Naslouchač

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/275144/naslouchac-OED-275144.jpg 4.71524
Série:

Naslouchač (1.)

Žánr:
Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (503)

Kniha Naslouchač

Přidat komentář
Scheila
19. března

Tak jo, k tomuhle se nedá říct víc než absolutní bomba!!!! :)
Děj mě totálně pohltil, hlavní hrdiny jsem si hned oblíbila. Noci se odehrávali tak, že pomáhám Ilan a pětadvacítce na jejich cestách. Nejkrásnějši fantasy co jsem kdy četla.

Gaome
19. března

Ze začátku se mi do knihy vůbec nechtělo. Ve svých 25 letech vnímám trochu už hořkost nad knihami s označením YAfantasy. Říkala jsem si že to bude další krásná, oslnivá a osudem zkoušená dívčina bojující mezi muži jako hrdá feminní osobnost... Jsem ráda že to tak nedopadlo. Že je hlavní postavou dívka mě nijak nerušilo ve výborně vymyšleném a do detailu propracovaném světě. Vše je čtivě podáno, příběh má originalitu i spád a děj hlavu i patu. Po dlouhé době je tu česká spisovatelka která má napad a umí psát

david9690
19. března

prostě pecka...přečteno za 2 večery, má to neuvěřitelný spád a perfektně vymyšlené světy a postavy. Už jdu na druhý díl a musím říct že mě tohle fakt velmi zaujalo a oslovilo. Téma svobody/otroctví, nadřazenosti/potupy je v autorčině podání pojato originálním pohledem a když knihu začnete číst, tak to nějak nejde ukončit. Jsem nadšen.

iwosh
18. března

A zase ty neprospané noci. Úžasná kniha, úžasný příběh.

Pulkrmon
17. března

Maličko jsem čekala něco jiného,ale i tak 5*. Je to dobrý příběh a čte se to jedním dechem. Takže nedělní odechovka na špatné počasí ideální.

anet.monet
17. března

Bezpochyby jedno z nejlepších fantasy dle mého názoru. Příběh vás pohltí od začátku až do konce. Brilantně napsaná kniha rozhodně sahá dál než jen na zhodnocení pěti hvězdičkami.

Regiuska
15. března

Zhltla jsem knihu jedním dechem. Nemá jediné "hluché" místo. Dlouho mě žádná kniha takhle na 100% nebavila.

Veru.Viti
13. března

Kniha mě překvapila. Pouštěla jsem se do ní s nejistým očekáváním. Fantasy jsem nikdy nečetla a vůbec to není můj žánr. Ale na tuhle knihu jsou tak krásné recenze, že ji jednou donesla z knihkupectví domů. Ráda čtu knihy od českých autorů, takže jsem koupila rovnou oba díly. A jsem nadšená. Styl psaní mi opravdu sedl. Parádička.

Diggitty
12. března

Kniha měla dlouhý nástup, četla se dobře, ale do půlky knihy jsem se na čtení netěšila. Pak se rozjela, až mě mrzelo, že je konec. Na druhý díl se těším moc. Pecka :D

Ewiczka
11. března

Lahoda. Slupla jsem i s druhým dílem během víkendu (po večerech a odpo spánku dítka), stále nemůžu uvěřit, že to je česká autorka. Protože prakticky nemám co vytknout, většinou mne u kniho tohoto žánru iritují nelogická chování postav, případně zjevně nedořešené věci a situace (jasněže si to mohli říct v prvním dílu když k tomu konverzace směřovala, ale otázka na kterou jsme čekali nepadla :) ale proč to nenatáhnout a říct až ve třetím?) atp, jsem asi docela náročná, možná i vzhledem k vyššímu věku než je mnohdy cílovka... Ale tohle je prostě výborný, promyšlený, čtivý, má to spád, logiku,... Trošku pláču po nějaké love story, ale popravdě tam vůbec nechybí. Mně tam nechybí asi nic :) Teda chybí mi další díly, nejen že je chci, ale já je potřebuju!!!

tichoslapek_
09. března

Já jsem nadšená! Knihu jsem přečetla opravdu jedním dechem. Příběh je skvěle propracovaný. Sympatická pětadvacítka nemá chybu a celkově to tajemné a neznámé, které postupně odhalujeme, vtahuje více a více do děje. Toto je jednoznačně to nejlepší, co jsem v tomto roce přečetla. Moc se těším na pokračování.

