Naslouchač

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musíi sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/275144/naslouchac-OED-275144.jpg 4.8756

Naslouchač (1.)

Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, Host

Vedma

bezzink: mám stromy veľmi rada, vnímam ich symboliku, takže práve táto pasáž ma zaujala :-)

bezzink

Pekne ceske fantasy za 3,5 hvezdy. Naprosto strhujici pocit jako pri cteni Sandersona to sice nebyl, ale porad to melo neco do sebe. Mohlo to byt trochu vice napinave, sokujici, dojemne, prislo mi to takove jakoby tesne pod povrchem, bez hloubky. Kniha nebyla tou, ktera chytne a nepusti, spis byla jen hodne zajimava a urcite ctiva.
Btw. taky jste hned preskocili ten maly odstavec, kde se pise kdo z 25 ma jaky strom? :))

Lenisk@

Po slabém začátku, kdy jsem byla rozhodnutá, že knihu zahodím někam daleko a rozhodně se k ní nikdy nevrátím, jsem byla mile překvapena. Kniha mě pohltila natolik, že jsem ji nedokázala odložit a zamilovala jsem si ji. Svět, který neznáme, mě uchvátil a já chci rozlousknout všechna jeho tajemství ideálně ještě dnes. Začínám číst Faju.

MadMan

Dost zvláštní kniha, pomalu vypráví příběh ve zvláštním světě. Nikam nespěchá. Jen si ještě nejsem jistý jestli je to jeho výhoda nebo nevýhoda... To ukáže až pokračování. Protože mi v příběhu zatím trochu chyběla nějaká zápletka. Ale pokud je první kniha jen seznámení se situací a snaha pochopit prazvláštní přátelství, pak je bohovská!
Těším se na pokračování...

Sidheag2

Moje první nahlédnutí za oponu tohoto žánru. Zajímavý a napínavý děj. Knihu jsem četla v elektronické podobě, což pro mne byla nová a zajímavá zkušenost. Celkový dojem z knihy to rozhodně zvedlo.
Takže za mne: klasika rozhodně i nadále na papíře a fantasy a sci-fi na tabletu :-)

Edlik

Tak tahle kniha je ABSOLUTNÍ PECKA! Musím přiznat, že české autory skoro vůbec nečtu. České fantasy nebo sci-fi už vůbec ne. Na tuhle knihu jsem se nechal zlákat booktubery a je opravdu úžasná! Svět, který Petra Stehlíková vytvořila je krásně promyšlený. Líbí se jak je "mnohovrstvý". Nic není černé nebo bílé. Příběh samotný vám nedá oddechnout, a budete chtít knihu přečíst jedním dechem.

MoniLi

Moc pěkný a čtivý příběh.

milare

Příjemné překvapení z pera české autorky. Velmi originální, dílům světové fantasy se víc než vyrovná. Podrobně a pečlivě popsaný svět, je vidět že příběh opravdu vznikal dlouho. Ale zároveň je to přehledné, napínavé, děj má spád a postavy jsou pěkně vykreslené. Hlavní hrdinka sympaticky lidská, děj vyprávěný jejíma očima je emocionálně zabarvený aniž by přecházel do sentimentality. Za mě velké plus, už čtu další díl a nemohu se dočkat třetího.:-)

michal9327

moc pekne cteni, ktere jde tak nejak samo, velmi poutave napsane, maly pocet postav, takze se nikde neda ztratit, dej se hezky rozbiha. Co ale zaslouzi muj velky obdiv, je hodne zajimavy svet, navic moc dobre popsany hned na zacatku knihy. Diky! Jdu hned na druhy dil.

