Vše, co jsme si nikdy neřekli

Vše, co jsme si nikdy neřekli https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275809/bmid_vse-co-jsme-si-nikdy-nerekli-SBc-275809.jpg 4 807 206

Lydia je mrtvá. To ale zatím nevědí... Šestnáctiletá Lydia (prostřední a nejoblíbenější ze tří dětí) se musí vyrovnávat s tlakem rodičů, kteří si chtějí splnit vlastní nenaplněné sny a touhy o společenské kariéře. Její otec pochází z uzavřené komunity první americké generace čínských přistěhovalců, matka je obyčejná americká žena, které se nepodařilo stát se lékařkou. Když je jednoho dne Lydia nalezena utonulá uprostřed jezera, nikdo nedokáže pochopit, jak a proč se to stalo. Začíná vyšetřování, ve kterém si paradoxně nejvíce zdravého rozumu zachovává nejmladší z dětí – dcera Hannah… Znepokojující a tragický příběh čínsko-americké rodiny žijící na předměstí Ohia získal prestižní ocenění Kniha roku obchodu Amazon za rok 2014.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Everything I Never Told You , 2014

huhuhu
05.10.2019 5 z 5

Silný, poutavý a čtivý příběh, skvělá psychologie postav, smutné a depresivní čtení.
Ačkoliv se děj odehrává hlavně v 70. a 80. letech 20. st. v Americe, pro mě je příběh v mnohém aktuální a vlastně nadčasový, už jen svými tématy: rasová diskriminace a nezapadání "jiných" do většinové společnosti, otázky slaďování kariéry a rodiny u žen, odvaha žít svůj život namísto naplňování očekávání druhých lidí, problematika výchovy v rodině... A především to, jak destruktivní mohou být různá rodinná tajemství, nevyjádřené touhy a pocity, mlčení o tom podstatném.
Každá postava mě něčím zaujala: Paradoxně nejvíce destruktivní bylo podle mě pro rodinu chování bílé Američanky Marilyn, která si s sebou na rozdíl od ostatních nenesla trauma v podobě "jiného" (asijského) vzhledu: především upřednostňováním jednoho dítěte na úkor ostatních a promítáním vlastních tužeb a představ do dítěte (příklady z fyziky k snídani mě dostávaly!). Nevýhodou u Lydie bylo to, že byla extrémně poslušná a vždy se vším souhlasila, i když se jí to ve skutečnosti příčilo. U Jamese mě zaujalo, jak byl přesvědčen, že Marilyn je opustila kvůli tomu, že je Asiat, i když to s tím ve skutečnosti vůbec nesouviselo, ale on už bral jako samozřejmost, že to každému musí vadit... Nejvíc líto mi bylo přehlížené a neviditelné Hanny. Zaujal mě i Jack - hlavně když se ukázalo, že i on je vlastně "jiný".
Kniha ve mně bude ještě dlouho doznívat a rozhodně ji doporučuji!

slecnapeta
04.10.2019 5 z 5

Navzdory kratkemu rozsahu ma kniha vse, co si muze ctenar prat. Pribeh je vlastne jednoduchy, psychologie postav bravurni a postupne odkryvani velmi prijemne, zadne dramaticke zvraty ani senzace. Subjektivne se mi libila o trochu vic nez Ohnicky.

Madluska
26.09.2019 5 z 5

Velké veliké překvapení! Skvělá kniha, kterou si chci určitě přečíst ještě jednou, abych věděla, jestli jsem se při prvním čtení nenechala unést nějakým zbytečným sentimentem a nadšením. Moc se mi líbilo postupné retrospektivní odkrývání všech rodinných tajemství (a že jich bylo!), která se spojovala do tragického vyústění. Příběh o izolaci a osamění i velké lásce, touze lišit se i zapadnout, o stereotypech, které tak neobratně maskujeme za vlídnost a přehlížení. Skvěle propracované pohnutky jednotlivých aktérů i práce s motivy. Celeste Ng bych si měla zařadit do hledáčku...

petrarka72
31.08.2019 5 z 5

Silný příběh o žalu, bolesti, míjení se, o tom, co lze napravit a co už ne, o jinakosti, předstírání a (ne)milosrdných lžích. Zručně napsáno, s velkým porozuměním a empatií.

