domihruzkova domihruzkova komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Po prvních několika kapitolách bylo skoro nemožné se od příběhu odtrhnout. Skvělá kniha, na kterou jsem narazila náhodou.

09.04.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Od vydání knihy uplynulo již více než 70 let, a bohužel jde vidět, že lidstvo se za tu dobu nikam neposunulo. Pořád nám vládnou podobní, kteří ovlivňují a manipulují s druhými ve svůj vlastní prospěch. Jak říká jiná kniha: „... člověk panuje nad člověkem k jeho škodě.“

26.01.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Přečteno za pár hodin. Neuvěřitelně čtivě napsaný příběh, který prostě musíte dočíst co nejdříve za každou cenu. Kdykoliv mám čtenářskou krizi, sáhnu po některé z knih paní Mornštajnové, protože vím, že nebudu zklamaná a odnesu si nezapomenutelný zážitek. Bohužel, tato byla poslední, doufám, že brzy vyjde další!

26.03.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jednoznačně nejslabší kniha autorky.

13.05.2021 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Skvělé pokračování. Člověk si při čtení uvědomí, jaké máme štěstí, že žijeme v této době. Ani dnes není všechno dokonalé, ale aspoň netrávíme celý život u jednoho domku tvrdou prací, uklízením, vařením a péči o rodinu. Máme neskutečné možnosti, o kterých se lidem tehdy ani nesnilo.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Přiznám se, že do této doby jsem neměla o tragédii, která postihla pasažéry lodi Wilhelm Gustloff, ani ponětí.
Je smutné, že lidé, kteří přežili celou krutou válku, nakonec zahynuli na samém konci války a přitom jim chyběl takový kousíček k přežití.
Kéž by učitelé dějepisu na základních školách do svých osnov zařadili i četbu takových knih, které nás nenásilnou formou seznamují s tím, co se dělo.
Knihu doporučuji!

23.11.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jsem strašně ráda, že jsem se ke knize dostala až teď, protože můžu plynule navázat druhým dílem :)
Kniha je to opravdu úžasná, příběh plyne a ani nevíte jak a máte 400 stran za sebou. Kladně hodnotím i historickou stránku knihy, protože přestože jsem z tohoto kraje, tak o jsem o událostech popisovaných v knize neměla ani tušení. Děkuji za rozšíření obzoru!

25.01.2021 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Neskutečně silný příběh 3 žen, které nejen přežily koncentrační tábory, ale také se jim povedlo donosit, porodit a ochránit dítě. Člověk při čtení nelidských podmínek může jen žasnout, jak silná dokáže být vůle člověka a co lidské tělo dokáže zvládnout.

31.12.2021 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Tak přesně tohle jsem potřebovala! Pohodový příběh o dvou lidech, kteří si k sobě hledají cestu pomocí vzkazů na lístečkách, na pozadí s vážnějšími tématy jako posttraumatická stresová porucha.
Z příběhu přímo čiší vzrůstající zamilovanost, doslova cítíte jak pomalu přeskakuje jiskra. Kniha mě strašně bavila, kolikrát jsem se i nahlas rozesmála. Doporučuji!

29.07.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Po množství pozitivních recenzí jsem i já sáhla po této knížce. Avšak prvních 50 stran jsem pochybovala o tom, jestli čtu stejnou knihu jako ostatní, děj se táhnul, do čtení jsem se musela chvílemi i nutit.
Čím jsem se dostávala v příběhu dále, tím mě více a více vtahoval, až mi na konci bylo líto, jak rychlý spád nabral závěr knihy. Moc se mi líbil popis přírody, zvířat a stejně tak vykreslených zajímavostí, o kterých jsem do té doby něměla ponětí.

08.03.2021 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Příběh, který mě nečekaně a překvapivě zasáhl. Láska a zamilovanost Stelly a Dana mě naprosto pohltila a jakmile jsem si uvědomíla, že se příběh neubírá směrem, v který doufám, úzkostí, strachem a smutkem se mi svíralo srdce. Stihnou to? Potkají se?

15.02.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Příběh je docela depresivní, ale takový život občas je. A tohle je příběh ze života. Když se daří, tak se daří, a když se něco se*e, tak všechno najednou. Kdo zná, pochopí.
Hvězdičku strhávám za vulgarismy, ale věřím, že tam jsou docela oprávněně, přece jen ve stresu jde často slušná mluva stranou.

23.11.2020 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Přiznám se, že když jsme tohle literární dílo probírali kdysi v hodině literatury, přišlo mi to jako pitomost a ani mě nenapadlo se do něj začíst. Teď po letech můžu říct, že to rozhodně stojí za přečtení!

17.11.2020 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Co mně u knížek Jodi baví nejvíce je to, že se pokaždé dozvím spoustu informací o určité "problematice". Tentokrát to bylo o životě s Aspergerovým syndromem, ať už z pohledu matky, sourozence, ostatních lidí nebo samotného nemocného.

Bylo to neskutečně přínosné a poučné. Před čtením jsem si ani nedokázala představit, jak náročné to musí být pro všechny zúčastněné.

Slibuji, že od teď budu mít pro tyto lidi ještě větší pochopení, díky za to!

05.11.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Nepřestává mě udivovat, že jsem na autorku doteď nenarazila. Velmi silný příběh.
Další autorčiny knihy vypadají taky dobře, přidávám do svého seznamu.

20.04.2021 5 z 5

Tohle by si měl povinně přečíst každý!
Poté by měl navázat knihou Cirkadiánní kód, který problematiku nedostatečného spánku skvěle doplňuje o další informace, které vám ještě o něco více zlepší kvalitu života.
Jsem si jistá, že po přečtení těchto knih by si lidé více vážili času stráveného v posteli a dokázali by tak předcházet mnoha civilizačním nemocem.

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Opět ze života.
K zamyšlení.
Hluboké.
A smutné.
Hezké.
Občas veselé.
Zahřeje - hlavně ten konec.

„Tohle je příběh o lecčem, hlavně však o blbcích. Proto bychom si hned zkraje měli říct, že prohlásit člověka za blbce je velmi lehké, pokud zapomeneme, že být člověkem je většinou k zblbnutí těžké.“

28.12.2020 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Geniální detektivka, ke které jsem se dostala díky ČV 2020. Děkuji! :)

03.11.2020 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Nádherný příběh o lásce, ztrátě a silné vůli. Přečteno za necelý den, nemohla jsem se odtrhnout. Smutný a zároveň šťastný konec.

02.07.2019 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Poslechnuto jako audiokniha a to tomu dalo ještě další rozměr. Člověk poslouchá jednotlivé rozhovory a je šílené, co se na druhé straně děje, jak tam lidé žijí, jak se chovají a jak to vnímají.

29.06.2022 5 z 5