Faja

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději téměr zapomnělo. Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět. Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná? Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342817/big_faja-mmt-342817.jpeg 4.72757

Kniha Faja

Malarkey

Parádní pokračování nádherně rozjetého příběhu Naslouchače. Přesně v tom duchu, v jakém bych si to, jako čtenář, přál.

Opět plné chytlavých rozhovorů Ilan s Kapitánem a jeho pomocníky. Ilan zde postupně rozkrývá historii tohoto post apokalyptického světa budoucnosti. Autorka má neuvěřitelnou představivost, protože nejenom, že vymyslela hodně zajímavý a funkční svět, ještě mu dodala i život jeho historií a opředenými legendami, které se na něj vážou.

Upřímně jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Kapitolu po kapitole jsem si sliboval, že už to je ta poslední, a stejně jsem pokračoval dál. Pravda, že je to už něco přes rok, co jsem četl první díl a tak chvíli trvalo, než jsem se do děje vpravil. Jakmile jsem se ale do něj dostal, musel jsem nad ním přemýšlet až do momentu, co jsem knihu za sebou finálně uzavřel.

Lepší náběh na třetí díl autorka snad nemohla vymyslet. :-)

Kory98

Tak jsem Faju přečetla podruhé, než se pustím do Nasterey, proto jsem i hodnocení o něco odložila. Možná bych knize dala o půl hvězdičky méně než prvnímu dílu, ale pořád tam bylo dost napětí a zajímavých zápletek a bylo o čem přemýšlet. Takže hodnotím velmi kladně.

hachránkyně

(+ SPOILER) U Naslouchače mi přišel svět hezky vystavěný. Ale čím hlouběji se do něj ponořujete, tím větší se objevují trhliny. V prvním dílu je většina věcí obestřena tajemstvím (Otorten, nasterey), ale tady se objevují znovu a spolu s poznáním ztrácí zároveň i něco ze svého kouzla (i když zápletka sklenit za štítem + nasterey se mi líbila – přestože na ní hned v další kapitole všichni zapomněli).

To je to, co mě dráždilo asi nejvíc. Čekali byste, že když se skupina bojovníků pohybuje po pohoří desítky, stovky let a stále je naživu a očividně své protivníky vždy předčila, jsou její členové – inteligentní. Trošičku. Ale vlastně je to banda kulturistů, co jezdí Duvalským pohořím na turné za svými fanoušky a jejich poradce-managera jim dělá 13letá holka. (Proč jeli z Vortolu do Roghosu? Proč nic nedělali s hrozbou nasterejí? Atakdále atakdále).

Souhlasím s ostatními komentáři, nelogičnosti jsou rozsahu velkého i drobnosti (možnosti pohybového aparátu jsou v některých pasážích až zarážející a postavy vleže odskakují), ale popřít nemůžu, že autorka to má očividně promyšlené a – alespoň pro ni – musí všechno dávat smysl. Třeba jen nejsem tak chápavá jako Ilan a vše se ukáže v dalších dílech.

Ale ty metafory a používání „básnického“ jazyka (kdy trámy Ilan nadávají dřevěným jazykem) za každou cenu a pořád – mně se to k Ilan prostě nehodí a možná bych to všechno vnímala úplně jinak, jenom kdyby to nebylo v ich-formě (kdy má vypravěčka čas na popisování škádlivých ohníčků a na rozsáhlé přemýšlení v tlačenici a masakru).
Nemůžu popřít, že někdy jsem se spíš při čtení s kamarádkou bavila zvolenými výrazy, než by mě knížka vtáhla do děje. Ale zábava je to dobrá.
---
„Kapitán musel stát na hradbách a shánět se po mně. Přestože jsem byla jen sklenař, v téhle chvíli si na mě vzpomněl.“ AAARGH!

tomas0851

DOČTENO A OPĚT SUPER
Tak mám za sebou FAJU, druhý díl série Naslouchač.
Z prvního dílu jsem byl nadšený, ale u druhého mne většina varovala, že je slabší.
NENÍ TO PRAVDA, NENÍ SLABŠÍ.
Je jiný, ale pořád se drží svižné linie, podrobného popisu fantasy světa.
Autorka nám očima hlavní hrdinky zaujatě a hlavně zajímavě popisuje duševní boj pubertální holky se sebou samou. S nepřáteli, kteří jsou přátelé. Se světem, pro který je jen zbytný otrok. S dávnými tajemstvími...
Druhý díl velmi dobře rozvíjí linii vyprávění prvního dílu a stejně,, jak u Naslouchače s přibývajícími stránkami narůstá napětí a svižnost děje.
Za mne důstojné pokračování velmi zajímavé série.
Třetí knihu většina ztrhala, tak uvidíme...

stanislav0373

Druhý díl trilogie o sklenařích, opět načtena nebeskou Jitkou Ježkovou, jejíž hlas mi zní jak zpěv tisíce reteí...

Svět i jeho historie se nám pomalu odkrývá, ale jak tomu tak nezřídka bývá, ne vše je tak jednoznačné. Každá odpověď tak vyvolá další otázky.

Nevím co vyzdvihnout dále... je to sice napínavé, ale jak psal Terva, některé pasáže jsou na facku...

papajapa

Oproti prvnímu dílu trochu slabší, ale porad dost dobré. A konec lákající k dalsimu dilu.

jopp

Čtivá oddychovka jako první díl. Vždycky se těším na večer, až děti usnou a hurá na to :-)
Jsou tam nějaké nelogičnosti a charaktery postav jsou občas těžko uvěřitelné, ale je to zábava. Trojku si určitě nenechám ujít.

Aleen

Jitka Ježková Ilan sluší, nebo Ilan sluší Jitce Ježkové, nevím. V každém případě skvělý příběh, skvělé a neotřelé nápady povýšené skvělým přednesem zmíněné herečky dělá z této série skvělý zážitek. Jedním slovem strhující. Tím, že jsem poslouchala hned po sobě, smazává se mi hranice mezi Naslouchačem a Fajou, jen si uvědomuji posun hlavní hrdinky. Nadále se bimcá mezi náklonností a nenávistí k lidem z Nížin, hlavně pokud jde o Pětadvacítku. Je to hustě komplikovaný a přitom jasný příběh, chvílemi pro mně přímo uhrančivý. Ale... přiznání: Ilan mně opravdově vytáčí! Na to jak byla vychována, jak se musela neustále bát, je poměrně sebestředná, bez zábran jde jen za svým. Aby zjistila to, co CHCE zjistit, udělá cokoliv a neohlíží se na nikoho. To mně na ní trochu mrzí, ale může to být i tím, že je to vlastně puberťačka... Přesto, nebo proto mně knihy o Naslouchačce neskutečně baví.