EvaSupovic
08. března

Pokud by byla možnost dát i hvězd více, tak tam ode mne jsou. Wau...to tedy byla jízda a smekám před autorkou. Tak neuvěřitelně jsem se do příběhu vcítila, že jsem myslela, že jsem sama v jeskyni a modlím se o záchranu. Fakt super a hned jdu na Faju :-D

Knihomolová
07. března

Kdyby byly na databázi ,,dislajky'', slíznu jich za to, co tady napíšu, asi mnoho. Ne. Není to super nadupaná fantasy, s krásným slohem, zajímavými postavami a bohatým dějem. Ne že by ta kniha nebyla dobrá, ale šetřila bych superlativy. Že kniha v první polovině téměř postrádá děj, dokážu prominout. Nepotřebuju akci a napětí od prvních stránek. Co ale nedokážu prominout, je počáteční výkladový slovník zaobalený do rádobyděje. Stylisticky tak nudný a strohý, až mi cukala ruka s knihou mrsknout do nejtemnějšího kouta knihovny, kde mám všechny ty bichlovité encyklopedie lidské vzdělanosti, které jsou sice napěchované znalostmi, ale jejich čtení je po půlhodině k smrti ubíjející... Vydržela jsem jen díky prologu. Zda bylo zasazení prologu do knihy tahem redaktora, nezbývá než mu zatleskat. Nyní trochu zhaním hlavní hrdinku. Ilan je zkrátka nepropracovanou postavou. Její myšlení, chování a jednání mě mnohdy vyloženě otravovalo. Na jednu stranu zvědavá ustrašená holka, na druhou hned zase přemoudřelá oprsklá patriotka. Nevyvážené myšlení a jednání, často neodpovídající věku hrdinky, mi kazilo dojem z příběhu . ,,Já jsem sklenař,...'' je věta, která mě spolehlivě dokázala nakrknout. Říkala jsem si, tak dost už... Ostatní postavy na tom nejsou o moc lépe. Chlapi z pětadvacítky jakoby vypadli ze snu nějaké pětadvacítky. Ne ne, bojovníci na jejichž bedrech leží bezpečí celého přeživšího lidstva, by opravdu neměli budit dojem učitelů z odolední družinky, před kterými taje srdce nejedné maminky. A teď střih, začnu taky chválit. No, chválit... Postapo svět se vším jeho živým obyvatelstvem je na rozdíl od jiných aspektů knihy hezky zpracovaný. Má hluchá místa, která jsou někdy trochu látovaná, ale celkově se to moc povedlo. Tady vidím jednoznačné klady a autorčinu silnou stránku. Dále musím ocenit děj druhé půlky knihy. Když už ten vypravěčsky plytký styl nebyl nic moc, zachránil to nečekaně děj. A díky tomu, že jsem si čtení zpestřila hledáním informací o Djatlovově expedici, se překvapivě dostavil i pocit neurčitého napětí a tápání nad tím, co se to vlastně na tom temném východě stalo (v knize i ve skutečnosti). Závěrečné ,,vyvrcholení'' v podobě kapitánovy obratlové příhody a taškařice se zhrzeným Evaldem trochu vylepšilo můj dojem z příběhu, ale nezbavilo mě to pocitu, že je to všechno tak trochu uměle našroubované a příliš jednoduché. Ten efekt, kterým chtěla autorka na (hlavně mladší) čtenáře v závěru zapůsobit mi neunikl, ale byl podán tak přímočaře, že u mě budí spíš rozpaky. I když nehýřím nadšením, pouštím se do Faji a z nějakého neznámého důvodu se na to docela těším. Dávám tři hvězdy, protože dvě jsou málo. A věřím, že Naslouchač je úvod do dobrého příběhu, který na mne teprve čeká.

Dodatek: Uživatel Burka dokonale vystihl mé dojmy z této knihy. Klobouček a naprostý souhlas.

Leeonteena
07. března

Šla jsem do knihy s velkým očekáváním a nevím co se stalo, ale ať naslouchám sklenitu sebevíc, píseň neslyším. Tento žánr tedy není můj šálek kávy, ale občas po něm ráda sáhnu pro odlehčení. Loni jsem četla asi 3 fantasy knihy a třeba Děti krve a kostí se mi líbily víc a to oproti Naslouchači mají hodnocení spíše průměrné. Nicméně, abych byla fér! Svět, který je v knize popisovaný, historie, postavy, sklenit, Duvalské pohoří, nížiny a nestrey jsou úžasně vykreslené do detailu. Fantazie a nápad autorky oceňuju, ale chyběla mi akce. Beru Naslouchače jako welcome book ze série a pokračuju Fajou. Třeba si do mého srdce sklenaři vyšlapou cestičku :-)

Christo
05. března

Během půl roku zmizely u mě dva předsudky. První, že česká tvorba není světová a proč tedy s ní ztrácet čas, když je tolik na světě skvělých knih. Druhá a to trochu extrémní, že ženy se nevyrovnají můžům jako spisovatelé (vycházel jsme pouze ze statistiky, kolik známých knih napsali muži a kolik ženy). Oba tyto předsudky vyvrátily dvě české spisovatelky Stehlíkova (Naslouchač) a Mordštejnová (Hana). Je mi trochu stydno, ale tyto knihy jsou vážně top...

