Faja

Faja obálka knihy
Mé hodnocení:

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději téměr zapomnělo. Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět. Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná? Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342817/faja-mmt-342817.jpeg 4.72206

Naslouchač 2.

Literatura česká, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Host

Kniha Faja

bekule
včera

Před netrpělivě očekávanou Nastereou jsem opět zhltla již potřetí Naslouchače a podruhé Faju, a zase opět nevím který díl je lepší. Každý má něco do sebe, oba jsou skvělé a už se strašně moc těším na třetí díl i když se trošku obávám jestli je možné i do třetice dosáhnout tak vysoké kvality.

tatjana1737
předevčírem

(+ SPOILER) Když se mi v nějakém knižním světě líbí, ráda v něm setrvávám co nejdéle, takže hned jak jsem dočetla Naslouchače, vrhla jsem se na Faju. Protože jsem četla e-knihu a slovníček pojmů zůstal na konci nepovšimnut, některé z termínů jsem vždy dovozovala z kontextu. Po přečtení jsem nějak zapomněla, co je to "faja", a nevím proč jsem z ženského rodu slova usuzovala na nějakou bytost ženského pohlaví. Ehm, moje chyba :-). O to víc se mi líbilo vysvětlení a pochopení věty na obálce, i když bych spíše měla psát Věty, protože kolem ní se točila velká část děje.

Jistě, mohla bych na knize najít kupu nešvarů, nedomyšleností či klišé. Ať to jsou drobnosti (jako že na Olymposu je zmíněn Poseidon a Mars, i když správně by měl být spíše Ares (a nebo Neptun)), či pro mne jistě nepochopitelné momenty děje (např. jen putování hrdinů, kdy si jedou do Nížin odpočinou, po vyhlášení poplachu se vrací zpět, pak najedou zase putují mezi města a když dojdou na konec, nevrací se do Nížin, ale do jednoho z měst kvůli oslavám, nebo že když další členové 25 včetně kapitána utrží dost vážná zranění, namísto transportu do Nížin se kurýrují v Duvalském pohoří). Nehodlám vůbec tvrdit, že jde o mimořádný počin v české fantasy, protože jsem četla lepší fantasy i sci-fi, a jsem si jistá i tím, že máme mnoho kvalitních českých autorů, včetně autorů fantastiky. Ale protože mě na příběhu Ilan cosi nedefinovatelného zaujalo a chytilo, budu mlčet a jen si užívat příběh, který je pro mne nový a v mnohém neotřelý.

Tentokrát se děj odehrává zčásti v Nížinách, zčásti (té větší) opět v Duvalském pohoří (díky za to!) Olympos mi připomněl Kapitol z Hunger Games, v němž vše řídí CML, chyběl mi hlubší popis zákonitostí, vztahů mezi mocnými, vše mi přišlo jen v náznaku a jen v takové míře, kterou Ilan potřebovala. Přišlo mi nevyužité (ale třeba ještě bude, o tom mne už PS přesvědčila), že když hrdinka konečně zjistila heslo pro přístup k informacím o LaPodu, musela Olympos náhle opustit, aniž by zjistila víc. A stejně tak mi přišlo trochu nevěrohodné lavírování ve vztahu vůči Kapitánovi, i když je jasné, že je to - navzdory všemu - klaďas ;-). Některé momenty mi lehce připomněly sérii Divergence, ale upřímně, Naslouchač mě zaujal mnohem víc.

Do Duvalského pohoří jsem se těšila víc než do Nížin, ty mne moc nezaujaly, přišly mi sterilní a nepřátelské. Jsem ráda za poznání dalších míst, za rozluštění některých záhad z prvního dílu (třeba "tolkienovská" Devítka), i když samozřejmě přišly záhady další. (Co se stalo s paní D., kdo je potomek, má nějakou spojitost s tím chlapcem, co už uměl ovládal duvaly?) A stále chybí milostná linka! O osobě kapitána nevím, co si myslet... Na to, kolik toho prožil a kolik musel získat životních zkušeností, bych čekala větší nadhled a pokoru v životních i jiných otázkách, ale chápu, že nějaké napětí tu být musí. (Trochu mimo mi přišlo, že jako zraněný přijal výzvu k boji.) To je stejné, jako když někteří čtenáři prvního dílu kritizovali vnitřní vývoj Ilan z porobeného otroka v "oprsklého fracka". Rozluštění Věty se mi líbilo moc, těšilo mne odkrývat s Ilan tajemství, na něž sklenaři zapomněli, i když na rozdíl od ní jsem byla vedle jak ta jedle. Samozřejmě mě podráždilo, že už byla jen krůček od vyzrazení svého tajemství, a ten konec... ten konec!! Doufám, že třetí díl opravdu vyjde na konci měsíce :-D.

Steiniglovka

Petra Stehlíková vytvořila neuvěřitelný svět. Nemůžu se dočkat třetího dílu ❤️

Kukicka

Fantasy tvori asi petinu mych prectenych knih, ale obvykle si vybiram ty, kde je dulezita romanticka linka, takze kdyz me uchvatilo neco, kde je hlavni hrdinka 13ti leta divka a o romanticke lince nemuze byt rec, i kdyz samozrejme doufam, ze v dalsich dilech se to zmeni :-D, tak je to vazne skvela serie. To, ze se jedna o ceskou autorku, ktera si pise knihy mezi praci a starosti o dite, zvysuje jeji hodnotu pro me jeste vice. Rikala jsem si, ze treti dil ma vyjit ke konci dubna, takze je cas zacit cist, abych plynule navazela. Oba dily jsem ale precetla dohromady za 3 dny :-D a ted budu netrpelive vyhlizet knihu treti. Prvni dil se mi libil o malinko vic. Nove vymysleny svet, cetlo se to samo. Bylo to napinave, promyslene a doporucuji

Meg1

Stejně jako Naslouchač se kniha čte sama. Po delší době jsem se vrátila k žánru fantasy a nemohla jsem si vybrat lépe. Netrpělivě očekávám vydání následné knihy s názvem Nasterea. Z počátku jsem k ní měla trochu nedůvěru, ale po pár prvních stránkách jsem se už neodtrhla. Milovníkům napínavých fantasy rozhodně doporučuji.

Ailee

Měla jsem dva důvody, proč jsem se do Naslouchače znovu pustila. 1. Protože jsem neměla co poslouchat při úklidu a za 2. Protože se chystá třetí díl a já se na něj hodlám vrhnout hned, jak vyjde.
I když není dvojka tak dobrá jako jednička, je rozdíl opravdu chlupový. Tajemství se nám zamotávají a množí a čtenář je chce rozlousknout, ale ještě si musí počkat.

Libris_Na_Ex

Co k tomu říct jiného, než kde je další díl?
Prostě boží.
Bylo to víc akční něž jednička.
Víc zničující.
Nic konstruktivnějšího ze mě nestanete.

bafometamendes

Jen co jsem dočetla Naslouchače jsem bažila jen po jednom a to bylo zjistit co se stane dál. Jak jsem očekávala druhý díl nezklamal a úžasně rozvijí první díl. Zas a znovu kniha plná napětí, očekávání a akce. I když nemám ráda otevřené konce, tak TENHLE KONEC ZBOŽŇUJI!!! Teď už si jen počkat, až vyjde poslední díl :D.

PS: Miluji ten slovníček na konci ♡

Naslouchač