Naslouchač

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musíi sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/275144/naslouchac-OED-275144.jpg 4.7992

Naslouchač (1.)

Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, Host

Eslem
předevčírem

Četla jsem rozhovor s P. Stehlíkovou a docela mě zamrzelo, jakým martyriem si u nás musí autor projít, aby mu takto slibnou knihu vydali. Obálkou vyvolává představu Duny YA žánru a určitě předčí mnoho překladovek, obsahuje pár silných momentů a celkově se mi líbila, nicméně taková pecka, za jakou je vydávaná, to určitě není.
Silně patrná inspirace Mistbornem za mě není na škodu, i když samozřejmě ubírá na originalitě. Autorka až příliš tlačila na pilu neustálým zdůrazňováním utrpení sklenařů, které přecházelo až do otravné ufňukanosti hlavní hrdinky, tak typické pro většinu YA pro dívky (scéna s podříznutím musela být opravdovou lahůdkou pro každou tragédku). Postava Ilan celkově působí nevěrohodně, i když chápu, že hlavním důvodem je snaha o kompromis mezi nevinným dítětem a někým, pro koho už pohled na kapitánův zadek něco znamená. Dalším z klasických YA nešvarů je zženštilé až idiotské chování většiny mužů, obzvláště těch, kteří by za svůj předlouhý život už měli mít čas aspoň trochu zmoudřet a navíc se profilují jako drsní chlapi a elitní vojáci. Logickou chybou je zavedené používání angličtiny, načež pak začneme řešit oslovení Ilan, Ilane apod. Aby si příběh opravdu zasloužil superlativy a nespoléhal na přimhouřené YA oko, autorka by svůj námět musela zpracovat ještě lépe, a pokračování u mě dokonce vyvolalo obavy, že moc netuší, jak s jeho potenciálem naložit.

AvaBluesBee

Krásně napsaná česká fantasy o malé tvrdohlavé sklenařce. Myslím si, že autorčino zasazení fantasy světa Duvalského pohoří do reálné post-apokalyptické Evropy se dost povedlo a těším se na Faju.

radu.sik

Začátek pomalejší, od poloviny se nedalo odtrhnout.

nicole1990

Hodně se mi to líbilo :-) jsem knížkou nadšená už se těším až přečtu Faju

jaroiva

Co to jako má znamenat? Jaktože je tak rychle konec? Ještě nejsem nasycena! Cítím se podvedena, musím hned pokračovat Fajou. Tohle se nemělo rozdělovat do dvou knížek.
Přečteno jedním dechem a kdyby to bylo v jedné knížce, určitě bych to na ten jeden dech dala obojí.
Hodně mě baví téma tajného převleku dívky za chlapce. Vzpomněla jsem si na Pratchettův Podivný regiment, který si budu muset brzo asi znovu přečíst.

Doporučuji před započetím čtení Naslouchače vybavit se rovnou i druhým dílem, abyste mohli plynule navázat. Tahle jedna knížka prostě nestačí.

ja.nevim

Předtím než jsem začala číst Naslouchače, byla jsem poměrně dost skeptická. Jen málo čtu knížky od českých autorů a už vůbec od nich nečtu fantasy a sci-fi. Ale vzhledem k tomu, jaký pozitivní ohlas je na tuto knížku, řekla jsem si, že bych mohla změnit svůj pohled na věc. Moc jsem od Naslouchače nečekala. Takže jsem pak byla hodně moc mile překvapená. Vážně skvělá knížka. Těším se na další díl.

Veru457

Isci-fi čtu jen z donucení, ale tohle jsem přečetla jedním dechem. Skvělé čtení od začátku až do konce. Nevydržím dokud nepřeštu i FAJU.

Nurri

Naslouchač je kniha, která mě vyvedla z omylu, že česká sci-fi a fantasy je na pokraji vymření.Kniha má velmi poutavý děj, který je velmi dobře zpracovaný. Musím doporučit každému, kdo má rád fantasy.Kniha se velmi dobře četla a obsah vás přímo vtáhnu, takže jsem knihu měla přečtenou velmi rychle.

P-puma-

Mám pro knihu jeden výraz: neuvěřitelný. Chvíli mi trvalo než jsem se ve světě zorientovala ale pak jsem se začetla a bylo to úžasný. Autorka mě neustále překvapovala a podle mě se vyhýbala všem klišé. Hned jdu na druhý díl. Fakt jsem nadšená

Dáša249

Trvalo docela dlouho než mě děj pohltil, ale nakonec musím autorce zatleskat. Mezitím jsem ale doslova jedním dechem za pomalu jen tři dny přečetla Faju a netrpělivě čekám na pokračování

Mindy

Velice příjemné české překvapení. Taková trochu pohádka, ale četlo se to moc dobře. Těším se na pokračování.

