Naslouchač

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/big_naslouchac-OED-275144.jpg 4.63621

Kniha Naslouchač

kokiska197

Čekala jsem, zda všechen ten humbuk okolo Petřiných knih je oprávněný. A musím říct, že jo. Naslouchač je prostě krásně vyprávěný příběh, který vás chytne, a když dojdete na konec a uvědomíte si, že je to teprv první díl, tak máte nervy v kýblu. Hrozně se těším, jaký bude zbytek série.

lucy.n

Obdivuju umění vystavět a pojmenovat nový svět na starých základech. Zařazení do young adult může zbytečně odradit dospělé čtenáře. I v dospělosti se dá do příběhu krásně ponořit. Těším se, až děti poporostou a knižku jim ukážu.

Nerissa

Dlouho jsem se k Naslouchači odhodlávala a donutila jsem se až v rámci výzvy. Moc jsem nevěřila, že se mi kniha bude líbit, protože už nejsem cílovka. Ale teda... nepamatuji si, kdy naposledy jsem četla do půl druhé do ráno...

tomas0851

PŘÍJEMNÉ PŘEKVAPENÍ
Opět jsem, v rámci podpory českých autorů, sáhnul po knize mého oblíbeného žánru na základě recenzí a dobře jsem udělal.
Je pravdou, že se někdo někde zmiňoval, že díky tomu, že je hlavní hrdinka dívka, je to čtení spíš pro holky. Trochu jsem se bál, co mne čeká. Ale asi su holka, bo se mi kniha moc líbila.
Knihu jsem tentokrát opravdu přečetl jedním dechem, protože tak jak autorka vede vyprávění, je prostě boží.
Málokde jsem setkal s tím, že autor čtenáři svůj fatasy/postapo svět tak hezky popíše, vše vysvětlí a ještě přidá slovník.
Autorka pojala příběh jako vyprávění a prožitky dívky, převlečené za chlapce, aby ji rodina uchránila před zlým osudem jejich krutého světa.
Příběh je úžasně vystavěn, vyprávění je více než poutavé a s každou další stránkou přibývá napětí a čtenáře to nutí číst dál a dál až je najednou konec.
Pevně doufám, že další díly se ponesou ve stejném tempu a duchu.
Zaujal mne Kotleta, Sněgoňová, ale tohle mne dostalo. Toto za mne TOPka.

p.stranska

Jelikož je kniha zařazena do žánru Pro děti a mládež, dávám tři hvězdy, které si určitě zaslouží, protože pro cca dvanáctileté děti to musí být zajímavý a napínavý příběh. Kdo má už trochu načteno, dost se nudí. Příliš jednoduchý příběh, žádná moudra mezi řádky (dokonce ani ta přiznaná) se nekonají. Zapomenete hned, jak knihu dočtete.

hachránkyně

Naslouchač. Byla jsem jedna z těch, kteří české spisovatele nejen fantasy z předchozích zkušeností zavrhávají. Ale Naslouchač mě překvapil. Kniha byla zajímavá, příběh mě nutil číst dál (nebo nakukovat dopředu).

Nevím, čím to bylo, jestli nějakou momentální náladou nebo právě živým zachycením v textu, ale když jsem četla o tom, co se odehrávalo v jeskyni – přišlo mi to nějak hrozně strašidelné, živé a drásající, a to už jsem pár knížek četla a většinou na mě takhle věci nepůsobí. Možná je to i tím, jak autorka čerpá ze skutečnosti, takže si na Googlu můžete ověřit, že se některé věci doopravdy staly, a něco si o tom najít, a zároveň je to ale tajemné a záhadné.
Tím, že svůj příběh Stehlíková umístila do budoucnosti (která není v jistých ohledech vůbec nemožná) a některá místa jsou skutečná (Paříž, Ural), si člověk lépe najde k ději vztah než k nějakému vymyšlenému fantasy světu.

Jednu hvězdičku jinak dobře promyšlenému světu ubírám za způsob vyprávění a jeho podání. Informace čtenáři nejen na začátku jsou předkládány na zlatém podnose, a on tak nemá šanci na cokoli přijít sám. Styl mi přišel někdy trochu překombinovaný a umělý a snaha zvýšit napětí na mě působila opačně. Ale proč se ospravedlňuju? Přece stačí použít Ilanin vždy vyhrávající argumentační skvost: „Já jsem sklenař!“
---
„V Amárii se ještě dlouho poté, co byla založena ostatní sklenářská města, mluvilo rumunsky.“
„A jak mluvíme my?“
„Řečí, kterou dnes mluví skoro celý svět,“ odtušil unaveně. „Říká se jí angličtina a pochází z jednoho ostrova. Prý už na celém světě existuje jen pár míst, kde lidé mluví starými jazyky.“ (s. 44)

RaDeS7

Knížka mě bavila, moc hezky se čte. Hodně zajímavý svět a nápady. Přečetl jsem to na jeden zátah. Za mě super.

Sylvanas

Po přečtení recenzí jsem měla od knížky docela vysoké očekávání, ale jsem poměrně zklamaná.
Děj mě moc nezaujal, čekala jsem něco úplně jiného. Tohle bylo příběhem spíš středověk než nějaká sci-fy budoucnost, a kvůli velkému množství nových slov se mi to šíleně špatně četlo.
Oceňuji autorčinu snahu s vymýšlením tolika nových věcí, ale bohužel asi půjdu svým hodnocením proti všem ostatním... Další díly mě ani nelákají.

Faja
Faja