Jordyz
14.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha. O tom jak moc můžeme ublížit, když se někoho snažíme ochránit.... Krásně napsáno. Stojí za přečtení.

jeani001
03.07.2019 5 z 5

Úžasné, děsivé, dokonale propracované!
Naprosto obdivuji, jak dokáže autorka vykreslit psychologii každé z postav, jejich pohnutky, touhy i trápení.
Více už asi není třeba říkat, že už vystihli předchozí komentáře.
Snad jen... DOPORUČUJI!!!!

Arwen777
19.06.2019 5 z 5

Noční můra všech rodičů. Šestnáctiletá Lydia zemře za nejasných okolností a my sledujeme, jak se s tím rodina snaží vyrovnat. Sledujeme odmítání, že by milovaná dcera mohla spáchat sebevraždu. Zjišťujeme, jak málo vědí rodiče o vnitřním životě vlastních dětí a jejich společenském životě. A především je zde velmi dobře popsáno, jaký fatální dopad má přenos vlastních ambicí, neuskutečněných tužeb a nesplněných snů na děti. Jaké zlo může napáchat dusivá láska, přehlíženi a vyzdvihování sourozenců. Co můžeme způsobit v dobré víře, že pomáháme dětem k lepšímu životu, než máme my. Jak říkám, noční můra všech rodičů. Tuhle knihu budu zpracovávat dlouho a přemýšlet, jestli vlastně vychovávám svoje děti dobře. Doporučuji, ale je to těžké, drásající čtení, hlavně pro rodiče.

m_pastorka
08.06.2019 5 z 5

Kniha Ohníčky všude kolem patří mezi moje nejoblíbenější, a proto jsem se na tuhle další o to více těšila. A nebyla jsem zklamaná!
Ohníčky jsou podle mě lepší, ale tenhle styl psaní se mi opravdu neskutečně líbí a baví mě. Hlavně ty popisy, kdy přesně víte, jak si situaci máte vykreslit jsou neskutečný. Všechny postavy ve vaší fantazii levitují a odehrává se před vámi film do nejlepších detailů, ale i stručně, popsány.
Příběh pětičlenné rodiny, kdy si i čtenář více uvědomuje, že nejmladší dítě, ačkoli hraje důležitou roli, je skutečně přehlížené. Příběh, kdy doufáte, že se ke svým dětem budete chovat lépe a kdy doufáte, že sourozenecký vztah bude taky tak pevný.
A příběh, kdy znáte jeho závěr už na počátku a stejně jako u Ohníčků přemýšlíte, jak se tohle vlastně mohlo stát.

Veronika33
07.05.2019 3 z 5

Na knihu som sa dlho tešila, bola vychvaľovaná na všetky strany. Čakalo ma však sklamanie, totálne depresívny príbeh v kombinácií s prevažne nesympatickými postavami. Kniha sa pomerne ľahko čítala, ale ten dej ma teda moril. Uvidím, čo prinesie jej druhá kniha, ale mám z nej trošku obavy.

MiliG
09.04.2019 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě 2019. Ze začátku jsem měla trochu potíž sledovat časové linie, jelikož se hodně střídají, ale po chvilce jsem se zorientovala. Zpracování bylo podané velice zajímavě a čtivě. Každý člen rodiny byl něčím zajímavý a získal si sympatie něčím jiným, nebo naopak je ztratil.
U konce knihy jsem několikrát uronila slzy, je to velmi tragický příběh hned z několika pohledů. Rozhodně nelituji, že jsem si knížku vybrala k výzvě, na příběh jsem myslela ještě dva dny poté.