BlazingHeart
05. března

Do knihy jsem se pustila po dlouhém otálení a během čtení prologu mi došlo, že jsem nečetla ani anotaci. Ničemu to nevadilo, byla jsem tak během čtení překvapená z více věcí.
Po první kapitole jsem věděla, že tohle bude rozhodně dobrá kniha. Co dobrá. Neskutečná. A měla jsem pravdu. Jakmile minulo prvotní šmátrání po slovníčku, protože jsem si nedokázala zapamatovat nová slova jako rétea, turnuly a další výrazy, jsem propadla jak ději, tak i nádhernému stylu psaní a krásné češtině. Tohle je prostě naše, ne překlad a jde to poznat.
Velice oceňuji vymyšlený středověký svět umístěný v budoucnosti a jeho hierarchii - tohle se asi jen tak nevidí, co? Také jsem vděčná za neotřelou hlavní hrdinku (vlastně hrdinu ;-) ), která byla dítě. I když musím přiznat, že ač jsem velký odpůrce romantických linek, tady mě mrzí, že zřejmě žádná nebude.
Nenašla jsem nesympatického hrdinu, pětadvacítka je skvělá stejně jako samotná Ilan.

Knihu jsem po měsíční čtecí nechuti zvládla za dva dny, což značí její čtivost a vtažení do děje (i přes to, že není celá nabitá akcí - to vůbec nevadilo).

EF1
03. března

První fantasy kniha, co jsem četla. A musím přiznat, že mě úplně dostala. Vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout, přečetla jsem ji jedním dechem a úplně se do ní zamilovala.

Megurine
03. března

Kniha je dokonalá. Hlavní hrdinka neskutečně sympatická, drzá, upovídaná, odvážná, jedinečná. Ostatní postavy jsou také velice povedené. Svět knihy je velice originální a nápady autorka jen srší. Je pravda, že prvních pár stran si musíte dát chvilku na pochopení světa, ale opravdu je zde vše nádherně vysvětleno. K příběhu ani nemám slov, vtáhne vás a nepustí. Knihu jsem přečetla na jeden zátah a nemohla se odtrhnout. Mám za sebou velké množství knih, ale toto dílo se zařadilo jednoznačně mezi mé top knihy. Čtení jsem si opravdu užila.

CleoXandra
03. března

Sáhla jsem po této knize na doporučení a ani ji nedočetla. Asi to není žánr pro mě ...

Kate72
02. března

Moje první kniha s fantasy příběhem a naprosto mě dostala. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, přečetla jsem ji na jeden zátah. A to tenhle druh literatury vůbec nevyhledávám. Už se těším na další knihu od této autorky.

lusidka7636
01. března

Do knihy jsem se zamilovala,dobře napsané,pořád napětí.Myslím si,že skvělý počin ;-)

--Eri--
01. března

Tohle jsem nečekala. Tuto jedinečnou knihu jsem doslova hltala (nedala mi spát, opravdu,usnula jsem kolem 3:45). Propracovaný svět. Propracované postavy. Vše dokonalé.
Pořád nemohu uvěřit, že jí napsala česká autorka. S knihami od českých autorů mám špatné zkušenosti, ale jsem velmi ráda, že existuje i výjimka.
Mohu říci, že mám novou a velice oblíbenou knížku.(A 2. díl ten stojí za to)

sylva8672
28. února

První cca čtvrtku knihy jsem se vůbec nemohla do příběhu začíst a pořád jsem knihu odkládala a opravdu jsem přemýšlela, že ji ani nedoctu. Pak se ale příběh konečně rozjel a já ho začala doslova hltat :-) a pak jsem byla překvapená,že už jsem na konci. Doufám, že pokračování bude také tak skvělé

Terry11
26. února

Určitě zajímavý námět, autorka oplývá fantazií, hlavní postava je zajímavá, jsem zvedava, kdo bude ten, který se stane jejím přítelem. Držím palce kapitánovi. Ten je velmi tajemný.

yuria7037
25. února

Originální příběh! Rozhodně doporučuji!