MissiPippi

Kvalitní česká fantasy. Zajímavé vymyšlené prostředí z budoucna, vcelku uvěřitelné. Hlavně ta část, kdy asijský kontinent je zamořen jedem po chemické bombě. Jediné s čím se nedokážu žít je, jak na několika pár stránkách hlavní postava přežije bez újmy několik smrtelných situací a jako jediný vše přežívá. Při kutálení se z kopce, kdy všechny předběhl nečekanou metodou, jsem se od srdce zasmála. Takže nouze o vtip není. Příběh mě rozhodně zaujal, nicméně na výbornou tomu stále něco chybí.

MadamC

Skvělý napínavý příběh, který jsem si zamilovala hned od prvních stránek. Už se nemohu dočkat na Faju.

Aneth.com

Knihu jsem po delší odmlce konečně dočetla a jsem nadšená! Hned dneska jsem zakoupila druhý díl a myslím že ten už rovnou zhltnu :) Stejně jako někteří, i já jsem byla trochu skeptická k české autorce, ale ukázalo se že to byla opravdu hloupost. Kniha je velmi barvitě popsaná, má zajímavý děj a rozhodně stojí za přečtení pro ty, kteří mají rádi fantasy žánry.

Sixtinka144

Po dlouhé době kniha ,která mě naprosto ohromila! Samozřejmě, ze začátku jsem byla až moc skeptická, česká autorka? Nic pro mě... Ale hned na dvacáté stránce jsem věděla, že se Petra stane mou oblíbenou spisovatelkou. Příběh nebyl vůbec plytký, ba naopak, šikovná autorka vám vše představila a vysvětlila proč to tak je. Hlavní hrdinka se chovala naprosto úměrně ke svému věku, což se mi také líbilo, pět hvězd a šup na druhý díl!

ivca79

Na knížku jsem narazila náhodou, když jsem byla v polovině, tak sem muže upozornila, že ho to bude bavit... a on mi oznámil, že už jí má přečtenou a že sem mu jí doporučila já.
No, já to nebyla, takže je dobře, že jsem četla jen půjčenou a nemáme jí koupenou 2x a taky už jsem měla nachystaný druhý díl, než jsem se dočetla na konec.

kalinkacz

Přečtení této knihy jsem opravdu dlouho odkládala, protože byla očekávání šíleně vysoká a díky neskutečně vysokým hodnocením v recenzích.. Potom se ale chystalo vydání druhého dílu a konečně jsem se k přečtení dostala.. A musím říct, že jo, jo, jo! Všechny recenze říkaly pravdu a tahle kniha byla jednoduše skvělá... Líbila se mi od první do poslední strany a nemůžu se dočkat dalšího dílu, nějak věřím, že bude stejně super!

tlllk

V poslednej dobe najlepšie scifi a fantasy píšu České baby. Po úvodnej 15 minútovke , kým som sa zorientoval, ma to strhlo a drží ma to už do polky druhej knihy, až teraz som sa totiž dostal k netu. Len tak ďalej.

kessey

Nemám ráda knížky s dětskými hrdiny a obvykle ani ty opěvované většinou. Proto se Naslouchač dlouho povaloval v mojí čtečce a vysoké hodnocení mě jen odrazovalo..Nakonec zhltnuto za dva dny. Nový neotřelý svět, který prostě baví. Pomalý rozjezd, vyčítán některými uživateli jsem ani nezaregistrovala :-D

Teriiii

No, tak tohle bylo naprosto úžasné!
Upřímně jsem Naslouchači moc velké naděje nedávala, ačkoliv jsem byla obeznámena s nadšením, které okolo příběhu zavládlo. Ale jak já ráda říkám, radši nic nečekej nebo budeš zklamaná. A vyplatilo se mi to!
Je pravda, že má Naslouchač pomalejší rozjezd, ale na druhou stranu chápu, že autorka chtěla prvně čtenáře se světem vůbec seznámit. Poté, co se ale objevila pětadvacítka, jsem byla naprosto ztracená a nedokázala tuhle knížku pustit z ruky. Opravdu před autorkou smekám a mohu jen říct, že jsem včera večer litovala a stále lituji, že nemám k dispozici doma druhý díl.
Moc doporučuji! :)

robinoza

Naprosto uchvancancující. Skvělá kniha, už dlouho jsem nečetl tak dobrou fantasy. Za mě pět hvězdiček.

marapavelka

Sice pomalejší úvod a spousta vysvětlování, ale to vůbec nevadilo, knížka je i tak čtivá a naštěstí se to včas rozjede.

tanuki

Čeští autoři poslední dobou vystrkují růžky ve všech možných beletristických oblastech. Nebo spíš autorky. Kadlečková, Tučková, Soukupová, Vybíralová, Bolavá...šlo by pokračovat stále dál. Petra Stehlíková se pustila na pole fantasy a jde jí to velice dobře. Vymyslela originální svět, který se nachází na naší Zemi a kombinuje prvky středověku i moderních technologií (děj se odehrává v budoucnosti). Líbila se mi zápletka, která takovou koexistenci umožňuje a přitom není jako pěst na oko.