Roux
08.04.2019 5 z 5

Celest Ng prostě umí psát. Nenapsala bych zde nich, co již nebylo zmíněno. Jen si to přečtěte, protože knihy této autorky stojí za přečtení. Vše, co jsme si nikdy neřekli se mi líbila o malinko míň než Ohničky všude kolem, ale rozhodně si tahle kniha zaslouží velkou pozornost.

pajaroh
08.04.2019 4 z 5

Celeste Ng se ve svých knihách zaměřuje na psychologii postav, vztahy, rodinu, vykořenění ze společnosti a nepochopení v důsledku špatné komunikace a vlastního pohledu na svět. Zní to drsně, ale autorka umí příběh podat velmi citlivě.
Rychlý zvrat v myšlení postav na konci knihy trochu zaskřípal, ale celkově má příběh gradaci, smysl a pokládá mnoho otázek o mezilidských vztazích.

ladyka
31.03.2019 5 z 5

Čtení bylo pro mě psychicky náročné, musela jsem číst na etapy, bylo to velmi smutné až úzkostné. Je vskutku tragické, jak leckdy dobře míněné rady/jednání mají zcela opačný efekt, než čekáme. Jak mohou rodiče poznamenat své děti láskou a péčí. Během čtení jsem leckdy nevěděla,které z dětí litovat víc...a k názvu knihy snad jen doplním,že nestačí jen si věci říkat, člověk musí také poslouchat a vnímat to, co druzí vlastně říkají...a to nejen v rodině, ale v jakémkoli vztahu. Tenhle příběh je toho velmi silným důkazem. Knihu bych už neměla sílu číst znovu, takže čtenářům nedotčeným touto autorkou doporučím raději Ohníčky,které se mě rovněž dotkly,ale ne takovým drásajícím způsobem,jako tento román. Nicméně nemohu nedat 5* kvůli vynikajícímu niternímu zpracování.

bumelak
19.03.2019 2 z 5

dal jsem to do 110 stránky, prostě depko knihy, kdy se lidi pitvají sami v sobě, v těch druhých, nejsou pro mě....
Souhlas s komentem - raduz_

broskev28
13.03.2019 3 z 5

Čtení to bylo dobré - úsporný styl, určitě věrně odpozorované situace smíšeného manželství; sourozenecké trio, které by nabouralo ustálené představy psychologů na téma první, druhé, třetí dítě; a k tomu nenáviděný Jack . . .
Neseděly mi tam dvě věci: Marilyn by v mých představách, jako zoufalá matka, měla projít podobnou "zpáteční cestu" jako Lydia a najít ten bod, kde to všechno začalo: svůj druhý pokus o lékařské studium. A za druhé: noční výlet na jezero, resp. návrat na pevninu, mi připadá velmi nepravděpodobný. I já (a to nemám za sebou autentický zážitek) si pamatuju Nathova slova: držím tě, kopej! Držím tě . . .
Ale souhlasím s komentářem Rade: neposuzujte jednání lidí svýma očima.

Laza27
03.03.2019 4 z 5

Knížky Celeste Ng mám moc ráda. Těším se, až vyjde nějaká další. Hlavně mě baví její psychologie postav.

Efča59
28.02.2019 5 z 5

V první polovině knihy jsem trochu bojovala s vlastním předsudkem "njn zase kniha se zadepkovanou holkou v pubertě". Ale druhá půlka byla úžasná, autorce se skvěle podařilo vykreslit jednotlivé postavy a jejich charaktery a celkové vyznění knihy mě také zaujalo. Co všechno může způsobit smrt jedné mladé dívky....

raduz_
24.02.2019 3 z 5

Měli si to říci!
Nemuseli psát.
A já dočíst.

Dela111
12.02.2019 5 z 5

Nejsmutnější příběh, reálný, lidsky napsaný.
Román není jen o vyrovnání se se smrtí dítěte, ale i o nenaplněných ambicích a snaze splnit si sny prostřednictvím dcery. Je o nezdravém zaměření na jedno ze tří dětí a o tom, co může s dítětem udělat velký tlak a přemíra lásky. Je tu dobře popsán i problém menšin v Americe a rasové předsudky.
Toto velké drama autorka napsala krásným stylem, citlivě a poutavě.

Petruš999
10.02.2019 4 z 5

Druhá kniha Celeste Ng mě nězklamala, po jejích Ohníčcích jsem měla velká očekávání. Některé postavy byly vykresleny trochu ploše, hlavně Marylin, ale pro mě tam bylo spoustu námětů k zamyšlení.

prvotina americká literatura rodinné vztahy

Celeste Ng
americká, 1980
2016  89%Vše, co jsme si nikdy neřekli
2017  89%Ohníčky všude kolem
2023  82%Naše ztracená srdce

Kniha Vše, co jsme si nikdy neřekli je v