Naslouchač

kniha od:

Naslouchač obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/naslouchac-OED-275144.jpg 4.72977
Série

Naslouchač 1.

Žánr
Literatura česká, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (946)

Kniha Naslouchač

Přidat komentář
linda_pauer
včera

Musím uznat, že mám z knížky takové rozporuplné pocity... Děj jako takový byl velmi dobrý - jako film by to určitě super, ale nevyhovoval mi styl, jakým je to napsané. Na začátku jsem neměla tušení, která bije, skoro ničemu jsem nerozuměla, a stále čekala, až to tam bude vysvětlené. Po zhruba sto stranách se to zlepšilo, a tedy jsem měla možnost zaměřit se na děj. Ten se rozjel poměrně slušně. Dovolím si říct, že je to originální a dobře rozplánované. Vždycky se něco děje, pak chvíli ne, a pak zase něco - to mám ráda. Jako celek knihu hodnotím za velmi povedenou a pouštím se do pokračování, jelikož kniha končí celkem otevřeně.

SBH
včeraodpad!

Naslouchač je strašlivina. Do půlky knihy jsem měla v úmyslu věnovat jednu hvězdu za čtivost, která i tak byla záhadou, když vezmu v úvahu všechny ostatní složky včetně krkolomných a „papírových“ dialogů (obzvlášť konverzace faji Bojana s kapitánem Joelem byla lahůdková).
Jenže v druhé půli jsem už dočtení pojímala jako drsnokeš. Kapitánovy oříškové oči mám dosud vypálené do sítnice, psychologie postav byla k pláči (obzvlášť kapitán je neznámá identita z Marsu, nikoli skutečný muž), nějaký vývoj, no to bych chtěla moc, děj veškerý žádný, hlavní hrdinka z neutrálu přeřadila na nášlapnou minu před mateřskou školkou (díky za tip, @Neřeknu), o technické, ekonomické a sociální udržitelnosti smyšleného světa by se daly vést debaty, ovšem prakticky zůstala na nule.
Nevím, která složka textu byla nejhorší (včetně perfektně zvládnutých korektur typu: Odpověď odbil jednou větou.). Na konci ale všechno překonala všeobjímající nekonzistentnost postav. Kapitán naprosto nezvládne hysterický výstup kuchaře, aby o stránku dál jeho slovo všechny postavilo do latě; Ilan se svéhlavě vecpe do pitevny, načež ohrnuje nos nad zacházením s mrtvými, aby se jí nakonec udělalo zle od žaludku.
A já se ptám: PROČ? Proč je tato kniha označována za nejlepší českou fantasy? V tom případě je na tom česká SFF scéna opravdu hodně špatně.
Hloupé, afektované, nekonzistentní, špatně napsané. Tragédie.


janyska13
předevčírem

Tohle bylo naprosto skvělé!!! Očekávání jsem měla veliká a zatím se mi naplnila.
Nechápu, že jsem se ke čtení dostala až teď. I když předtím bych si zase nedávala, že musím čekat x let na nový díl. Což budu muset stejně, ale teď si můžu rovnou přečíst Faju a brzy i Nastereu.

oblakaknih
předevčírem

Naslouchače je plný Instagram, knížka je všemi opěvovaná a já jsem snad nečetla jedinou negativní recenzi. To mě malinko odrazovala od čtení, protože jsem se bála, že mě kniha zklame.

Nakonec jsem se do ní pustila a upřímně mi tento strach vydržel prvních cca 150 stran. Kniha mi připadala zdlouhavá, o ničem a já nechápala, co na ní všichni mají.

Zbytek knihy mě ale velmi mile překvapil, bavila mě každá stránka a já se teď těším na další díl!

Námět knihy je velmi zajímavý a originální. Líbí se mi, že se v knize nějakým způsobem setkává budoucnost s minulostí.

Hlavní hrdinka je prostě skvělá. Hrozně se mi líbí její osobnost, její statečnost a odvaha. Moc jsem si oblíbila i některé vedlejší postavy, přestože by pro ně mohl být v knize větší prostor.

Po té začáteční krizi jsem se do knížky naplno začetla a četla se skvěle. Sedl mi styl psaní, ale hlavně moc obdivuji originální jazyk a slovníček se slovy.

Konec knížky se mi moc líbil, ale přišel moc brzy.

Kniha se rozhodně nezařadila mezi mé nejoblíbenější, ale v sérii budu určitě pokračovat.

alena0601
06. dubna

Chvilku mi ležela v knihovně, než jsem se k ní dokousala přes jiné a říkám si, proč jsem ji tam sakra nechala tak dlouho ležet? Velmi dobrá fantasy od české autorky moc hezké dílo, ač ho trochu degraduje ta obálka, ale těším se na pokračování.

Monique66
04. dubna

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, přečetla jsem ji za pár dní. Příběh byl skvělý a ihned se chci pustit do dalšího dílu, jelikož jsem ten první skončila asi s více otázkami než na začátku. Také jsem žasla nad tím, jak někdo může vymyslet tolik nových věcí a vytvořit z toho příběh. Doporučuju! Jen mě mrzí, že je tady uvedeno, že je kniha pro děti a mládež... Jsem dospělá a vůbec bych takto knihu neoznačila, i když hlavní postava je nezletilá.