Hels-is-unicorn
23. února

Nemám ráda postapokalyptickou literaturu. Nemám ráda české spisovatele. Ale pane jo, tohle mě fakt chytlo za srdce. Klobouk dolů před autorkou, která mě přesvědčila o tom, že dokonce i český autor dokáže napsat výbornou fantasy. Nejvíc mě nadchla dokonale promyšlená společenská hierarchie a všechny možné cesty, které pro sklenaře osud mohl připravit. Jediné, co mě štvalo, byla Ilan, pořád jsem čekala, kdy konečně praskne její pravá totožnost, zvlášť když se k tomu několikrát tak hezky schylovalo. A ono pořád nic :-) Tak snad se ve druhém díle dočkám, už si na něj brousím zuby.

NymphMaeve
23. února

Boží, naprosto boží. Od knihy jsem nic moc nečekala, protože tento žánr není úplně můj oblíbený, ale bylo to dokonalé. Nejsem nijak moc emotivní člověk, ale během čtení jsem měla několikrát na krajíčku. Jak dokázala autorka napsat něco tak nádherného, dokonalého, přirozeného a čtivého, nechápu. Už chápu, proč je na ní v knihovně tak dlouhý pořadník. Do příběhu jsem se zamilovala a byla to láska na první pohled, při představě čekání to, až bude druhý díl k dispozici v knihovně byla volba jasná. Už jsou oba díly objednané a těším se, až mi dorazí. Hned se pustím do Faji a pak nastane čekání na ten třetí díl.... Miluju to prostředí, postavy (Vargase a Ilan/a nejvíc), ty cizí názvy, vysvětlivky i slovníček na konci, prostě od první strany do poslední.

veruptackova
20. února

Tohle byl jeden z mých velkých restů. Trošku jsem se bála, že se mi všemi chválená česká fantasy nebude líbit. Příběh o mladé dívce, která se vydává za chlapce a "slyší sklenit" to mi znělo trochu zvláštně. Ono přece jen napsat fakt dobrou fantasy knihu, to je opravdu oříšek. Petra Stehlíková však dokázala vymyslet zajímavý a originální svět, který by Vás neměl minout.
Svým stylem psaní mi Naslouchač trochu připomíná Jistku v popelu a právě jejím fanouškům bych ji tedy určitě doporučila. Děj není vždy vyloženě plný akce, ale musím říci, že v tomto případně mi to vůbec nevadilo. Fantasy svět je propracovaný a dobře vysvětlený, ale zase né moc, aby nudil kvůli spoustě popisů. Postavy, které se v knize objevují nejsou jen černobílé a rozhodně se do nich lze vcítit, což u spousty knih v poslední době mám problém.
Kdybych měla něco vytknout, tak mi tam trošku chyběla nějaká romantická linka. I když na druhou stranu je pravda, že Ilan na konci knihy je teprve 13 let. No uvidíme, kam příběh bude pokračovat dál. Faju a i třetí tíl si však určitě přečtu. Opravdu tleskám, že něco tak dobrého pochází z ČR a může to bez problémů konkurovat zahraničním fantasy!

myskakarel
20. února

Nečekal jsem tak čtivou fantasy. Sice jsem měl zpočátku problém s novým slovníčkem, ale pak už to šlo. Dokonce byla i reálná příhoda, která nedávno byla někde zdokumentována. No prostě super, doporučuji a hned jdu číst Faju.

hana8062
20. února

Naslouchač Petry Stehlíkové, česká fantasy... Vynikající! Autorka vytvořila drsný svět. Místo,ve kterém chudí sklenaři v děsivých podmínkách těží a zpracovávají sklenit a otročí tak pro bohaté lidi z nížin. Hlavní hrdinka Ilan tráví svůj život v převleku za chlapce, jedině tak může sobě i své rodině dát alespoň nějakou šanci na lepší příděly jídla a práci. Ve třinácti letech si ji jako svého sklenaře zvolí "pětadvacítka" skupina bojovníků, se kterými nedobrovolně odchází do pro ni naprosto neznámého a nebezpečného světa. Na to, že nejsem fantasy čtenář, jsem velmi příjemně překvapená. Rozložení světa, charaktery postav a vývoj děje mě moc bavily. Díky tomu jsem zvládla i vydržet neznámou speciální terminologii (vzadu je slovník pojmů.... Já ho našla až nakonec jako obvykle:). Napětí se příjemně stupňovalo a .... no, co si budeme povídat, navnadilo na další díl. 90%