Naslouchač

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/big_naslouchac-OED-275144.jpg 4.63712

Kniha Naslouchač

Šárka_D

O knize jsem dlouho slýchala, ale dokopala jsem se k ní až díky letní akci Hostu (kniha za 200, neber to), kdy jsem si koupila rovnou všechny tři dosud vydané díly. Ten první má pomalejší rozjezd, ale není se co divit, autorka musela vysvětlit fungování a rozvrstvení svého světa. Od druhé třetiny už příběh dostává slušný spád. A co je pro mě nejdůležitější, kniha splňuje přesně to, co od fantasy chci: nutí mě číst dál a dál, dokud nerozlousknu všechna tajemství, která na cestě hrdiny čekají...

Xemerius

Tahle emotivní série je naprosto skvělá, má úžasně propracovaný příběh, postavy, krajinu, zápletky....uff. Já fantasy moc ráda kritizuju, avšak tohle na mě udělalo obrovský dojem - málem jsem další díly trhala mé známé z rukou, jen abych se rychle dozvěděla, co bude se všemi dál . Jak říkám - ten příběh je tak dobře napsaný, že jsem prožívala s Ilan opravdu, ale opravdu, vše. Autorka vás totiž vtáhne do temného světa plného strachu, sklenitu a dobrodružství. Ilan je navíc (za mě) neskutečně sympatická hlavní postava :). Taky doufám, že brzy budu mít to potěšení přečíst si další díl. (Prý je plánována pentalogie)
Takže pokud váháte, zda si Naslouchače přečíst, neváhejte :))))

ivusse

Líbilo. Moc.

sestricka1

žánr fantasy a navíc se štítkem pro dospívající mládež bych nikdy do ruky nevzala. A ejhle náhoda tomu chtěla a já se zaposlouchala do audioknihy, která je skvěle namluvená Jitkou Ježkovou. Někdy v první polovině knihy jsem ji vyměnila za tištěnou podobu a mohu říct, že "páni to byla jízda" :-) !!!! Děj mě natolik strhl, že jsem ihned sáhla po druhém díle. Doporučila jsem ji i dále a všem se velmi líbí. Takže jestli jen trošku váháte, jestli číst, tak se nerozmýšlejte a s chutí do toho:-)

judith141

Musím opět poděkovat synovi a jeho školní doporučené četbě. Čte rád nahlas a to byl ten první impuls, slyšet pár stránek a pak už to byla společná jízda! Knihu jsme nahlas četli na střídačku spolu, pokud jeden neměl čas, měl prostě druhý smůlu, domluva byla jasná, jedeme v tom spolu. Co říci... nikdy by mne nenapadlo, že propadnu tomuto literárnímu žánru a že to bude ještě dílo české spisovatelky, které mne tak uchvátí. Každá kapitola je ukončena tak, že nemůžete přestat a musíte číst dál, co se bude dít, co Ilan čeká a už jen to, že stále čekáte, zda Kapitán zjistí, že je Ilan dívka! Také popis budoucnosti, světa Ilan, autorka to dokázala tak, že si ho člověk představuje a přemýšlí o něm, umí si představit dle popisu jednotlivé postavy.
Prostě dávám tuto knihu do mých nej a jdu se ponořit do stránek Faji!!

Senza Jenka

Zajímavý nápad a příjemný styl psaní. Příběh se odvíjí pozvolna, ale netáhne se. Líbí se mi nejednotnost charakterů postav - ani hrdinové nejsou zcela kladní - bez ohledu na původ.
SPOILER:
Nechápu jen přístup ke sklenařům. Ano, nížináři je vinili z epidemie a neochoty pomoci. Nenáviděli je, ale zároveň je potřebovali. Takže zotročení (byť morálně neobhajitelné) dává smysl. Co ale smysl nedává, je to příšerné plýtvání genofondem. Když je radioaktivita nebo energie a jedy sklenitu, chcete-li, začaly poškozovat, muselo být jasné, že taková populace vydrží životaschopná maximálně pár stovek let. A přesto jim odebírali všechny čisté (obzvlášť přesun dívek do nor byl naprosto mimo mísu) a popravovali je za každou blbost, jak na běžícím pásu. Takové plýtvání otroky si mohli dovolit Vikingové, když si pak zajeli do okolních zemí pro nové, ale tady už není, kde brát. Nevím, jestli to byl autorčin záměr, ale je to prostě blbost.
Také projevila neznalost barev. Hrdinka přemýšlí o košili jednoho z bojovníků s tím, že byla tak červená, že musela být vidět i za úplné tmy. Jak věděl a psal již Alberto Vojtěch Frič - červená vypadá ve tmě jako tmavě hnědá až černá a v noci (v místech bez umělého osvětlení) maskuje lépe, než černá. Košile by tedy musela sama svítit :D
Občas mi přijde, že si sama plete mantii a voál.
Jinak ale výborné počtení!

_Brunetka_

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tohle byla jedním slovem pecka. Autorka má skvělý styl psaní a já se do příběhu rychle dostala. A ten námět? Je naprosto dechberoucí a originální a já zkrátka nechápu, jak na tohle autorka přišla. A i když je nám ten svět naprosto neznámý, vůbec to nepocítíte a naopak se v něm budete cítit v momentě jako ryba ve vodě. Všechno je tu promyšlené do detailu a žádná vaše otázka nezůstane nezodpovězená (do toho počítám i úžasný slovníček cizích pojmů vzadu). Hlavní postava Ilan se mi moc líbila. Oceňuju hlavně to, že navzdory jejímu věku přemýšlela a nikdy nestáhla ocas mezi nohy. Oblíbila jsem si i Kapitána a Vargase, těším se na jejich vývoj. Musím vyzdvihnout také krásnou ukázku chamtivosti, závisti a nepoučitelnosti lidí. Líbila se mi ironie v postavení společnosti. A i když bych tu mohla psát dál, tohle je podle mě nepopsatelná kniha, z které jsem v průběhu i po dočtení měla hrozně zvláštní pocit a nejlíp prostě uděláte, když si ji přečtete. Za mě jednoduše geniální dystopie!

juisi9174

Tady není co řešit. Autorka vymyslela až překvapivě dokonalý a krutý fantasy svět "naší budoucnosti". Ze začátku jsem si říkal, jestli se Paní Stehlíková s hlavní hrdinkou náhodou nezbláznila, ale ono ne. Ilan mi přirostl k srdci opravdu rychle a sledovat jeho útrpný život mě nakonec doslova pohltilo. :_) Jsem obrovský fanda pomalejšího děje a tudíž mi seznamování se s autorky světem v podstatě v celé první polovině knihy vůbec nevadilo. 100%

Faja
Faja