1bublina
04. dubna

Skvělé. Na začátku mě trochu rozčilovalo množství vymyšlených slov, ale postupně jsem se je naučila. Bylo pro mě těžší se dívat dozadu do slovníčku, protože jsem četla e-knihu.
(mini spoiler)
Jakmile Ilan odešla s pětadvacítkou, tak už to byla jízda. Opravdu jsem se nemohla odtrhnout a četla jsem i v práci místo pauzy na oběd. Těším se na druhý díl. Podle komentářů je ještě lepší než ten první.
ČV 2021 - 9. Kniha, kterou jste objevili díky Databázi knih.

tatjana1737
09. dubna

(+ SPOILER) Do čtení se mi vůbec nechtělo, protože jsem ho dostala jako zadání. (@SBH: Může se vůbec mluvit o klubu? Jaké je první pravidlo klubu??!) Ale protože jsem dítko submisivní vychovávané v tom, že úkoly se musí plnit, i když se člověku nechce, tak jsem se včera pustila do čtení e-knihy. Proto mě až před chvílí dojalo, když jsem zjistila, že na konci knihy je slovníček používaných pojmů. Mít v ruce knihu fyzickou, zjistím to ihned, u e-knihy se listuje blbě. Škoda, mohlo mi to mnohdy ušetřit přemýšlení, o čem je zrovna řeč.

Předně musím napsat, že jsem vůbec netušila, do čeho jdu. Ba naopak jsem knihu ve své hlavně zaměnila za "Předčítače" a děsila se toho, že budu číst o té nacistce, co ji hrála Kate Winslet. Už vůbec jsem netušila, že je kolem titulu takové haló a jen diskuse zde na DK k prvnímu dílu je plná vášní. Ale možná dobře, že jsem do čtení šla s čistým štítem, protože pak bych byla dopředu ovlivněná a měla očekávání.

Když jsem začala knihu číst, moc se mi to nelíbilo. Jistá bezútěšnost, neustálé opakování tělesných deformací (s důrazem na reprodukční orgány a schopnost plodit), špatné pochopení pojmů, které byly vysvětleny při dalším čtení (sklenáři / sklenaři), kupa různých výrazů, k nimž jsem musela namáhavě přiřazovat obsah. Přestože jsem ale přečetla poměrně krátký úsek, Naslouchač ve mně vyvolal nějakou podvědomou reakci, takže se mi zdál sen knihou inspirovaný. A to se mi stává opravdu málokdy. (Mám v živé paměti až horečnaté sny při čtení Písně ledu a ohně na VŠ.)

Dnes jsem knihu dočetla a chci se začíst do dalšího dílu, protože hra je rozehraná docela slušně. Jediné, co mi nesedí, a to mi vadilo od samotného začátku, jsou kulisy postapokalyptického světa. Kdyby to byl nějaký svět smyšlený, přijímala bych ho lépe. Těžko říct, co mi na tom tak vadí, ale je to tak. Naslouchač je vlastně úplně obyčejným příběhem, ale líbí se mi jeho kulisy a nastíněné záhady, ať už jde o samotný sklenit nebo ty potvory, kterým nemohu přijít na jméno (podívala jsem se do slovníčku: nasterey). (Myšlenka štítu, který chrání před zlem zvenku a který je tvořen vlastně věžemi, mi silně evokoval jeden z dílů série Meče pravdy Terryho Goodkinda, kde vystupovaly chiméry.) Nu a pak samozřejmě osoba ústřední postavy, jíž matka už krátce po porodu předvídala velkou budoucnost, ale tentokrát zřejmě nešlo jen o obligátní marnivost čerstvé rodičky.

Uznávám, že zápletka dívky maskované za chlapce či a priori nepřátel, z nich se stávají přátelé, zní docela otřepaně. (Už jen to praktické domýšlení maskování pohlaví hlavní hrdinky, která je sice kryta maskou a oblečením, ale při všem tom putování by si všichni asi všimli, že čůrá na bobečku?) Ale zákonitosti světa kolem Duvalského pohoří, sklenit, tajemná místa a podivné bytosti - to všechno mě zaujalo. Celou dobu jsem čekala, kdy dojde k odhalení hlavní hrdinky a rozjede se milostná linka s kapitánem, popřípadě kdy umře Vargas (ti sympatičtí beta samci většinou zařvou mezi prvními), a ono nic. Naslouchače proto beru jako úvod a jsem zvědavá, jak se s tím vším autorka popasuje dál a kde je vlastně pointa.

Nebýt závěru poslední kapitoly, klidně bych knihu zakončila přechodem skáry s tím, že to, co následovalo, by zahajovalo dvojku.

Na knize bych dokázala najít kupu chyb, ale styl vyprávění i příběh mě nakonec zaháčkovaly, takže mé zlé kritické já mlčí. A už to je známka úspěchu. (Narazila jsem na recenzi K. Pomykalové na webu fantasyknihy.multiuniversum a souhlasím s jejím shrnutím, výtkami i hodnocením.) Jen nevím, nevím, zda se kouzlo bude opakovat i v postapokalyptické Evropě aka Nížinách. Sama jsem založením více spíše na fantasy než na sci-fi, obávám se ztráty toho nedefinovatelného cosi, co mě u prvního dílu tak zaujalo. Každopádně ale dávám šanci pokračování ;-). Zatím tedy hvězda dolů, protože nevím, jak se vše vyvrbí.

P.S.: Nesnáším označení "postapo", protože mi to připomíná slovo gestapo.

1 ...

Doporučujeme

Faja
Faja