní Petra Soukupová. Těším se na její další přírůstek.

Эva
28.02.2018 5 z 5

Miluji Petru Soukupovou a její knihy! Její styl psaní, strohý, někdy až syrový, mi naprosto sedí a už ani nic jiného neočekávám. Její příběhy jsou zdánlivě obyčejné, ale právě v tom je jejich síla, její hrdinové skuteční a lidští. Tato kniha mě totálně dostala, přečetla jsem jedním dechem a z konce jsem byla úplně dojatá. Jen tak dál, Petro! :)

rodiče děti vztahy soužití sobectví Magnesia Litera

Petra Soukupová