Hrdinkou je malá holka a příběh je vyprávěn takovým způsobem, že jsem celou dobu tápal, pro jaké čtenářské publikum je kniha určená. A nedospěl jsem k jednoznačnému závěru. :o) Ta malá slečna je děsně přemoudřelá, zvídavá a chápavá. Neustále klade otázky, které mají za úkol čtenáře obeznámit se světem a stále je po ruce někdo, kdo jí s chutí a zápalem odpovídá. První třetina se tak nese téměř čistě v duchu otázek a odpovědí.

Pak se konečně začne něco dít a je to velmi napínavé a čtivé, bohužel ale dost průhledné, což mě vede k tomu, že je kniha určena spíš pro mladší čtenáře. Nemám třeba rád spory vyhrocené jen kvůli tomu, aby později mohlo dojít k nevyhnutelnému usmiřování a prozření, že i ta druhá strana, která by měla být veskrze prohnilá a zlá, přece jen skrývá i spoustu dobrých vlastností. Taky autorka používá zbytečně mnoho uměle vytvořených slov, jen aby svět měl nějaký svůj vlastní jazyk, jak tak fantasy světy mívají. V tomto případě bych na jejich počtu klidně ubral.

Nicméně to všechno jsou jen malé mouchy. Jedná se o velmi povedenou a především originální knihu zabývající se otázkami útlaku a nesvobody, kdy hlavní hrdina disponuje nezvyklými schopnostmi, které se musí naučit ovládat často svépomocí a s jejich správným využitím pak má potenciál změnit svůj život a možná i život spousty ostatních lidí k lepšímu.

Není důvod otálet a rychle si sehnat další díl. :o)

Lethania

Musím se přiznat, že jsem se trochu přemáhala k přečtení, protože nemám dobré zkušenosti s českými spisovateli. Ale když už jsem jednou začala číst, nemohla jsem přestat, protože příběh je neuvěřitelně poutavý, nápad originální a hlavní hrdinka se mi hodně líbí (i kapitán). Jedná se o jednu z nejlepších fantasy knih, které jsem kdy přečetla. Mohu jen doporučit.

MíšaS.

Nó, námět je zajímavý, ale celkově mě příběh nezaujal.

Peťule159

Boží, úžasné, skvostné....prostě nepopsatelné. Úplně jsem se do příběhu ponořila...a odmítala nevyhnutelně se blížící konec knihy. Ale dočetla jsem to, a nemůžu se dočkat dalšího dílu :) Hned jsem si zamilovala jak Ilan tak pětadvacet bojovníků...líbilo se mi, jaké rozhovory mezi sebou veldy...zžila jsem se u Ilianovou zvědavostí....ale i s vtipnými hláškami Vargase, Revena a kapitana:)
Musím, ale přiznat že jsme byla hodně skeptická (hlavně kvůli české autorce)....ne od jednoho člověka jsem slyšela, že české fantasy/ sci-fi za moc nestojí....ALE tohle byla jedna z NEJLEPŠÍCH knih, co jsem kdy četla.:)

Veronika.Lap

Kniha je skvělá. Totálně jsem se ponořila do příběhu, který mě nepustil po celou dobu čtení. Hlavní hrdinka se sice chová místy jako "rozmazlené" děcko, kterým teda určitě není, ale její příběh mě baví a nutí mě ho prožívat s ní. Nakonec i celá pětadvacítka si myslím čtenáře získá :) Rozhodně doporučuji!

Devorah

Tato fantasy (sci-fi) četba pocházející z pera české autorky nás zavádí do fantastického světa, ve kterém sledujeme osudy mladé Ilan, která má sice vzácný dar, ale zákony ji nutí skrývat, kým opravdu je a jakou mocí disponuje.
Na straně jedné se před námi otevírá úchvatně super moderní svět, na straně druhé pak civilizace z temných dob středověku, kdy i vlastnění obyčejné svíčky byl neskutečný majetek. Kontrast těchto dvou civilizací je fascinující.
Autorka píše lehce, výpravně, díky tomu dějová linka neuvěřitelně rychle ubíhá, a to hladce, bez zbytečných oklik. Bravo!

pip11

Úchvatně napsaný příběh :D Četla jsem ji jedním dechem.
Kniha naprosto předčila mé očekávání. Co jsem ji dočetla, ještě tentýž den jsem běžela koupit Faju.

hankapimi

Byla jsem velmi zvědavá na sci-fi svět, který stvořila naše česká spisovatelka Petra Stehlíková. Nechci srovnávat nesrovnatelné, ale Skleněný trůn mě bavil víc, zdál se mi propracovanější i napínavější. V Naslouchači i Faje jsem se přenesla přes zdlouhavé popisy různých druhů sklenitu, štítu i přes netušené dovednosti malé holky Ilan, který vždycky vytře zrak celé věhlasné pětadvacítce... Pokorně se vracím k historickým dílkům...