Vše, co jsme si nikdy neřekli

Lydia je mrtvá. To ale zatím nevědí... Šestnáctiletá Lydia (prostřední a nejoblíbenější ze tří dětí) se musí vyrovnávat s tlakem rodičů, kteří si chtějí splnit vlastní nenaplněné sny a touhy o společenské kariéře. Její otec pochází z uzavřené komunity první americké generace čínských přistěhovalců, matka je obyčejná americká žena, které se nepodařilo stát se lékařkou. Když je jednoho dne Lydia nalezena utonulá uprostřed jezera, nikdo nedokáže pochopit, jak a proč se to stalo. Začíná vyšetřování, ve kterém si paradoxně nejvíce zdravého rozumu zachovává nejmladší z dětí – dcera Hannah… Znepokojující a tragický příběh čínsko-americké rodiny žijící na předměstí Ohia získal prestižní ocenění Kniha roku obchodu Amazon za rok 2014....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275809/vse-co-jsme-si-nikdy-nerekli-SBc-275809.jpg 4.5589

Vydáno: , Odeon

Everything I Never Told You, 2014

Kniha Vše, co jsme si nikdy neřekli

ave55

Není to odpočinkové čtení na letní dovolenou. Spíš k zamyšlení v klidu.

juliesze

Úžasná kniha z moderního rodinného prostředí. O vztahu mezi mužem a jeho manželkou, mezi rodiči a dětmi, mezi sourozenci. Skvělé a výstižné. Obashovalo to spoustu propojených myšlenek. Skvěle poskládané kapitoly, přeskakování tam a zpět - ale skutečně bravurně odhadnuté a načasované. Miluju tu knihu!

mdracek

Co všechno můžou způsobit nevyřčená přání a polopravdy... Několik dějových linií, retrospektivní odbočky ve vyprávění i zajímavá zápletka. Dobře se to četlo.

Phoe-be

Rodinné drama je můj oblíbený žánr a tato kniha se v jeho rámci pohybuje na nejvyšších stupních pomyslného žebříčku. Retrospektiva a intimní zpovědi jednotlivých vypravěčů čtenáře vedou od překvapivého začátku přes záblesky rodinné historie, kterou každý ze členů předkládá z vlastní perspektivy, až ke konečnému rozuzlení tragédie, jež je hrozná právě tím, jak zdánlivě snadno se jí dalo zabránit. Autorce se na nevelkém počtu stran podařilo podat velmi ucelený příběh, který si po celou dobu udržuje dobré tempo, a vyhnula se úskalí zdlouhavého, useknutého, nesmyslného či příliš patetického konce. Určitě si ji v budoucnu ráda přečtu znova.

l0st-g1rl

Nádherná knížka, ačkoliv velmi smutná. Možná se kniha může podle synopse jevit jako thriller nebo detektivka, při níž budeme rozplétat okolnosti smrti Lydie, ale ve skutečnosti to tak není. Nebo... ne tak úplně. Postupně je nám v knize představen osud jedné rodiny a jejích členů. Máme tu příběh o otci, jež kvůli barvě své pleti nikdy nezapadal, ačkoliv to bylo všechno, co si kdy přál. Příběh o matce, která se musela vzdát svého snu stát se lékařkou a místo toho se z ní stala žena v domácnosti. Je to příběh o rodičích, jež se rozhodli, že jejich dětem se nikdy nesmí stát to samé co jim. Naději vidí hlavně ve své prostřední dceři Lydii, kterou podporují a tlačí ji k tomu, aby dosáhla velkých věcí a byla oblíbená. Jejích syna Natha a nejmladší Hannah však zase naopak přehlíží. Nath se už nemůže dočkat, až bude moci odejít z domu, a chudinka Hannah je pro celou rodinu jako vzduch. Postupně se dozvídáme příběhy každé naší postavy a všechny tyhle dílky pak dávají dohromady krásný, ale zato také srdcervoucí příběh o jedné rodině.

Sorrow
20.12.2020

Samotný příběh je odstartován nalezením těla šestnáctileté Lydie, což naprosto zdrtí celou rodinu Leeových. Ani jeden z rodičů nevěří, že by si jejich dcera sáhla na život sama, probíhající vyšetřování však nenaznačuje opak. O jednom možném podezřelém ale ví Lydiin bratr a neváhá zajít tak daleko, jak bude potřeba, aby se domohl spravedlnosti. Byť se tedy kniha na první pohled jeví jako thriller ve stylu Zmizelé, toto zdání už snad nemůže více klamat. Ve skutečnosti Vše, co jsme si nikdy neřekli nese naprosto oprávněně svůj název, neboť o víc než cokoliv jiného, se jedná o velmi komorní příběh jedné rodiny, v níž každý má své touhy a tajemství. Problémem je, že snad žádná z tužeb protagonistů nebyla nikdy naplněna, o těchto pocitech se však striktně mlčí. Nikdo se tak nezajímá o Nathovu potřebu prosadit se a stát se úspěšným, a to i přesto, že ve škole dosahuje nadprůměrných výsledků; o Hanninu touhu po obyčejném objetí; o matčinu nikdy nezahojenou křivdu, kdy se kvůli těhotenství musela vzdát studia či o otcův celoživotní zápas s odmítáním jen kvůli barvě kůže. Stylisticky a vlastně i příběhově mi kniha neuvěřitelným způsobem připomínala můj oblíbený Medvědín od Fredrika Backmana a její čtení na mě mělo podobný úzkostlivý účinek. Je to jeden z těch pomalejších příběhů, kdy jsou karty vykládány postupně a opatrně, jednotlivé informace jsou pečlivě vrstveny, až se vytvoří plastická mozaika, ve které má každičká věta své místo. Máte-li rádi komornější příběhy odhalující tajemství, tohle je trefa do černého.

annettka1098
07.11.2020

Byla jsem velmi mile překvapená, jak dobře se kniha čte. Bála jsem se dlouhých kapitol. Mám ráda, když jsou kapitoly kratší a čtenář tím získá pocit, jak to hezky svižně plyne. Nicméně se mi velmi svižně četly i kapitoly delší. Kniha je psána jednoduchým stylem i jazykem (jednodušším než jsem u knih od Odeonu zvyklá), ovšem tato jednoduchost je vykompenzována náročným tématem osob trpících rasismem či rozdíností a vším nevyřčeným.

Majah68
01.11.2020

Příliš mnoho lásky na straně jedné a příliš málo lásky na straně druhé rozehrává osudy rodiny a jejich jednotlivých členů.
Nevysvětlené a nevyslovené se často stane nepochopeným a nepochopitelným.