KAREL6725

Děkuji všem co napsali komentaře k této knize přede mnou , nějakým nedopatřením tato kniha unikla moji pozornosti. Vše napraveno , přečteno v rekordním čase. Co napsat , krása, nádhera , tohle se četlo samo. Drsný svět, krásný příběh , zajímavé postavy. Hodně dlouho jsem nečetl nic tak výborného a navíc od českého autora. Naslouchač mě opravdu dostal , tohle je absolutní pecka. Jen slova chvály a nadšení, za tento krásný příběh. Plný počet hvězd, tak že deset z pěti. Prostě tohle je nejlepší fantasy příběh od českého autora, co bylo před Naslouchačem už neplatí. A už jsem toho přečetl opravdu hodně.

makke

Vzhledem k mnoha pochvalným komentářům mi nezbývá nic jiného než jen zopakovat, co již bylo napsáno. Tedy, také jsem skeptická k českým autorům, čímž se jim tímto omlouvám, protože jak vidno, i česká autorka může napsat knihu, která předčí mnohé zahraniční bestsellery. A i když fantasy primárně nevyhledávám, tak po přečtení této knihy mám pocit, že asi změním své knižní zaměření, protože tato kniha je skvělá, ve všech ohledech, skvěle propracované postavy, skvěle postavený děj, skvěle se čte , no prostě paráda.

dendishek

Mé první fantasy vyústilo díky paní Stehlíkové v úžasný knižní zážitek. Líbí se mi sympatické přemýšlení Ilan, její strachy, obavy, něžnost, prostě všechno. Svět, ve kterém žije, je neskutečně těžký, ale díky její matce a svému daru dostala šanci na něco velkého (to se určitě dozvíme v dalším díle "Faja"). Další klíčové postavy jako Kapitán, Vargas a ostatní členové pětadvacítky Vám berou dech. Skára, nížiny, gheta, palatuly a celé duvalské pohoří jsou popsány fantasticky. Patřičně je toto dílo označováno jako "fantasy z fascinujícího temného světa" a jsem hrdá na to, že ji napsala Češka.

Schullerka

Díky ČD a pravidelnému zpoždění na trase Brno-Praha jsem tuto knížku přečetla skoro celou během jediného dne. Prozíravě jsem si na nádraží z knihovny přes internet vypůjčila eknihu a dalších 6 hodin na cestě domů jsem čučela do mobilu a četla. To ale není podstatné.

Podstatné je to, že mě kniha nesmírně bavila. Abych byla upřímná českou literaturu nevyhledávám a když už na něco narazím, většinou to pro mě končí zklamáním. Naslouchač se ale bez problému vyrovnal mým oblíbeným zahraničním titulům. Skvěle propracovaný svět, a i když je to pro někoho může být nudnější kniha, kvůli postupné výstavbě světa a postav, tak já jsem tohle právě ocenila. Je mnohem lepší číst knihu, která sice není pořád plná akce, ale má propracovaný příběh a svět než číst akčňák, kde mají všechny postavy charakter jak vystřižený z telenovely.

Kniha se četla opravdu rychle a já byla stále zvědavá kam mě život Ilen zavede. Ocenila jsem, že příběh Ilen je vyprávěn od jejího dětství po dospívání. Všechny ostatní postavy byly taky super a já věřím tomu, že v pokračování se o každém dozvím víc. Moje nadšení totiž rozhodně neskončilo dočtením tohoto dílu. :)

YodaSoda

Tak toto je bomba. Takhle mě nezaujala žádná kniha v dohledné době. Krásny příběh nad kterým jsem přemýšlel ve škole, když jsem se snažil usnout, ve vaně, sprše prostě všude. Po dočtení jsem byl úplně nadšen a strašně jsem se těšil na druhý díl. Opravdu úžasná kniha která se autorce naprosto povedla!

druzickaster

Příjemná fantasy z české dílny. Prorpacovaný svět i postavy, konec mi přišel krapet uspěchaný, ale teď se dívám, že je v oběhu pokračování, pak mi to celé dává smysl. Takže se budu těšit na další díl.

misa1110

Neskutečné čtení, hodnotím 5/5 a dala bych mnohem víc, kdyby to bylo možné! :)

