Vše, co jsme si nikdy neřekli

Lydia je mrtvá. To ale zatím nevědí... Šestnáctiletá Lydia (prostřední a nejoblíbenější ze tří dětí) se musí vyrovnávat s tlakem rodičů, kteří si chtějí splnit vlastní nenaplněné sny a touhy o společenské kariéře. Její otec pochází z uzavřené komunity první americké generace čínských přistěhovalců, matka je obyčejná americká žena, které se nepodařilo stát se lékařkou. Když je jednoho dne Lydia nalezena utonulá uprostřed jezera, nikdo nedokáže pochopit, jak a proč se to stalo. Začíná vyšetřování, ve kterém si paradoxně nejvíce zdravého rozumu zachovává nejmladší z dětí – dcera Hannah… Znepokojující a tragický příběh čínsko-americké rodiny žijící na předměstí Ohia získal prestižní ocenění Kniha roku obchodu Amazon za rok 2014....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275809/big_vse-co-jsme-si-nikdy-nerekli-SBc-275809.jpg 4.5629

Vydáno: , Odeon

Everything I Never Told You, 2014

Kniha Vše, co jsme si nikdy neřekli

slaska77

Jak to dopadá, pokud si rodič neuvědomuje, že každý člověk má jiný životní cíl a přístup, že svět očima jejich dětí může být zcela něco jiného, jak se může vyvinout bezbřehé uctívání jednoho z dětí na úkor sourozenců a jak těžké muže žít život v rasově ještě ne zcela tolerantní společnosti, to vše si můžete přečíst v této útlé knížečce. Přináší zamyšlení nejen rodičům, i když především jim. Strana 100: "Lydia byla velice šťastná. Milovala školu. Mohla se stát, čím by chtěla. Nikdy by do té pramice nevlezla sama."

veronika9761

Moje prvni kniha autorky, na kterou jsem nahodne narazila v knihovne. Velmi ctiva, i pres bezutesne tema. Dalsi kousek na tema, 'jak co nejlip zkazit detem vstup do zivota', na ktery jsem v posledni dobe neplanovane narazila.

lynxir

Téma dobré, zpracování bídné. Kdyby to vzal do ruky někdo, kdo dokáže z psychologie rodinných vztahů vytěžit maximum, mohla to být dobrá kniha. A nepotřeboval by k tomu ani moderní berličky v podobě zbytečných přívažků témat asijských přistěhovalců či chlapecké homosexuality. Hádám, že přes zdejší vysoké hodnocení po této knize za pár let neštěkne ani pes.

Amazonka72

Na tuto knihu jsem se moc těšila - byl trochu probém ji sehat, v knihovně jsem si ji musela objednat, ale povedlo se! A rozhodně stála za to čekání! Celeste Ng jsem objevila díky její druhé knize - "Ohníčky všude kolem". Prvotina je stejně dobrá, jak její druhá kniha. I v té se objevuje stejné téma - žijeme si své životy, máme pocit, že vše je v pořádku, a že jednáme správně, ale známe vlastně své nejbižší? Rozumíme jim? Nezpůsobujeme jim svojí pozorností a starostlivostí vlastně životní traumata? V rodině Leeových se vyskytují dva faktory, které velmi ovlivňují život jejich dětí. Marilyn se touží stát lékařkou, vymanit se ze stereotypu "správné ženy", jejímž cílem je starat se o domácnost a o manžela. Totéž si přeje pro svoji dceru, chce, aby "vynikla" mezi ostatními. James naopak touží, aby jeho dcera "zapadla", protože on sám nezapadá. Jde totiž o Čínského přistěhovalce. I přesto, že oba dva dceru nade vše milují, Lydia nedokáže tento tlak z obou stran ustát.
Příběh mě opět donutil zamyslet se nad tím, jak přijímáme své děti a jestli do nich někdy zbytečně neprogramujeme svoje představy a touhy. V domění, že je to to nejlepší pro ně samotné.
Další věc, která mě překvapila, byla atmosféra v Americe v 70. letech minulého století, kdy se děj knihy odehrává. Přijetí přistěhovalců, lidí, kteří měli jinou pleť... to, že nemohli studovat, brát se... že nebyli přijati. Je důležité si připomínat, že demokratická země, jako USA, nebyla vždy ke svým občanům zrovna nakloněna. Je správné si na odlišnosti zvykat, přijmout je. Mnohdy dokáží naši společnost obohatit.

lištička123

Není co dodat, super.

Dandy1

Ohníčky se mi líbily víc.

katpas76

Autorku jsem objevila náhodou a jako první jsem si od ní přečetla "Ohníčky..." Na základě toho jsem sáhla i po druhé její knize, která byla v Čechách vydaná. Téma bylo náročné. Rasová segregace v Americe ještě v nedávné minulosti a to až do té míry, že sňatky mezi jinými rasami byly trestné! Celý příběh je velmi smutný, autorka ale bravurně popisuje pochody uvnitř jednotlivých hrdinů, jde opravdu až na dřeň a byť je postav v románu poměrně málo, má stále co odhalovat, čím se zabývat, v čem se "rejpat". Jediné, co se mi na knize nelíbilo, bylo skákání v čase (přítomným píše současnost a minulým vše co bylo), ale těch minulých rovin je tam poměrně dost a někdy není snadné se orientovat, kde a kdy se zrovna čtenář vyskytuje. Celkově ale kniha splnila mé očekávání, dávám 5hvězd. Pro případné čtenáře... není to oddechovka na jedno odpoledne. Tato kniha se vám zažere pod kůži a chce svůj čas.

vera4669

Kniha není úplně můj žánr, ale chtěla jsem změnu.
Je hodně o zamyšlení a již název mluví za vše..
Líbila se mi a určitě si něco podobného ještě dám od Odeonu