Kamienkova33

V prvom rade musím povedať , ze fantasy nie je úplne môj obľúbený žáner, ale nechala som sa strhnúť davovou psychozou :) a spravila som dobre. Naslouchac sa číta ľahko a rýchlo, je domysleny do najmenších detailov a síce vraj YA, ale podla mňa aj pre nás dospelákov dobre :) určite si precitam aj dvojku :)

Vedma

Som nadšená, a že sa mi to už dávno nestalo! Napriek dobrým recenziám som bola opatrná, pretože môj vkus je trochu odlišný od vkusu väčšiny, ale tu súhlasím. Super vystavaný svet, veľmi uveriteľné postavy, zaujímavý príbeh, od ktorého som sa nevedela odtrhnúť. Musím povedať, že som okolnosťami bola donútená k tomu, najprv prečítať druhý diel (Faja) a až potom prvý (Naslouchač), ale napriek tomu po prečítaní základnej anotácie nebol problém sa zorientovať, príbeh ma chytil a už nepustil. Prichytila som sa pri tom, že si dokola v hlave prevaľujem slová ako "duval", "rochie", "nasterea". Prečítala som pred dvomi týždňami prvýkrát, potom druhýkrát a neprestávam na túto knihu myslieť. Som naozaj užasnutá. Neviem sa dočkať tretieho dielu.
PS: A ešte výkrik do prázdna - nemohol byť ten slovník umiestnený na začiatku knihy? Keď si pracne počas čítania ujasníte, čo ktorý pojem znamená, prelúskate sa celou knihou a potom zistíte, že na konci sú vysvetlivky, tak to je už bohužiaľ na ---- éééé --- na nič!

Kaira2300

Nej kniha!!!

Gibis

Jsem naprosto unesena! Unesena úžasným příběhem, novým sklenařským světem, Ilan, pětadvacítkou a především hluboce smekám před vypravěčským uměním Petry Stehlíkové. Jakmile jsem knihu otevřela, svět kolem mě přestal existovat a musela jsem číst a číst a číst :)

Elea

Jedna z nejlepších knih za poslední rok. Těším se na pokračování.

Teraka

Knihu jsem společně s druhým dílem dostala darem. Po přečtení českého jména autorky a následného titulku pod názvem "původní česká fantasy" jsem se musela nutit do nadšení nad dárkem. Soudila jsem knihu podle obalu a mé překvapení z jejího obsahu bylo neskutečné. Momentálně mám v ruce sérii severské autorky "Havraní kruhy", která se stala bestsellerem. V porovnání se sérií paní Stehlíkové je to ale pouhý fantasy čajíček pro mládež. Naslouchač je krásně propracovaná kniha se srozumitelným dějem, zajímavou zápletkou a barvitě vylíčeným světem, při jejímž čtení jsem pociťovala fyzickou bolest při přerušení čtení. Za sebe tleskám a těším se na pokračování. Je škoda, že něco tak skvělého se nedostane za hranice tohoto státu, zatím co sem se řine kdejaký zahraniční salát.

groula

Napínavé. Sice trochu detinske, ale poměrně čtivé. Teď sem zjistil ze je to trilogie a třetí díl ještě není napsanej....
To je tragédie :-)

Melcrovka

Nejprve čtenář hltá každé slovo, neboť se seznamuje s naprosto neznámým světem. A pak opět hltá každé slovo, neboť se v tomto už trochu známém světě děje jedna akce za druhou.
Upřímně ale je té akce vlastně moc. Proto jsem musela jeden palec nakonec ubrat. Neškodilo by trochu mezi jednotlivými akčními scénami zvolnit a třeba si pohrát s vykreslením postav. Nejvíc jsem si užívala první třetinu knihy, kde se Ilan seznamovala v učení se sklenitem a poslouchala příběhy od svého mistra.

elzary

Naprosto famózní. Dlouho jsem nic tak dobré nečetla.

pazdy15

Knížka NAD OČEKÁVÁNÍ !!! Čte se úplně sama :) Příběh vynikající ... ale to už bych se zde opakoval ! DOPORUČUJI - a také se těším na pokračování - "Faja"

Garagun

Možná půjdu trochu proti proudu, ale když já to všeobecné nadšení z této knihy prostě nemohu sdílet. Hlavní kámen úrazu je pro mě to, že se příběh odehrává v jakési postapokalyptické budoucnosti našeho skutečného světa. Po hřebeni pohoří, kdysi známého jako Ural, se táhne neviditelná (v podstatě magická) bariéra, která chrání Evropu před jedovatými mračny, halícími někdejší Sibiř. Moři se tato mračna neznámo proč vyhýbají... Pod horami stojí řetěz měst, obývaných převážně národem sklenařů. Ti sice živoří, zotročeni „lidmi z nížin“, ale zároveň jsou také jediní, kteří dokáží pracovat s (v podstatě magickým) nerostem jménem sklenit a ovládat energii, jíž obsahuje. A tímto světem putuje mladičká sklenařka (vydávající se za kluka), která doprovází skupinu mocných válečníků, vyzbrojených (v podstatě magickými) sklenitovými meči... Hm. Kdyby třeba šlo prostě o fantasy, kdyby se to celé odehrávalo na jiné planetě, anebo alespoň v nějaké alternativní realitě, tak neřeknu ani popel. Ale takhle to na mě zkrátka působí... no, divně.
Hlavně zpočátku jsem také měl problém s autorčiným stylem. Přišel mi takový nejistý, rozkolísaný a místy i vyloženě jazykově neobratný (vlastně jsem až donedávna žil v domnění, že se musí jednat o prvotinu začínající spisovatelky). Pravda, časem se text po jazykové stránce víceméně srovnal (anebo jsem si možná zvykl a přestal si toho všímat).
Z hlediska postav... Hlavní hrdinka je moc pěkně vykreslená, živá, vnitřně propracovaná. S ostatními postavami už to tak slavné není. Obzvlášť drsní válečníci z „pětadvacítky“ (tedy když nepočítám ty, kteří tu jsou jen do počtu) občas působí dojmem, že prostředek, kterým si prodlužují život, obsahuje také větší než malé množství estrogenů...
Z hlediska děje... No, ono je to v podstatě jenom putování a seznamování se s prostředím, nic moc jiného tu není. Hodně tajemství, záhad, otázek... Ale odpovědi žádné. Ty přinese až další díl. Tedy možná.
Na druhou stranu, i když knihu kritizuji, nemyslím si, že by byla vyloženě špatná (jinak bych ji odložil). Po rozpačitém začátku jsem se dočkal řady hodně emotivních scén a vypjatých momentů, takže zase až tak nespokojený jsem ve finále nebyl. Ba ani žádná lovestory, které jsem se tolik obával, se nekonala (jádro děje se ostatně odehrává během několika měsíců, a tak je hlavní hrdince pořád jenom třináct). A víte co? Jsem klidně ochoten dát šanci i dalšímu dílu - vždyť co když v něm autorka přece jen vysvětlí to, co nevysvětlila tady?

Fondis

Skvělé, skvělé, skvělé.

ŽanetaN

Přečteno za jediný den. Kniha se nedala odložit ani po druhé! Skvělý příběh, bravůrně napsáno.

Samsover

Neuvěřitelná knížka, přečetla jsem jí jedním dechem a nebyla jsem schopná se odtrhnout. Příběh Ilan mě opravdu obrovsky zaujal a poutavé vyprávění vtáhlo do stránek, tak jako už dlouho žádná kniha. Pořád jsem chtěla vědět co se stane a jak bude příběh pokračovat a vyvíjet se. Vrhám se rovnou do druhého dílu a nemůžu se dočkat dalších pokračování.... :)